Pátá vlna

Piata vlna

Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 2016, 111 min

• Praxis

A to jsem se zařekl, že se na podobné chujoviny dívat nebudu. No, stalo se. Levný klon všech těch Divergencí, HáGéček a Bludišťáků, které mají tisíckrát omleté a stejné myšlenkové pochody. Tady se hraje na trochu realističtější notu v podobě celkem obyčejné středoškolačky, která má chutě na jednoho mládence. Pak se ale s příletem mimísků vše změní a začnou se odehrávat děsivé skutečnosti. Potud docela dobrý aj i napínavý to bylo. Jenže pak už se opakují jen klasické události alá young adult - nenávidím ho, miluju ho, vykousnu se s nim, a zase ho nenávidim, abych ho znova na konci vyhlížela. A do toho tady běhá ještě ten druhej týpek, kterej taky neni uplně k zahození. Jako akční scény celkem super, v rámci low-cost nemůžeme čekat nějaké super CGIčka, záporák Liev Schreiber evidentně hraje jen proto, že nikdo jinej záporáčtější nebral těch pár šestáků, co za to herci dostali a Moretz má opět větší botoxované pysky. A tak všechno kolem a kolem. Vzhledem k finančnímu krachu to na pokračování nevidím, ostatně, asi bych se hodně přemáhal, kdybych se na to měl podívat... 45%(6.4.2016)

• Jara.Cimrman.jr

"Když chodíte na střední, všechno vám připadá jako konec světa." Mě to tak tedy nepřipadalo, ale už je to dávno a paměť mi nijak zvlášť neslouží. Nicméně tady máme středoškolačku a zaparkovanou mimozemskou loď nad barákem, což se mi určitě nestalo. A taky ty zlé Cizáky, kteří vypadají jako lidé a možná svítí zeleně. Nebo nesvítí? Ono je to asi jedno, protože tohle je tak hrozně dojemné a smutné, že by ten napůl cizák napůl člověk jistě měl v rámci multikulturalismu dostat svou romantickou šanci. Nebo neměl? Já vlastně nevím. Ono mě to totiž moc nebavilo a jestli jsem si správně všiml, tak ono to ani neskončilo, takže ten druhý, třetí, čtvrtý a zákonitě i pátý díl mne děsí o něco víc než setkání s mimozemšťanem, kterému bych překážel v jeho užívání naší Země.(10.8.2016)

• Patw

Scénář tohoto filmu potřeboval pátou vlnu přepsání. Začátek je opravdu skvělý. První spatření létajícího objektu je až dech beroucí, opravdu detailně propracovaný létající objekt. Znázornění prvních vln je ještě lepší. První vlna, aneb výpadek elektrického proudu a ztráta kontroly nad vším elektronickým. Naprosto skvělé záběry bourajících aut a padajícího letadla. Druhá vlna sebou přinesla obrovské ničivé vlny a zemětřesení. Záběry jak se Cassie se svým bratrem běží zachránit před valící se vodou z jezera jsou perfektní! A dokonce i třetí vlna, která ukazuje následky smrtícího viru. Vypadalo to tak naděje, ale po těch skvělých dvaceti minut, když si divák říká, že to přeci jen nebude tak špatné to jde prudce z kopce. Film nám po svých prvních třiceti minutách začne servírovat předvidatelné zvraty a klasická young adult klišé. Co mě navíc vadilo bylo ono tlačení a prosazování filmového pokračování. Místo aby udělali jeden pořádný film, rozhodli se to zahrát na pokračování, kterého se stejně nejspíš nedočkáme a nikomu to vadit nebude. Za mě slabé dvě hvězdy. Zachraňuje to pouze prvních dvacet-třicet minut.(30.6.2016)

The Fifth wave není vyloženě špatný film, ale bylo fakt nutné na tu preapokalyptickou myšlenku šroubovat sexy kluka, co se zamiluje do Chloe a ona do něj? Ach jo,takhle je z toho průměrný teenage snímek a la Labyrint s nižším rozpočtem, slabšími triky, ale zato s Chloe.(11.4.2016)

• korbitch22

Začátek vypadal nadějně, ale první tři nejzajímavější vlny režisér sfoukne jak svíčku a místo pořádné řezničiny nám nabídne nablblou lovestory, jejíž pointa i průběh jsou předvídatelnější než postarší pán v béžovém baloňáku u dětského hřiště.Navíc scénář je opravdu jedna větší blbost než druhá a smírnější hodnocení tomu všemu dává pointa, která se asi dala čekat, ale můj mozek měl tolik starostí s náporem špatného herectví, scénáristických hoven a neskutečně píchatelné Chloë Grace Moretz, že mi nějak unikala.V podstatě další zabitý potenciál jako hrom.Asi jako kdyby se Zdeněk Troška pokoušel natočit čtvrté pokračování Insidous.Nerozumim tomu fenoménu neukončovat filmy i když jsou podle knižní série.Film vzhledem k rozpočtu sice úplně nepropadnul, ale pokračování se asi nedočkáme a knížky opravdu číst nehodlám, jako tohohle typu.45%.(25.7.2016)