Vlna

Vlna

The Wave

Akční / Drama / Thriller

Norsko, 2015, 104 min

Já bych teda léta páně 2015 čekal krapet něco jiného. Tohle vypadá jak libovolný německý katastrofický kus z let minulých, jen obohacený o lepší efekty a kvalitnější herce. Přitom první půlka, sázející na přírodní krásy a stupňující napětí, tolik slibovala. Kristian je možná zkušený geolog, ale také hodně nespolehlivý otec (dceru nadvakrát nechá napospas osudu), samotný příběh už nemohl být otřepanější (tedy pokud nebereme neotřelý námět v podobě vlny spuštěné sesuvem půdy/skály), velmi často se tu hraje na náhodu a z finále (resuscitace) se mi chtělo téměř brečet. A to vůbec nepoukazuju na několik do očí bijících momentů (záchranné složky čekaly na co?). Takže divákům zbývá jen spoleh na řemeslo, jenže zážitek z mocného přírodního jevu mohl být někde jinde, holt asi tvůrci dostali menší ranec peněz. Ač beru, že svým pojetím nepředstavují klasické lapače peněz, ale nabídnout něco víc než jen televizní tak trochu pásovou výrobu přeci mohli, ne? Nakonec neurážlivý průměr. Jen já čekal víc.(25.12.2015)

Podívat se někdy do země, kde jsou právě takové nádherné scenérie s fjordy jako v tomhle filmu, mě vždycky hrozně lákalo. Po dnešku to nechám asi přece jen uležet, ale faktem je, že jsem se dozvěděla zase spoustu informací, po kterých bych normálně nikdy nepátrala. Takže kdyby náhodou, tak se ubytuji u nějakých geologů, ne v žádném hotelu, pokud možno dál a tak +- 500 m nad mořem :-)(17.1.2016)

Kterak se jednou Noři vysrali na svou poetiku, charismatické filmy a originální scénáře, aneb zahrajeme si na Ameriku. Naprosto profesionálně natočený, zahraný, nasnímaný a ohudbený katastrofický film z krásné norské přírody, který se bohužel snaží ze všech sil porovnávat se s hollywoodskými vysokorozpočtovými trháky. Zabíjí tím veškeré šance na originální, mrazivé severské drama, které z toho mohlo být. Chyběly akorát americké vlajky, afroameričani, hrdinský prezident a zachráněný pes na závěr. Škoda jak prase!(8.2.2016)

Norové se plácli přes kapsu a natočili si katastrofický film, který je zajímavý zejména tím, že se jeho scénář, narozdíl od většiny amerických blockbusterů, může vyplnit. Jinak se ale jede podle zavedených schémat čili i tady je rodina v nesnázích, kterou katastrofa rozdělí a tudíž následuje trnitá cesta za znovushledáním. Ale i když je to klišé nad klišé, tady mi to nevadilo a to i díky civilněji pojatým hereckým výkonům. Co se trikové stránky týče, tak k dokonalosti něco chybělo a vlna samotná i sesuv působili hodně digitálně, ale ne tolik, aby mi to zkazilo celkový dojem. Navíc to vynahradil boj o život a postapokalyptická krajina, kterou za sebou vlna zanechala. Velká spokojenost. 80%(12.12.2015)

Norové a režisér Roar Uthaug obzvlášť má dar na velikášské evropské filmy. Tento se od jeho rukopisu vůbec neliší. Vlna totiž hodně zdárně kopíruje ty nejlepší americké katastrofické filmy. A to jak charaktery, smysly i nesmysly, příběhem, tak digitálními efekty. A to je, prosím pěkně, hodně co říct, když si uvědomíme, že film pochází právě z Norska. Jenže s pojmem katastrofický film přichází i celá řada neduhů, které jsou prostě a jednoduše součástí každého podobného filmu. Určitě to není na škodu, ale u mě to víc jak za tři hvězdy prostě nebude. Nicméně oceňuji myšlenku, o které jsem neměl ani páru a především i záběry na fjordy. Tím si u mě film výrazně šplhnul.(18.12.2016)

• - Kvôli scéne, v ktorej sa snaží zachrániť rodinu zo zatopeného hotela, trénoval hlavný predstaviteľ, Kristoffer Joner, s inštruktormi freedivingu zadržanie dychu pod vodou na tri minúty. (ambron)

• - Natáčelo se v Norsku a Rumunsku. (Cheeker)

• - Všichni herci a herečky prováděli své kaskadérské scény sami. Režisér Roar Uthaug prohlásil, že natáčení některých scén bylo přímo nervydrásající. (Cheeker)