Po atomovém výbuchu přebývá komunita lidí v obřím podzemním krytu. Mezi tyto zbídačené existence vypustí hrstka vojáků velících krytu báchorku, že brzy přiletí "Archa" a všechny zachrání. Hlavní hrdina, jakýsi "velitel propagandy", prochází tímto labyrintem naprosté bídy i bizarních figurek, snících o zázračné Arše, a zatímco i on hledá způsob, jak sám sebe zachránit, kupole krytu se pomalu, ale jistě rozpadá. (Ertai)

Ironfood

Zřejmě pod vlivem Sexmise jsem předpokládal, že to bude spíše komediální záležitost. Možná i díky tomuto omylu na mě film zapůsobil silněji, než kdybych přesně věděl, co od něj čekat. Neřekl bych, že je to nějak extrémně depresivní film, nicméně optimismus a radost ze života z něj zrovna neprýští. Je tu pár zajímavých nápadů ohledně fungování zbytku lidstva v postapokalyptickém světě a pozornost je upřena zejména na to, jak se hlavní hrdina srovnává se stupňujícím se rozkladem a šílenstvím svého okolí. V podstatě tu není žádná nosná příběhová linka, což ale vůbec nevadí, spíš naopak. Film vám ani necpe žádné konkrétní poselství či myšlenku. Zato nabízí zajímavou vizuální stránku a atmosféru (ani už nevím přesně proč, ale v některých místech mi to nějak asociovalo Scottova Blade Runnera). ()

sandis

Povedený film, v němž se výborně podařilo vajádřit stísněnost, ve které by pravděpodobně žili lidé po atomovém výbuchu kdesi v podzemí, bez přístupu světla, s omezenými zásobami jídla... Atmosférou připomíná britský film Threads... 8/10 ()

MilesTeg

Fléda uvedla trilogii polského režiséra a scénáristy Piotra Szulkina - Válka světů - příští století, O-bi O-ba - Konec civilizace a Ga, Ga - Sláva hrdinům. Prostřední z nich jsem měl možnost shlédnout po odpoledním představení Ligy výjimečných v multiplexu a musím uznat, že to bylo jako dát si osmnáctiletou single malt skotskou po barevném koktejlu s paraplíčkem a prskavkou. Oba druhy nápojů mám rád, ale srovnávat se nedají. Při srovnání s Brazil mi tenhle film připadal o chlup lepší, a hlavně v něm hraje Jerzy Stuhr, a to skvěle. ()

SatuPeka

Vynikající post-apokalyptický snímek. Beznaděj, zoufalství, deprese, náznak naděje - to všechno potkává hlavní hrdina (Jerzy Stuhr) při svém bloudění v rozpadajícím se protiatomovém krytu. Zatímco lidé kolem něj propadají rozmanitým podobám šílenství, on si zachovává alespoň trochu zdravého rozumu. Zdá se ale, že to nestačí, protože ve všem konstruktivním, o co se pokouší, stejně ztroskotává. O-bi, O-ba nabízí mnoho námětů k přemýšlení i filmařsky vydařené scény a sugestivně vykresluje atmosféru konce civilizace. Když jsem se po jeho shlédnutí procházel noční Olomoucí a vrátil jsem se tak do světa, kde většina věcí normálně funguje, cítil jsem intenzivní vděčnost, že žiji v čase a na místě, kde se máme (skoro) všichni opravdu, ale opravdu dobře. ()

Pitryx

Myšlenka jakž takž, vizuálně však velmi slabé, tak na nulu. Přesto má snímek něco do sebe, celkem jsem tomu i věřil. Až na ten konec. Tím to u mne pokazili všechno. ()

DonFrolimo

Szulkin dokazuje, že polská kinematografie kdysi (a snad je tomu doteď) patřila, co se tvůrčí nápaditosti týče ke světové špičce. ()

Kkahunaa

V tomto filmu se režisér Piotr Szulkin snaží obsáhnout problematiku fungování společnosti po výbuchu atomovové bomby. Skupiny lidí, rozdělené do různých kast, žijí ve stísněné atmosféře podzemních komplexů. Zde čekají na přílet skoro až bájné záchranné lodi, tzv. „Archy”. Tato loď je má odvést do bezpečí, jelikož podzemní kryty byly navrženy pouze na přechodnou dobu. Přiletí však Archa včas? ()

maestrum

Přitroublý dobrák, který si, jako jeden z mála, uchoval zdravý rozum mezi galerií -izmů.. Vize budoucna, na rozdíl od podobné Sexmise, je silně negativní. Sexmise je přece jenom líbivější a stravitelnější i pro běžného diváka. ()