Katastrofický film o souboji s ničivou vlnou v norském fjordu Geiranger, inspirovaný skutečnými událostmi. Zkušený geolog Kristian se chystá s rodinou opustit malebné město Geiranger. Přístroje umístěné v jednom z horských masívů nad fjordem zachytí znepokojivá data. Ve chvíli, kdy se rozezní poplašné sirény, naplní se Kristianova nejhorší můra. On i jeho blízcí mají přesně 10 minut, než je zasáhne obří vlna spuštěná sesuvem půdy. Začíná souboj s časem i živly. Vlna přenáší postupy klasických amerických katastrofických filmů do malebného a drsného severského prostředí. (Film Europe)

Veronica27

Nádherné norské fjordy, překrásná krajina.Atmosféru to taky mělo.Jo, mě se tohle hold líbilo, voda dokáže hodně moc. ()

E lan

Dlouho jsem neviděl katastrofický film a tenhle mi prostě sedl. Je to sice od začátku do konce jasné jak to dopadne a co se stane, ale jinak zajímavé téma, slušné triky a hlavně neotřelý jazyk a herci, které člověk jen tak nevidí. Je ale jen s podivem, jak norové natočili pravý americký biják. Kdyby nebylo toho jazyka, vůbec bych o zemi původu neuvažoval. ()

Likan7

Já vlastně nevím. Norové se určitě vytáhli, to musím uznat. Když se na Vlnu dívám z pohledu norského filmu, tak je to určitě skvělá podívaná. Jenže film má dvě naprosto různé poloviny, které do sebe vůbec nepasují a Vy na konci máte velmi smíšené pocity. Ta první část je trochu dokumentární, trochu sociální, trochu katastrofická, ale také fungující. Herci jsou fajn, Kristoffer Joner dokonce hodně fajn. Cit pro dokumenty mají Norové očividně v sobě, ty záběry na fjordy, a přírodu kolem jsou na velké televizi opravdu dech beroucí. Kdybych nekoukal na katastrofický film, hned bych měl chuť Norsko navštívit. Někde v polovině přijde vlna a přichází druhá část filmu. A s ní také totální blbost. Z fungujícího žánru se to přesune v divný survival drama, které naprosto postrádá nějakou logiku a přehled první poloviny. Celé je to ve tmě, na minimálním prostoru a Vy z toho máte jednoduše kulový. Je to ukázkový problém katastrofických filmů, a Norové tohle nezvládli třikrát tolik, jako jejich američtí kolegové v ne áčkových filmech. Samozřejmě, pokud na to budu koukat já, odkojený na "klasické", převážně USA tvorbě. Pro Nory to bude fantastický. ()

Kingjiri

Vlna boduje solidnim hereckym obsazenim, výpravou nebo filmařinou. S akcí, napětim nebo vizuálem však může katastrofickej biják s takhle skromnym rozpočtem jen těžko konkurovat hollywoodský konkurenci. Je sice fajn, že si tohle nejspíš tvůrci uvědomujou, takže samotný katastrofě patří maximálně pár minut stopáže a finále pak představuje pár metrů plavení na loďce po zatopenym Geirangeru a boj o život v zatopený chodbě hotelu. Jenže těch katastrofickejch scén je fakt hrozně málo. Moc nenadchlo ani chování postav a náhody s jakejma na sebe narážej. Třetí slabší hvězda hlavně za sympatickou snahu pustit se do tohohle žánru v rámci evropský kinematografie. ()

Acrobat

Prudérni a suchí Nóri v katastrofickom filme ? Ubijú nás dialógmi a ničnerobením ? Možno áno možno nie. Ale táto, povedzme si skromne, nórska chuťovka priklincuje budovaním napätia a pohľadom do zrkadla v aute na to, čo nevyhnutne musí prísť. Keď si človek nachvíľu oddýchne od amerických hovadín (aj katastrofických) a prejde do Európy pozrieť, či niekto niečo nevymyslel (chabý marketing) je po zhliadnutí nájdeného filmu ťažko niečo napísať. Pozvoľna, civilne, nie gýčovo sú prezentované postavy, ich postoj, zamestnanie. Nóri zbytočne nedali veľa peňazí do filmu (niekde inde potrebnejšie idú), no to málinko valiacej sa Vlny stačí, aby vznikla predstava. Áno, ide, áno je veľká, áno aj ničivá a áno aj rýchlo odíde. Po nej spúšť a ľudské osudy, ktoré síce tak nejako idú so scenárovým prežitím, ale sú našponované to vám poviem. Vskutku tak vznikol intímny katastrofický film, kde katastrofa nemusí skoliť veľkomestá ale aj malé turistické osady. A o tom je táto vlna. Nemusí sa The Rock vyhýbať zaoceánskemu parníku na 200metrovej vlne. Tu aj sadnutie do staručkého Jeepa má svoj význam a ťaživú atmosféru, a také nezatiahnutie ručnej brzdy vie naštvať. Nórska vlna osviežila, no pitný režim nezabezpečí. Okúpte sa však v nej, s pokojom. (videné 04.02.2020, BDrip) ()

DavidWebb odpad!

Ja sa na žiadny film nejdem pozerať preto, aby som sa rozčuľoval, túto vlastnosť dokonale zvládajú politici alebo môj samotný osud, takže od filmu očakávam akúkoľvek formu zábavy a ak to má byť thriller tak aj napätie a ak je to horor tak strach. Ale napätie sa netvorí rozčuľovaním divákov! Nórsky režisér Roar Uthaug nemá ani šajnu ako napätie, alebo atmosféru vo filme vyrobiť. 10% za pekný vizuál a tradične peknú nórsku krajinu. ()

pushover

Kvalitou na úrovni béčkových katastrofických filmů americké TV produkce, které obvykle běží v sobotu odpoledne na TV NOVA, ale hrajou v nich krásnější lidi než v tomhle norskym klonu. ()

speedy7929

Škandinávia dokazuje, že okrem pekne krajiny dokážu natáčať aj celkom obstojné filmy. Bez hviezdneho obsadenia a určite zaujímavejšie a lepšie ako San Andreas. Aj príroda a okolie vyzerali o dosť reálnejšie a bohu vďaka nebolo vidieť nikde žiadnu počítačovú formu. Škoda len tej dejovej línie, síce na konci to trošku vyzeralo na drámu, ale skončilo to americkým spôsobom. /50% ()

fincik

Kdyby byly postavy alespoň trochu sympatické, bylo by to o dost lepší. Nápad byl dobrej, ale zpracování mohlo být originálnější. ()

mac000

Zpočátku dost nuda, kdyby divák nevěděl že vše je "ouverturou" ke katastrofickému dramatu, tak by to po 15 minutách vypnul. V druhé půlce ale má film dobré tempo, působivé záběry a až na pár nevyhnutelných žánrových klišé nabízí solidní zábavu ()

Equilita

Katastrofické filmy spravidla nemajú veľmi vysoké hodnotenia, no aj tak ich možno rozdeliť na horšie a lepšie. Vlna patrí k tým lepším a možno aj k najlepším z Európy. Bola to príjemná zmena oproti americkým klišoidným filmom a veľmi som si tento snímok užila. Obrovská vlna valiaca sa krásnym nórskym fjordom je určite o dosť zaujímavejšia ako hocijaká prírodná sila ničiaca NYC alebo LA. ()

JeanMarthan

Vlna. Člověk by čekal, že ho to spláchne a ouha, ona to nakonec byla spíš taková vlnka, která mi sotva ošplouchla kotníky. Několikrát jsem se přistihl, že mě tahle norská katastrofa děsně nebaví. Křečovitě se drží bezpečných scénáristických břehů, bez snahy pustit se nad neprozkoumané hlubiny žánru. Postavy pro mě nezajímavé, děj originální jako figurka trolla. Zkrátka nic nového pod těžkými severskými mračny. Bohužel. ()

Pulper

Kýčovitý katastrofák ukazující, že Norové jsou národ silných žen a slabých mužů. Chyběla mi tam jen obří chobotnice, která by se vetřela do hotelu. Jedna hvězda za fakt, že jsem byl zrovna v Geirangeru. ()

Najt

Na tento film jsem narazil čirou náhodou a jako milovník katastrofických filmů jsem byl překvapen. Film odsýpá, baví je pěkně natočený a posledních 45 min je napínavých. Zamrzelo mě, že se ta katastrofická část odehrává v nocí tudíž není moc vidět, kulisy sice působí opravdu katastroficky, ale můžete se chvílemi ztratit, protože někdy nevíte, kde se zrovna postava nachází. Je tam okolo tolik bordelu, rozbitých aut silnic, budov a všeho plus tma a vy prostě nevidíte. Není to chyba, jen ve dne by to bylo lepší. Norských katastrofáků už jsem pár viděl a většinou byly dobré, tenhle patří mezi ně. ()

intro

Krásná příroda, nějaké to napětí, dobří herci, efekty. Já jsem spokojen. 60%. Bølgen můžu jen doporučit ()

Brano

Prvá polovica filmu bola výborná. Síce bolo tam toho klíše až až. Rodina ktorá sa sťahuje kvôli lepšej práci, rebelský pubertiak, presne v deň odchodu sa musí niečo stáť, muž zachraňuje svoju rodinu, atď. Toto by mi vôbec nevadilo, pretože to malo napätie a ja som sa zo začiatku celkom bavil a očakával som veľké "finále". To bohužiaľ neprišlo. Druha polovica filmu bola úplne stupídna a nelogická. Nesmrteľný Kristoffer Joner, ktorý prežije všetko, bolo už dosť prehnané a ten happy end na konci, no pri ňom som sa len pousmial. Herci neboli najhorší, až na spomínaného Jonera, ktorý mi bol dosť nesympatický. Vyzdvihnem asi najviac efekty a krásnu Nórsku krajinu. ()

nula87

Velké zklamání. Cca první polovina (prostě než to žuchne) ještě slušná, napínavá, ale to co přijde pak, je úlitba hollywoodským bohům ve své nejhorší podobě - brutálně klišoidní, patetické a absolutně špatné. 50% ()

DonBraso

Tak už Norsko si řeklo,že natočí amerikaniše katastrofe.Kdybych neslyšel norštinu a někdo řekl,že koukám někde na Aljašku tak tomu i věřím.Po digitálních stránce pěkná podíváná,bohužel se vším tím co k tomu patří.Nejhorší na téhle rodince je,že je naprosto nezajímavá a atmosféra občas kůlhá na obouch nohách.Samozřejmě scénérie jsou krásné a stačí přelet vrtulníkem a hned by tam každý jel.Když to člověk neveme jako popcorňák,ale řekne si,že tohle se vážně stalo či stane,viděl i nějaký dokument o tomhle tématu,tak si pomalu řekne,že to bylo natočeno realisticky, bez nějakých velkých špeků,jen nesmí věřit,že hrdina je vrcholový potápeč a že matka se synem před vlnou najdou spásu v hotelovým komplex,kdy vlna je těsně za nima.Vlastně jsem si říkal,jak vůbec uchopit tenhle film a jediný co mi z toho vyšlo je,že bych tam určitě nechtěl bydlet po tomhle snímku co jsem viděl a jen se chci dobře bavit.To jsem víceméně dostal.Každopádně siréna byla dobrá,ale na Silent Hill nemá :)70% ()

Scandi II – horký severský koktejl filmů

Scandi II – horký severský koktejl filmů