Epizody(8)

Geralt se smíří s osudem a chrání Ciri před silami, které bojují o vládu nad Světem. A taky před její záhadnou mocí. (Netflix)

filmfanouch

Knižní sérii Zaklínač spisovatele Andrzeje Sapkowskiho výrazně proslavila i videoherní série, která byla na Sapkowskiho knihách založena, ještě výrazněji poté Zaklínači v oblasti širokého mínění v roce 2019 pomohla seriálová adaptace od Netflixu. Ta sice ve 1. sérii prokázala, že se od Sapkowskiho knih výrazně odkloní, měla ovšem štěstí ve velmi dobrém castingu s Henrym Cavillem v roli Geralta v čele, slušných production values a především tím, že nešlo o špatný rozjezd. Rozhodně už tehdy bylo co zlepšovat, seriálový Zaklínač přesto zažil úspěch a kromě různých spin-offů se musel dočkat i 2. série. Ta čerstvě dorazila na Netflix a kdo věřil ve zlepšení může začít slavit. I když jde prozatím o zlepšení mírné.   Zaklínač ve 2. sérii dostal větší rozpočet a v součtu díky tomu dokáže působit více velkolepě a rozmáchle. V rámci vypravěčských prostředků navíc druhá série Zaklínače působí o poznání sevřeněji. Dle očekávání dochází k rozšiřování mytologie a v součtu to konečně začíná působit, že seriálový Zaklínač naplno začíná těžit ze svého potenciálu.   Výprava, kostýmy i vizuální efekty vypadají o poznání lépe, nárůst rozpočtu je díky tomu prokazatelný a ukazuje se, že Netflix alespoň do své úspěšné rozjíždějící se franšízy po zásluze investoval.   Henry Cavill jako Geralt, Freya Allan jako Ciri a Anya Chalotra jako Yennefer nadále dokazují, že jsou všichni z nich castingovými trefami do černého. Jejich postavy a vzájemné vztahy a pouta se nadále vyvíjejí, Henry Cavill nadále za pochodu dokáže všem pochybovačům zavřít ústa. Tohle prostě je Geralt z Rivie.   Kromě Geralta navíc v akci v rámci 2. série vidíme i jiné zaklínače v akci. Především Vesemira v podání Kima Bodnii. Castingový sen v podobě Marka Hamilla se sice splnit nepodařilo, Bodnia je ovšem jako Vesemir solidní a dokáže samotného Geralta více rozvinout jako postavu díky odhalení jeho pozadí před událostmi seriálu. A i to dokáže rozhodně pomoct.   K odklonu od Sapkowskiho předlohy sice došlo, přesto ovšem seriálový Zaklínač dokáže prodat některé myšlenky, které Sapkowski do své knihy zpracoval, ovšem ne všechny. Seriálový Zaklínač pořád sází především sází na fantasy prvky a na přesah Sapkowskiho děl ve finále není úplně čas. Tvůrci se ovšem pořád drží alespoň základu a rozhodně se nedá říct, že by si se zdrojovým materiálem vytírali zadek. Jen se prostě vydávají svou cestou, což pochopitelně všem fanouškům Sapkowskiho nebude vonět.   Zaklínač II v průběhu zpracovává až příliš vedlejších příběhových linek a to až takovým způsobem, že možná celý příběh zbytečně komplikuje a soustředění se na ústřední příběh by celému seriálu jen prospělo. Druhá série má poté v jednom ohledu zcela opačný problém než první série. První série až příliš uháněla dopředu, druhá série si naopak možná dává až příliš na čas. Tvůrci v tomhle ohledu ještě pořád nenašli ideální tempo a vystačí jen doufat, že v rámci 3. série dokážou objevit adekvátní kompromis.   Seriálový Zaklínač má pořád daleko k tomu, aby se v rámci seriálových fantasy přiblížil ke Hře o trůny a působil jako zásadní milník audiovizuálních fantasy. Mírné zlepšení je ovšem cítit a krom solidní akce se tu skutečně lépe pracuje s postavami, vyprávěním a zvýšení rozpočtu pomohlo audiovizuální stránce díla. Seriálový Zaklínač ani v rámci 2. série vrcholu nedosáhl, solidní ovšem zůstává nadále..... () (méně) (více)

Shakers

Pri prvej série som sa do toho akosi nevedel vžiť, no v celku ma to bavilo a tešil som sa na dvojku. No a čo ponuka druhá séria, na ktorú sme tak dlho čakali ? Vlastne ani neviem úprimne povedané. Páčili sa mi trosky s Kaer Morhen, no veľa mi toho neutkvelo v pamäti. Nemôžem povedať, že by som sa nenudil, skôr som stále čakal kedy už niečo príde a ono furt nič. Bohužiaľ je to tak. Druhá séria je len behanie po lesoch, zopár akcii, nových postáv, tréningu Ciri a hromada kecov bez poriadneho príbehu. Henry Cavill je stále fajn a vizuálne to vyzerá pekne, ale chýba tomu dobrý a pútavý príbeh ako soľ (prvá séria mala aspoň zaujímavý strih). Zatiaľ čo iným seriálom nechýba moment prekvapenia, napínavé ukončenia dielov, či strhujúcejší príbeh tu v druhom Witcherovi sa nám takmer nič s toho nedostalo. Škoda, snáď sa to v tretej sérii už rozbehne. 75% - 4* ()

Geralt z Rivie

Pokud bychom zapomněli, že je nějaká předloha, tak by se to dalo zkousnout. První série přinesla mnoho odchylek od předlohy, ale teď? To si dělá Lauren Schmidt z nás prdel? Ano, hodně porovnávám (hry a knihy) a snažím se viděl ve druhé řadě, co se povedlo, ale opravdu toho moc není. Vnímání postav (Geralt a Ciri jsou jediné dvě postavy, které tam patří), humor, sarkasmus, celé pojetí hlavního příběhu konfliktů mezi severním královstvím a Nilfgardem mě nebaví. Pochválit se dá jen pár nových monster, ale soubojů bylo málo. Netflix mám rád, ale už to opravdu přehání s pič..inou o LGMBTV nebo jak se to píše. Chybí tam už jen, aby Geralt, Ciri nebo Yennefer prohlásili, že jsou transgender nebo nějaká jiná podobná volovina. S blackwashing by to taky mohlo být trochu mírnější. Neneke to je taková ta třešnička na dortu nebo spíš kudla do zad od Netflixu. Ukázky na The Witcher: Blood Origin? Tak z těch šikmooček už mám teď strach :-/ Ještě se musím zastavit u pana Sapkowského, protože je tak trochu pokrytec, když hejtuje hry a vychvaluje seriál, který jde úplně jinou cestou, něž jeho knihy. Přitom jsou hry daleko více podobné jeho předloze. NA ZÁVĚR: Tohle jsme si za dva roky čekání opravdu nezasloužili. ()

mm13

Už v druhej sérii sa z toho stáva samostatný príspevok do Zaklínačovho sveta. Nekopíruje to knihy, nekopíruje to hry, drží sa akurát tej najhlavnejšej dejovej línie a najhlavnejších charakteristík postáv. Pritom si to ale bez najmenšieho zaváhania zachováva ducha predlohy, určujúci konflikt neprekrúca, hlavným myšlienkam sa nespreneveruje. Rozprávkový opar je na mieste (Sapkowski na ľudové rozprávky a povesti odkazuje rád a nijako to nemaskuje), z hercov neprekáža nikto (viacerí akoby sa pre svoje role v tomto seriály narodili), triky sú vo svojej skromnosti kúzelné... skrátka sa na to celé rozprávkové fantasy (pochopte už konečne!) pozerá skvele... a ja, bez toho aby som vyzýval k bezvýhradnému potlesku, skutočne nechápem, komu sa tu čo môže extra nepáčiť. Rozprávka vážení, ROZ-PRÁV-KA! A skvelá. ()

keddy79

Pěkně natočené, ale jinak velké zklamání. Odklon od předlohy bych zkousla, ale mnoho scén je jen samoúčelných, jen je z nějakého důvodu třeba ukázat letící zkrvavený zub a podobně. A Marigold do podobné kategorie patří také. Kdyby tam nebyl nic by se vlastně nestalo, i když by byla škoda jej vynechat. Z Ciri mám rozporupné pocity, musí zpracovat, kdo je a co zažila, ale je až moc ufňukaná a zároveň paličatá. Bavila mne Yennefer, která neví kudu kam po té, co ztratila svou moc a také, když se Fringilla dostala do ráže. A politikaření to celé zabíjí úplně. Ano, vím, i v předloze je politikaření hodně, ale nestojí na něm. ()

• Druhá série byla nominována na ceny Emmy, a to v těchto kategoriích: Nejlepší fantasy nebo sci-fi kostýmy, Nejlepší speciální efekty v seriálu nebo filmu, Nejlepší koordinátor kaskadérů v minisérii, seriálu nebo filmu. (Geralt z Rivie)
  • Henry Cavill odhalil, že pro druhou sérii natočil scénu, která nebyla ve scénáři a kterou ho nikdo nepověřil: „Na začátku knihy ‚Krev elfů‘ je pasáž, ve které Geralt ztratí vědomí na Soddenském pahorku. Když se tak stane, má vizi toho, jak mluví se Smrtí. V průběhu této vize tu padne několik krásných slov. Do druhé řady nebyla napsána žádná scéna s tímto dialogem, přitom ta slova jsou tak úchvatná. Jde v nich spatřit spisovatelův um, a tak jsem chtěl, aby je řekl i můj Geralt. S tvůrci jsem se o těchto slovech moc nebavil, a tak jsem je prostě řekl, když jely kamery, a byl jsem připraven čelit následkům. Nakonec se má slova dostala do finální verze druhé řady,“ prozradil ke svému odvážnému kroku. (Geralt z Rivie)
  • V epizodě zazní část tzv. Ithlinnina proroctví, staré elfské proroctví vyslovené elfskou prorokyní Ithlinnou zvěstující konec světa a příchod velké zimy, která pokryje celý známý kontinent ledem. (NiWi)