Katastrofický film o souboji s ničivou vlnou v norském fjordu Geiranger, inspirovaný skutečnými událostmi. Zkušený geolog Kristian se chystá s rodinou opustit malebné město Geiranger. Přístroje umístěné v jednom z horských masívů nad fjordem zachytí znepokojivá data. Ve chvíli, kdy se rozezní poplašné sirény, naplní se Kristianova nejhorší můra. On i jeho blízcí mají přesně 10 minut, než je zasáhne obří vlna spuštěná sesuvem půdy. Začíná souboj s časem i živly. Vlna přenáší postupy klasických amerických katastrofických filmů do malebného a drsného severského prostředí. (Film Europe)

laik_60

mám rád Nórsko, s jeho nadhernymi fjordami, príbeh lahky straviteľný (až na ten koniec) ale za tie pohlady na Norsko davam predsa len bod naviac. ()

majo25

Tichá závisť. Nielen pre to, že Nóri točia kvalitné filmy, ale aj kvôli tomu, aké témy si vyberajú. Proste všehochuť, na rozdiel od väčšiny našej kinematografie, ktorá sa neustále vŕta v psychologických, existencionálnych či historických drámach z 20. storočia, a to donekonečna. Vlna je jeden moderný film, ktorý námet katastrofickej drámy posúva a prispôsobuje si ho podľa vlastných potrieb. Aj keď sú efekty na Európu veľmi dobré, nie je ich veľa a iba dokladujú, že nemusia plniť na rozdiel od americkýh filmov gro filmu a úplne to funguje. Prvá polka sa klasický chvíľu ťahá, ale tá druhá je plná pekne dávkovaného napätia, sem-tak akcia a sympatické postavy, naviac s logických chovaním, ku ktorým som si bez problémov a od začiatku vytvoril ako divák vzťah. Žiadna iritácia, ako to niekedy, alebo väčšinou, v tomto filmovom žánri býva. ()

angel74

Snímek Vlna vypráví na podkladě skutečných událostí příběh rodiny, která se snaží uniknout ze spárů mohutné tsunami vytvořené po sesuvu velké části horstva do Geirangerfjordu. Nejdřív jsem si užívala úchvatnou norskou přírodu, k níž mám citový vztah. V Geirangeru jsem totiž před pár lety trávila nějaký čas, takže katastrofický scénář do tohoto prostředí zasazený jsem doslova hltala plnými doušky. Pomalejší rozjezd filmu skvěle podpořil pečlivě budovanou tísnivou atmosféru, která dokonale gradovala při prchání obyvatelstva před rozbouřeným živlem. Následný boj o přežití byl natolik napínavý, že jsem místy ani nedýchala. Jen škoda až příliš šťastného závěru, kdyby to celé skončilo tak o pět minut dřív, přemýšlela bych o pěti hvězdičkách. (80%) ()

dr.fish

Je to vlastně San Andreas v norském provedení. Hrdina není svalovec, ale tatík od rodiny, vědec, který i s postelí váží běžných 80 kilo. Tsunami se vizuálně povedla hezky a dobrých dvacet minut jsem křečovitě mačkal opěradlo křesla, takže hodnotím kladně. Jinak tedy pokus o akci v americkém stylu, který se zdařil na pěkných 75%. ()

tatanapope

Pro každého, kdo má rád přírodu a hlavně hory, je film od začátku lahoda pro oko a tuhle krásu krajiny, můžeme pozorovat prakticky po celou dobu filmu. Ke všemu to má dobrý spád i děj, který můžeme pojmout jako varování o tom, co se očekává a nezvratně blíží, a protože lidé filmy milují, dozví se, jak by se v takových situacích měli správně zachovat, co mi přijde jako relativně dobrý tah. Jednoduše spojili příjemné a užitečné v jedno a vznikl s toho tenhle povedený snímek. Ve filmu mi vadili jen 2 věci: průzračná voda po tragédii a oheň, který tam prostě neměl vůbec co dělat, ale když jsem nad tím hlouběji zauvažovala, že se to v podstatě jinak natočit nedalo. Děj pod hladinou bahnité vody a v noci v troskách v hotelu by byl pro nás neviditelný a tak jsem ochotná jim tyhle dva nesmysli odpustit. Viděno v rámci Zahraniční Výzva 2016 / Norsko ()

Tosi

Tak nám tradiční hollywoodský žánr doputoval až do norských fjordů. A překvapením je, jak efektivně může působit tolikrát omletý vzorec. Ve své domovině se film stal hitem, nám ostatním nabízí solidní, napínavou jízdu v krásné přírodě a důkaz, že když se klišé umí, dokáže poutavě zapůsobit. 69% ()

Mrkvič

Nebýt letní dovolené v Norsku na fjordech, asi bych dal o hvězdičku méně. takhle jsem to měl stále v živých barvách a mohl si představovat ty děsně uzoučké silničky, jak na nich v šílených serpentinách během deseti minut stoupám o osmdesát metrů před obří vlnou. Co se Norům parádně povedlo je atmosféra v ten nejdůležitější moment filmu. Vlna vypadá hodně drsně a úprk před ní divák sleduje se zatajeným dechem. No a během povinné vaty na začátku jsou ke sledování nádherná norská panorámata. Jen ten hlavní hrdina mohl vypadat líp. A samozřejmě skoro všechny norky, které byly ošklivé jako ve skutečnosti :) ()

anglanek

Na Nory slušnej kousek.. Byl jsem napnutej jak struna jako v mládi před vysvedčenim az na to ,že tady to dopadlo ......e ()

Phietros

Je škoda, že se s tím Norové nepopasovali o něco lépe. Každopádně po lačném začátku se to celkem začlo odvíjet svižně, dobře všemu gradovala hudba a neznámí herci. Bohužel s blížící se vlnou, přišel i konec na lepší děj. Po vlně vlastně film úplně utichne a je stoho spíše rodinné drama, kdy se otec snaží za každou cenu dostat za svou uvízlou ženou se synem. Konec jak vystřižený z amerických filmů, otec je zachrání a sám na chvíli umře, ale to by nebyla kopie a tak ho prostě oživí! 60% ()

Lukyn007

Kam se hrabou filmy jako 2012 nebo San Andreas. Překvapení jako hrom, s čím ti Norové přišli. Napětí, nádherné lokace, skvělá hudba, perfektní vizuální efekty a velmi dobré herecké výkony dělají z Vlny nadmíru vydařený katastrofický film, který se jen tak neokouká. 80% ()

drackula

Veľmi dobrá nórska žánrovka. Katastrofické filmy nemám rád, ale tento bol znesiteľný. Žiadne zbytočné naťahovanie, kvalitná akcia a uveriteľné postavy. 70% FCH052016/8 ()

Skeksis

Najprv matematická olympiáda, výpočty sedia, ale všetci (až na jedného) ich ignorujú, alarmy svietia a všetko bliká, ale majú na háku. Potom nepodarené majstrovstvá sveta v horolezectve. A potom majstrovstvá sveta v plávaní, lebo ich fjordík zavalí skoro celá hora zo šutrov, ktoré vyvolajú tsunami. Keby sa to neskončilo gýčovo ako rez punčového koláča, ktorý v zostave mamička, otecko, chlapec a dievčatko žerú v nedeľu po obede, tak by to bolo za viac. ()

herr_carter

Do poloviny filmu může filmový divák tento norský katastrofický film srovnávat hodně například s filmem Rozpoutané peklo - stejně jako tam zde poznáme hlavní hrdiny, jejich strasti a slasti atd. Samotný ničivý živel v podobě tsunami, která se valí do obydleného fjordu, je pak ale bohužel dosti ošizen (je vidět, že prostě tvůrci neměli dostatek financí k tomu, aby divákovi naservírovali katastrofu více z blízka), což je ale poměrně škoda. Nato, že se film jmenuje Vlna, film moc nedostává svému jménu....................moje hodnocení = 5,5 z 10. ()

sedm.1

Tento Norský katastrofický film bohužel nepřekvapil a v podstatě jen potvrdil fakt, že do právě takovýchto filmů jsou ochotni investovat obří finanční obnosy jen v Hollywoodu, z čehož vyplývá, že prostě katastrofická podívaná o vzniku a následném ,,řádění,, osmdesátimetrové tsunami se dvěma menšími efektními scénami nemůže posadit na zadek. Já v žádném případě tedy netvrdím, že kvůli tomu nemůže fungovat, či působit ani zbytek filmu, ale přeci jen co nejefektnější trikové zpracování těchto podívaných je pro mě naprostým základem a bez toho mi to přestává dávat docela i smysl. Tří vteřinový skalní sesuv a po pár minutách též jen několikavteřinový záběr na vzniklou vlnu považuji na katastrofický film zkrátka za zcela nedostačující a neuspokojivý a v tomto ohledu pro mě Vlna jednoduše selhala, nehledě na to, že i následky onoho živlu schovali tvůrci za noční tmu, takže ani z té zkázy si divák neužije prakticky nic, z čehož jsem fakt zklamaný a pro mě se tak jedná prostě o zásadní nedostatek, a je to o to větší škoda, že v ostatních ohledech je jinak Vlna povedenou podívanou. Samozřejmě na prvním místě musím zmínit úžasné prostředí norských fjordů, které nelze označit jinak, než jako dech beroucí, čehož si byli jistě vědomi i sami tvůrci a tak na nich nechali spočinout divákovo oko opravdu mnohokrát, a je to vážně velká paráda. V takovémto nádherném prostředí se pak samozřejmě tvoří atmosféra prakticky sama, takže zde také jasný palec nahoru, veškeré postavy lze jinak označit za opravdu sympatické, a to i díky příjemnému castingu, od začátku budované napětí mě též bavilo, závěrečná gradace při hledání rodiny pak sice působí hodně klišovitě, na druhou stranu se tu ale tvůrcům podařilo navodit fungující silné emoce, napětí, a to vše se odehrávající ve velmi slušném spádu a z prologu v závěru mě až zamrazilo, ale to je prostě příroda a my jako lidé na tom máme nemalý podíl. Vlna tak zkrátka sice není vůbec špatný, natož pak nepůsobivý film, to spíš naopak, nicméně musím zopakovat, katastrofický film bez pořádných peněz nemůže prostě nabídnout to hlavní a já tak nemohu hodnotit Vlnu výš než průměrně, přestože by si to třeba i zasloužila. ()

iXtr3m3

Chladné nórske spracovanie katastrofického filmu s krásnou výpravou, škaredou ale zaujímavou nórštinou a celkom realisticky pojatou katastrofou. Už sa teším na "pokračovanie". ()

F.W.Colqhoun

Vida, takže i seveřani umí točit patetické katastrofické filmy. Hrdinný seismolog (nebo co je to) nasazuje kůži za záchranu rodiny, sousedů a pár dalších nounejmáků ve filmu, který si ze zámořské produkce půjčuje leccos, až na hollywoodsky nerealistické xichty (což je dobře) a koukatelné vizuální efekty (což zamrzí). Milovníci klišé budou uchlácholeni - zapomenuto nebylo ani jediné. Důsledně předvídatelnou podívanou zachraňuje poslouchavá norština, která navozuje při zavření očí iluzi, že degustujete kvalitní film, příležitostné scenérie známé jako panoramata a to jedno procento realističnosti a mrtvol navíc, než kolik by vydýchalo emerické zkušební publikum. ()

kolemjdouc

jednoduše natočené .Digitálně toho přimalovali trochu víc,co se do toho vešlo.Ale vzhledem k tomu že Norové nemají moc možností než tu vodu a hory tak jim to lze odpustit.Ale úsilí za každou cenu se vyrovnat hollyvúdu je spíš na škodu.Myslím tím ten konec který je tam přilepený už navíc. ()

Scandi II – horký severský koktejl filmů

Scandi II – horký severský koktejl filmů