Reklama

Reklama

Epizody(3)

Konec války přináší naděje, ale také nové konflikty, které nenechají zacelit staré rány. Německá dramatická minisérie o lidských osudech na pozadí dělení Německa. Jak již napovídá název, třídílná německá minisérie se odehrává v malé vesnici, kterou po druhé světové válce prochází hraniční linie mezi západní a východní částí Německa. Fiktivní Tannbach tak v malém představuje ekvivalent nejen poválečného Berlína, ale také celého rozděleného Německa. Právě s ambicí na malém prostoru rozvést klíčová témata poválečné zkušenosti byl celý projekt koncipován. Inspirací pro tvůrce, v čele se zasloužilou producentkou a scenáristkou Gabrielou Sperlovou, byla reálná vesnice Mödlareuth, kterou protéká potok Tannbach, jenž představuje hranici mezi Bavorskem a Durynskem. V roce 1949 po ustanovení východního a západního Německa byla vesnice rozdělena podle této přírodní hranice a o tři roky později byl podél potoka vystavěný dřevěný plot, který v roce 1966 nahradila betonová zeď... Vyprávění minisérie začíná v den, kdy vesnici obsadí americká armáda, ale ještě v posledních chvílích pod nacistickým zřízením se odehraje několik událostí, které zamíchají osudy řady postav. V nadcházejících dnech a letech zdejší obyvatele čeká převzetí Rudou armádou, denacifikace, pozemková reforma, kontrast ideologií Západu a Východu i euforie z nových ideálů a hořkost z jejich mnohoznačného naplňování.
Seriál neuhýbá před nelehkými tématy kolektivní viny či zbožného obdivu řadových Němců k Adolfu Hitlerovi, a ani v rámci poválečného rozdělení stran nesklouzává k jednoduchým schématům či prvoplánovým soudům. Naopak široký ansámbl obyvatel vesnice využívá k vykreslení plastického obrazu různorodých osudů a výzev, které na Němce po válce čekaly. Seriál tak současně představuje obraz zevrubné reflexe vlastní minulosti, kterou Němci za uplynulé dekády prošli a které v jiných posttotalitních státech dodnes chybí. V centru dění minisérie stojí mladá dívka Anna, dcera hraběte Georga von Striesowa, která válku prožila chráněná před jejími přímými projevy, a nyní ji čeká nelehké prozření do nového mnohoznačného uspořádání, v němž se navíc minulost odhaluje jako faleš. Její otec coby oficír, který dezertoval z fronty, se stále upíná k tradičním hodnotám starého světa a jeho hierarchii. Generaci bez otců zastupují bratři Friedrich a Lothar, kteří vkládají naděje do nového začátku i nových ideologií, byť každý do jiné. Pro některé postavy přináší konec války pozření a snahu odčinit prohřešky vlastní či svých blízkých. Jiní těžce nesou, že křivdy minulosti zůstávají bez trestu, tím spíše když pragmatismus poválečné obrody zahrnuje i využití těch, kteří byli aktivní součástí předchozího režimu. Rozdělení vesnice vnese do poválečné dynamiky ještě dilemata rozhodování se mezi rodinou i domovem na jedné a sny či ambicemi na druhé straně. (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (6)

  • V obci Běsno, která je oficiálně součástí města Kryry v okrese Louny, byť leží 7 km od nich, se natáčela nejen druhá, nýbrž i první řada minisérie, stejně tak i ve vedlejší Vrbici, která ovšem leží už ve Středočeském kraji, v okrese Rakovník. Další lokací byl statek nedaleko Kralovic. Mezi natáčením dosavadních dvou řad Tannbachu v letech 2014 a 2016 se v Běsně a Vrbici pro změnu točil český krimi seriál Pustina (2016) v produkci HBO, kde byla z německého Tannbachu využita i část kulis (např. obchod na návsi v Běsně). (ČSFD)
  • Druhá řada se točila mj. ve vesničce Běsno na pomezí Ústeckého a Středočeského kraje, ve které filmaři postavili základy hraniční zdi mezi východním a západním Německem. (kriplozoik)
  • Ve filmu mluví postavy často (horno)bavorským dialektem (například rodina statkáře Schobera (Florian Brückner)). To se však setkalo se silnou kritikou, neboť Tannbach leží ve Frankách a tam se mluví jiným dialektem. (Jitomirka)
  • Natáčelo se i v Čechách, u obce jménem Kryry v okrese Louny. (Jitomirka)
  • Vesnice Tannach neexistuje, stejnojmenný potok však protéká vesnicí Mödlareuth. Ta se vlastně stala předlohou filmu, protože ji po válce postihl stejný osud jako fiktivní Tannbach. Mödlareuth byl nazýván Američany Little Berlin, protože ho také rozdělovala zeď. (Jitomirka)

Reklama

Reklama