Vlna

The Wave

Akční / Drama / Thriller

Norsko, 2015, 104 min

• -bad-mad-wolf-

Na Vlnu jsem se docela těšil, jelikož se mi zamlouvala myšlenka katastrofického velkofilmu v evropských reáliích. Na padající mrakodrapy můžeme v kině čučet skoro každý den, na skály řítící se do fjordů ne. A nezačíná to špatně. Úvodní půlhodina hezky načrtne styl života v okolí skalnatých norských zálivů a víceméně se jí daří vzbudit zájem o to, jak norští mužové a ženy hlídají nebezpečné šutry nad vodní plochou. Pak přijde sesuv, CGI vlna a všechno jde do kopru. Načrtnuté zůstane načrtnutým, CGI vlna je na plátně chvíli (zajímal by mě názor někoho zasvěceného, jelikož si myslím, že skutečná fjordová tsunami by nevypadala jako plující rozčilená Godzilla) a zbytek je soubor těch nejtuctovějších žánrových klišé. Scenárista byl bezradný naprosto nevídaným způsobem; za všechno mluví závěrečná sekvence, jež se skládá z povinného hledání uvíznuté rodiny a udobřování otcosynovských vztahů - pokud by to náhodou někomu nestačilo, dostane ještě jako bonus násilně naroubovanou momentku s topícím se tatínkem a jeho následným křísením (včetně nezbytné variace na "Ne, nevzdávej to!!" - fakt!). Bullshit! Asi bych byl k dramaturgickým selháním shovívavější, kdyby za něco stála katastrofická část - problém ovšem je, že nízký rozpočet dovolil po vlně už jen bloudění několika ušmudlaných tváří ve tmě, kde jim dělá společnost maximálně několik hořících autovraků. Což je z výše uvedených důvodů nuda. Čestnou výjimkou zůstává sugestivní návštěva autobusu. 3/10(2.1.2016)

To sú mi teda naozaj skvelé argumenty ... mne nórština vôbec nevadí, podľa mňa nie všetci Nóri sú škaredí (Kristian celkom sympaťák, jeho žena pekná, chlapec fešák a malá bola zlatá .. aj v geo-kancelárii by som minimálne jedného fešáka našla). Nevadil mi ani pozvoľný začiatok, pekne nás to v kľude pripravilo na nastávajúce veci. To, prečo to vzniklo je tu tiež logicky podložené, vlna a aj jej následky boli slušne spravené, a tie zábery na krajinu, to bol bonus ku tomu. Idem o hviezdu hore, lebo však to točilo malé Nórsko, nie veľká Amerika. Videné v rámci Challenge Tour 2015 : 30 dní so svetovou kinematografiou vol. 3(3.3.2016)

Hollywoodska zábava na nórsky spôsob. Hoci hlavná premisa o tsunami vo fjorde môže znieť blbo a nerealizovateľne na stopáž celovečerného kinofilmu, opak je pravdou. Všetky klišé (celý film je jedno veľké) sú ale tak sympaticky spracované a predané, že mi vôbec nevadili a absolútne nekazia zážitok z filmu. Veľké plus za prvú polovičku a pomaly budované tempo ktoré vrcholí neskutočne napínavou naháňačkou s vlnou na ceste (bez irónie) a vlnou v budove (s iróniou), za dve netypické scény (autobus, panika), nádhernú scenériu a celkovo technické prevedenie na vysokej úrovni. Myslím, že pánovi režisérovi už prišli nejaké pozvánky do Los Angeles (zistil som, že to vyšlo teda na reboot Tomb Raidera; cool). P.S: Na Bolgen a tematicky blízkom San Andreas vidno, aký digitálny trend žijeme a že nie vždy viac CGI znamená automaticky hneď aj lepší filmový zážitok...(1.2.2016)

• lenuse

Norsko se posledních pár zaměřuje na velkorozpočtové filmy. To není ten důvod, proč mám severskou kinematografii ráda.(12.12.2015)

Katastrofický film dvou kvalitativně rozdílných polovin. Ta první sice jede dle snad všech myslitelných žánrových pravidel i klišé, ale navzdory tomu (či právě proto?) funguje naprosto výtečně. Z velké části i díky tomu, že se sází na krásy Geirangeru, které se to rozhodně nebojí náležitě p(r)odat. Jenomže jakmile udeří tsunami, tak to krom malebné turistické vísky smete i dosavadní kvality a napětí. Místo na působivé přelety nad fjordy, atmosféru znepokojivého napětí či několik linií se zajímavými charaktery se to rázem omezí na jednu zatopenou místnost a jednu "jakože postapo" scenérii, čímž to tratí na uvěřitelnosti a vůbec je z toho takové nevinné hraní si na katastrofu ve studiu s papundeklem. Veškeré postavy krom ústřední rodiny se odepíší a působí to přepjatě, chtěně a tuctově. I tak to má pár (doslova; autobus a záchvat paniky) scén, které z letargie vytrhnou, ale jinak se až příliš často přistihnete, jak se zaobíráte logickými lapsy (a že jich je) a vůbec řešíte věci, které by ani nepřišly na mysl, pokud by to náležitě strhlo.(6.12.2015)

• - Všichni herci a herečky prováděli své kaskadérské scény sami. Režisér Roar Uthaug prohlásil, že natáčení některých scén bylo přímo nervydrásající. (Cheeker)

• - V záběru zhruba ve 37:30 minutě je vidět norský snímek režiséra Roara Uthauga Ledová smrt (2006). (Rodriguez)

• - Natáčelo se v Norsku a Rumunsku. (Cheeker)