Děda je lotr

Dedo je lotor

Dirty Grandpa

Komedie

USA, 2016, 102 min

V komentářích někteří skuhrají, že De Niro opustil své vážné role a začal je hanit komediálními rolemi. Mě naopak až v ten okamžik začal bavit a zajímat. Možná jsem nekulturní hovado ale nějaký jeho Taxikář mě vůbec nebere. Zato ve Velké svatbě mě rozsekal smíchy. Pravda, on je v těch komických rolích skoro pořád stejný a nerudný a tak nějak se dá jeho výkon očekávat, ale je roztomilý. Tady z těch svých nerudných dědků trochu vybočil a válcuje. A je to sranda. Buzny, negři, gerontofilky, dealeři, yuppie, pomatení konspirátoři, fakt zábavná policejní dvojka. Všechno dohromady. Takovou čurinu jsem fakt nečekal.(3.5.2016)

Po Floridě s Robertem De Nirem a Zacem Efronem za sexuálním chtíčem, plážovými radovánkami a jarním povyražením. Mladému se pářit a pařit nechce, moc mu to nejde, koneckonců má před svatbou, vždycky to skončí trapasem, starý by pařil a pářil se velmi ochotně, respektive by ojel všechny dívky, co atakují věk potenciálních vnuček, ačkoli je to teprve včera, co pohřbil svoji manželku. Nicméně na té cestě je potká více karambolů než zásunů. Děda s vnukem by to rádi pořádně rozbalili, film by evidentně chtěl jet po humorné slině, ale scénář a režie jim to nedopřál. Když scénář z větší části sestával z improvizovaných scének, které nebyly zdaleka tak humorné, jak mohly být, po celkem slibné půlce filmu těžko mohl film režijně zaperlit. Zvláště když Dan Mazer zvolil jen průměrný režijní přístup. Divím se, že De Niro s Efronem do této řádně nepřipravené produkce vlezl. De Niro se hodil do formy, vyfasoval slovník sprostých slov a jal se ohlupovat plážové a diskotékové kravky. Ne, na 100.minut filmu to fakt nestačí. Chybí nosnější zápletka, jednotlivé scénky nepřekypují humorem, jsou celkem trapné, do poloviny filmu se výrazně fakuje, pak to ustane, explicitní erotika nikde, pouze jeden šulín u hlavy Zaca Efrona, vedlejší postavy jsou zbytečně otravné. Film v podstatě sestává z pásma scének. Jak už to v době jarních prázdnin v USA chodí, nebude divák ušetřen "študáckým" hrám na pódiu před skandujícím davem, samozřejmě nechybí vděčné scénky z policejní cely, to by bylo, kdyby se do toho nezapletly drogy a jejich účinky, gang bad niggaz nevyjímaje. A to je asi tak všechno. Ne, není. Ještě nás čeká závěrečné morální prozření. Zac Efron je za slušňáka, tudíž jde na to přes romantické vzplanutí s urputně hodnou holčinou, kterou na té cestě hříchu potká. Schválně si tipněte, zda ji vymění za materialisticky orientovanou snoubenku. Ovšem její kamarádka to byl dobrý nápad. Aubrey Plaza dostala do filmu naději, že se ve filmu snad i nějakého toho sexu dočkáme. Mnoho diváků bude intenzivně vnímat její zadek v závěrečné scéně filmu. Nevím, jestli některá zajímavá připomenutí filmové historie lze brát jako připomenutí. Tak třeba De Niro při cvičení na hrazdě a zmlácení bandy negrů, dá vzpomenout na svoji slavnou roli zločince z thrilleru Mys hrůzy. Scéna, v níž na promítací plátno po haknutí uniknou fotografie z bujarého večírku snoubence Efrona, je příbuzná s kolekcí fotografií z populární série Pařeb. Je skoro až škoda, že dění z večírku musíme sledovat jen prostřednictvím pořízených fotek. Shrnul bych to tak, že většina filmu je trapná, prostá humoru i zajímavých režijních okamžiků, ale zůstává díky až moc dobrému hereckému obsazení veskrze přijatelná a sympatická. Bylo zaděláno určitě na výraznější čóro-móro. 60%(27.4.2016)

• Chrustyn

Nezábavná a v mnoha směrech hodně trapná komedie, ve které si Bob De Niro po dlouhé době vystřihl nesympatickou přisprostlou postavu, která mu vůbec nesedí a ani on nezachraňuje výsledný nemastný, neslaný dojem.(14.6.2016)

• rockwoman

Robert De Niro je pořád frajer, vo tom žádná, ale spojení s prkenným Efronem zdá se mi poněkud neštastné. Těžko se mi to píše milý Bobe, jinde jsi býval mnohem vtipnější a ještě to mělo tu správnou jiskru.(26.4.2016)

Myslel som si, že bez Stillera to bude slabé. Naopak, bol som na tom v kine a bavil som sa od začiatku az do konca. Pripomínalo mi to skôr nejakú erotickú komédiu. De Niro ako dedo bol ozaj vynikajúci. A Glover pozerá v tv serial ALF. Ha ha. Nemám čo dodať. 100%.(25.2.2016)

• - Dick Kelly (Robert De Niro) nosí hodinky Tag Heuer Aquaracer 500M. (Liqid)

• - Aubrey Plaza (Lenore) hrá 21-ročnú študentku, no v skutočnosti bola v čase premiéry filmu o 10 rokov staršia. (m.a.t.o.)

• - Scenár k filmu sa v roku 2011 ocitol na tzv. Blackliste, teda zozname najlepších ešte nesfilmovaných scenárov. (m.a.t.o.)