Dáma v dodávce

• Velká Británie The Lady in the Van (více)

V komediální filmové adaptaci proslulé hry Dáma v dodávce od britského dramatika Alana Bennetta exceluje dvojnásobná držitelka Oscara Maggie Smithová (Panství Downton). Představí se v jedné ze svých nejslavnějších rolí - svobodné slečny Shepherdové - kterou si zahrála už na divadle. Film vznikl podle skutečného příběhu slečny Shepherdové, ženy neznámého původu, která svou dodávku "dočasně" zaparkovala na příjezdové cestě k londýnskému domu Alana Bennetta, kde nakonec zůstala patnáct let. Zpočátku vynucená laskavost postupně přerůstá ve vztah, který oběma hrdinům navždy změní život. Uznávaný režisér Nicholas Hytner znovu spojil síly se slavným autorem Alanem Bennettem (Šílenství krále Jiřího, Šprti), aby v ulici a domě, kde Bennett a slečna Shepherdová celé ty roky žili, společně natočili výjimečný a dojemný snímek plný životního optimismu. (Cinemax)

Hanys_

Jako drama nezáživné a že bych se zrovna smíchy potrhal, to se taky říct nedá. Přitom z toho nakonec mohl být fain příběh o životě potrhlé báby, kdyby ho ale tvůrci uchopili trochu jinak a zbytečně nešaškovali s těma dvěma časovýma rovinama. ()

F.W.Colqhoun

So british. Just like people like it. Dámu z dodávky, příběh o dlouholetém střetávání se intelektuála s babiznou, jsem měl možnost vidět bezprostředně po Lásky času, což jí v mých očích výrazně pomohlo. I když jde o na první pohled diagnostikovatelný případ televizní adaptace divadelní hry, samu o sobě pochybnou kategorii, a představuje ukázkový příklad lehčího žánru, její povrchová duchaplnost obnovila mou otřesenou víru v ostrovní komedii. V to, že nemusí být tak odporné, jako filmy Richarda Curtise. Kromě vybroušených dialogů, monologů a vnitřních monologů, smířlivého a navýsost demokratického povzdechnutí, že musíme nějak fungovat dohromady, i když si to nikdo nepřeje, skýtá Dáma ve třetím plánu zajímavý vhled do svérázného britského pojetí péče, které sice může středoevropana trochu děsit, ale nelze mu upřít jistý liberální smysl, byť ho někteří ve skutečnosti, že čtvrť plná zámožných lidí nechává před svými domy chcípat duševně vykolejenou stařenku, nemusí shledávat mnoho. Pojednat o hnusu stáří nepateticky, netragicky a v podstatě ne-existenciálně, nikoliv ultra-pravdivě jako Haneke, je koneckonců fajn. Dle dostupných informací jde možná o poslední příspěvek sestry po akci Maggie Smith. Diváka by nemělo od objektivního hodnocení odradit to, že se pro roli narodila a že pro ni zestárla; je prostě skvělá. ()

noby

Alan Bennett je ve filmu ukázán jako nepříliš dobrý spisovatel, a samotný film tomu odpovídá. Škoda, příběh samotný je silný, a zahraný je veskrze skvěle. ()

valasek.m

Určitě to nebyl špatný film, to rozhodně ne, ale mě tam něco chybělo. Ale zato Maggie Smith byla ale naprosto naprtosto vynikající. Je vidět, že i ve svém věku, může zahrát svou roli skvěle. Prostě i kdž hrála starou, zapšklou babu, tak byla prostě sympatická. Díky Maggie. ()

lucijelucije

Nebýt M. Smith, rozhodně hodnocení snížím. Nechci to nějak dlouze rozepisovat, tenhle film byl pro mě emocionálně planý, nebyl vtipný, za to byl každopádně dost nudný. A to mám britský humor ráda. Nevím, kde se stala chyba. ()

Marsello

Tešil som sa až príde deň kedy tento film uvidím. Nešlo mi ani o dej ani o nič v podstate. Šlo mi len o to, vidieť Maggie hrať The Lady in the Van. Pani herečkou je bezpochyby, ale čo vystrúha navyše keď jej nebol daný dostatok priestoru? ()

Cruchot

"What is she like?" Mary, as you call her, is a bigoted, blinkered, cantankerous, devious, unforgiving, self-serving, rank, rude, car-mad cow." Pro ty, kteří vládnou anglickým jazykem, je snad lepší tento barvitý popis ústřední postavy nepřekládat. Pro ty ostatní - je to prostě strašná kráva, ale zároveň s tak neodolatelným šarmem, že si ji druhá ústřední postava nechá v dodávce hned u svého domku celých 15 let. Že je Maggie Smith Paní herečka, netřeba asi nijak zvlášť zdůrazňovat. A je to samozřejmě ona, kdo drží film nad vodou. Alex Jennings v roli podivínského dramatika píšícího převážně o své matce ji vhodně doplňuje, a ostatní role jsou také dobře obsazeny včetně poněkud děsivé (ne z hlediska výkonu, ale charakteru postavy) roli Jima Broadbenta. I přes průměrné hodnocení rozhodně doporučuji film shlédnout. Pro fanoušky Maggie Smith povinnost. ()

vla_kor

Pro anglofilni diváky povinné. Alex Jennings exceluje v roli spisovatele, který naváže neobvyklý vztah s bezdomovkyní Maggie Smithové. K barvitým postavám sousedů přispěli například Roger Allam či Frances de la Tour. Ale i v maličkých rolích excelují známé herecké tváře jako je třeba James Corden. Film je nabitý suchým anglickým humorem, který vám buď sedne nebo ne. Pokud ho máte rádi, budete si film užívat. Já si ho užila náramně. ()

TommyDiamond

Maggie Smith svým fantastickým výkonem zastínila nejen své kolegy, ale i celý příběh.... Snímek mě sice nenudil, ale příběhově mi to úplně nesedlo. Jak všichni víme, tak lidské neštěstí nemá hranic, ale v určitých případech musíme na podobné situace nahlížet s určitou dávnou humoru a nadsázky, aby bylo snesitelné. Úplně přesně jako v tomto případě..... Za mě to budou slabé tři hvězdy ()

elimS

45% - komentář 20ti slovy: Pozvolna vleklý film o babce, která žije na dvorku ve žluté dodávce, nic víc. Prospěla by nějaká "zápletka", nebo rozvoj. ()

Scraffy

Veľmi pekný a milý film. Má všetko: zápletku, komédiu, napätie, ale aj drámu. Maggie Smith je tu vynikajúca. O Alexovi Jenningsovi som nikdy nepočul, ale po tomto filme sa mi páčil a je výborný. Je natočený divadelno, čiže sú tam nejaké vnútorné dialógy a rozdvojená osobnosť. Škoda toho nízkeho hodnotenia, ale čo sa dá čakať od českého a slovenského obyvateľstva, však. ()

mac000

Typicky britský film, prošpikovaný lidskostí a suchým humorem Angličanů. Bohužel doplácí na to, že se v něm příliš dlouho nic moc neděje. Teprve druhá polovina filmu je zajímavější, kdo vydrží, bude odměněn příjemným filmovým zážitkem. Skvělý výkon M. Smithové. ()

Daertelon

Asi jsem čekal od filmu o dost víc, než v co to nakonec vzešlo. Je mi líto, že to musím říct, protože je vidět snaha tvůrců. Maggie jako vždy naprosto báječná, scénář dobrý a příběh i s vypravěčem mimořádně propracovaný. Nakonec to na vás působí jako skutečná činohra, včetně flashbacků, vyprávění a postav. Je to poutavý příběh ženy, která vás osloví. 80% ()

ilclassico

Přemýšlím, proč tak lidský film má tak nízké hodnocení. Snad ukazuje něco, co ani nechceme vidět? Možná. Famózní Maggie. Dost komentářů ji tu srovnává (poznává) z Panství Downton. Nelze se proto divit, že mu nerozumějí. Tohle je jiná kategorie. Krásná režie. V rámci žánru za 4,5. ()

wick

Maggi S. je výborná, ostatní už pokulhává...jak scénář, který vaří dost z vody, tak iritující dvojník spisovatele, který byl i scénáristou a myslím, že u knihy bych se dost nudil. ()

ssscream

Představa, že se mi před barákem usídlí někdo v dodávce a bude kadit do igelitky z albertu není moc in. Ve filmu se nedějí velké zvraty. V první půlce filmu se seznamujeme s postavou ze současnosti, ve zbylé půlce se dozvídáme něco z její minulosti. Mezitím toto zapisuje Alan, který si nedokáže kvůli svému osobnímu životu najít partnera do svého života a tak se v jeho bytě mihne pokaždé jiný chlap. Je to příjemný průměr. ()

LencaN

Tohle jsem nepochopila. Maggie Smith je úžasná na svůj úctyhodný věk, jenže ani ona nezvládne pozvednout celý film. Co je na tom tak uchvacujícího, že je to „víceméně dle skutečných událostí", když to má minimum děje. Většinu filmu se děje velké h... přirovnejme to k obsahu sáčků, které ta dáma používala na ledacos. Pořád jsem čekala, kdy něco přijde, kdy mě to strhne a já se rozbrečím dojetím nebo od smíchu. Ale nestalo se ani jedno. Nenašla jsem žádnou postavu, která by mi byla sebemíň sympatická. Bezdomovkyně byla občas roztomilá, ale jinak byla otravná a na svoji společenskou pozici až příliš panovačná. Ale co já vím, třeba taková ta paní skutečně byla. Mně prostě k srdci nepřirostla. Stejně tak ten dramatik s "rozdvojenou" osobností. K čemu dva? Co to tam mělo co dělat? Vtipné to nebylo, přínosné nijak taky ne. Navíc se do toho motal jeho homosexuální život, který buď měli víc rozvést nebo si toho nevšímat. Hlavní minus spatřuju v absenci základní kostry filmu, kterou já preferuju, tzn. 1) úvod do děje, seznámení s postavami, 2) nějaké zauzlení, zápletka a 3) vyvrcholení, pointa. To tady dost pokulhávalo. Celý film vystihl trailer, tam bylo vše důležité a víc mi toho film ani nedal. Bohužel, jsem možná až příliš kritická, ale nemohla jsem se zbavit pocitu, že si tenhle námět nezaslouží být natočen, ale stačila by třeba tenká knížečka (jak tady čtu, tak to skutečně možná je nějaký divadelní scénář). ()

BarGoldstein

Příšerně natahovaný film o britské tuposti a divnosti. Dikybohu za brexit a obnovenou splendid isolation! Námět super, kdyby se toho zhostil někdo trošku méně upjatý a udržel stopáž v mezích bakalářského příběhu, mohla to být pecka. ()

bonovox

Nebyť úžasne hrajúcej Maggie Smith, bolo by to oveľa horšie. Takúto dámu by asi nechcel nik doma na dvore, ale jednoducho by asi každému prirástla k srdcu. ()