Hluboko v lesích mimo civilizaci vychovává svérázný a charismatický otec (Viggo Mortensen) svých šest dětí podle vlastních představ. Jejich život připomíná letní tábor v ráji, plný neotřelých pravidel a her. Dokud nepřijde zpráva, která všechno změní. Začíná překvapivá a zábavná cesta, při které jsou zásady této volnomyšlenkářské rodiny vystaveny zkouškám našeho světa. (Aerofilms)

lobo87

Tento film ma vyslovene chytil za srdce. Polemizovať nad morálkou a správnosťou takéhoto spôsobu života je určite zbytočné, ale vzhľadom na to, ako dnes žijú deti by som sa pripájal na stranu Bena. Krásne, atmosferické a dojímavé. Niekoľko silných momentov zakončených zimomriavkovými Guns´N´Roses. Fantastický Viggo.. 85% ()

caMen

Od dob vybudování prvního města a jeho hradeb, jsme začali stavět zeď mezi člověkem a přírodou. Vybudovali jsme blahobyt, ale přišli o některé životní svobody. Někomu nechybí, protože o nich neví a někdo je chce, protože to tak cítí. A možná existuje i nějaká střední cesta. Působivá (a základní) myšlenka. ()

Vasyl

Neměli bysme se posmívat jiným lidem...kromě křesťanů. A díval se starej Mlčoch? Asi ne, protože nemá na čem. Viggovy děti jsou hezčí, chytřejší, umí lovit, a jsou použitelnější do života. No prostě je to hezky vymyšlenej film o něčem, co v reálu asi úplně takhle fungovat nemůže. Mlčoši by mohli vyprávět, kdyby to nebyli koktaví asociálové. ()

Jedifilm

MOŽNÝ SPOILER!!! Z počátku jsem chtěl dát 5* ke konci 3 - 2* a na uplnem konci jsem se rozhodl pro čtyři*... Myšlenka žijící rodiny out of system je skvělá, každý den radostí a děcka už od malička umí přežít a umí toho opravdu hodně i ze světa do kterého vůbec nemusejí jít... Přesto nastane chvíle kdy do toho světa jít musejí a tam nastal ten zlom kdy se mi to přestávalo líbit... Chvíli super ale nelíbilo se mi že se ten film snaží ukázat že žijou špatně, že ten otec je hlupák a že zničil děckam život, což vrcholilo až v to, že sám otec se zpochybnil ve svém životním rozhodnutí... Prostě že žijou špatně. Myslím že tuto část hodně nadsadili a přehnali aby byl ten film přecejen více na straně "civilizovaného" světa. No nakonec to nedopadlo úplně špatně, rodina se zase stmelila (v rámci možností) a byl to v uvozovkách happy end. Ikdyž mi ta druhá polovina opravdu už moc nesedla... ()

x_ander

Neotřelé drama o jedné zvláštní rodině v normálním světě.. nebo naopak? Líbí se mi, že v Captain Fantastic se ani jeden z rozdílných názorů na "správné" vedení života neupřednostňuje a bez obalu ukazuje klady i zápory obou možností. Na filmu mě ale nadchlo herectví nejen Vigga Mortensena, ale i všech jeho dětí. A závěr mě vyloženě dojal. ()

Upír

Jednostranně zaměřený film, jehož největším nebezpečím je předem zaujatý postoj diváka. Pokud však přistoupíme na tematizaci a názorovou vyhraněnost, vznikne v mimoestetické hodnotě tohoto díla skrze jednotlivé situace velmi zdařilé zrcadlo současného konzumního světa a automatizace života. V tomto zrcadlení se nachází nejsilnější stránka filmu, naopak jej sráží několik vyprávěcích kliček. Příkladem jest zvláštně uzavřená linka s univerzitou, v konečném důsledku popírající vyústění vztahu k matce, a hlavně kýčovitý konec. Kde naopak jednostrannost chybí, je vývoj postav. Což je pochopitelně dobře, obzvláště je to patrné v roli Viggo Mortensena, kde musí postava volit mezi vlastním přesvědčením a láskou k dětem. Tento motiv se několikrát opakuje, ale umožňuje divákovi pokaždé nový, mírně proměněný, pohled na jednání hlavní postavy, což je povýtce hlavní dramatický prostředek vyprávění. V rámci vyznění celého filmu je pak velmi důležitý motiv vyrovnávání se smrtí a vnímání smutku. I v tomto film relativně běžné téma ozvláštňuje pojímá odlišným způsobem, než na který je divák americké kinematografie zvyklý. ()

Cannonball

Co to malo byt? Kritika konzumnej americkej spolocnosti, asi nie. Kritika ludi ktory odmietaju konzumny zivot, no nie. Vztah medzi otcom a detmi alebo ze by ako sa vyrovnat stratou matky, nemyslim si. Pod ruskom uz spomenutych motivou a pridanou nalepkou “road movie” si film celu dobu hlada indentitu, miestami az rozculujucim sposobom, do oslobudzujuceho konca. ()

zuzza11

Každá mince má dvě strany... extrém jedna, extrém druhá, ani nevím která mi byla milejší. Žijeme v pokryteckém světě. Zaujala mě věta od sestry, když říká "jsou to jen děti je potřeba je chránit". Chrání je před životní pravdou, ale zároveň jim dá odporné počítačové hry :D Příběh mne zejména dostal svou otevřeností, pravdou, upřímností a že vždy láska a rodina vítězí, tak by tomu vždy mělo být, hlavně s rozumem... ()

Luckyboy

Stick it to the man! Ve všem, co se film snaží říct, je kus pravdy a stejně tak ukázka nedosažitelnosti jejího dosažení. Za zhruba 3000 let se nám to nepovedlo, nevede, a pravděpodobně nepovede. Jako korekce vyšinutí, ke kterému jsme všichni do určité úrovně bohužel dospěli, je to fajn. ()

blondboss

Viggo Mortensen ako ho nepoznáme. Strihol si rolu v tragikomédii, ktorá nie je veľmi typická pre amerického masového diváka a ktorá vám predstaví dvojtvárny alternatívny spôsob života, ktorým sa niektoré rodiny uberajú. To, či je to správne alebo nie, je na posúdení každého. Faktom ale je, že síce tento film bol natočený s citom, mal dosť hluchých miest, ktoré mi vadili a bolo to trochu priehľadné. Na jedno pozretie sa to ale určite oplatí a silné tri hviezdy si to zaslúži. 65 % ()

prosty_divak

Film, jehož poselství pečlivě „diktované“ poslední třetinou filmu, je ukázkou toho, kam až je ochotna zajít představa „amerického snu“: k alibistickému, sympaťáckému poudání ve stylu „Hej, to je supr, todle vychovávání děcek v souladu s přírodou, pěkně se individuálně starat o jejich vzdělání a zesměšnit vzdělávání institucionalizovaný, zkritizovat konzum a tak...“, ale ve výsledku nám film sugeruje názor, že tohle přebývání v souladu s přírodou je sice krásný ušlechtilý „sen“ neboli bláznovství (nebo dokonce hloupé, dětinské levičácké rebelantství, co coby modlu uznává Noama Chomského), ale realita je „tam venku“, totiž ve skutečné, „dospělácké“, patriarchální a zodpovědné a kapitalistické a konzumeristické a-kdo-ví-ještě-jaké společnosti. Film sice nabízí, byť na pohled sympatickou, alternativu, ale vnucuje nám jako jedinou rozumnou: materiální představu světa práce a odměn, peněz a investic. Skákání a tančení kolem ohně a další spíše na efekt hrané vějičky čili vlastně laciné tendenčnosti všech (neomarx)guru-zen-buddhistických jogínů, aby se neřeklo (a s trochou nadsázky klidně i řekne!), že film je prvoplánová agitka konzervativního vidění světa, mi nestačí k tomu, abych film vnímal jako vyvážené, nestranné poselství, které nabízí divákovi dva světy, aby si svobodně vybral. Připos*aně se drží společenských konvencí, což zas ve filmovém průmyslu člověk tak nějak čeká. ()

solisoli

Sympatický príbeh početnej rodiny, ktorú je neľahké pre otca, udržať pohromade, po strate matky, ktorej sa pomúti rozum. Veľmi pôsobivo poukázané, že nič na svete nedokáže zničiť súdržnosť vzťahu medzi súrodencami, ktorí sú na seba naviazaní spôsobmi, ktoré sú im bližšie, ako civilizačný pokrok a lesk blahobytu. Slušné herecké výkony, hlavne úžasná 11 ročná Shree Crooks. Určite tento príbeh pobaví aj tých náročnejších. ()

koza3

Perfektní ukázka toho, jak těžké je žít v kolejích současné společnosti a o kolik těžší je žít mimo ni. Snaha táty uchránit své děti od toxických způsobů života je ze začátku realizovatelná, ale po chvíli se začnou vyjasňovat některé střípky a pochopíme, že to nebude tak jednoduché, jak se někteří hipíci můžou tvářit. Vedle tohoto tématu jsou protkané další linky jako upřímnost lidí, lež a přetvářka a sociální interakce mládeže. Není to film, který si budu pouštět pořád dokola, ale zůstala ve mě silná potřeba dělat něco se svým životem a to je primární smysl všech pohyblivých obrázků. Ukázat nám náš svět, naši společnost a dokopat nás k zamyšlení. U mě to funguje. ()

Sefik odpad!

Docela se mi to při sledování líbilo, rozhodně jsem se nenudil a dal bych klidně průměr. Ale když si uvědomím, co mi bylo naservírováno, chce se mi blít. Co je na tom špatného, že běžné třináctileté dítě nezná obsah listiny svobod? A co je k obdivování na tom, že osmileté dítě to zná jako básničku? Je hrdinství neuznávat nic z toho, co naši předci vybudovali? Je tak úžasné, že tlupa dětí, které zamrzly kdesi v pravěku, vykrade jako vycvičený gang prodejnu s potravinami? Jestli něco nesnáším, tak to jsou tzv. volnomyšlenkáři, kteří ale pouze uznávají jen svůj názor a tak terorizují své okolí a nemají úctu k ničemu a nikomu. Takže za mne rozhodně pouze a jen odpad! A matka spláchnutá do mísy s tím vůbec nesouvisí, když to byla její poslední vůle, proč ne :-) ()

Alex126

I po tolika letech mně film dokáže připomenout kým chci být a co má v životě smysl. Hodnota společnosti je velká, ale musíme si být vědomi toho, co si z ní bereme. Někdy je k tomu potřeba se uklidit do lesa. Někdy stačí na týden vyrazit do samoty. Ale samota je klíčem k nalezení sebe sama a následnému posilnění své vůle. Vůle nás doprovází v rozhodnutí mobil vs. kniha. Ve světě přeplněném lehkým dopaminem, kdy je čím dál těžší se rozhodovat pro to, naučit se na nástroj, zpívat, tancovat, matiku, fyziku, filozofii, nebýt ovcí ve společnosti a dělat racionální rozhodnutí, být statečný a dobrodružný. To jsou pro mě poselství tohoto filmu. I přesto, že ve mě zanechává zhrzený pocit neuspokojenosti, je tomu jen proto, že můj život není tak překrásný jako tento film. I tak je pro mě inspirací do života a nemohu hodnotit níže než 100%. ()

Elessar.

Nedalo by sa povedať, žeby bol dobrý alebo zlý, mal svoje ideály a do nich možno trochu neprávom tlačil svoje deti, ktoré boli vo svojej podstate iné, ako si o nich myslel, vychovával ich v dobrej viere, vo svete, ktorý je najlepší pre neho a tým pádom aj pre nich. Po istej obeti, ktorú museli ako rodina podstúpiť prechádza Benov prerod, z Rolfa Zálesáka sa stane nomád ameriky, prevádza svoje deti svetom, ktorým opovrhuje. Ale napríklad jeho syn túži po vzdelaní, ktoré mu nemôže dať. Extrémista Ben si to pomaly uvedomuje a napokon, prijme fakt, že nemôže žiť takým spôsobom života bez toho aby obmedzoval svoje deti, ktoré možno chcú žiť inak ako on... Viggo si úlohu očividne užíval a deti taktiež... ()

vitruvius

Ani jsem se neodvažovala předpovídat takovou velikost a genialitu, jakou Captain Fantastic předvedl. Tento film prostě cítíte až do morku kostí ještě dlouho poté, co opustíte kino nebo vypnete televizi. Přívlastek "bolestně-radostné" ho dokonale vystihuje. Umocňuje rizí emoce, zobrazuje nejčistší formu lásky, láme konvence, masíruje divákovo TO ONO, co dělá člověka člověkem. V každém filmu hledáme ony velké myšlenky, klademe je jednu k druhé, jako hvězdy na noční obloze, aby nám pomáhaly udržet se na správné cestě, když padne tma - "If you assume that there is an instinct for freedom, that there are opportunities to change things, then there is a possibility that you can contribute to making a better world" ()

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz