USS Indianapolis: Men of Courage

Akční / Válečný

USA, 2016, 128 min

Kde sú tie časy keď filmy s Cageom leteli a dával jeden hit za druhým? Posledné roky je to katastrofa, točí ešte viac než predtým, ale nemý šťastie na kvalitné projekty. Na film o tak slávnej a známej udalosti som sa fakt tešil. Ešte v časoch tv filmu Operácia žralok som strašne chcel, aby sa toho chytil nejaký šikovný režisér. Meno M.Van Peebles dávalo tušiť, že to nebude viac ako priemer a tak to aj dopadlo. Niektoré digitálne zábery sú dosť mizerné, ale to by sa dalo odpustiť. Samotný príbeh nedokáže strhnúť, réžia je totálne mdlá a nevýrazná. Odsledujete to s chladnou hlavou a žiadna scéna či rozhovor nedokáže silnejšie upútať. Cageov ksicht mi v niektorých momentoch pripadal trochu neprirodzený (ústa, brada). Nebol náhodou na plastike? Scény so žralokmi mali dvíhať zo sedačky, ale nič extra neprišlo. Spielberg v Čeľustiach dokázal iba obyčajným monológom upútať tak, že som nedýchal. Jednoducho M. Van Peebles ani zďaleka nevyužil svoju šancu a ostalo pri slabom priemere. Neostáva než znova čakať na režiséra, ktorý to zvládne. 50%.(27.11.2016)

Nakonec to nedopadlo tak špatně. Původní film Operace žralok jsem neviděl, ano čtete správně neviděl já takovej expert přes béčkový filmy, takže nevím jak je to možný, ale prostě neviděl, takže nemám šajnu o čem mluvil Shaw v Čelistech, ale aspoň jsem k tomu mohl přistoupit z čistou hlavou a špatný film to není. Kdyby byl vyšší budget k dispozici mohla z toho být kino pecka, takhle je třeba přežít slabý efekty, tím myslím opravdu slabý, pokud to stálo avizovaných 40 mega, tak se divím kam se ty prachy poděli, protože některý ty efekty vypadají jak od Asylum, aspoň efekty žraloků byli docela dobrý. No a taky je tu problém ve stopáži, protože téměř dvě hodiny je dost a ten konec už mi přišel uměle natahovaný, ale jinak je to poctivé béčko z oldschol zpracováním slušným střihem a parádní kamerou (holt oba veteráni Ferretti a Sekula se nezapřou) a z hodně blbou situací ve které se ti námořníci ocitli. Jenom si to představte : nervy z přepravou atomovky, když ji máte z krku, tak vaší loď torpédují no dobrá před torpédy utečete do člunů a tam vás dorazí žraloci před kterými už není uniknout kam a záchrana v nedohlednu. Takže fakt blbá situace a solidní béčko. Víc jsem ani nečekal.55%(1.10.2016)

To, že Nicolas Cage neprožívá nejúspěšnější období své herecké kariéry a kývne takřka na všechno, ještě neznamená, že si občas nezahraje v solidním filmu. Právě takovým lze nazvat tento béčkový válečný film, který sice díky poměrně nízkému rozpočtu neoslní vizuálním zpracováním, ale rozhodně není špatně natočený a nabízí celou řadu zajímavých scén, ať již při samotném potápění či následném přežívání na moři, které se na můj vkus trochu táhne, stejně jako v nedávném počinu Angeliny Jolie ve filmu Nezlomný, ale rozhodně nepůsobí směšně. Navíc zmiňovanému hlavnímu hrdinovi role sedla a již dlouho jsem ho takto dobře hrát neviděl. Moje hodnocení 60%.(3.12.2016)

• mzss1

|25%| Mě to prostě jako celek prakticky vůbec nebavilo. Těšil jsem se na nový film s Nicolasem Cagem a ono to nevyšlo. I novější filmy od Nicolase mě berou. Zklamáním akorát tak je Pay the Ghost a úplným dnem Nickovi kariéry je The Trust. Jinač, nemám problém. Tohle dílko je prý remake. Originál jsem neviděl a ani se po něm pídit nehodlám. Co se týče tohoto, tak film má 3 problémy. Prvním důležitým bodem je skutečnost, že je film tak nějak divně uspořádán. Úvod to sice má, ale pak to začne nudit, poté nějaká ta akce, pak to opět upadne do stereotypu, následně se ta loď zřítí, pak tu sledujeme nějakou dobu přeživší, co bojují o svůj holý život. To byla docela dobrá sekvence, ale také mě až tak moc nezaujala. Něco takového jsme přece viděli už v jiných filmech. No a poté bude následovat konec, který trvá snad 20 – 25 minut. Je to možné? Obvykle konce u takových filmů trvají tak 3-5 minut. Druhým problémem byla dějová nezáživnost, že člověk sotva vnímal co se děje. A ta třetí: Herci – nikdo mě nezaujal, ti mladí se chvílemi chovali trapně. Nicolas Cage tu byl jediný rozumný, ale také to bohužel moc nevytrhl. Rozpočet tu byl slušný, ale ani ty akční scény mě moc nebavili. Hodnocení je kruté, ale tu druhou hvězdu dát prostě nemůžu. Snad nám do budoucna Nicolas naservíruje lepší filmy.(6.11.2016)

• tron

Doteraz najväčšiu filmovú službu urobil tragédii lode Indianapolis živočíšny Robert Shaw vo svojom hrozivom, nezabudnuteľnom, dnes už legendárnom monológu v kultových Čeľustiach. V roku 2016 vznikla celovečerná verzia tejto strašnej, šialenej udalosti, kedy americká vojnová loď bola potopená a stovky preživších námorníkov sa následne na voľnom mori stali obeťami doslova žraločích hodov. Keby to napísal scenárista, nikto by tomu neveril. Vravel by „to už je priveľa“. Lenže to napísal život. Skutočne sa to stalo. Proste neuveriteľné a veľmi silné. Bohužiaľ, tým sa asi všetky plusy tejto snímky končia. Nie je to vyložene katastrofa či prúser a zrejme nemôže byť reč ani o vyložene nevydarenom projekte. Ale mimo Nicolasa Cagea v úlohe kapitána alias obetného baránka nemá nikto šancu zaujať – mladí sú absolútne nezaujímavé a takí priemerní, až sú neviditeľní. A starí? Napríklad Thomas Jane alebo Tom Sizemore? Nenechajte sa oklamať, tí majú v podstate len cameo (a nebyť záverečných titulkov, nevedel by som, že tu vôbec Jane hral). Film neuspokojí fanúšikov vojnovej histórie, ani žraločích krvákov. Trvá dve hodiny, ale veľmi dlho trvá, kým sa loď potopí a ešte dlhšie trvá, kým sa na hladine objaví prvá plutva. A po pár vcelku šťavnatých a desivých minútach je to ustrihnuté a pokračuje sa bez žralokov. Mariovi Van Peeblesovi bolo smutno za Čeľusťami IV a tak spáchal toto.(9.1.2017)

• - Loď použitá pro natáčení tohoto filmu je USS Alabama, která kotví v Mobile v Alabamě. Tato loď si také zahrála ve snímku Přepadení v Pacifiku (1992) se Stevenem Seagalem. (PanZahadnyCZ)

• - Quint ve filmu Čelisti (1975) vypráví o tom, jak se potopila loď Indianapolis. Quint byl jedním z námořníků, kteří přežili ztroskotání lodi a zůstali uprostřed moře pronásledováni žraloky několik dní až do doby, než se dočkali záchrany. (PanZahadnyCZ)

• - Při natáčení filmový štáb zničil jednu z posledních dvaceti letuschopných PBY Catalina. Někdo zapomněl zavřít poklop, čímž se do kabiny dostala voda a písek a letoun se z poloviny potopil. I když se vodu snažili odčerpat, nepodařilo se jim to. Nakonec se rozhodli letoun vyzvednout nešetrně jeřábem a při tomto pokusu ho rozlomili. (p3tris)