Temnota

USA / Španělsko, 2002, 102 min

Xavi Giménez

Carles Cases

Brian Yuzna

Po dějové stránce ničím inovatiní, ale přesto zajímavý horor. Zápletka, obalená do trošku jiného hávu, je vytěžena z kvanta jiných (starších) filmů. Zajímavé budování atmosféry, vizuální stránka a konečně trochu zajímavý konec činí ovšem z tohoto hororu menší nadprůměr v současné produkci. S hudbou je to už o něco horší. Bezpodmínečně se snaží vyvolat u každé lekací scény infarktózní stav, což po chvíli začne rušit. Stačilo by jen jemně oscilovat s napětím, hrát si s divákem, dopřát mu, aby si budoval svůj vlastní strach, a ne hned dát najevo zbytečně zhuštěnými rytmy příchod vylekání (nebo naopak ticho je narušeno výbuchem rytmů, kterých se člověk lekne i bez obrazu). Herecké výkony nevybočují ani do záporu či kladu, zůstávají v průměrných mezích. Odhlédněte trochu od zaběhané zápletky vyvolávající stále stejné dialogy a soustřeďte se na atmosféru, kterou tento horor zcela jistě nabízí.(25.11.2003)

Tma, prší, dům na samotě, půlka rodiny se chová podivně, atmosféra houstne, objevují se záhady... Trochu oldschoolový, ale téměř po všech stránkách dobře fungující horor zahalený do tajemství, které je velmi pomalu odkrýváno. O celkovém hodnocení nakonec rozhodl parádní a promyšlený závěr, po kterém u mě zavládla naprostá spokojenost, i přes to, že se nejedná o happyend. Někdy jsem až podezříval tvůrce, že si pozvali Shyamalana na nějakou tu radu z oboru. Zajímavá věc, která stojí za pozornost. 70%(17.9.2007)

Ducharina, ktorá nakoniec celá odišla do temnoty skorého zabudnutia. Chápem, že horory s tak ošuntelým námetom ako je nasťahovanie sa rodinky do strašidelného domu to majú už z princípu ťažké aby zaujali diváka, ale vždy je možnosť niečím prekvapiť. Tu ma prekvapil iba výkon A. Paquin, ktorý bol veľmi sympatický. Inak sa celý film utápal nie v temnote, ale v šedivej prázdnote a povrchnosti. Začalo to celkom zaujímavo, aj atmosféra sa aspoň do prvej polovice filmu pekne postupe budovala, ale potom to už išlo z kopca. Nepopieram, bolo tu pár solídnych ľakačiek, ale zase nič adrenalínové nečakajte. Čo však neviem prepáčiť je ešte hlúpejšie chovanie sa postáv ako obyčajne v tomto žánri a prostučké dialógy. Všetko korunoval totálne predvídateľný a podľa môjho názoru predčasne ukončený záver. Koniec prišiel práve vtedy, keď sa ešte mohlo z filmu čo to zachrániť a niečo z naivného, prostého deja vyťažiť. Veľmi slabučký priemer, ale našťastie tu platí: "jedným uchom dnu, druhým von". 50/100(7.4.2014)

• salahadin

Tak bohužel, ačkolik jsem se hodně těšil, nedbajíc komentářů zdejších, na Balaguérův počin, jsem velmi zklamán. Viděl jsem nejslabší horor španělské provenience posledních let. On by možná ani tak slabý nebyl, ale v porovnání s konkurencí vychází velmi špatně. Předně scénář, i když je zdánlivě promyšlený a komplikovaný, působí zcela triviálně, o ohraných hororových klišé se zmiňovat nebudu, to tu rozpitvává každý. Jen doplním, že tady to bohužel nefunguje. Atmosféra je nevalná, není budována nejlépe. Vše je tu tak nějak rozmístěno moc okatě (děti, slaboučké lekačky). Bohužel jsem film viděl s českým dabingem, který celkovému hodnocení ještě ubral. Balagueró se tu jen připravoval na své mnohem lepší kusy. Temnota patří k béčkovým nestrašidelným hororům, jejichž scénář působí dojmem TV seriálu vysílaného dopoledne. Škoda promarněného potenciálu.(22.9.2008)

Temnota si tě najde, temnota si to zařídí ... tak to je! Fatalistické, nevyhnutelné, strašidelné, bezvýchodné stanovisko. Brutalismo ze španělské provenience, kdy relativně neznámé reáliie a výprava zapracují na celkové atmosféře z šedesáti procent, pak následují neokoukané herecké tváře a konečných pár procent tvoří ne příliš inovativní děj. Už dlouho jsem neměla tolik stísněný pocit, už dlouho mě nenadchl u hororu takový grandiózní závěr - tedy simultárně probíhající děj se stejnými postavami a následná brutálně fatalistická katarze. Jo, tentokrát jsem to sezřala i s přívdavkem.(5.5.2006)