Bílý Bůh

Biely Boh

White God

Drama / Thriller

Maďarsko / Německo / Švédsko, 2014, 119 min

Fehér isten je delikátnym vo svojej schopnosti klamať telom, nastaviť zrkadlo súčasným filmovým trendom a s talentom skúseného obchodníka predať obohrane univerzálnu tému funkčnou, esteticky ľúbivou a divácky atraktívnou formou. Kornél Mundruczó je ešte stále veľmi čerstvou krvou, prúdiacou v žilách maďarského filmu. V uliciach hlavného mesta rozohráva s pár bábkami veľké divadlo, ktoré sa vysmieva kritickým snahám o zaraďovanie do škatuliek "art" či "mainstream". V časovom horizonte niekoľkých dní sa roztáča kolotoč lásky, nepochopenia, zrady, rasovej nenávisti a pomsty. Mundruczóov konfliktný svet, hraničiaci s antickou alegóriou zla, stojí na dvoch pilieroch. Lili je predstaviteľkou dospievajúcej rebelujúcej generácie - mladé dievča z rozvedenej rodiny, ktoré len ťažko nadväzuje vzťah s otcom v komplikovanej sociálne situácii, vzpiera sa autorite v podobe učiteľa hudby a okrem vášne k hre na trúbku sa utieka k jedinej láske, svojmu psovi Hagenovi. Podstatnejším protagonistom je samotný Hagen, miešanec, ktorý je neustále konfrontovaný s nepriateľskými ľuďmi, nečakane odvrhnutý a napokon zanechaný na pospas vlastnému osudu._____Striedaním oboch rovín dochádza vo filme k početným štýlovým a naratívnym ozvláštneniam, ktoré sa prispôsobujú fokalizovanému pohľadu ľudského a psieho hrdinu. Spektrum trinásťročnej Lili je obmedzené na surový realizmus, rodinné väzby, kamarátstvo a marginalizovaný sociálny kontext, podaný s napoly dokumentárnou civilnosťou. Skrz prizmu oddaného a vydeseného zvieraťa (ostrým strihom z ľudskej perspektívy kamera často preberá jeho "prízemný" podhľad) sa naopak dočkáme v závislosti na emóciách pestrých žánrových variácií od thrilleru cez western až po slasher, s ľudskými charaktermi miniaturizovanými na prosté symboly (rovnako dobre by mohlo ísť o vzdanie holdu starým majstrom maďarského filmu, ale túto oblasť nemám naštudovanú) a napĺňajúcimi schémy a klišé. Záverečné prepojenie línií, v ktorom hrá špecifickú rolu hudba (obkolesujúca diváka od prvej do poslednej minúty, nie však ako prvok (s)prosto a lacne efektný, ale predpovedajúci svoj význam a jeho dôležitosť v očiach hlavnej dvojice) hádže jasné svetlo na jednoduché podobenstvo ako groteskne štylizovanú love story dvoch druhov, svojho druhu modernú verziu nesmrteľného príbehu o Kráske a zvierati v kulisách súčasnej Budapešti. Podobenstvo funguje dvojplánovo - síce poukazuje na dištinktívne znaky druhov (psie oči, uši a tesáky, ľudský jemnocit, vzťahy a nevysvetliteľnú krutosť), ale napokon smeruje k tomu, čo máme spoločné._____S pokojným svedomím môžem Mundruczóovi odkývať všetko, od technického zázemia cez neagresívnu dejovú experimentáciu až po obsadenie a prácu so zvieratami bez toho, aby som pociťoval nutnosť obviniť ho z plochej spektakulárnosti a prvoplánovosti. Fehér isten sa totiž nielen že nevyhýba neduhom žánrového rozprávania, ale dokiaľ nenarúšajú plynulý chod filmu a všetko do ladne seba zapadá, pousmieva sa nad kritikmi, ktorí na tieto domnelé slabiny podnikajú neúspešné výpady a vyžadujú originalitu bez kompromisov. V niektorých polohách by som však predsa uvítal viac ráznosti či dôslednejšieho rozvedenia (pôdorys zmeny chovania otca či Lilin vzťah k spolužiakom). 75%(5.2.2015)

„NEJDĚSIVĚJŠÍ JE, ŽE TI PSI SE NECHOVALI JAKO ZVÍŘATA…“ /// O psech a lidech. Nic pro zvířecí humanitární pracovníky. Vlastně ani pro lidský milovníky zvířat. Spíš pro psy jako takový. Asi to není nejjednodušeji vodvyprávěný, ale já si to přebral, páč to každou minutou nabývalo na síle a vygradovalo to psí cestou za pomstou. Snímek vystřídal spoustu filmovejch nálad. A když přešel v horor, donutil k zamyšlení. Zřejmě se Maďaři chovaj k psům jako hovada. Naštěstí u nás je svět ještě v pořádku! Nebo ne? /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nesnáším psy. 2.) Líbil se mi komentář uživatele Madsbender… 3.) Thx za titule „panacik80“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(10.10.2015)

Mám dilemu, ako pristupovať k filmom ako Biely Boh. A nezľaknite sa, ďalej ako napr. Avatar, alebo rôzne zombie filmy. Kód je jasný, psy tu zastupujú niekoho iného (ale nie je to pre diváka nutnosť), mimozemšťania sú indiáni z dôb kolonizácie a zombíci sú obrazom tupého konzumného stádá. Napríklad. Baví ma potom sledovať film a v jeho priebehu si predstavovať namiesto psov práve menšiny a ako sa to bude metaforicky presne prekrývať s práve prebiehajúcim dejom. Biely Boh toho ponúkne však aj viac, vzťahy v rodine a ich porovnávanie so vzťahmi psov, vedľajších postáv a upozornením na motív dospievania a iné motívy, ktoré sa vyskytnú v pravý čas, mu pridávajú na intelektuálnosti. Stále však proste neviem, či je možné takýto film brať ako art, alebo či je Biely Boh vďačným diváckym sústom. Bez toho násilia by tento scenár super fungoval aj ako vážnejšia animovaná disneyovka. 70%.(28.7.2015)

• kleopatra

Dech vyrážející zvěrstvo, na které, prosím vás, nenechte koukat děti, i když je mi jasné, že dnes jsou otrlé a lecčemus zvyklé, ale stejně ne. Holčička a pejsek, kterého její otec nechce přes práh, tak jednoduše sociálně to začíná ... a jako Noc oživlých mrtvol, totiž psů, to končí. Nesmyslné jednání všech postav i zvířat doprovázené samoúčelným sadismem a brutalitou. Metafora? Na to prdim. Psy miluju a právě proto tenhle paskvil odsuzuju k odpadu!(1.2.2016)

s tou hudbou to miestami prehnali... a tiež niektoré dialógy (Lili s chlapcom pred barom) boli - neviem, či chybou prekladu (po maďarsky zatiaľ neviem) - zvláštne toporné... ale prikrášľujem a prilepšujem hodnotenie za odvahu, za drzosť, za nápad a za úžasné a veľkolepé psie kúsky(10.10.2014)