Temnota

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA / Španělsko, 2002, 102 min

Xavi Giménez

Carles Cases

Klasické duchařské téma je v "Temnotě" zpracováno sice dobře a celkově k tomuto filmu nemám větší výhrady - až na jednu jedinou: prostě mě vůbec nic nepřekvapilo, bylo to strašlivě předvídatelné. Maximálně 70%(14.1.2009)

• Dudek

Soudě podle Obitova komentáře a hodnocení bych Temnotu odhadoval na dobrý film. Možná se ptáte, proč jsem zmínil zrovna tohoto uživatele. No jde o to, že pokud se chci podívat na nějaký horor, je to právě Obitus díky kterému se, a většinou velice dobře, rozhodnu. Ovšem tentokrát jsem dopadl trochu jinak. Temnota mi připadala prostá až ouha. Režisér se sice snaží vytvořit nějakou tu dusnou atmosféru poukazováním na fakt, že tahle tma nejspíš není tak docela v pořádku, jenže jeho omílání nakonec působí spíše rozpačitě než hrůzně a to ani nemluvím o tom, že tahle atmosférka je stejně k ničemu, když není využita. Tma se rozšiřuje a divák se začíná spíše bát aby se zase nezačaly kutálet pastelky pod postel než o ne zrovna dobře napsané postavy. Už na začátku mě trochu štvalo neustále opomíjení skutečnosti, že tomu mladému chlapci někdo prostě ubližuje, nevadilo by mi, kdyby si toho nikdo nevšímal, ale spíše mě vytáčelo, že dcera o tom ví a pořád se o tom snaží rodiče, mimochodem značně nesympatické, informovat. Jenže ti jsou skutečnosti uzavřeni. Když už jsme se dostali k té vydařené rodince, možná by nebylo od věci podívat se na ně trochu blíže... Regina - nejspíše hlavní postava příběhu, která stejně jako Rachel v Kruhu snaží přijít záhadě na kloub. Režisérovi značně hraje do karet Anna Paquin, kterou opravdu vybral velice trefně, do role se hodí a nehraje nijak špatně. Paul - a opět se dostáváme ke Kruhu a vlastně i k Šestému smyslu, Paul je totiž chlapec, který ví... Přítomnost těchto dětí ve filmu působí většinou docela strašidelně, v Temnotě tomu tak není, neboť Paul je jen otravnou figurkou, která, jak se dozvíme až v samotném závěru, vlastně slouží jen jednomu jednoduchému účelu. Mark - tak psychopatického otce jsme už v jednom filmu viděli. Ano mluvím o Osvícených, kde však působil mnohem lépe... A konečně se dostáváme k mamce. Maria - není to zajímavá postava, ale Lena Olin se jí rozhodně zhostila lépe, než bych čekal. Jedná se spíše o zbytečnost, ale ve filmu také sehraje jednu, i když ne zásadní, roli. Celkově všechny hrdiny příběhu spojuje jedna věc - jsou špatně napsaní. A stejně tak dopadly i dialogy, které jako by z oka vypadly nějakému německému seriálu. Stejně tak můžu vytknout barvu obrazu, která se k hororu takového typu vůbec nehodí, ale proč psát jen kritiku. Co se mi na Temnotě líbilo byl začátek a závěr. Začátkem myslím úvodní sekvenci, která je také nejstrašidelnější částí filmu a závěr - ten nehappyend, vše mezi tím je nuda. No uznejte, co je to za horor, když u něj v noci usnete.... Škoda, mohlo to dopadnou mnohem lépe...(10.4.2006)

Temnota je jeden z mála hororů, který je doslova vystižený. Neviděné a neslyšené, Pouze pocity strachu z temného prostředí. Mrazivý a vcelku dobrý příběh. Já nevím jak vy, ale já jsem spokojen.(29.11.2010)