Země nikoho

• Bosna a Hercegovina Ničija zemlja (více)

Satirický příběh dvou vojáků z nepřátelských táborů se odehrává uprostřed války v Bosně v roce 1993. Bosenský voják Čiki a jeho těžce zraněný druh se octnou se srbským vojákem Ninem v zákopu mezi nepřátelskými liniemi na území nazývaném země nikoho. Padají urážky a výčitky, zdá se, že hádka o to, který národ rozpoutal kruh násilí, nikdy neskončí. Situace žádá řešení. Mohlo by být na dosah ruky: jednotky UNIFOR jsou nablízku a francouzský seržant Marchand se vší silou snaží pomoci. Jenomže není jednoduché obejít předpisy o chování sil pověřených dozorem nad pořádkem. Velitelé nařizují za žádnou cenu se nevměšovat. Zástupci médií trpělivě sledují vývoj patové situace, a zatímco jim jde o událost, Čikimu a Ninovi jde o život. "Srbští, chorvatští a bosenští hrdinové filmu mluví ve skutečnosti stejným jazykem. Jedni mu říkají srbština, druzí chorvatština, třetí bosenština, ale ve skutečnosti si všichni navzájem rozumějí," říká Danis Tanović. (MFF Karlovy Vary)

Rockerman

Dobrý, ale podle mého názoru, poněkud přeceňovaný film o nesmyslnosti války v Jugoslávii. Režisérovi se podařilo vystihnout tu absurditu na třech vojácích, kteří se setkávají v zákopu. Jeden je Srb a dva jsou Bosňané. Dramatické scény střídají ty komičtější až černohumorné. Chvílemi jsem se však nudil a proto nemůžu udělit tomuto filmu plný počet hvězd. ()

Colleague

Rozhodl jsem se pro tenhle film, protože kombinace Bosny a Hercegoviny, válečné komedie a oscaru mi nedala. Nevěděl jsem moc co od toho čekat, ale výsledek naprosto předčil očekávání. Zaostalému Balkánu se povedlo na sebe upozornit, že i tam můžou vznikat filmy, které jsou celosvětově konkurenceschopné. ()

WillyMarks

Dva Bosenští vojáci, jeden Srbský voják, banda frantíků, jeden němec a vše uprostřed krvavé války přímo mezi liniemi. Snímek trošku s braný humorným nadhledem však není až tak komediální jak se zpočátků zdá. Skrývá v sobě spoustu poselství do života a jeden hlavní signál, kterým jest to, že média ovlivňují nás, naše okolí a celkový průběh dění ve světě. Ve finále je to snímek až spíše smutný než zábavný, však hádka mezi Srbem a Bosňákem o tom, kdo vyhlásil válku komu, byla opravdu úsměvná. Vynikající herecké výkony, skvělý a opravdu poutavý příběh odehrávající se v prekérní situaci na jednom místě... Výhradně doporučuji shlédnout v originálním znění... silné 4* 79% ()

Páně

Komorní a konverzační dílo s hromskou duší, plné vzletné symboliky i hořkých skutečností. Evropo, už pláčeš? ()

MickeyStuma

Opravdu absurdní situace. Jeden je Srb a druhý je z Bosny. Dva nepřátelé ocitnutí v zákopu mezi dvěma liniemi. Nemohou si věřit, nemohou utéct a oběma jde o život. Do toho přidejme člověka ležícího na zemi a majícího pod sebou výbušninu, kterou není možné odpojit. UNIFOR sice přijede pomoct, ale dostanou rozkaz k návratu. Ale to by si toho nesměli všimnout novináři, aby se o takovou událost okamžitě nezačali zajímat a tím nezasáhli do diplomacie válečného konfliktu. Jedná se o tragikomedii, která byla velice ceněná. Z konfliktu Bosny a Hercegoviny nebylo natočeno mnoho snímků a tak se tento stává doslova skvostem. Je natočen vkusně a poutavě. Protiválečné vyznění je zřejmé a neskonale dobré. Opravdu málo takových snímků. ()

montongery

Výborně zachycená podstata celého konfliktu Jugoslávských válek, které byly založeny hlavně na síle demagogie a propagandy (i když asi z jedné strany to bylo více, než je film ochotný přiznat) plus na naprostým a doopravdy až někdy směšným selháním ostatních evropských států - šmoulů- nějak rozumně do tohoto konfliktů zasáhnout. A tohle vše film geniálně zachycuje na jednoduchém příběhu a na celkem malém prostoru. Zároveň se nevyhýbá a ukazuje i na nezvyklou krutost, která v tomto konfliktu byla přítomna. Jedna z nejlepších tragikomedií, co jsem viděl. ()

GMVajgl

Nádherně upřímný a nekorektní jugoslávský film, který si dělá srandu jednak z jugoslávců a jednak z "dobroserů" (EU / OSN). ()

dokktor

zajímavý a humorně odlehčený snímek, který neotřelým způsobem rozšiřuje tematiku moderního válečného konfliktu dvou stran o rozměr třetí osoby, a tak celkově si pohrává a zkoumá psychologii "nezůčastněných". ()

cure

Tak toto bola sila. Perfektne natočené od scenára, réžie, kamery, hercov až po strih. Očakával som úplne niečo iné, ale toto ma dostalo. Ani zdaleka to nebol klišovitý príbeh o dvoch mužoch v zákope, každý z iného tábora, ako to môže na prvý pohľad vyzerať. Celé to bolo jedna vrcholná ukážka absurdity akéhokoľvek vojnového konfliktu. Výstižná bola aj narážka na udalosti v Rwande (odporúčam "Hotel Rwanda"), kde mali jednotky Unprofor (a v podstate celý tento svet) rovnakú pozíciu ako v bývalej Juhoslávii: "My nič nemôžeme urobiť. Sme tu len na to, aby sme rozdávali humanitárnu pomoc". Do prdele. Vystižné sú komentáre od Isherwood a Faye. ()

Barak

Hodně povedený komornější snímeček, kde se celý hlavní děj odehrává v zákopu s třema vojákama. Jeden leží na mině a zbylí dva si mezi sebou jen tak kecají - i když každý kope za jinou stranu.. jeden za Srbsko, druhý za Bosnu. Situaci se pokusí vyřešit jedna z neutrálních stran a televizní štáb, který by konečně taky ulovil nějaký pěkný rozhovor či natočil nějakou nenudnou scénu. Všechno je z neutrální strany pojato vtipně a je zde místo také pro spoustu zvratů. Dosti vážné téma, ale přitom z toho číší absurdita a zábavnost.. propečené dialogy jsou samozřejmě součástí. Po celých devadesát minut jsem s napětím sledoval nepředvídatelný vývoj celé situace a vychutnával si "dialogově-herecký" koncert.... ()

Porp

Tento film je presne ako všetky balkánske vojny. Každý vo filme sa len vypytuje, kto to začal, ale nikto sa nesnaží dať odpoveď. Ani film nie. A aj sa tak skončí - posledné slovo patrí pozemnej míne a divák vie, že raz musí vybuchnúť - ako Balkán. Inak to nie je zlý film, aj keď je bez chrbtice. ()

Lucas87

Tento příběh vykresluje patovou událost během nesmyslné války v bývalé Jugoslávii, myslím si že takových filmů je málo, a pokud jsou natočeny někým z Balkánu, mají své kouzlo v tom, že se snaží vyobrazit válku, která jejich zemi poznamenala. Tento koprodukční film se snaží upozornit na chorobnou nenávist, která podporovala zbytečné utrpení lidí. ()

mi-ib

Bohužel jsem podle zdejšího hodnocení čekal víc. Přišlo mi to málo dějový. Nebo spíš se tam toho událo strašně málo. Nenudil jsem se, protože díky stopáži se to zhutnilo. Větší pobavení ze snímku jsem pocítil, až když se na scénu dostali vojáci UNPROFORu. I když jsem nebyl vůbec zklamaný a protože jsem nebyl vůbec nadšený, dávám silné 3*. ()

kluzo

Určitě jeden z nejlepších válečných filmů všech dob. O válce řekne víc než ti Ryanové, Jestřábové a snipeři... Bezvadně napsaný scénář, bezchybné herecké výkony, skvělá režie. ()

Solly

Komedie? A v čem? Jediné směšné jsou některé figurky v příběhu. Úsměv ale zmrzá ve chvíli, kdy si člověk uvědomí jak jsou reálné. Jde o velmi hustý film, ale musí se to vidět. ()

mazic

Kdybych tento film hodnotil poté, co jsem ho viděl v kině, bylo by to jasně za 5*, ale já jsem donutil kouknout doma otce na tento film a ukrutně jsme se doma nudili!!!!!!! Kdo mi dá vzkaz, čím to bylo budu mu vděčen. ()