Pátá vlna

Piata vlna

Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 2016, 111 min

• malylada

Tohle se hodně nepovedlo, vykrádání kde čeho. Hrdinové absolutně nezajímaví a cestou z kina jsem přemýšlel, co nudnějšího jsem letos viděl. 3/10(21.4.2016)

• maddy

Piata vlna zbytočných young-adult adaptácii. Ledva sme prežili prvú (štyri časti Twilightu!), prišla ešte zdrvujúcejšia druhá (Mortal Instruments, Vampire Academy), následne rovnako útrpná tretia (Divergent séria), potom štvrtá ktorá nám vnukla nádej na lepšie zajtrajšky (Hunger Games, Maze Runner) a nakoniec je tu odrovnávajúca Piata Vlna s pokusom konkurovať iným young-adult sériám touto evidentne silne podfinancovanou teenagerskou sci-fi variáciou na Inváziu lupičov tiel. A mám také tušenie, že nie je posledná. Samotná premisa o invázii mimozemšťanov a budovaní armády z neplnoletých a detí by nemusela byť márna, dokonca je tu aj pár síce maximálne predvídateľných, ale na žáner slušných zvratov, avšak v inom dospelejšom filme, ktorý by sa nebál ten námet podstatne viac rozvinúť. To by však nemohla byť ďalšia adaptácia pre teenagerov, ktorá množstvo vecí iba naznačuje a k jadru sa nikdy nedostane. A aj dávkovanie tých základných informácii si šetrí pre pokračovania, ku ktorým však po prepade v kinách aj tak nedôjde. No a tak tu namiesto invázie, ktorá sa odbije v úvodných pätnástich minútach vrátane kompletne všetkých katastrofických záberov z traileru (záplava, zemetrasenie, vírus) dostávame maximálne uhladenú, nekonfliktnú, nijako strhujúcu alebo prepracovanú sci-fi romancu o dievčine hľadajúceho svojho brata a mládenca, ktorá sa do nej na prvý pohľad zamiluje. Pripomína to niečo? Samozrejme, videli sme to už v takmer všetkých menovaných na začiatku komentára (s výnimkou slušnej „štvrtej vlny“). Namiesto sci-fi filmu, tak Piata Vlna po pútavých úvodných minútach čoraz viac pripomína mix seriálového The Walking Dead, akurát bez zombíkov, kde postavy dlhé minúty chodia po lese, občas to naruší chabé CGI alebo podpriemerná akcia a naivnej teenagerskej romantiky ala Twilightu, kde celá tá línia so zamilovanými teenagermi je tak vynútená až beda. Škoda, pretože tej Chloë Grace Moretz som prial nejakú sériu, ktorú by tiahla. Rozhodne však nie v takomto lacnom young-adult sci-fi Béčku. Potenciál by tu síce bol, ale mám pocit, že ten film sa ho ani len nesnažil nijako využiť. Veľmi slušné úvodné minúty, resp. prvá štvrtina síce navnadí, ale následne film už iba strmhlav padá ku dnu a s každou pribúdajúcou minútou do čoraz väčšej nudy. Nehovoriac, že vizuálne nevyzerá o nič lepšie ako v dnešnej dobe priemerný pilot seriálu. CELKOVO: 2* (4/10)(14.4.2016)

• MartinezZ

Schválně, za jak dlouho bude běžné, že hrdinové akčních filmů s nesmyslnou romantickou vložkou budou batolata, protože už tady to šlo značně za mez jakéhokoliv rozumného chápání a smyslu. To bylo snad ještě pitomější než všechny ty Hunger Games, Maze Runny, Divergentní Konvergence, Hostitelé apod. ~~~ Těším se na eR-kový masakr z prostředí mateřské školky, když se mrňousové dozvědí, že jim robotické kuchařky vymývají mozek syntetickými krupicovými kašemi k obědu, po kterých je nutí vždycky jít spát, aby jim mohli v klidu rozšlapávat hračky, muhehehe!(10.4.2016)

Zpočátku se to rozjíždělo docela slibně, ale velice rychle se to zvrhne v hroznou slátaninu, na kterou se ke konci už skoro nedá dívat, jak je to dementní. Z poslední doby mě podobným způsobem otrávil film Enderova hra - Pátá vlna je podobná, ne-li hoší kokotina pro teenagery. Scénář vrství jeden nesmysl za druhým a zbytečně zabíjí jinak docela slibný námět - dovedu si představit úpravy, po kterých by se mi ten film líbil, ale bylo by s tím práce jak na kostele a vzniknul by v podstatě úplně jiný film. Pátá vlna na mě působila až zarážejícím způsobem lacině a celkově nemám za sebe problém napsat, že tenhle film za vidění v podstatě nestojí. Pokud tedy člověk vyloženě není fanda Chloë Grace Moretz, která je zde tradičně výborná (Nick Robinson je naopak doslova tragický a místy jsem uvažoval, zda to ve skutečnosti není převlečený Justin Bieber). Ta literární předloha Ricka Yanceyho musí být strašná sračka.(10.4.2016)

Nápad je to zajímavý, natočené to bylo špatně. Začátek byl dobrý, takový správně katastrofický, nalákalo vás to na zbytek filmu. Jenže v okamžiku, kdy se hlavní hrdinové dostali do toho uprchlického tábora, tak to šlo od desíti k pěti. Postavy se chovali naprosto nelogicky. Rodiče poslali děti s armádou a zůstali tam čekat, až se pro ně ty autobusy vrátí. Jako vážně? To je snad postapokalyptické pravidlo č. 1 - nerozdělovat se! Zbytek filmu byl předvídatelný až k pláči a ještě naprosto přitažený za vlasy. Ta dětská armáda měla být co? Jako vážně? Ty pětiletý děti tam? No škoda, potenciál to mělo, dobrou herečku v hlavní roli to taky mělo. 3*(27.3.2016)

• - O hlavní roli se ucházeli Tye Sheridan a Mitchell Hope, nakonec roli obsadil Nick Robinson. (Spidey3)

• - Chloë Grace Moretz byla jediná herečka, která se ucházela o roli hlavní hrdinky Cassie Sullivan. (willy1)

• - Zbraně, které používá Cassie (Chloë Grace Moretz) jsou: M4A1 Carabine a Colt 1911. Přeživší, kterého zastřelí, drží v ruce Smith & Wesson Model 64. Lovci v lese mají lovecké pušky .308 Winchester. Armáda používá Digital Woodland uniformy a mají zbraně typu M4A1 a pistole M92FS. (UncleMorty)