Temnota

V tom domě se něco skrývá. Něco temného z dávných dob, co zde nehnutě, tiše a vskrytu přebývá už čtyřicet let. Jen ve tmě se to může zhmotnit, jen tma to může uvést do pohybu. A do takového domu, na kterém leží strašné a ukrutné tajemství, se nastěhuje rodina s malým chlapcem a labilním otcem na pokraji nervového zhroucení... (oficiální text distributora)

tron

Ďalší z hororovej sekcie „ghost house“ režíroval obrovský žánrový španielsky zázrak Jaume Balagueró, ktorý nakrúcal už pred TEMNOTOU (2002), ale až práve ona ho postavila na trón novej hororovej režisérskej krvi a nasledovali bomby NEPREMOŽITEĽNÉ ZLO a [REC] 1 - 2. Zručne buduje hrôzostrašnú atmosféru tak mocne, až mu bez väčších problémov odpustíme neprepracovaný scenár, hoci aj ten raz za čas príjemne prekvapí a v dobrom znepokojí. Keď si k tomu prirátame skúsené herecké obsadenie (Paquinová, Giannini) a kvalitnú kameru/výpravu, o vydarený horor (spoliehajúci viac na atmosféru ako krv... čo neznamená, že fanúšikovia Jacka Torrancea si neprídu na svoje) je postarané. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/147245/Temnota-80.html ()

misterz

Ducharina, ktorá nakoniec celá odišla do temnoty skorého zabudnutia. Chápem, že horory s tak ošuntelým námetom ako je nasťahovanie sa rodinky do strašidelného domu to majú už z princípu ťažké aby zaujali diváka, ale vždy je možnosť niečím prekvapiť. Tu ma prekvapil iba výkon A. Paquin, ktorý bol veľmi sympatický. Inak sa celý film utápal nie v temnote, ale v šedivej prázdnote a povrchnosti. Začalo to celkom zaujímavo, aj atmosféra sa aspoň do prvej polovice filmu pekne postupe budovala, ale potom to už išlo z kopca. Nepopieram, bolo tu pár solídnych ľakačiek, ale zase nič adrenalínové nečakajte. Čo však neviem prepáčiť je ešte hlúpejšie chovanie sa postáv ako obyčajne v tomto žánri a prostučké dialógy. Všetko korunoval totálne predvídateľný a podľa môjho názoru predčasne ukončený záver. Koniec prišiel práve vtedy, keď sa ešte mohlo z filmu čo to zachrániť a niečo z naivného, prostého deja vyťažiť. Veľmi slabučký priemer, ale našťastie tu platí: "jedným uchom dnu, druhým von". 50/100 ()

EdaS

U hororů jsem ochoten tolerovat "hloupé" chování hrdinů, ale co je moc... Pěkný vizuál nezachrání tisíckrát viděný a předvídatelný příběh a nesympatické postavy. Navíc jak to, že ve Španělsku mluví všichni bezchybnou angličtinou, v rádiu mluví anglicky a články v novinách jsou taktéž v angličtině? Balagueró umí mnohem lépe. 50% P.S. Natalie Portman, kterou si rejža přál původně, by mi seděla mnohem líp. ()

choze

Rodinka se nastěhuje do baráku, se kterým není něco v pořádku. Synek vidí mrtvé děti, fotříkovi začíná hrabat... prostě klasika nejklasikovatější a do toho nějací ti japan-shock-like bubáci se zrychlenými pohyby a siluety přecházející rychle před kamerou (bože, to nesnáším). Zkrátka nic nového pod sluncem, ale má to atmosféru (dobré svícení a interiéry), fajn casting a vytasí se to i s nějakým tím zvratem a nápady. Tenhle Balagueró mi výjimečně sednul. ()

Hunter2222

Pre mňa je Balagueró proste boh! Aj keď som doposiaľ (05.05.2010) videl všetko okrem RECov, ktorého asi najviac preslávili. V tomto filme dokázal spraviť z obyčajného nudného príbehu o dome kde straší, niečo geniálne. Prvá polhodinka je len predstavovanie a potom to začína na plnej čiare. Vynikajúca atmosféra, tajomný príbeh, postupné odhaľovanie, nejaké zvraty a nakoniec slastné vyvrcholenie. Veľmi sa mi páčilo, ako ku niektorým nudným scénam pridával "odvecové" obrazy (napr. dialóg a sekundový prestrih na potkany v klietke), ktoré si viac menej ani nevšimnete, ale sú to práve tie, ktoré z tých nudných scén spravia niečo zaujímavé. O hereckých výkonoch a hudbe sa nebudem ani zmieňovať, proste ŠPANIELSKO! ()

• V upravenej verzii sa slovo „fuck“ nahrádza slovom „freek“. (Arsenal83)
  • Film sa natáčal v Barcelone, Lleide a Sant Cugat del Vallès (Španielsko). Obdobie natáčania trvalo od 26. apríla do 22. júna 2001. (Arsenal83)

Další hororový talent?

Další hororový talent?

20.01.2005

Něco podobného tady už bylo. Jeden nenápadný režisér, jeden nápadný úspěch a pak následný úspěch komerční. Tenhle se jmenuje Jaume Balagueró a pochází ze Španělska. Specialista na tajemno se… (více)