Vlna

Vlna

The Wave

Akční / Drama / Thriller

Norsko, 2015, 104 min

To by nebola Škandinávia, aby aj pri katastrofickom filme nezatlačila najmä na dramatickú stránku ľudského príbehu hlavných zúčastnených. To bolo na filme zároveň aj to najlepšie, pričom keď došlo konečne i ku katastrofe tak to samozrejme veľkou mierou pomohlo emotívnej stránke snímku. Samotná katastrofa a jej vizuálne prevedenie však za moc nestálo, tiež sa vo filme objavilo aj pomerne veľa príbehovo slabších pasáží, ktoré ma až tak nebavili. Za mňa len priemer. 60/100(12.2.2016)

Podívat se někdy do země, kde jsou právě takové nádherné scenérie s fjordy jako v tomhle filmu, mě vždycky hrozně lákalo. Po dnešku to nechám asi přece jen uležet, ale faktem je, že jsem se dozvěděla zase spoustu informací, po kterých bych normálně nikdy nepátrala. Takže kdyby náhodou, tak se ubytuji u nějakých geologů, ne v žádném hotelu, pokud možno dál a tak +- 500 m nad mořem :-)(17.1.2016)

Takový kolem toho ti Noři dělali humbuk a nakonec jen do fjordu hapalo popkornové skalisko a zvednutá hladinka unyle vycachtala pár trollů z jejich brlohů. Naprosto taky spláchla obvyklou skandinávskou originalitu a zůstala jen prachsprostá, tisíckrát viděná holyúdská matrice, osazená Radkem Šmrhou, pár sterilními Heyerdaly a několika chladnými bezpoševními Norami, kolem kterých zamrzají i termály a gumovatí ocelové trubky. S těmi dvaceti minutami fjordího vlnění se sice poňuňali moc hezky, nicméně zbytek je otravně omletý syžet, plný teplých přátelství a rektoryvných rodinných hovnot.(6.1.2016)

Norové a režisér Roar Uthaug obzvlášť má dar na velikášské evropské filmy. Tento se od jeho rukopisu vůbec neliší. Vlna totiž hodně zdárně kopíruje ty nejlepší americké katastrofické filmy. A to jak charaktery, smysly i nesmysly, příběhem, tak digitálními efekty. A to je, prosím pěkně, hodně co říct, když si uvědomíme, že film pochází právě z Norska. Jenže s pojmem katastrofický film přichází i celá řada neduhů, které jsou prostě a jednoduše součástí každého podobného filmu. Určitě to není na škodu, ale u mě to víc jak za tři hvězdy prostě nebude. Nicméně oceňuji myšlenku, o které jsem neměl ani páru a především i záběry na fjordy. Tím si u mě film výrazně šplhnul.(18.12.2016)

Keď prižmúrim obe oči a odmyslím si tie nezmyselné, nelogické, nereálne klišé pasáže, musím z pohľadu dramatizácie pred Nórmi skloniť hlavu. Čo sa týka vizualizácie a efektov, sa divák dočká maximálne 2-3 záberov, nakoľko jadrom príbehu nie je samotná katastrofa, ale dianie po nej samotnej. Prežiť takýto okamih, ešte neznamená prežiť celú udalosť. Bez menších problémov sa to dalo pozrieť, aj keď podľa mňa bol "blábol" z poza oceánu o konci sveta z pred 3 rokov lepší "katastrofák". Bol totiž živší, a hlavne, na efekty jednoznačne bohatší. Pokiaľ by niekto rád spatril niečo podobné (no verím že lepšie) odporúčam ruský film - Metro.(13.12.2015)

• - Všichni herci a herečky prováděli své kaskadérské scény sami. Režisér Roar Uthaug prohlásil, že natáčení některých scén bylo přímo nervydrásající. (Cheeker)

• - Nyní je údajně v Norsku 300 nestabilních hor. (Stoka)

• - Kvôli scéne, v ktorej sa snaží zachrániť rodinu zo zatopeného hotela, trénoval hlavný predstaviteľ, Kristoffer Joner, s inštruktormi freedivingu zadržanie dychu pod vodou na tri minúty. (ambron)