Trabantem do posledního dechu

• Slovensko Trabantom do posledného dychu (více)

Patrně nejznámější český cestovatel současnosti Dan Přibáň podnikl svou dosud nejnáročnější expedici. Posádky dvou žlutých trabantů, polského Fiatu neboli malucha, čezety, jawy a dokonce i dvou invalidních vozíků vyrazily z australského Perthu, a během půlroční dobrodružné výpravy projely Východní Timor, Indonésii, Malajsii a Thajsko. (Aerofilms)

Gore

Tak tenhle díl byl nejhorší ze všech, připadalo mi, že více jak polovina stopáže byla jen o opravování aut, to si můžu zajít do jakékoliv dílny a ne na film o cestování, kde z cestování, přírody, dobrodružství, poznatků bylo opravdu mininimum. ()

adelina8

Tak já vám nevím, ale teda mně se to moc nelíbilo. Musím říct, že to byl můj první trabantí film, a rozhodně mě nenalákal na ty předchozí. Z Austrálie jsme vlastně moc neviděli, chyběla mi mapa a nějaký komentář. Parta cestovatelů vyloženě nesympatická, Přibáň namachrovaný týpek, který zbytečně hazarduje. Třeba to jsou fajn lidi, nechci jim křivdit, ale z tohoto "sestřihu" to pro ně dobře nevyznělo. Pro někoho, kdo se zajímá o auta, tak možná ok, ale jinak to nic nepřináší. Vlastně je to takové home video, které může připadat dobré jen aktérům, kteří si na cestě prožili své. Celou dobu sledujeme, jak parta zdolává nekonečně dlouhou silnici, každou chvílí se někdo "vyrakví" nebo začne auto stávkovat. Toť vše. Čekala jsem mnohem víc. ()

MAJkLSON

Filmova kvalita se opet posunula o kus dale oproti predchozim dilum. Zabery jsou skvele a krasne. S cim si mohli vice pohrat byl zacatek a konec cesty - zacatek byl takovy blik a jsme v Australii a konec zase tak jsem v Bangkoku a cau. ()

Wawer

O této trabantí vypravě jsem si toho přečetl dost a to přímo z cest i o samotném filmu. První reakce na film, co mě napadá, parafrázuje mou reakci na Spectre. Totiž, že to je dobře natočený film, ale ve srovnaní s ostatními "trabantími filmy" zaostává. Musím sice přiznat, že technicky je to nejzdařilejší film. Kamera je prostě výborná. Nápad s prologem ze sirného dolu je též výborný. Dokonce i ten přesah s mezilidskými vztahy do příběhu sedí velice dobře. Ale tady asi musím se superlativy skončit. Už u Jižní Ameriky mi vadilo, že se stavba scénáře příliš podřizuje tomu, aby výsledný film připomínal spíš příběh, než cestopis. Už tenkrát mě napadlo, že vrcholem je cesta přes Afriku, která je vyprávěna stylem: "Byli jsme v Botswaně a teď jsme v Namibii." Vypravěč tentokrát nedostává moc prostoru a nepoučený divák dostává na frak. A co teď? Kde se tam ten Marek vzal. Čekání v Austrálii prý trvalo měsíc, ale my z něj nic neviděli. Mám pocit, že tato cesta dalece přesáhla to, co dokáže pojmout celistvý film. Jestli Jižní Amerika, tak nějak držela pohromadě, Austrálie už nedrží. Dokážu si docela dobře představit, že seriál bude fungovat mnohem líp. Film by mohl taky, ale to by se Dan Přibáň musel vrátit k svým dokumentárním kořenům. ()

Monisek

Některé dialogy a hlavně pak i konec mi přišly dost strojené, přetvářka pro kameru... Jiné byly asi dost skutečné.. Takže celkem průměr. ()

issoumaila

Tak boli sme na Havířovskej predpremiére, kde nechýbal ani Dan Přibáň s (aspoň čiastočnou) posádkou, červený koberec, welcome drink či raut. Všetko bolo super celý deň aj samotný večer. Film rovnako tak ale... čo mňa trošku na filme sklamalo bola prvá polovica filmu a samotný záver. V tej prvej polke ma už nejak trošku možno nudila tá monotónna cesta a trochu aj to ako málo priestoru dostala posádka "žltého cirkusu". V závere filmu mi až prekážala súkromná stránka Dana a Dominiky - neviem ale neprišiel so tomu na chuť je to samozrejme vec názoru ale toto tam z môjho pohľadu asi nemuselo byť. Inak super v podstate som dostal čo som čakal.:) Verím že ma táto skupinka dobrodruhov nikdy neprestane baviť. A čo sa týka Mareka tak ten neskutočne dával... fakt klobúk dole.;) ()

Majkak

Přibáň sestavil z kvanta natočeného materiálu pohodový film blížící se zábavné hrané road movie. Nezasypává diváka množstvím památek a přírodních zajímavostí, dostatek prostoru věnuje jednotlivých členům výpravy a jejich vzájemným vztahům. Vyhýbá se konfliktním situacím, a pokud se něco pokazí, referuje o jejich problémech dosti zdrženlivě. Měsíce společně stráveného času musely vést k ponorkovým konfliktům. Nevyhnuly se ani Danovi a Dominice, která během cesty vyhlásila, že si chce dát pauzu ve vztahu.Trabanti jsou mile zábavní a ukazují, že pár praštěných nadšenců může pobavit diváka pobavit víc, než leckterá křečovitě přihlouplá komedie točená profesionály. ()

Ombak▼Penari

Přeci jen bych řekl, že tohle je trochu slabší kousek proti předchozí Jižní Americe a především Africe. Oproti Americe byla cesta asi mnohem náročnější a auta dostávala fakt na frak a v jednom kuse se kazila. Není to tedy taková legrace jako Amerika, ale současně tomu chybí víc dramatických momentů, ukazujících, že to byl fakt záhul a že si všichni sáhli na dno. Snímek prostě zůstal napůl cesty mezi komedií a dramatem a to je pro mě ta chyba. Navíc film působí poněkud zkratkovitě, třeba úvod byl odbytý velmi rychle a celkově se moc nedozvíme ani o účastnících výpravy (jak to šlo celé třeba celé vozíčkářům?) a zůstanou pro diváka poněkud plochými postavami. Je to dáno jistě množstvím materiálu a opravdu hodně se těším na seriál, kde bude na vše dost prostoru. Stejně tomu bylo i u Jižní Ameriky, tam byl také seriál výrazně lepší než film. Ale i tak musím říct, že mě to ve filmu nezaujalo tolik jako krásně provedená Afrika, která žádný seriál neměla a přesto to bylo napínavé od začátku až do konce. S výhradami ale palec nahoru, určitě jsem se bavil. A všichni upalujte do kina, protože na české poměry je to celkem nevídaná věc a rozhodně to patří k tomu lepšímu a zajímavějšímu, co domácí filmařská produkce může nabídnout. Krom toho nic podobného se do našich kin obvykle nedostane ani ze zahraničí. ()

char_t

Trabanti se zase posunuli o kus dál - po jihoamerické komédii přichází jihovýchodní psycho-thriller. Nově se víc řeší vztahy, přibylo bouraček a zranění... Filmový formát ale není pro tenhle road-trip úplně ideální - je cítit, že kupa zajímavých informací skončila někde na podlaze střižny, a všechny ty důležité tíživé momenty už jsou po půldruhé hodině trochu únavné. O to víc se ale těším na seriál, kde se drama víc rozloží a snad přibude i nějaká ta sranda. Pak to možná bude zase na plné hodnocení. ()

owwidius

Stale super, taky ten 'co ti sibe?!' faktor tam stale je. Ale uz mi to pride miestami trochu prehnane, nieco ako jest polievku palickami. Kazdy ti povie ze sa to neda a ono sa to asi nejak nakoniec da, a moze to byt aj sranda ak na to bude dobra partia ludi a exoticke prostredie, len ci nebude predsa len mudrejsie si to lepsie dopredu naplanovat.. Ale tak je to zabava sledovat, par krat som sa fakt z chuti zarehotal, polosialena skupinka je ako vzdy tiez cool a co to sa clovek aj dozvie. Ale toho cestovatelsko-dokumentarneho je tu menej, aspon sa mi tak zdalo. V kazdom pripade tesim sa na serial (dlhsi zostrih toho isteho materialu), verim ze ten bude este o triedu lepsi a asi aj lepsie vystihne pocit z road-tripu. [#29/2016] ()

Radek.SCH

Poslední třetina z mého pohledu bohužel stála za prd. Bylo to ve stylu tak musíme něco natočit, tak si uměle vytvoříme nějaký cíl. To už nemá srdce. ()

Sgt.Cliffer

Takhle dobře jsem se v kině už dlouho nezasmál. Zážitek umocněn ještě tím, že se podobně smál i zbytek sálu. No jak dál hodnotit, abych nic nevyzradil? Nijak, protože celý film je tak originální, že nejde ani neškodně naznačit. Dokonce je ještě !SPOILER! extrémnější !SPOILER! než minulé filmy. Pouze začátek mě přišel useklý. Jít tam s kamarádem, který cestu nesledoval, určitě by se mě prvních 10 minut ptal kdy?, kde? a proč? Možná bych ještě ocenil trošku víc komentátora v Austrálii. Ale to už si asi moc vymýšlím. Za mě za 5! ()

gazogazo

Nejde o to, že to není moc cestopis, jde o to že je to spíš trailer na serial, který bude!! - jako film to moc nefunguje. Bez úvodu, bez konce se spoustou zkratek a vypustek. Bez konceptu s potenciálem. Prostě moc dlouhá cesta na tak kratkej čas ()

Stíba

Žlutý cirkus jede vesele dál a s menšími i většími obtížemi, které i díky předchozím zkušenostem nakonec překonává, po šesti měsících doráží do cíle. Správným cíílem takovéhle výpravy je ale cesta samotná, a na té si tentokrát výprava šáhla na dno asi o něco více než při předchozích cestách. O to větší pocit zadostiučení to ve finále asi ale byl. (Kino Benešov - 23. 3. 2016) ()

caramell

Nemůžu si pomoci, ale tento díl byl takový prázdnější než předchozí. Tam, kde dřív byla cítit láska k cestování a poznávání nového jsem teď cítil jen kroucenou snahu o to být atraktivní, a za každou cenu vtipný, což bylo mimochodem nejvíc vidět na Přibáňovi. Z lásky k cestování se v mých očích stává komerce. A moc mě to mrzí. Nejvíc mě to mrzelo na úvodu filmu. Jeli nebezpečným terénem. A já měl pocit, že jedou naschvál rychle a riskují, jen aby se něco dělo. "Aby to pro masy nebylo nudné." Je jasné, že Austrálie není tak atraktivní a rozmanitá jako Jižní Amerika, a tak se to snažili "zatraktivnit", ale šlo to imho dělat mnohem líp. Taky bych klidně uvítal, kdyby film byl třeba o půl hodiny delší. Rád bych viděl, jak se do Austrálie dostali, proč nabrali čtvrt roku zpoždění, proč chtěli vyjet na sopku atd... Ale abych pořád nerýpal, pořád to je nejlepší česká tvorba, Markovy hlášky jsou úžasný (a nevím, jak bych film vnímal bez něj), záběry krajiny a hvězd jsou famózní... Ovšem absolutorium si zaslouží za zobrazení situace v Indonésii. Klidně tomu mohlo být věnováno více času, protože kdo jiný než cestovatelé by měl informovat o šílenostech, které se tam dějí, když média mlčí. Určitě se vyplatí zajít do kina. ()

bararich8

Opět pecka, Trabanti nezklamou nikdy. Jen co mi tam dost chybělo, byla mapa, aby si divák uvědomoval, kudy vůbec trasa vedle. Bez mapy prostě pořádný roadmovie není... ()

mira.l

Já nemůžu jinak než za pět. Po obrazové stránce opět pastva pro oči, záznam od záznamu je kvalita lepší a lepší. Ano, po obsahové stránce by se tomu dalo tu a tam něco vytknout: na začátku je to takové "Simsalabim, a jsme v Austrálii", tu profrčíme letem australským světem - pokud se teda vyhrabem z toho červenýho bláta, než se nadějeme, jsme z nejmenšího kontinentu pryč, v průběhu filmu jsou jisté místopisné skoky mezi jednotlivými částmi Tichomoří, a konec působí taky poněkud neuzavřeným dojmem. Tu a tam nějaká mapka by se hodila, aby divák věděl, kde se zrovna s výpravou nachází, když z těch stovek hodin materiálu musela do filmu zbýt jen hodina a půl. Za zmínku by jistě stály už jen samotné přípravy na cestu, stejně tak finále, jak celý ten žlutý cirkus dostali zpátky domů. Nicméně předpokládám, že tento film je spíš takovou "upoutávkou" na chystaný seriál, který se doufám objeví i na DVD, a na který si v této verzi velmi rád počkám. Jistě tam bude mnohem víc prostoru pro krajinné záběry a nejen pro ně. Zajímavým tématem jistě bude i to ostatní, opravy, vyprošťování, havárie (i když toho všeho bylo i ve filmu až dost:) ), stejně jako vzhledem k době trvání cesty i asi nutná "ponorka". A co se týká ostatního, tedy v rámci filmu. Vypadá to, že tady si parta sáhla opravdu na dno, takhle potlučení ještě asi nebyli. Tady některými kritizovaná tematika palmového oleje - no a co? Čekal jsem, že se to bude otravně prolínat celým filmem, ale ke zmínce k tématu došlo až ve chvíli, kdy výprava dospěla do místa, kde se kvůli jeho produkci téměř nedá žít, tak to prostě zmínili. Nepřišlo mi to nějak nemístné či jako nějaká ekologická agitka. A ke členům. Že Dan Přibáň je šílenec, to už víme, a děkujeme mu za to:), s posádkou Malucha se taky jistě nikdo nenudí, a Marek Slobodník je stejně tak zárukou neobyčejných zážitků. Obrovský respekt u mně ale mají oba vozíčkáři, během sledování jsem si několikrát jen tak mimoděk uvědomil, že po skončení filmu se zvednu a z kina odejdu, to je přece zcela samozřejmá věc. No, JAK PRO KOHO... Kdo je ale tady pro mě asi vítězem a zároveň největším šílencem? Ne, není to Dan, Poláci a kupodivu ani M. Slobodník, ale Dominika Gawliczková. Největší střízlík výpravy, holčina měřící metr padesát a vážící - no jistě ne víc než 53 kilo, osedlala motorku, která bude naložená zhruba 3x těžší než ona, a aspoň zpočátku se toho jistě nebála. Několik zobrazených pádů (kolikrát tu motorku položila ve skutečnosti, snad ani nechci vědět), z toho minimálně jeden v docela slušné rychlosti, kdy mohla být opravdu ráda, že se zvedla celá, a zřejmě nejen ty pády, jí postupně dostalo do stavu, že už toho měla plné zuby. Někdo může namítnout "No tak proč tam lezla?", ale zkuste sedět doma na zadku, když jste s takovým cvokem, jako je Dan Přibáň:). Co se týká jejího vztahu s Danem, ani to mě nějak výrazně nerušilo, je-li to ukazováno ve snesitelné míře, je to zase úplně nový prvek. Stejně tak si myslím, že je dobře, že uznali, kdy už je toho dost a riskování je zbytečné. Původně jsem myslel, že díky těm dějovým škrtům dám za 4, ale díky posledním třem zmíněným účastníkům jdu do plných. () (méně) (více)

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST