Temnota

USA / Španělsko, 2002, 102 min

Xavi Giménez

Carles Cases

Brian Yuzna

Film jsem viděla 2x, poprvé jsem mu dala 4 hvězdičky, na podruhé po delším odležení, jsem musela snížit... není to film nudný, ani nezajímavý, ale není ani tolik výjimečný, abych jej více obdivovala... 3 za nápad!(2.6.2008)

Temnota si tě najde, temnota si to zařídí ... tak to je! Fatalistické, nevyhnutelné, strašidelné, bezvýchodné stanovisko. Brutalismo ze španělské provenience, kdy relativně neznámé reáliie a výprava zapracují na celkové atmosféře z šedesáti procent, pak následují neokoukané herecké tváře a konečných pár procent tvoří ne příliš inovativní děj. Už dlouho jsem neměla tolik stísněný pocit, už dlouho mě nenadchl u hororu takový grandiózní závěr - tedy simultárně probíhající děj se stejnými postavami a následná brutálně fatalistická katarze. Jo, tentokrát jsem to sezřala i s přívdavkem.(5.5.2006)

Ze Španělska takových filmů už chodí hrozná spousta a řekl bych, že jsem se tím už docela přejed. On ten nápad není špatný. Dobře se na to kouká a dalo by se říct, že to nejdůležitější je vlastně na konci. To, jak samotný příběh vlastně dopadne, jak nám tu kopu otázek vlastně zodpoví, no a zodpoví to jako obvykle vcelku schopně, jenže už to prostě není ono. Tak nějak jako jsou zrcadla modrou barvou, faunův labyrint fialovou, kdy Princ bez království jasně žlutou, je Temnota někde mezi černou a černou, prostě na ní okamžitě zapomenu, i když vím, že ten příběh v sobě tu myšlenku zajímavou má. V dnešní době už to asi prostě nejde utáhnout jenom příběhem chytrým na vyprávění, ale chudým na originální nápad.(23.9.2009)

Jeden z nejlepších hororů, které jsem měl to štěstí v poslední době zhlédnout. Některé motivy jsou sice vypůjčené z jiného veledíla žánru-Argentova Inferna (trojice postav, tajemný dům, postavený jako místo průniku "temnoty" na zem), ale není to vůbec na škodu. Skvělá, v pravém slova smyslu TEMNÁ, atmosféra, spousta vizuálních vychytávek (postava z obrázku, zjevící se architektovi v podzemce, trhaný pohyb zavražděných dětí po chodbě, démon, lezoucí nikým nepozorován po stropě), snad jen šestice dětí, ukrývajících se v tmavé místnosti, byla trošku...mno...směšná. Fatálnost, s níž film směřuje a nakonec se bolestivě (pro všechny zúčastněné) propracuje k naprosté antitezi happyendu, je podobně dokonalá, jako u nejlepších kousků Lucia Fulciho.(11.4.2006)

Ďalší z hororovej sekcie „ghost house“ režíroval obrovský žánrový španielsky zázrak Jaume Balagueró, ktorý nakrúcal už pred TEMNOTOU (2002), ale až práve ona ho postavila na trón novej hororovej režisérskej krvi a nasledovali bomby NEPREMOŽITEĽNÉ ZLO a [REC] 1 - 2. Zručne buduje hrôzostrašnú atmosféru tak mocne, až mu bez väčších problémov odpustíme neprepracovaný scenár, hoci aj ten raz za čas príjemne prekvapí a v dobrom znepokojí. Keď si k tomu prirátame skúsené herecké obsadenie (Paquinová, Giannini) a kvalitnú kameru/výpravu, o vydarený horor (spoliehajúci viac na atmosféru ako krv... čo neznamená, že fanúšikovia Jacka Torrancea si neprídu na svoje) je postarané. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/147245/Temnota-80.html(6.7.2005)