Přijel k nám Old Shatterhand

Dokumentární / Krátkometrážní

Československo, 1966, 12 min

Dušan Hanák

Bez komentáře:-) Bída, děs a utrpení:-) Sarkasicko-satirický snímek, vtipný dnes, vtipný určitě i tenkrát, státní moc však byla zřejmě jiného názoru...... Dobře do sebe zapadala ale i třeba hudba s kontrapunktem obrazu. Malá dotěrná somrující cikáňata mi zas třeba připomněli příhodu asi dvacet let starou, když jsme vlakem přejížděli přes Rumunsko...To byl také zážitek na celý život..ps: “Film byl a je uváděn jako předfilm snímku Obrazy starého světa”(9.7.2008)

LFŠ 2007... Aneb s Komanči dočasně na věčné časy.(28.7.2007)

Vzhledem k místnímu hodnocení jsem čekal asi trochu víc (možná i něco jiného). Podařilo se sledování „pracujících dříčů“ a „očumování“ aut. Ušla recese s kamenem (i když toho papíru bych si asi ani nevšiml, kdybych šel kolem) a dětmi nejmenovaného etnika (oblečení doznalo drastických změn). Mimo byly jazyky (jakože na italštinu nebo francouzštinu by dost těžko dokázal někdo zareagovat i v dnešní době a nejen u nás) a hraniční „prohledávačky“ (v západních státech se nekontrolovalo, zda někdo něco nezkusil propašovat?). Docela úsměvná kritická hříčka, která však zůstala někde na půl cesty k opravdu vtipné a trefné satiře, proto dávám lepší 3*.(24.9.2015)

dobu jsem skoro nezažil, ale pár záběrů bylo i tak úsměvných, nápad s dokumentem a "velkým rudým bratrem" originální... nicméně nějak mě to celé minulo a pocity zůstaly smíšené... 50%(9.7.2008)

TV/// Obsazení 7/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Efekty 5/10/// +hudba a písničky, lidé, jazyková bariéra, tehdejší auta -krátké, černobílé, bez mluveného slova/// Tohle je hodně bizardní a dneska vlastně i hodně zábavné. Člověk by čekal povídání o Vinnetuovi a spol a dostane lekci z dob rudého bratra :-). Pro naší mladší generaci, co nemáme nakoukáno, tohle mohu jedině doporučit./// Celkem 71%///(9.7.2008)

• WANDRWALL

Dnešní společnost není méně bizarnější než ta dřívější, protože ať člověk žije v jakékoli době, a tak se projevuje tak, že je ji možno snímat jen okem kamery a udělat z ní "pohled ptačího okaů, natáčet vše bez komentáře, jen jako útržky dění, projevů homo sapiens, tak žádný stát nedopadne dobře. Snadno se odsuzuje společnost a poměry minulé, ale současně je třeba vidět i ty současné, které jsou rovněž drsné a nelichotivé. Co je měnící se a nestálé, tak je atmosféra v jednotlivých zemích, a tedy i kulturách, a právě i tenhle krátký dokument je svědectvím o době a životě. Víc ani dokument nemůže přinášet.(30.9.2010)

Velmi vtipná Hanákova hříčka si pohrává s tématem cizáctví v naší milé socialistické zemičce. :) Nejvíc mě pobavil snad ten kámen na zemi. :D(24.4.2008)

Hravý a humorný dokumentární kraťas, který se za nás dívá na nás očima cizince. Od celnice přes po bloudění ulicemi až po hrátky se skrytou kamerou. Dnes už vtipné, tehdy spíš ostuda.(13.3.2008)

Zhlédnuto v rámci Filmové tvorby. Na jednu stranu jsem viděl poměrně zábavnou a trefnou hříčku, ale na druhou se nemohu zbavit pocitu, že kdyby Hanák chtěl (a jakože by asi nechtěl), mohl by stejnou věc natočit i dnes. Což možná není úplně mínus, ale v případě, že je Shatterhand kritika doby, či starého režimu?(24.3.2011)

Skvělý společensko-kritický dokument, který využívá v zásadě pouze záběrů podbarvených budovatelskými songy. Tím se do filmu dostává ironicky humorný spodní proud. Hanák ve své mozaice pořizuje jak běžné provozní záběry (lustrování na celnici, polonahá cikáňata...), tak i aranžované scény, jako byl výborný highlight s kamenem uprostřed silnice. Patrně nejlepší moment je ale kontrapunkt dělníků ve výkopu za doprovodu "Už trúbili, tak nezabudnite, večer sa zídeme na univerzite".(25.12.2013)

Dal by som ruku do ohňa zato, že okolo kameňa sa prešiel a s úsmevom naňho civel aj Stano Dančiak. Veľmi vtipný kontrapunktický prístup použitia obrazu a zvuku. Najmä pri pobehovaní malých cigánčat za doprovodu zvukov z westernovej prestrelky s indiánmi. Iba že tými spoločensky zaostalejšími sme boli v komunizme v rámci Európy my všetci.(8.5.2016)

Skrytá kamera v plenkách. Dnes převládá dokumentární hodnota, nad tou humornou. Ale kámen v brance byl dobrý.(10.7.2008)

Ak vás zaujíma, s čím sa mohli stretnúť návštevníci i občania Československa rokov 60tych, tak si pozrite tento vtipný "kraťas".(10.11.2008)

Velice výstižné.(24.2.2010)

Zábavné a výstižné.(5.8.2010)

Zábavná a mrazivě realistická sonda do našich socialistických životů.(31.3.2008)

Malý český člověk a velký český národ "v akci".. Já myslím, že to není zas tak o tom komunismu.. "Što vy gavarite?"(19.8.2010)

Předchůdce skryté kamery zasazený do komunistické doby, který má čím zaujmout, ale rozhodně neohromí.(3.2.2013)

Zábavný snímoček o tom ako sa správali ľudia za čias socializmu keď ich sledovala zábavná skrytá kamera so svojimi nástrahami a pri netradičných situáciach.(29.4.2009)