Temnota

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA / Španělsko, 2002, 102 min

Xavi Giménez

Carles Cases

Pre mňa je Balagueró proste boh! Aj keď som doposiaľ (05.05.2010) videl všetko okrem RECov, ktorého asi najviac preslávili. V tomto filme dokázal spraviť z obyčajného nudného príbehu o dome kde straší, niečo geniálne. Prvá polhodinka je len predstavovanie a potom to začína na plnej čiare. Vynikajúca atmosféra, tajomný príbeh, postupné odhaľovanie, nejaké zvraty a nakoniec slastné vyvrcholenie. Veľmi sa mi páčilo, ako ku niektorým nudným scénam pridával "odvecové" obrazy (napr. dialóg a sekundový prestrih na potkany v klietke), ktoré si viac menej ani nevšimnete, ale sú to práve tie, ktoré z tých nudných scén spravia niečo zaujímavé. O hereckých výkonoch a hudbe sa nebudem ani zmieňovať, proste ŠPANIELSKO!(5.5.2010)

Po dějové stránce ničím inovatiní, ale přesto zajímavý horor. Zápletka, obalená do trošku jiného hávu, je vytěžena z kvanta jiných (starších) filmů. Zajímavé budování atmosféry, vizuální stránka a konečně trochu zajímavý konec činí ovšem z tohoto hororu menší nadprůměr v současné produkci. S hudbou je to už o něco horší. Bezpodmínečně se snaží vyvolat u každé lekací scény infarktózní stav, což po chvíli začne rušit. Stačilo by jen jemně oscilovat s napětím, hrát si s divákem, dopřát mu, aby si budoval svůj vlastní strach, a ne hned dát najevo zbytečně zhuštěnými rytmy příchod vylekání (nebo naopak ticho je narušeno výbuchem rytmů, kterých se člověk lekne i bez obrazu). Herecké výkony nevybočují ani do záporu či kladu, zůstávají v průměrných mezích. Odhlédněte trochu od zaběhané zápletky vyvolávající stále stejné dialogy a soustřeďte se na atmosféru, kterou tento horor zcela jistě nabízí.(25.11.2003)

Tak teraz neviem. Buď som vadný ja, alebo všetci ostatní, ale Temnota je aj cez všetky tie dvoj, troj hviezdičkové hodnotenia, proste hororová špička. Neviem si predstaviť, čo sa na tomto mohlo niekomu tak výrazne nepáčiť. Dokonca som väčšinu filmu rozmýšľal nad piatimi hviezdičkami. Lakačky vydarené to hej, ale atmosféra?! To je niečo neskutočné! Kamera odzbrojujúca, strihy zbesilé a celé je to vážne poriadne desivé. Technicky takmer dokonalé, herecky viac než slušné (jediný kto občas zaváhal bola Anna Paquin) a príbeh neoriginálny, ale spracovaný tak, že strašidelne v ňom pôsobí aj to čo ani nemuselo. Hneď na začiatku sa začnete báť a už neprestanete. Balagueró vás proste nenechá vydýchnuť ani na sekundu. Najlepší haunted house horor za veľmi dlhú dobu(8.9.2012)