Cesta vzhůru

• Česko Hory, má panenko (neoficiální název) (více)

Cesta vzhůru vypráví o umanutosti, o zdolávání vlastních a obecně lidských limitů, ale také o kompromisech a ceně, kterou mohou mimořádné osobní výkony stát. Radek Jaroš si jako první Čech a teprve patnáctý člověk na světě splnil horolezecký sen a zcela unikátně za přítomnosti kamery vystoupil na poslední z nejvyšších hor světa K2, která mu chyběla do tzv. Koruny Himálaje. Film se tak pro diváka stává mimořádnou příležitostí absolvovat společně s Radkem a jeho horolezeckými přáteli Miskou a Trávou strastiplnou cestu na osmitisícový vrchol a stát se na malou chvíli doslova součástí expedice na K2. Štíty velehor jsou najednou dostupnými i pro ty, kteří hory sice obdivují, ale něco podobného by nikdy sami nepodnikli. Diváci tak mohou díky filmu autenticky prožívat obavy i úlevu hlavních hrdinů, pocítit tíhu každého kroku i dechu v nepředstavitelné nadmořské výšce a snad i nakonec porozumět majestátné kráse, za jejíž dotek se mnohdy platí tou nejvyšší cenou. Na rozdíl od horolezeckých filmů jsou součástí děje další paralelní postavy mimo expedici, rodinní příslušníci Radka Jaroše. Film sleduje jejich mnohdy zoufalou snahu vypořádat se s vlastním strachem o někoho blízkého, pochopit ho anebo se alespoň s nepochopením jeho nebezpečné záliby pokoušet vyrovnat. V Cestě vzhůru nejde o pouhou dokumentaci historického úspěchu českého horolezectví, ale též o širší pohled na lidské zdolávání extrémních překážek, a to nejen ve fyzickém slova smyslu. (Cinemart)

Hruskovice

Člověk bez charakteru, který ze sebe dokáže vyloudit jen tuberácký kašel a sprostý slova. Pokud si to za něco zaslouží vyšší hodnocení tak jen za prostředí, v kterém to bylo natočené, ale to už postrádá význam. 2/5 ()

blondboss

Dokumentárne sklamanie roka. Tento príbeh o Jarošovi som pozeral s očakávaniami, keďže som podobný výstup chcel vidieť autenticky a v detailoch. Problém ale je, že som dostal najprv hodinový výplach zo súkromného života s množstvom zbytočných informácií a záberov a až potom sme sa dostali k samotnému výstupu, ktorý bol síce autenticky zachytený, ale bolo to zostrihané veľmi nešťastne až nudne. Tieto negatíva ale vyvažujú prenádherné zábery himalajskej prírody a samotného vrcholu K2, preto u mňa len jemne podpriemerné hodnotenie. 45 % ()

BenQ_

Problémem celého filmu je střih. Například záběr, jak se tři minuty snaží otevřít fruko.. to člověku přijde vtipné prvních 5 sekund. Kdyby stopáž měla 60 minut, vynechaly by se záběry s labilní dcerou, která má z nějakého neznámého důvodu ze sebe furt dělat chudinku, k tomu zkrátit nějaké zbytečně dlouhé záběry, kde se půlminuty koukáte na to stejné a nic se neděje (hned na začátku se asi minutu a půl Jaroš ksichtí v bolestech.. hm, super), byl by film hned lepší. Fanouškům hor však film doporučuji, záběry z výstupu na K2 jsou autentické a snad jediné z filmu uměle nehrané. Rozhovory totiž někdy připomínaly grotesku a snaha hrát si na filozofy a říkat životní moudra tu místo toho vyzněly spíše vtipně. Už ne vtipně ale spíše zoufale se snažili autoři filmu dát v závěrečných pasážích dynamiku, tak tam práskli záběry ze zimy, které vůbec nedávaly smysl vzhledem k tomu, že expedice probíhala přes léto. 50% a to jen díky horám ;) ()

izolator

Musím říct, že mě tenhle dokument trochu zklamal. Chybělo mi tam víc hor - vždyť tam museli natočit hromady záběrů! Ukázat ve filmu trochu víc respektu, kteří všichni vůči horám mají... Některé rozhovory vypadaly dost naaranžovaně. Obdivuji a závidím všem, kteří se za Radkem škrábali do těch výšin, aby natočili ty záběry. Je pravda, že prostřihy z expedice na K2 a ze zimy v Čechách působili trochu... wtf? Expedice se konala v létě a já pochybuji, že se v Čechách dal vloni v červenci postavit někde sněhulák... Btw.: Honza Trávníček může bejt rád, že to přežil, vzhledem k tomu, že na jednom záběru je i vidět, že je špatně zajištěný blokantem... :-( ()

fafejt001

Špatně celkem zpracovaný , udělaný , dokument o horách , horolezcích a všem kolem toho . ŠKODA . VELIKÁÁÁÁÁÁÁ . . . . .Po druhém shlédnutí , bez ,, bufet´áků ,, stále něco pojídajících v kině , tedy v klidu u obrazovky , je nutno říci , že nějaké plusy to mělo . Asi ta autentičnost byla ku prospěchu a výšlap , tedy výstup na K 2 i záběry hor . Krááása . Jen s těma kurvama mohl Radek šetřit . Ten kašel byl také drsný i to zvracení ve stanu . A tak podtrženo , zase tak špatné to nebylo . A ROVNĚŽ KLOBOUK DOLŮ PŘED JEHO VÝKONY . TO TEDA JO . I OSTATNÍM . BRAVOOOOO . ()

P76B

Pro mne je film velkým zklamáním. První půlku se probíraly Jarošovy amputované prsty a ve druhé jsme se něco málo dozvěděli o výstupu na K2. To je na 100 minut trochu málo... ()

CZ_Milka

Chtěla jsem víc poznat Radka Jaroše Horolezce, místo toho jsem poznala Radka Jaroše Člena Rodiny. A jelikož bulvár mě nezajímá, nezajímá mě ani jeho soukromí a rodina. Chtěla bych vědět, jaké to je takovou expedici plánovat, připravovat se na ni, jaké to je tam opravdu lézt, jak se člověk cítí nahoře a protože zdolat vrchol je jen polovina úspěchu, tak co všechno následuje potom, jaké to je. Menší sonda do Radkova soukromí by nevadila, ale tak, aby to přímo souviselo s jeho aktivitami, zmínit, že třeba "přišel" o část rodiny kvůli lezení, to je OK, to je prostě daň za to, co dělá, ale hluboká sonda do duše jeho dcery, to je fakt mimo. Obdobně, jako jsem kdysi hodnotila Sílu lidskosti, i zde musím říci, že samotného Radka velmi obdivuji a jeho činy jsou opravdu velké, tenhle dokument je prostě nuda, byť druhá půlka už nějaké ty hory opravdu obsahuje, takže hodnocení dost výrazně pozvedává. ()

Alvin

I u mě převažuje zklamání. Troufám si tvrdit, že každý kdo dobrovolně leze do výšek, kde je o dvě třetiny kyslíku míň za to o 100% UV záření víc než u hladiny moře, je tak trochu magor, sebevrah a sobec. Proto mě "objevování" téhle psychologické roviny horolezcovi duše v první půlce snímku bavilo asi stejně, jako většinu komentátorů přede mnou. Bohužel ani druhá půlka už to nedokáže zachránit a dokonce i od té jsem si sliboval trochu víc "true climbing" záběrů, i když mi jasné, že nad 6000m už žádný kameraman nepoleze a ani horolezec s kamerou nebude zbytečně riskovat. Takže respekt k Jarošovým výkonům, ale Čálek to zpackal. ()

pavelpetr

Pro mě to byla zajímavá sonda do hlubiny horolezce. Asi jsem si zase ověřil, že když něco chceš, něco musíš obětovat. Měl jsem pocit, že Radek pro svojí vášeň z hor obětoval vztahy v rodině. To mi přišlo jako jedno z témat filmu. Viděl jsem, že Radek je prostě normální skvělý horolezec co si plní sny, sem tam zachrání něčí život a považuje to za běžnou věc. Na dokumentu je podle mě vidět, že jsou dost často použity záběry z archivu účastníků expedice. Na jednu stranu je to autentický, na druhou stranu to sráží celkovej pocit z filmu. Ale kdo si nezkusil točit v takových podmínkách tak asi nemůže říct ani "ň". ()

Sidenius

nejsem horolezec, takže to mohu hodnotit jen jako lajk. Co se týče filmu, připadá mi to amatérsky sestříhané, nechápu proč v tomto dokumentu je neustále vidět Jarošova rodina a to v nesouvislé době, navíc o jeho dceři které je 21 let si myslím svoje. Dle mě poměrně brak který zaplatila nebo ze značné míry pomohla zaplatit firma pro kterou pracuji. Jinak samozřejmě klobouk dolů, zdolat 14 8mi tisícovek je frajeřina neskutečná. ()

gizi

Proč nemohou Češi natočit normální dokument? Tento je ještě jakž takž normální, ale pořád to není ono. Zajímavý příběh, který by mohl být ještě zajímavější, jen to jinak uchopit a lépe podat.. 70% a 3*. ()

carnacv

Místy spíše až moc silný promo, stejně tak hodně přehrávaný. Tohle není bezprostřední dokument, ale více stylizace úspěchu posledního výstupu. V zásadě jako by ani jiný scénář nepřicházel v úvahu.. ()

karlkutscher

Bohužel musím dát pouze jednu hvězdu za snahu něco natočit. Nicméně dokument strašně jednoduchý, nepoutavý a bez akce. Spíš jsem se více udivoval, že toto někdo dokázal zveřejnit! Přesně to je vystíženo ostatními, kdy se ukazovaly stále prsty na nahou a samotné lezení bylo až na konci dokumentu a to pouze v minimálních záběrech.😬😥 ()

Ekdahl

Záběry z hor - vynikající. Všechno ostatní (šťourání se v ufiklých prstech, omáčka rodinného handrkování, otravný product placement, nesympatická, čvaňhající dcera se svými irelevantními plky a celkově slaboučká filmařina) - blbý. Ale kvůli těm horám, této krajině věčnosti a svobody, to za to stojí - přestože podstata vysokých hor, tj. ta vznešenost, rozlehlost atd. je na filmový plátno přenositelná jen ve velmi omezený míře. ()

Ironsky

Nevím na co si tu všichni stěžují.je jasný že když někdo leze na hory tak nemá něco vyřešený a ten člověk není jen hora a on ale i jeho blízcí a kam nas s nimi s kamerou pustí je jeho věc.A pokud chcete profi namašlené zabery velehor puste si jiný film.Videno v pc a ne v kině. ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest