Píše se rok 1943 a v mainském St. Cloud´s se ředitel sirotčince a gynekolog Wilbur Larch snaží vytvořit co nejlepší prostředí pro opuštěné děti a zároveň jim hledá adoptivní rodiče. Nelegálními potraty pomáhá i ženám v nouzi. Jeho oblíbencem se stane Homer Wells, dvakrát adoptovaný a dvakrát odmítnutý nadaný sirotek. Larch ho učí a dokonce zfalšuje jeho zdravotní stav, aby nemusel do války. Homer dokonale zvládne gynekologickou a porodnickou techniku a stane se Larchovým pomocníkem. Odmítá však dělat potraty nešťastným ženám. Tvrdí, že člověk by měl být na světě rád za všech okolností. Jednoho dne přijede do sirotčince na potrat těhotná Candy Kendallová, kterou doprovází její přítel a vojenský letec Wally Worthington. Homer chce sirotčinec opustit, touží po poznání jiného světa a chtěl by být užitečný. Larch je zklamaný a sirotkům je to líto. Homer odjede s Candy a Wallym do Cape Kenneth, kde Wallyho rodiče vlastní velký jabloňový sad. Rozhodne se, že se připojí k partě námezdních černých česáčů vedených Arthurem Rosem s jeho dcerou Rose Rose. V ubytovně visí pravidla moštárny, o kterých Rose prohlásí, že to nejsou pravidla pro ně, že si udělají svá vlastní. Wally záhy odjíždí bojovat do války. Homer se přátelí s Candy, která v sadu také pracuje. Candy se mu svěří, že nedokáže být dlouho sama. Oba se do sebe brzy zamilují a intimně se sblíží. Mezitím Larch v sirotčinci čelí správní radě, která chce na jeho místo dosadit někoho s moderními názory na porodnictví a pediatrii. Larch zfalšuje Homerův životopis a doporučí ho radě. Zároveň pošle Homerovi svůj lékařský kufřík. Homer však nemyslí na nic jiného než na Candy. Odpoví Larchovi, že je v Cape Kenneth spokojen a že zůstane. Po nějakém čase Homer zjistí, že mladičká dcera černošského předáka Rose je těhotná. Candy se od Rose Rose dozví, že otcem dítěte je její otec předák... (TV Prima)

catherinka

Nejspíš jsem opravdu citlivá jak zouvák, protože žádná slza se do mého oka netlačila. Film je to moc hezký, herecké výkony skvělé, ale knížka je holt knížka. ()

slovan1

Název filmu mě vždy odradil, ale ted jsem si o něm přečetl a podíval jsem se na něho. Nevím, čeho jsem se bál jelikož jde o pěkný snímek. Herci jsou perfektní a přesvědčiví, Charlize sympatická a hezká. Jinak nevím, co bych měl napsat, vše už je řečeno v ostatních komentech. Snad jen, že jsem čekál větší zážitek, ale to možná bude tím, že jsem film viděl v né zrovna dobré kvalitě... ()

Katy86

Žádná připomínka..... nic! Vůbec nic! Žádné klišé, jen naprosto úžasný příběh. Když jsem se poprvé podívala na název filmu, představila jsem si prostě nějaký sad jablek a zamilovaný pár... prostě něco jako nudný život na venkově. Ale hned, jak zaznělo prvních pár tónů z filmu, řekla jsem si: ,,Nene, tohle není jenom nějaká samolibá nudná věc, ale příběh, kterej se mě určitě bude líbit,"..... A taky tomu tak bylo... nechápu, jak někoho mohl napadnout takový scénář a všechno kol toho... nikdy bych si nepředstavila, že někdy něco takového vyjde... Nic tak... dojemného, pravdivého, reálného a hlavně vtažitého do děje už asi na plátnech či jinde neuvidím. ()

Maynard.

Vůbec nevím, co si o tom mám myslet, mám v hlavě střepinu jako pěst z korejský války…Viděno již po druhý, zároveň viděno s největší pravděpodobností naposledy. Nemám totiž ani jeden důvod tohle vidět znovu. A důvod? Jedním slovem – NUDA. Podobný filmy prostě nedokážou udržet moji pozornost, takže když v půlce filmu začínám přemejšlet o refrénu novýho songu, tak je prostě něco špatně. I bych snad pochopil tak vysoký hodnocení, má to celkem zajímavej děj, kvalitní herce (Caine samozřejmě kraluje). Zjistil jsem, že mi pije krev hlavní hrdina, resp. ten herec (Spiderman). Podle mě nemá absoluteně žádný herecký nadání, jen se přiblbě usmívá a čumí jak lojzík z kravína. Dojemná chvíle přišla, když se vrátí z moštárny dom, to jsem měl na krajíčku, hezký přivítání s pěknou melodií. To je ale asi tak vše, co mi utkví v paměti. Nevím, jestli se někdy prokoušu k tomu, aby se mi podobný filmy (drama, romantický drama…) začly líbit. Když ve filmu nejsou roboti, tak to většinou stojí za prd :o))) ()

MurielRezek

I když, na rozdíl od literární předlohy, která patří mezi mé srdeční záležitosti, chybí ve snímku poměrně dost dějových linií a postav, tak je pro mě i filmové zpracování příběhu velmi silný zážitek. Svět podle Irvinga je dojemný a krásně lidský film, který je podmalován nádhernou hudbou Rachel Portman. Viděla jsem ho téměř po 15ti letech znovu a zase jsem místy polykala tiché slzy, které se mi v závěru kutálely po tváři... Dobrou noc, vy princové z Maine a králové Nové Anglie * Goodnight, you princes of Maine, you kings of New England ()

herr_carter

Lasse Lasse, tys tomu zase dal.....asi dnes v Hollywoodu nenajdeme podobného režiséra, který má ve výčtu svých režijních počinů tolik filmů, které doženou nevtíravým způsobem filmového diváka až k slzám. Dokonce ani jeden z největších neherců dnešní doby, Tobey Maguire mi tady nikterak nevadil a naopak svým tradičně naivním "herectvím" se do celého konceptu hodí. Je to takový jednoduše vyprávěný příběh, ovšem se silnými charakterovými postavami a nebyl by to Lasse, aby zase dokázal na 100 % udělat každému z nich svůj vlastní dramatický průběh života tak, aby divák plně soucítil..btw není to tvoje srdce Homere, ale Faziho...............moje hodnocení = 9,5 z 10. ()

sedm.1

Nádherný, nádherný a ještě jednou nádherný a předem upozorňuji, že toto slovo v následujících řádkách použiji ještě jistě mnohokrát, neboť jde o jednoznačně nejvýstižnější výraz po celou tuto nádhernou podívanou :-). Za ty dvě hodinky jsem totiž stačil probulet dva kapesníky, a vůbec se za to nestydím, neboť tohle je naprosto nekompromisní doják, s přímým tahem na ty nejniternější lidské emoce a já se tomu s upřímnou ochotou a radostí poddal se vším všudy. Co opěvovat nejdřív? Snad zápletku, která i přes svou jednoduchost působila maximálně funkčně, zábavně, podmanivě a sebejistě, její dramatičnost je doslova dech beroucí a uhrančivě okouzlující, množstvím u srdce hřejivých, laskavých a láskyplných lidských okamžiků je tato podívaná naprosto napěchována, emocemi mě zasáhli snad kompletně všechny scény od prvních minut ze sirotčince, až po ultimátně slzopudný Homerův návrat, prostě silný, přesvědčivý a neskutečně příjemný příběh, opakuji, nádhera! Dále tu máme obsazení, což je další absolutní filmová slast, Michael Caine, Tobey Maguire, Charlize Theron, ale vlastně i všichni ostatní tu hrají fantasticky, sledovat jejich výkony ve všech těch úžasných postavách je nehorázný zážitek, a znovu opakuji, nádhera. Samozřejmě zde máme i neuvěřitelně působivou a omračující atmosféru, krásnou a podmanivou hudbu, opomenout nemohu ani fantasticky zachycené prostředí a dobu, ve které se celá ta nádherná podívaná odehrává, já jsem zkrátka z Pravidel moštárny totálně nadšený, emočně vyždímaný a zároveň jsem díky tomuto snímku prožil jeden z nejnádhernějších a nejsilnějších filmových příběhů. ()

PALINO

LASSE HALLSTROM spracoval príbeh z pera JOHNA IRVINGA skutočne vynikajúco a vytvoril jeden prekrásny, citlivý a pre mňa rozhodne nezabudnuteľný film. Určite si zaslúži pochvalu za prácu s hercami a aj preto je ťažko vyzdvihnúť jednotlivca, ale naše najväčšie sympatie si pochopiteľne získava Homer Wells v podaní vynikajúceho TOBEY MAGUIREA. Vyslovene dokonalým, stopercentným dojmom pôsobia scény zo sirotinca a zvlášť záverečné minúty sú neobyčajne pekné a dojemné. Scény viažuce sa na muštáreň sú takisto dobré, ale sú to práve oni, ktoré mi nedovolujú udeliť viac než veľmi silných 80%. V prípade PRAVIDIEL MUŠTÁRNE ale platí, čo je dobré tu, by bolo vynikajúce v mnohých iných filmoch. A na záver nemôžem nepochváliť hudbu RACHEL PORTMAN, ktorej sa podarilo vytvoriť jeden z najkrásnejších hudobných motívov, aký som mal možnosť počuť. ()

uzzi

Krásný film o ošklivých věcech v nádherném prostředí (až na siročinec, ehm). Jako přídavek krásná Charlize Theron. Nejlepší Hallstömův film. ()

honzii

Milý lidský film, hezky natočený, hezky zahraný. Přesto mě tak neuhranul, jak jsem to od něj čekal. Nejsem si jistý, jestli to nebude samotným dějem, který na mě působil lehce rozpačitě. Podle mě to není úžasný film. Tedy.. je, ale jen tím, jak na mě působí skromně. ()

bari68

Príbeh o človekovi,ktorý aj bez diplomu lekárskej praxe dokázal veľmi dobre pomáhať ľuďom , príbeh o láske ,ktorá musela predčasne skončiť, príbeh o sirotčinci , domu, ktorý na diváka pôsobil radosťou a smútkom.T.j. asi tak na úvod.L. Hallstrom dobre chytil predlohu J.Irvinga do svojich rúk. Herecký trojlístok Caine-Maguire-Theron skutočne výborne stvárnili svoje úlohy.Čo sa týka nominácii na Oscara s M.Cainom celkom súhlasím, adaptovaný scénár Johna Irvinga nie je zlý,ale knižnú predlohu som nečítal tak v tomto sa rozpytvávať nebudem. Hlavná kostra filmu sa točí okolo dvojice Maguire a Theron , no necháva diváka si vychutnávať poetičnosť a svojou dojemnosťou a melanchóliu necháva v nás pohladenie na duši. ()

Rudinsky

Fantastický film. Asi si zoženiem Irvingove knihy. Tobey Maguire sa jednoducho podľa môjho názoru PERFEKTNE hodí do drám. Čo mi ale trošičku vadilo bol výkon Charlize Theron, ale za ten zadoček má odpustené. Výkon Michaela Caina je skvelý, ale že by bol na Oscara... To už však mali na starosti porotcovia. Každopádne, tento film rozhodne patri k vysokému priemeru. Dostane vás svojou hĺbkou, nádherným prostredím a príbehom, ktorý jednoducho nechá hlboké stopy na vašej duši. Takže, good night princes of... ()

Joann

Mně ten film přišel tak nedostačující a hloupě ořezaný oproti knížce, že jsem ho napoprvé ani celý nedokoukala. ()

joylis

Film Pravidla moštárny je opravdu jeden z mála filmů podle románové předlohy, který se se svou předlohou důstojně popral a vznikl povedený snímek. Irving patří mezi mé oblíbence a tenhle film mě rozhodně nijak neurazil. ()

Jaccobos

Film, který silně působí na city - ať už v radostech nebo strastech života. To je veliké plus, když to někdo umí tak natočit. Některé chvíle pro mě ale mají nepřijatelný vývoj. Velice "nepřehledný" byl pro mě vztah Homera a Candy. Pokud má název Pravidla Moštárny ukazovat, že někdy se pravidla porušit musí, potom je ta myšlenka špatně představená a pochopená. A výborné herecké výkony a silná emotivita na tom nic nezmění - je to jen obal, který není vše ! ()

SjamK

Jeden z mála filmů, které se dokázaly udržet a svou dojemností se nijak nevnucují. Pravidla moštárny na mě dýchla upřímnou (skoro se mi chce říct bluesovou) náladou staré doby - a nebýt těch pár míst, kdy film zpomalil až do táhlého larga a já se přistihla, jak koukám vedle obrazovky a přemýšlím o něčem úplně jiném, dala bych plný počet. ()

Seti

Kombinace Hallstrom - Irving - Portman je vážně vražedná. Nádherný film, ve kterém režisér umě kloubí to příjemné s nepříjemným a naplňuje diváka celou škálou emocí. Není to klasická "feel good" záležitost, protože na to je vážnost zobrazovaných témat až příliš naléhavá, ale atmosféra v sirotčinci asi nikde není tak hřejivá jako v St. Clouds. Dobrosrdečnější personál v čele s doktorem Larchem byste také asi těžko našli. Trochu problém jsem měl s mladým mileneckým párem. Na to, jak morálně zásadový Homer byl a snažil se v lidech vidět to dobré, tak se vůči svému příteli a chlebodárci nezachoval příliš čestně. Jeho chování by se ještě dalo připsat nevybouřenému mládí, ovšem Candy by leckdo mohl označit za pěknou couru. V celkovém pojetí však výtečné drama a zásah do černého pro Lasse Hallstroma. A ta hudba... ()

Benedygtus

Je to dobry film, ktery ma pro me jednu a to zasadni chybu, ze s predlohou sice ma hodne spolecneho, ale rozhodne ne vsechno, samozrejme, ze tam nemuzou do +- 2 hodin nacpat 622 stran knihy, ale preci jen aspon to, co tam bylo se mohlo shodovat.. ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy