Muž na střeše

• Švédsko Mannen på taket (více)

Policistu Stiga Nymana zavraždí bajonetem neznámý útočník. Případu se okamžitě ujímají jeho kolegové Beck, Rönn a Kollberg, kteří si myslí, že pachatelem útoku musí být jeden z nich. Na základě vyšetřování dojdou k závěru, že Nyman byl mizerný policista s násilnickou minulostí. Když se jejich pátrání blíží ke konci, dostanou se na mušku vrahovi, který na ně ze střechy míří odstřelovací puškou a snaží se zlikvidovat tolik policistů, kolik jen může... Muž na střeše je adaptací románu slavných spisovatelů Maj Sjöwallové a Pera Wahlööa, jejichž postava Martina Becka se objevila v několika filmech i v televizním seriálu Beck. Slavný režisér Bo Widerberg, ovlivněný drsným vérité stylem filmu Francouzská spojka, zde vytvořil mimořádnou podívanou, která se ve Švédsku stala legendou a dodnes patří k základním dílům skandinávského noiru. (Film Europe)

farmnf

Sjöwall & Wahlöö., pro mě stejně oblíbené krimi jako George Simenon. Jako dítě jsem od nich přečetl vše, jako dospělý jsem si tím vybavil knihovnu, Když jsem jako pubescent viděl tento film, rozladilo mě, že Martin Beck není svalnatý tetovaný Švéd ale prďola s břichem a pytlema pod očima. Teď jako dostatečně starý prďola s břichem dovedu ocenit toto filmové zpracování mých oblíbených seveřanů. Vono asi odhalit vraha není o svalech a šarmu ale že člověk nemá v hlavě nasráno. ()

dzira

Závěrečná akční třetina dělá z velmi nevšední kriminálky ještě nevšednější. Vše jsme již viděli ve starších i novějších filmech, ale ne takto.... ()

hanagi

Dávno tomu, kdy skandinávské kriminální romány ještě nebyly tak populární jako dnes, tak už tehdy jsem nadšeně hltala detektivky Maj Sjöwallové a Pera Wahlöö. Jejich deset románů o zločinu vyšlo i u nás a byly to příběhy, které byly poutavé, realistické a víc než na laciný efekt vsázely na psychologii postav a vykreslení tehdejší švédské společnosti. Jsem moc ráda, že se té autenticity drželi i tvůrci filmu, je tam všechno, co jsem očekávala. ()

pursulus

Vařili dort?¬         Švédský kriminální thriller z roku 1976 "Muž na střeše" je jakousi krmí ze dvou oddělených složek. První složku tvoří první polovina snímku a je jí něco hodně podobného známému a úspěšnému českému tvůrci detektivek šedesátých let 20. stor. Petru Schulhoffovi; druhou složku tvoří druhá polovina snímku a připomíná budování akce a napětí na způsob úspěšného snímku z produkce USA z roku 1988 "Smrtonosná past". První polovina je tudíž poněkud intelektuálská a důchodcovská ve srovnání s polovinou druhou, kde to jede bez ohledu na cokoliv.¬                 Žel, není mi možno napsati, že by po některé stránce byl "Muž na střeše" lepší než detektivky Schulhoffovy či akce Smrtonosné pasti; naopak, intelektuální promyšlenost zmíněných českých detektivek je na úrovni znatelně vyšší, a akce, účiny i děj Smrtonostné pasti jsou neporovnatelné s nízkou kvalitou švédského snímku.¬                 Případné opoznámkování: uživ Kimon. ()

Bernhardiner

Mám takový pocit, že knižní předloha musí být lepší. Tohle zpracování sice není úplně špatné, ale vadí mi, že scénárista zřejmě vynechal některé ne zcela nedůležité podrobnosti a naopak některé scény jsou zcela zbytečné. Nechápu například, proč nám byly představeny rodiny dvou detektivů - buď měly být tyto postavy více zapracovány do příběhu nebo se na ně měl scénárista úplně vykašlat, takhle mi připadají jen násilně umístěné do příběhu. Jsem si jistý, že v detektivce od Maj Sjöwallové a Pera Wahlööho měly nějakou důležitější roli, takhle jen víme, že dcera a manželka jednoho detektiva mají permanentní bolehlav a že synáček druhého hnědě naděloval. Tuhle maličkost bych ale přežil, nad závěrečným rozuzlením jsem ale kroutil hlavou. Jak je možné, že se kdosi z davu nabídne policii, že ji pomůže a ona jeho nabídku bez okolků přijme? Navíc když má svou zbraň nemá legálně? Nene, tady buď něco důležitého z původní detektivky chybí nebo ten závěr byl v detektivce vyřešen úplně jinak a lépe. Jinak bych proti filmu neměl dalších námitek, herci hrajou dobře a jsou ve svých rolích celkem uvěřitelní. 60% ()

Kovaja

Achjo jak začít??Co se týče spádu filmu,tak nevidím problém.Děj hezky odsýpá a divák se nenudí!Hlavní detektiv-takový strejda před důchodem ale sympaták:-)Film sem zhltl na jednou a sem za něj rád.Jenže pár věcem sem se musel smát.Proč na střechu budovi kde se zabarikádoval šílenec(pouze nějakým lešením)neposlali elitní komando a namísto toho vymýšleli hrátky s vrtulníkem a spoustou pomateně pobýhajících policajtů.A na závěr se samozvaný velitel akce ptá kdo pude sním na střechu a dopadne živého šílence.Z pár přihlášených si vybírá jednoho kolegu a civila(tuším zámečníka s vlastní zbraní).Vše zlé je pro něco dobré a já kousek hodnotím kladně:-) ()

Disease

Akční, dejme tomu vzhledem k době vzniku. Jinak celkem nudná detektivka s opravdu přihlouplými dialogy (netuším, do jaké míry je to dílo dabingu). Nejzajímavější je nejspíš ten plakát od Saudka. ()

kebom

Výborná kriminálka postupne prechádzajúca k thrilleru. Stojí za pozretie hlavne kvôli škandinávskej atmosfére a (až na pár chýb) zmysluplnosti. Postup vyšetrovania je veľmi zaujímavý, povedal by som až taký "derrikovský", našťastie aj s vtipnými dialógmi. Pri záverečných akčných scénach od filmu isto neodíde žiaden divák. Mimochodom scéna s mŕtvym policajtom visiacim na povraze z vrtuľníka (dusil sa slzným plynom i keď mal masku :-)) je iba jedna z mála naturalistických až brutálnych. ()

Brejlil

Mírně hororový začátek nijak nenaznačuje, co přijde. Pomalá procedurální detektivka v reálném Stockholmu, ve skutečných bytech a kancelářích, s nesmírně civilním projevem a spoustou uvěřitelných detailů ze života. Lindstedt sice vůbec nevzbuzoval představu Martina Becka, spíše jakéhosi křížence Hrušínského s Marvanem, ale to mi nakonec moc nevadilo. Postupně zjišťujeme, že Stig Nyman byla pěkná svině, že jeho smrti asi nemusíme moc želet a když už se zdá, že past sklapla, film se zlomí do akce. Ta je nečekaná, ale má svoje klady. Pád vrtulníku s několika nápaditými detaily, několik pěkných kousků kamery, ale i nepříliš uvěřitelný přístup policie... Jak z jiného filmu, přitom asi přesně podle předlohy... Takže asi nemá smysl vyčítat to režisérovi, ten dělal, co mohl. ()

mourinho

Zajímavá byla až poslední půlhodinka, kdy vrah vylezl na střechu a začal pálit do lidí. Do té doby to byla docela nuda, takové to nezáživné vyšetřování, spousta dialogů, žádné tempo, spád, absence hudby.......ne, zkrátka mi to nesedlo. Je fakt, že si režie, jak už tady bylo několikrát řečeno, celkem pohrála s detaily, ale tím si udobří tak maximálně filmové akademiky. U mě zklamání. ()

markotter

Hodinu to vypadá jako ještě nudnější Malý pitaval z velkého města a když to přejde do akční roviny, tak je to spíš k smíchu. To, jak je zásah veden, to musel vymyslet nějaký úplný debil. To, že to bylo natočeno v roce 1976 není omluva, myslím, že tou dobou se již dělaly akční thrillery na dost vysoké úrovni. ()

vozralec

Solidní krimi s hromadou detailů. Akorát zásahovka mohla být lepší a nemusela vše nechat na detektivy a náhodného kolemjdoucího. ()

milwaukee

Film si pamatuju. Perfektní plakát od Káji Saudka a byl od osmnácti. Šel jsem na něho v podlimitnim věku a čekal jsem o čem to bude. Klasická severská krimi, sestřelený vrtulník, padouch na střeše a postřelený inspektor, kterému stříkala krev z rány na prsou. A proč byl film od osmnácti? Protože se v manželské ložnici objevil nefalšovaný zásun. No a to je celý, co mi zůstalo v makovici. ()

Ernie_13

Veľmi dobre natočená napínavá dráma, ktorá síce dosť pripomína filmy aké v tej dobe točili francúzi, no predsa má niečo to zo severskej (švédskej) kinematografie. Takéto filmy môžem kedykoľvek, predovšetkým pred spaním. Palec hore, rozhodne odporúčam. ()

Kortexo

Dnes jsou skandinávské detektivky, velkým komerčním hitem, ale oni doopravdy dobré jsou...Tenhle film to dokazuje 35 let před modní vlnou... ()

Centime

Dobře zfilmovaná předloha, místy možná až příliš přesná, protože v podstatě slovo od slova kopíruje některé dialogy z knihy (Säffleská bestie). Hlavní postavy jsou také charakterově do puntíku vystřižené z knihy, ovšem tělesnými vlastnostmi se ani náhodou nepřibližují. To by vlastně až tolik nevadilo, ale scéna, kdy obstarožní tlouštík (Martin Beck) krkolomně leze na střechu a chystá se hrát na akčního hrdinu je prostě dost směšná. Řekla bych, že film si daleko více užijete, pokud neznáte knihy. Jednak nebudete zklamáni výběrem některých herců a také si více užijete napětí když neznáte příběh a vlastně celý závěr. ()

Gortyna

První část budiž. Ale závěrečná půlhodina se mění v nechtěnou grotesku: ředitel policie nechá sestřelit letadlo a chce povolat do akce hasiče. Policie není schopná vyklidit prostranství před budovou se střelcem. Ač jsou všude okolo muži ze speciálních zásahových jednotek, střelce jdou likvidovat děd a jakýsi civil z ulice. Nevím, nevím... ()

blondboss

Nepoznám veľa snímkov od Widerberga, ale minimálne tu pán režisér vytvoril celkom zaujímavú kriminálku s vcelku hutnou atmosférou a typicky severským poňatím. Samozrejme malo to aj hluché miesta s príliš pomalým dejovým balastom, ale koniec-koncov film splnil účel a divákovi ponúkol severské krimi, ako sa patrí. Len by som asi očakával trošku výraznejšie herecké výkony. 60 % ()

endrix

Čekal jsem na délku celovečeráku protažený díl Profesionálů, ale bylo to jiné. Švédský přístup k filmu je prostě odlišný. Naturalistické detaily (zadky, papuče ...) a celková realističnost vypravování. (Alespoň během většiny filmu). Přikláním se k názoru z některých komentů, že poslední "akční" část z realističnosti trochu ujela, ale i tak jsou tam nabouraná mnohá klišé, na která jsme z akční krimi zvyklí. Je sympatické, že autoři nechtěli jen prostě opisovat ze západních vzorů. SPOILER: Civil s pistolí mi ani tak nevadil, protože jemu věnovaná poslední věta je perla. Závěr je vůbec téma samo o sobě. V první chvíli mě to utnutí rozladilo, ale ono to k celkovému vyznění filmu patří, alespoň podle mě. ()