Muž a žena

• Francie Un homme et une femme (více)

Psychologické melodrama, které svého času vyvolalo u kritiky protichůdné reakce, ačkoliv mu všichni přiznali vysokou profesionalitu. Filmová skriptka Anne Gauthierová (Anouk Aimée) se v Deauville seznámí s automobilovým závodníkem Jeanem-Louisem Durokem (Jean-Louis Trintignant). Oba sem jezdí do penzionátu navštěvovat své děti. Annin muž zahynul jako kaskadér, Durokova žena spáchala sebevraždu. Při dalších návštěvách se osamělí lidé sblíží. Vzpomínky na minulost jim však brání plně se poddat svému citu. Zdá se, že milostný vztah skončil dříve, než byl naplněn. Jednoduchý děj obohatil tvůrce pozoruhodnou kameramanskou prací, nevšední silou citu a sugestivností atmosféry. To umožňuje divákovi, aby intenzivně prožíval velké city milenecké dvojice, sahající od smutku až po rozkoš, od utrpení až po naději. Jednotlivé dialogy herci improvizovali během natáčení, aniž by znali scénář. (oficiální text distributora)

bohemia_regent

Naprosto banální příběh vzniku jednoho partnerského vztahu. Ale díky geniální režii, která dokázala dokonale a především nepopisně propojit všechny složky - herectví, kameru, střih a v neposlední řadě skvělou hudbu -, vznikl nakonec jeden z majstrštyků pozdního období francouzské nové vlny. ()

Narciska

Příběh, který se v úplně stejné podobě může odehrát i v dnešní době. Ztvárnění lásky je zde až nadpozemsky krásné, je o těch dvou, o tom, jací jsou, jak se chovají ke svým dětem, jak pojímají sami sebe, tak mile se chovají i jeden k druhému. Dvě bytosti, které zůstávají samy sebou a současně v jedno splývají, odkázáni k tomu se stále znovu poznávat. Nikdo však netvrdí, že láska je snadná... ()

bodegon

S němým úžasem sleduji zas a znova tento film. Nedělá mi žádnou potíž potlačit rozpačitost nad strašně banálním "love story", a plně se věnovat atmosféře filmu. Ztvárnění je podle mě geniální. Při scénách v Deauville skutečně cítím vlhký mořský vzduch nasycen solí a při přejezdech z Deauville do Paříže jsem dalším spolujezdcem. Claude Lelouch tu dokázal filmovými prostředky zachytit atmosféru místa a doby jedinečným způsobem. Film skončí, v hlavě mi zní samba a přemýšlím nad osudem muže se psem, který mimoděk prošel a byl zachycen kamerou jak se vzdaluje v mlhavém oparu. Pokaždé. ()

Dan

Krásná, poetická kamera propojená s atmosférickou hudbou. Experimenty s technikou z důvodu nedostatku financí. Střídání barvy s černobílou s přechody z exteriérů do interiérů. Ranní slunce na pláži, tmavé siluety chodců, poskakující psi. Velmi stručný dojem, kterého se člověk ani po hodině a půl nenasytí... ()

Joski

Kvalita: Scénar, Kamera, Hudba, Francúzko, 60-roky, Muž a Žena:-))) Čo chcete ešte viac? Večná klasika, absolut kinoklub! Pre cinefilov bez debaty! ()

Uesbe

bolo to pekne natočené, citlivé, dala by sa k tomu piť napríklad melta......podobnosť s videoklipom Folklóreček čisto úmyselná.......úprimne, neviem, prečo je toto kultový film? lebo to nie je strhujúci doják? dovtedy boli všetky romantické filmy strhujúce dojáky? o.k. na toto mám málo rokov ()

atlee

Na filmovom serveri imdb.com bol tento film uvádzaný ako psychologická melodráma. Ak sa ale pozrieme na slovíčko dráma z hľadiska jeho pôvodu, tak prídeme k tvrdeniu, že slovo dráma vzniklo odvodením z gréckych slov „δράμα“ a „δράω“, čo sú v preklade „akcia“ a „robiť“. Obe tieto slová nemajú s týmto filmom veľmi veľa spoločného. To však iba navonok. Jasné, je tu nejaký náboj akčnosti v pretekoch i v Trintignantovej jazde na jeho nádhernom mustangu. Iste, obaja hlavní hrdinovia aj sem-tam čosi vykonajú, samotný dej teda nestojí na mŕtvom bode. Kto hľadá iba tieto dve veci, bude zrejme sklamaný. Zrejme aj preto vraj toto dielo vyvolalo svojho času protichodné kritiky, všetci kritici však Lelouchovi museli priznať jeho profesionalitu, ktorá mu ostala prakticky až dodnes. Vec s ktorou Lelouch vynikajúco narába je stvárnenie lásky. Chápe ju ako krásny cit medzi mužom a ženou, zobrazuje ju od jej prvých výhonkov až po jej skon a celú túto štúdiu robí s veľkou precíznosťou. Opiera sa o precítené herecké výkony Aimée a Trintignanta a na tú dobu akiste vynikajúcu hudobnú stránku. Po rokoch jej možno trochu ubudlo na lesku, ešte stále ale nie je ošumelá. To však platí o celom filme, nie iba o muzike. Medzi Lelouchovými filmami Muž a žena a Umenie milovať prešlo štyridsať rokov. Veľmi dlhá doba na to, aby sa film zdokonalil po technickej stránke, no stále krátky časový úsek na to, aby sa výrazne zmenil autorov pohľad na svet. Lelouch v tomto prípade na mňa pôsobí ako konštanta. Konštanta, ktorá je ale vždy zárukou kvality. ()

Delmondo

Muž a žena nám ukazuje jak má vypadat pravá romantika. Žádný ty dnešní změkčilý americký slaďárny většinou ještě s velkým množstvím rádoby vtipnýho ale trapnýho humoru, které na konec pokaždé dopadnou dobře, valící se na nás ze všech stran. Psychologický drama jako základ romantickýho filmu, to jest syrová realita. Anouk Aimée a Jean-Louis Trintignant hrají dvojici která svou lásku chce prožívat naplno, ale jejich minulost jim v tom brání. Originální romantický film a zároveň jeden z těch nejlepších. Zajímavá je Lelouchova režie a velice podmanivá Laiova hudba. Za nejsilnější považuji konec kdy se i přes odmítnutí Trintignant nevzdává a vydává se za svým srdcem. ()

Muf911

Film, který jsme si dali jako bonus po našem návratu z Le Mans Classic (a který tam tématicky promítali v letním kině, ale to jsme nestíhali). Výborně završil naše zážitky a doplnili jsme si mezeru v kinematografickém vzdělání. Scénář je velice prostý, dva lidé spolu navazují vztah. Důležitá je ale atmosféra, scéna, nálada, prostě ty ostatní věci, nikoliv děj. A to prostě funguje. No a záběry ze závodu Le Mans jsou taková třešnička na dortu. ()

katakomb

Obyčejný příběh o obyčejných lidech. Film vlastně o ničem. Zápletka je jednoduchá, příběh vlastně přímočarý a ve svojí podstatě prostý, že by se vešel na jednu stránku. Asi v tom je to kouzlo. Romantická láska, krásná práce s kamerou, přirozeně zahrané bez kýče a zbytečného glamouru, dramat, akce, podbízivosti, prostě nic rušivého. Každý asi neocení delší kameru a pomalu ubíhající nijak složitý děj. Pro mě to od teď bude ale krásný doklad toho, že i nejjednodušší příběh o lásce může vystačit úžasný na filmový zážitek. ()

66JIRINA

Zvláštní zpracování, pomalé a zdá se jakoby málo děje a dialogů. Přesto si divák odnese sílu pocitů obou postav, vlastně je to velmi povedeně zpracované a i když jsem si během filmů říkala, ,,tohle bych zkrátila " na konci jsem přesvědčená že bych neměnila nic. Film má svou originalitu a hloubku. ()

Sejkorka

Ano, je to klasika, svého času velmi moderní, s perfektní hudbou, herci a tak. Ale po těch letech to už tolik neosloví. Příběh je jednoduchý, to je zase velká výhoda. Pořád jsem čekal , že se Trintignant zabije v autě, ale tahle vzpomínka z dětství se asi váže k jinému filmu. Nemá to chybu, asi, ale v dnešním akčním světě už se podobný film stěží prosadí .... ()

peproch

To nejvyšší hodnocení dávám tomuto filmu pro kategorii filmů starších než jsou "pro pamětníky", neboť byl vytvořen před mým narozením. Čili tematicky spíše jako nástroj k možnosti porozumět svým rodičům. Co je mužské, ženské, co znamená být mužem, být ženou, co znamená toužit mužsky, žensky - film, který samozřejmě vychází z tradiční binarity genderu ( to vypovídá již titul). Stále pracuje s partnerskou věrností jako výchozím modelem, ženskou náročností a nepochopitelností a tajemností, mužskou simplicitou. Z hlediska filmové tvorby jakožto technicky je jistě nový, jiný, neboť nenahrazuje divadlo, nečiní z filmu jen záznam filmového představení ale výrazově svébytný umělecký druh. Dialogy jsou alternovány rozhlasovým reportováním, záběry mluví , scény vyprávějí. Svou nezaměnitelnou roli hraje i píseň. Má francouzská ignorance mi nedovolily pochopit písňové výpovědi. Jsem jen blbka, která sleduje tento film asi jako říjnové hry větru a barevných listů. Jsem k filmu jako mimozemšťan. Jsem dědičkou této kulturní krajiny, ale jen dědičkou a nespolutvůrkyní a tak je mi cizí a přitom kéž bych rozuměla. ()

Zemřel herec Jean-Louis Trintignant

Zemřel herec Jean-Louis Trintignant