Horečka sobotní noci

• USA Saturday Night Fever (více)

Devatenáctiletý brooklynský rodák Tony Manero (John Travolta) žije pro sobotní noci na místní diskotéce, kde se díky svým stylovým tanečním kreacím stává králem klubu. Mimo něj však jeho život není tak růžový. Doma se Tony neustále hádá s otcem a musí soutěžit se svým bratrem, který se stal knězem a rodina o něm má poněkud zidealizované mínění. Uspokojení mu nepřináší ani jeho práce v obchůdku s barvami. Všechno se ale změní, když na diskotéce zahlédne Stephanii Manganovou (Karen Lynn Gorneyová) a začne s ní trénovat na taneční soutěž. Stephanie sní o světě za hranicemi Brooklynu a její plány odstěhovat se za most na Manhattan navždy změní Tonymu život. (Cinemax)

Rathalos

Horucka sobotnajsej noci tak ako film Pomada je skvela hudobna zalezitost v hlavnej ulohe s Johnom Travoltom,ktoreho tanecny talent bol opat naplno vyuzity,radost pozerat na to,ako sa hybal,klobuk dole,pre mna kultova vec...:-) ()

MickeyStuma

Hudební snímek plný tance rok před natočením slavného snímku 'Pomada' (1979). Diskotéková éra, frajeřinky a toho času hity od kapely Bee Gees. Generační film sedmdesátých let z diskotékového tanečního parketu obsahující mimo jiné i zklamání, násilí a tragickou lásku. Když Tony Manero s tváří Johna Travolty prochází ulicemi Brooklynu, jeho chůze je jedno velké taneční pnutí. Rytmus tehdejšího hitu 'Stayin Alive' právě od Bee Gees nenechává mladého člověka v poklidu. Popkultura ve své jedinečnosti dané doby je nedílnou součástí tohoto ikonického tanečního filmu. Dnešní generaci to pramálo řekne, ale alespoň může ukázat, jak to vypadalo v době dospívání jejich rodičů. Odreagovat se v diskotékovém klubu z monotónního každodenního života bylo jedinou alternativou jednotlivců dělnické rodiny s konzervativními hodnotami. Je to zkrátka prezentace života plného ambicemi, zoufalství a odvážného zobrazení života v dělnických čtvrti New Yorku. John Travolta tímto předvedl svůj nejlepší výkon v dosavadní kariéře, čímž později v další filmové tvorbě nebyl přehlédnut. Při dnešním pohledu je už těžké říct, co bylo hlavním impulsem legendárnosti snímku. John Travolta? Bee Gees? Či obojí? Nebo snad jednoduchý srozumitelný příběh. Buď jak buď. Jako generační výpověď z dob sedmdesátých let i dnes stále funguje a co si budeme povídat, Bee Gees se i nadále stále dobře poslouchá. ()

GMVajgl

Má sice lákavý námět a rozhodně taky fajn soundtrack, ale hlavní protagonista je ve skutečnosti dost mizernej mužskej vzor (male role model). Bydlí u rodičů, má mizernou práci a veškerý svůj čas a energii věnuje tanci, což je pro něj akorát únik. Místo aby začal pracovat na sobě, tak se honí za kundou. Je to pěkná představa, ale rozhodně se nikdy žádný přeplněný parket nerozestoupil jako rudé moře kvůli nějakému hejskovi. I kdyby to byl tak dobrej tanečník jako John Travolta. ()

oli009

Kdyby se tady k sobě postavy nechovaly jako hovada, možná by to byl docela fajn snímek, ale takhle za mě vážně ne, kult nekult. Navíc má film vážně problém s tím, čím chce vlastně být a jaký příběh chce vyprávět. Má jít o romantickou taneční oddechovku? To asi těžko vzhledem k celkovému vyznění filmu a vzájemnému chování ústřední dvojice. Chtěl nám snad autor naservírovat sociální a psychologickou sondu do oblasti bílé chudiny z Brooklynu a snímek pojmout jako společenskou kritiku? Na to tomu chybí větší propojení, zasazení do kontextu a hlubší vysvětlení motivace chování postav, v téhle podobě je to jen chaotický slepenec událostí. Když to porovnám s geniálním Hříšným tancem, který dokázal ve výrazně sympatičtějším balení perfektně skloubit obě ambice, po kterých zcela marně sahala i Horečka sobotní noci, tak není téměř nic, co by tenhle film mohl nabídnout. Snad jen s výjimkou parádní disco atmosféry a Travoltových tanečních čísel, ale obojí je proklatě málo. ()

Denny

Zřejmě počátek disco-éry u nás. Líbivá muzika australských bratrů kontrastuje se sociálně kritickým tónem filmu. Král diskoték Travolta byl nominován na Oscara. ()

GIK

Dobrý. Jen bych vytknut tvůrcům obsazení Travoltovi partnerky, která moc krásy nepobrala. To jako neměli na skladě nic lepšího? ()

ex.it

Výborné pohyby Johna Travolty, chytlavé songy. Ale to je tak všechno. Nevidím v tom nic jiného. Kde jsem přehlídla ten vychvalovaný zbytek? ()

FeiNike

Travolta ako najväčší king disco klubu a celej štvrte nemá chybu rovnako ako tanečné pózy, ktoré predvádza mládež šialene "nastajlovaná" v štýle 70. rokov, vlniaca bokmi v rytme chytľavých hitov od Bee Gees [ ktoré samé osebe síce nemusím, ale v kombinácii s vizuálom tohto filmu som ich do svojich uší pustil ochotne a rád ]..Horúčka ma príjemne prekvapila aj tým, ako realisticky bez "pomádovej" naivity je tu zobrazený život newyorských teenagerov [ fuckuje sa tu dosť intenzívne a práve v tomto filme sa údajne poprvýkrát v histórii kinematografie nahlas vyslovil dnes tak obľúbený pojem "blow job" ]. ()

Mayaku odpad!

Jestli někde existuje peklo, tak bezpochyby vypadá přesně jako "klub 2001", kde slizák Travolta bez ustání předvádí to svoje bugy bugy čača hej. Dvě hodiny trvající martyrium. ()

Dementra

Tak tohle je ten film, který prakticky zavinil masovou popularitu diska, že dík. Mě u tohohle filmu nejvíc zaráží ty škatulky "komedie/romantický". Jakože cože? Komedii nevidím, přijde mi to jako celkově temný pohled na to, co se s lidmi děje, když na ně zrovna nezáří reflektory na diskotékách. A nedejbože, aby tohle nějakej chlap měl za romantiku, protože ty kluky tam by měl někdo seřezat, a ne jednou. ()

Stíba

Jednoduchý děj který je spíš výplní mezi tanečními vystoupeními a Travoltovy taneční kreace dávají dohromady dnes už klasickou podívanou na parket doby vrcholu diska. Za Travoltovo kroucení a za hudbu Bee Gees ty 4* asi můžu s klidným svědomím dát. ()

salamandrr

Kdybych to viděl v roce 77, tak bych asi přidal i hvězdu či dvě, ale v roce 2022 to prostě nemůže obstát. Postavy, scénář, kamera, efekty... všechno je na dnešní dobu slabé. Ale jsem rád, že si tuto klasiku mohu odškrtnout ()

Brinkley

Bez ohledu na to, že jde o klasiku a tančí se zde jak o život, film mě neskutečně nudil, a to i na druhý pokus. Že by to bylo dáno téměř nulovým dějem s plytkou zápletkou? ()

bakeero

Děj vcelku žádný, ale Travoltovy taneční kreace, móda a „umělohmotný“ disco feeling dělají z tohohle filmu klasiku, která se neohraje ani za padesát let. „Máte skvělý vlasy! Vypadaj jak umělý!“ No komu by nezacukaly koutky :-) ()

Lasombra

Čím to, že mi nevadí disco hudba, disco tanec a disco světla? Nejspíš je to zásluhou Travolty a jeho neuvěřitelným parketovým tanečním výstupem. I když příběh je dosti průměrný, nijak neubral na kvalitě. Má to jednoduše styl! ()

bono22vox

Film, který z Travolty udělal hvězdu, film v několika ohledech silotvorný, film, který především zrodil moderní taneční film, který našel úspěšné pokračování v Pomádě či Hříšném tanci. A v poslední řadě film s legendární muzikou Bee Gees... ()

D.Sleeper

Výborný Travolta. Skvělý snímek. Výtečné řemeslo. Podobně jako je "Le Mans" pocta automobilovým závodům, "Downhill Racer" zase sjezdovému lyžování, tento skvělý film je pocta tanci, lidské touze a úsilí splnit si životní sen, být v něčem vyjímečný. ()

John Travolta je žena!

John Travolta je žena!