Odborný dohled nad východem Slunce

• USA Sunrise Supervising

Každý se mstí tak, jak umí. Na předměstí severočeského města se přistěhují tři dávní kamarádi, bývalí političtí vězni, nyní. Na stará kolena se chtějí pomstít estébákovi, který je kdysi týral a který dnes v poklidu provozuje vlastní hospodu. Trojice spiklenců však vzápětí zjistí, že pro pořádnou pomstu nemá nikdo z nich vlohy. Na rvačku jsou už příliš staří a možná i líní. Nějakých jiných smysluplných nápadů se jim vůbec nedostává. Nakonec se rozhodnou, že se s hospodským skamarádí, aby poznali jeho slabá místa. Estébák je totiž po letech nepoznává. Jenže pak kumpáni s rozpaky pozorují, že svému úhlavnímu nepříteli jen zpříjemňují podzim života. Co tedy s tím…?  Černobílý snímek scenáristy a režiséra Pavla Göbla se natáčel v severočeském Varnsdorfu a na filmové plátno přivedl kromě vynikajícího Jiřího Lábuse v roli osamělého bývalého fízla téměř samé neherce: trojici mstitelů šéfuje nestor první generace mániček a hudební legenda Vratislav Brabenec ze skupiny The Plastic People of the Universe. Zdatně mu pak sekundují divadelní ochotníci: zatímco Jiří Vymětal se našel v roli bývalého cirkusáka, kdysi zavřeného za pašování disidentských knih, Jožo Polievka se zhostil partu bývalého zlodějíčka, který to přes vězeňského donašeče nakonec dotáhl až na nesmiřitelného nepřítele komunistů a bezpráví. Trio kmetů, kteří se ještě naposledy pokoušejí narovnat svůj hřbet i křivdy na něm spáchané, pak doplňuje čerstvá absolventka brněnské JAMU Nikol Fischerová coby prostitutka, která nakonec plány varnsdorfských Zorrů přesměruje zcela netušeným směrem. (Česká televize)

Saur.us

Skvělý snímek o stáří a pomstě se slušnou dávkou peprných a vtipných hlášek a skvělou hudbou, jehož jedinou slabinou je pouhých 70 minut stopáže. Nechápu jak mohl P. Göbl natočit něco tak kvalitativně odlišného jako bylo Veni Vidi Vici. ()

Fifer

U Gorily se Pavel G. snažil popasovat s ukecaným divadelním textem Helmuta K., zatímco zde jako autor scénáře mohl slovy šetřit. A slovy skutečně šetří, což je skvělé, ale tím pádem výrazně ubylo i humoru. Film o stárnutí v tlejícím Vansdorfu musí být pomalý, to je jasné, ale tady mi přijde tempo až příliš pomalé. Záběry a atmosféru to má skvělou (zachytit magii hospod a zapadlých městeček režisér zvládá perfektné a dokázal to už ve své prvotině "Plácačce"), ale na 70 minut se tam toho děje prostě příliš málo. Navíc Pavel G. není (a řekl bych, že ani nechce být) artovým režisérem, který by dokázal natočit magický film s defakto nulovým dějem. Myslím, že kdyby byla stopáž středometrážní (40minut), snímku by to jenom pomohlo. Hudba skvělá, herci dobří, Brabenec ani hrát nemusí, ten je prostě tak kouzelnej, že stačí, když před kamerou jenom existuje. ()

Kolssteyn

Minimalistická dobrodružství všedních dní chlazená vánkem pozdního odpoledne nad vyvěrající lávou hluboké minulosti na podzim života valících se tří bodrých starců... Existencialistické zamyšlení se skvělým kamerovým záběrem, střihem a hereckými výkony na pokraji úsměvu a artu. ()

Inozuka

Vráťa Brabenec je masér a byl hlavním důvodem, proč jsem se díval, ač jsem si nedovedl představit, že mistr hraje někoho jiného než sám sebe. Toho samého si naštěstí byl vědom i režisér a film vystavěl na neherectví, obyčejnosti a lidskosti. To mu dle mého názoru klaplo a pomohl i černobílý formát. Trochu mě rušila ta epizodnost a nečekané střihy, ale při zpětném pohledu musím připustit, že to dalo filmu jakési kouzlo... Takže jo, dobrý nápad a milé zpracování. ()

pekl

Žádné veledílo, z nostalgie dokoukáno. Nakonec se z toho ale vyklubal celkem milej disidentskej film jen pro pamětníky. ()

Felisr

Dávám jednu * jen a pouze za tu hudbu. Drtivé většině dialogů nešlo rozumět a děj je teda slabota, ale když ono v těch Varech bylo vše kvalitnější vyprodáno... :-( ()

iz67

Jemná a klidná záležitost, s velkými ale nehlucnymi pravdami, jemným (byť mírně tuzsim) Brabencem a úžasným Montipicusovym litajicim psem. ()

Pitryx

Tak nevím. Zajímavé téma, ale bídné provedení. Já dám jen dvacku za nápad, který však měl být lépe zpracován. Tohle skoro nemělo děj, chybělo tomu spoustu věcí. Ani ta hudba nebyla nic moc. A pokračování jsem neviděl. ()

Alden_Larson

Beru zpět, co jsem řekl o Kováři z Podlesí, tohle je zatím nejlepší film Pavla Göbla. Zároveň je i nejkratší, což se pro tento film určitě hodí. Děj je jednoduchý a má velmi malý rozsah, i tak je ale působivý a jeho průběh mi přišel celkem fascinující, film si v budoucnu určitě pustím znovu, jelikož si myslím, že se dá o spoustě věcí ve filmu polemizovat. Postavy byly docela zajímavé a měly mezi sebou dobrou chemii. Herecké výkony nebyly zrovna skvělé, ale žádný bych nenazval špatným. Prezentace byla skvělá, černobílá se pro tento film určitě hodí. Hudba se mi ze všech aspektů líbila nejméně, některé písničky se mi tam moc nehodily. 7/10 ()

tsatsiki

Umělecká nuda.Řemeslně to je zvládnuté dobře, ale scénář nuda, to, že během pár minut z pomsty bylo odpuštění,  bez nějaké gradace, to mě též naštvalo a ústřední trojice herců byla nesympatická.Film, co už po druhé nepotřebuji vidět.30%. ()

el_chorro

A toto je co za home video? Hercům nejde rozumět, černobílý film je jak z domácí kamery a děj je děravý, že se snad psal během filmu. No, se sebezapřením jedna * za Lábuse, díky kterému jsem neodešel a druhá za to, že rejža je hradišťák a my se přeci podporujem. Jinak provar teda... max ** ()

rigby

Určitě zajímavé momenty, ve kterých je silně cítit člověčenství. Navíc zajímavé obrázky podpořené použitím černobílého filmu. A Jiří Lábus s Vratislavem Brabencem. Dál už asi nic. Pro širší publikum tento snímek rozhodně určen není. ()

Howard72

Ocenuji atmosferu, cb format, tema a vyborny hudebni doprovod. Pres co jsem se nedokazal prenest byly mnohdy az amaterske herecke vykony a neuveritelne nazvuceni, kdy v hospode vse zni jak ve studiu, spousta ticha, jake normalne nezazijete. Zkratka clovek je chvilku do filmu vtazen a nasledne ho neco uplne vytoci. Taky postava prostitutky mi do uveritelnosti pribehu moc nazapadla, ale budiz. Jinak vcelku vyjimecny filmecek, skoda tech dle meho chyb... ()

JeyeK

Docela obyčejný příběh o několika docela obyčejných lidech. Umělecky dobře provedené, skvělá hudba, příjemně se na to koukalo a občas jsem se i zasmál. Mně osobně na tom ale vadila ta neustálá strojenost a nepřirozenost dialogů - jako kdyby to přímo četli z papíru. Jo a taky tam snad v každé scéně někdo kouřil, až mi to přišlo jak reklama na cigarety. :-) S takovou, chlapci, ten barák opravit nestihnete. 60% ()

fatal_

Když vezmete knedlíkovitý materiál a pozérsky jej obléknete do černobíla, knedlíkovitost nikam zázrakem nezmizí. Klíčová slova: Kameňák, bůček, lahváče, fotrovství, lidem se to líbí. ()

Alvin

V záplavě špatných a ještě horších českých filmů, které se snaží napodobit západní styl dramat, komedií či kriminálek, je tohle jediný typ filmu, který má smysl u nás točit. Originální formou i obsahem, dialogy a v tomto případě i hereckým obsazením. ()

waxtrax

Zařazení tohoto nízkorozpočtového snímku do hodnocení ČSFD, je vůči tvůrcům a filmu samotnému nekorektní. Vzhledem k životnímu rozhledu některých zde hodnotících, je to házení perel sviním. Bohužel. ()

Akmodos

Nízkorozpočtový film, kterým se autor umělecky vykoupil z komerčnějšího a umělecky neambiciózního Veni, Vidi, Vici. "Sunshine Supervising" je příjemný, pomalu plynoucí snímek. Specifické a zajímavé atmosféře napomáhá černobílé provedení, stejně jako kvalitní výkony neherců. Netradiční prostředky tu slouží netradičnímu filmovému zážitku. Vždyť i ten Jiří Lábus (jediný profi herec ve filmu) tu hraje poněkud odlišnou roli, než jsme u něho zvyklí. ()