Temnota

USA / Španělsko, 2002, 102 min

Xavi Giménez

Carles Cases

Brian Yuzna

Jeden z nejlepších hororů, které jsem měl to štěstí v poslední době zhlédnout. Některé motivy jsou sice vypůjčené z jiného veledíla žánru-Argentova Inferna (trojice postav, tajemný dům, postavený jako místo průniku "temnoty" na zem), ale není to vůbec na škodu. Skvělá, v pravém slova smyslu TEMNÁ, atmosféra, spousta vizuálních vychytávek (postava z obrázku, zjevící se architektovi v podzemce, trhaný pohyb zavražděných dětí po chodbě, démon, lezoucí nikým nepozorován po stropě), snad jen šestice dětí, ukrývajících se v tmavé místnosti, byla trošku...mno...směšná. Fatálnost, s níž film směřuje a nakonec se bolestivě (pro všechny zúčastněné) propracuje k naprosté antitezi happyendu, je podobně dokonalá, jako u nejlepších kousků Lucia Fulciho.(11.4.2006)

• EdaS

U hororů jsem ochoten tolerovat "hloupé" chování hrdinů, ale co je moc... Pěkný vizuál nezachrání tisíckrát viděný a předvídatelný příběh a nesympatické postavy. Navíc jak to, že ve Španělsku mluví všichni bezchybnou angličtinou, v rádiu mluví anglicky a články v novinách jsou taktéž v angličtině? Balagueró umí mnohem lépe. 50% P.S. Natalie Portman, kterou si rejža přál původně, by mi seděla mnohem líp.(5.4.2010)

Týden v temném domě a nakonec jen beznaděj na konci tunelu... Tísnívý horůrek - či spíše psychothriller s nadpřirozenými a mystickými prvky. - - - - - (Poprvé viděno 25.10.2011 na dvd /s původní zvukovou stopou a č. titulky a originálním formátem obrazu/, hodnocení 1251., komentář zde jako stopětatřicátý - 25.10.2011)(25.10.2011)

Pro mně Zklamání!!! Čekal jsem, že Španělsko a Jaume Balaguero, je jasná záruka Kvality! a Ono Né! Silně mi to připomínalo Nudící Sirotčinec, který parkrát udělal Baf Baf Baf, ale celý film, je vybudován tak zvláštně, někdo tomu říká Atmosféra, já si,ale Atmošku představuji zcela jinak.. Je to solidně natočené, řemeslně zvládnuté na vysoké Úrovni, ještě aby Ne, ale chyběl mi tam aspon Jeden Moment, který bych si zapamatoval, Oslnil, něco u čeho bych si řekl Wau, tý Vole.. a Ono Nic.. Kdyby se mě měl někdo zeptat, o čem ten film Byl, tak bych stěží poskládal 5 smysluplných Vět.. Je to škoda, Věřil jsem ti !(20.10.2012)

80%(13.4.2010)