Spodina

Surový, násilný a šokujúci Scum je podmanivý príbeh, zasadený do nápravného zariadenia. Rozpráva o živote v polepšovni, kde násilie a brutalita je cestou, ako si vybojovať cestu na vrchol a vládnuť ako “Daddy“. Rovnako si získa rešpekt chovancov a sadistických dozorcov. Jeden z najspornejších filmov aké boli kedy vyrobené v UK je tiež filmom, ktorý zapríčinil rozruch pri jeho zverejnení. Hlavnú rolu hrá Ray Winstone, ako Carlin, pripravený sa presadiť aj napriek nepriazni a stať sa šéfom v systéme, ktorý chce zničiť. (humpass)

majo25

Jedným z cieľov filmu z prostredia nápravného zariadenia pre mladistvývh je šokovať, čo sa mu aj darí, minimálne v scénach s buzerantským znásilnením a samovraždou za pomoci žiletky. Film síce nepôsobí vierohodne, veľa vecí je zbytočné preexponovaných - šikana dozorcov i spoluchovancov, filozofovanie staršieho chovanca, nezáujem o ich problémy ani z pohľadu psychiatričky; na druhej strane to vtlačí do kresla a nuda hroziť vonkoncom nebude. Film nemá žiadnu hlavnú postavu, aj keď moralizuje dianie z pohľadu kvarteta chovancov, chýba mu tiež hudobný doprovod. Mladý Ray Winstone boduje, len mi nebolo jasné, prečo sa jeho postava pri prvej bitke vôbec nebráni a rešpekt si vynucuje až po čase. Silný snímok, ktorý v hlave zostane aj po pozretí. ()

Martin741

Mno jo, basy su drsne, ci uz tie spanielske, indicke, talianske, ruske alebo co aj viem hoci aj bitske, drsnost, surovost a vytrznosti vladnu pokial viem vsade. Ked si vsak odmyslim toto, je to len nudna britska konzervacka iduca na zaklade vzorca - dialogy - nuda - dialogy -nuda -dialogy - uchylka - nuda. Nicim zaujimavy britsky film, herci mi nehovoria nic, reziser Alan Klark uz asi okrem tohoto nic schopne nenatocil : 50 % ()

JASON_X

V punkové době konce sedmdesátek určitě pecka, dneska už ovšem na podobné sociálně kritické filmy shlížím s velkým despektem, když vidím, kam až dospělo kdysi zdánlivě pokrokářské vykreslování všemožných grázlů jakožto obětí nespravedlivého, krutého, rasistického a já nevím jakého ještě společenského systému. Dlouhodobé nahlodávání a rozežírání mentality obecného lidu i společenských struktur podobnými "angažovanými" díly dospělo až k naší dnešní bezzubé, změkčilé, zdegenerované společnosti (mám samozřejmě na mysli západní společnost celkově). Z filmového (scénáristického) hlediska je to pak dílo místy poněkud nevyrovnané, kostrbaté, ale jeho stáří je polehčující okolností. ()

Gilmour93

Hrozné místo, kde někteří chovanci v dospělosti zřejmě přecházejí do pozice zaměstnance a kde se zlomí i prostá mysl Kocoura z Červeného trpaslíka. Plusem možná je, že jedinci jsou odklizeni z ulic, ale to asi těžko kompenzuje stav, kdy ti zkažení tříbí své sadistické, kriminální a jiné dovednosti a pro napravitelné, nebo nedej bože omyly, je nachystána jen deprivace. Éra britských detenčních center pro mladistvé řečených borstal se možná i díky tomuto snímku chýlila ke konci.. ()

dobytek

Hned od první scény bylo jasný, že tohle nápravný zařízení rozhodně nebude žádná procházka růžovym sadem. A to se potvrdilo až do úplně poslední scény. Film je syrovej, surovej a plnej násilí od začátku do konce. Žádnej happy end se tady nekoná. Ale je to hlavně o tý beznadějný atmosféře, dějově to je trochu slabší a často předvídatelný. Momentálně má film 75% a s timhle hodnocenim se celkem shodnu. ()