Mikrob a Gasoil

(festivalový název)

Microbe & Gasoline

Komedie / Road movie

Francie, 2015, 103 min

Neotrelá road-movie, s najkratšou road-movie pasážou, akú som kedy videl. Pobavili vedľajšie postavičky a prekvapil horký koniec.(9.7.2016)

Celkom milá roadmovie, ktorá zobrazuje chlapčenský svet dospievania počas letných prázdnin. Film sa vyhol zbytočnému pátosu a nostalgií a namiesto toho ponúkol netradičný a originálny koniec.(29.8.2016)

70% feel-good, 30% Gondry.(26.5.2016)

Film pro dospívající děti a nedospělé dospělé. Velmi příjemná "cestovní" skorokomedie, kde se i smutné věci berou s nadhledem (smrt nemocné matky). Režisér si napsal vlastní scénář a nasypal do něj neotřelé nápady a scény - např. autodům na silnici. Velmi šťastnou ruku měl při volbě představitele Mikroba. Útlý chlapec s jemnými rysy, kterého si lidé pletou s dívkou, strhával pozornost zcela na sebe, jeho optikou jsme mohli prožít několik měsíců jeho života. Všichni dospělí tak působili jako zranitelné děti, která si nedovedou poradit ani s vlastním životem, ani s výchovou potomků. Audrey Tautou tak vlastně hrála opět Amélii, která se vdala a má děti a neví co s tím, tak se hroutí. Gondry se tak vrací v plné síle, poté co vyděsil své věrné diváky těžko kousatelnou Pěnou dní.(24.6.2016)

Pro mě osobně zatím asi nejhezčí letošní filmová premiéra a velký divácký zážitek - nic lepšího jsem letos v kinech neviděl. Po strašné PĚNĚ DNÍ člověk mohl mít tendenci Gondryho odepsat, ale to by bylo předčasné - ve svém nejnovějším filmu mi přesvědčivě dokázal, že je to stále ten starý dobrý Gondry, který neztrácí nic na své osobitosti a tvůrčím elánu - vyjma pár slabších momentů, kdy jsem měl pocit, že mu při psaní scénáře trochu došel dech, jsem byl z toho filmu naprosto nadšený - je to krásný a srozumitelný film, který si razí nekompromisní cestu do divákova srdce - smích zde střídá dojetí téměř stejným dílem - a některé scény jsou něco tak neuvěřitelného, že už kvůli nim nemohu dát méně než 5 hvězd. Za všechny budiž třeba zmíněna nádherná scéna, kdy Mikrob masturbuje nad obrázkem nahotinky, kterou sám nakreslil - něco tak originálního jsem v žádném filmu ještě neviděl, a úplně mě to okouzlilo. Vlastně celý ten film mě okouzlil - dost možná podobným způsobem, jako kdysi AMÉLIE Z MONTMARTRU - za sebe sice nemám problém napsat, že vidět zestárlou Audrey Tautou na prahu čtyřicítky docela bolí (to jsem ostatně psal už u zmíněné Pěny dní před 3 lety) - ale co už, nikdo z nás nemládne a možná je to jen o zvyku, smířit se s tím, že zbožňovaná "Amélie" už dávno nevypadá tak, jak si ji všichni pamatujeme. Nádherný film, který mě téměř bezvýhradně dostal - velký respekt ke Gondrymu, že dokázal něco takového napsat a zrežírovat, a nejen všem jeho fandům mohu tuhle filmovou libovku jen doporučit - smál jsem se nahlas celou dobu a bylo mi dobře, jako už dlouho ne. Naprosto perfektní obsazení, scénář a režie - na tomhle filmu se povedlo snad všechno.(26.5.2016)