Mít a nemít

• USA To Have and Have Not (více)

V tomto filmu spolu poprvé hráli Humphrey Bogart a debutující 19letá Lauren Bacallová. Životem znavený Harry Morgan v žádném případě nemá zájem pomáhat francouzským odbojářům, ale mění názor, když se svůdná kráska Marie zeptá Nemá někdo zápalku? Rozvíjí se příběh plný vášně s množstvím zápletek a duchaplného humoru. Inteligentní scénář Williama Faulknera a Julese Furthmana režírovaný Howardem Hawksem značně připomíná Casablancu: francouzští odbojáři, bluesový klavírista (Hoogy Carmichael) a bar Martinique a nad tím vším milostný příběh v podání Bogarta a Bacallové. (oficiální text distributora)

Flakotaso

Paráda, prostě paráda. Humphrey je největší borec, Lauren je nejluxusnější femme fatale a Hoagy Carmichael doplnuje atmosféru skvělými skladbami. S chutí si tento film dám ještě několikrát. ()

Flego

Inteligentný scenár spoločne s výbornou réžiou ponúkol kvalitnú vojnovú romancu so sympatickým a pochopiteľne aj hláškujúcim Bogartom. Za zmienku stojí Lauren Bacall, ktorá svoj debut odohrala excelentne. ()

anais

Knihu Mít a nemít jsem četl, a proto jsem byl poněkud zklamaný filmem, který se vydává za Ernest Hemingway´s To have and have not, a přitom má s knihou společný jen název a jméno havního hrdiny. Nehledě na to, že ten název je ve vztahu k filmu nesmyslný. Z filmu totiž vypadla všechna srovnání třídních odlišností. Naprosto tu také byla obroušena spisovatelova schopnost líčit krutost, nelítostnost prostředí To ale jen zbytečně kritizuju něco, o co se film ani trochu nesnažil. Ústředním motivem filmu je jiskření mezi Bogartem a Bacallovou. Všechno ostatní (ilegální převážení lidí, problémy s policií) je jen vata, která není vůbec důležitá Mohlo by se to stejně tak odehrávat někde jinde, být o něčem jiném, a výsledek by byl stejný – prázdné, přitom však geniální dialogy se v ústech ústřední dvojice mění ve ZLATO!!! První (a pak i všechny ostatní) pohledy na mladou Bacallovou v jejím debutovém filmu patří do kategorie toho nejlepšího, co si přestavuji pod pojmem femme fatale. Bogart hraje to co vždycky – člověk, který neřeší žádná velká dilemata (na rozdíl od svého literárního předobrazu), na každý problém má perfektní úsměv, vždy je připraven jednat. Mít a nemít je buď smutná ukázka hollywoodského zprznění skvělé literární předlohy, nebo skvělý příklad toho nejryzejšího Hollywoodu, s těmi nejcharizmatičtějšími hvězdami, jaké kdy oblažili svou přítomností filmové plátno. Jako film sám o sobě rozhodně fungující. ()

poz3n

Opravdu je to v podstatě Casablanca Vol. 2. Lauren Bacall je ve své první roli dokonale nad věcí, celý příběh je tak nějak hezky uzavřený, zarámovaný a mile bezproblémový. Nemá to sice tu dokonalou Casablanca auru, ani její ikonický závěr, ale Hawks dokáže udržet tempo a zábavnost příběhu tak nijak nepovadává. 7/10 ()

5150

Příběh osudové lásky na pozadí politických událostí, se odehrává v létě 1940 na ostrově Martinique, krátce po pádu Francie. Humphrey Bogart v hlavní roli a to všechno, nechají vzpomenout na legendární CASABLANCU (1942). ()

Hwaelos

Jak říká klasik, příběh je chabej jak k smrti vyčerpanej a vyzvoněnej telefon. Chybí mu ta správná gradace, která je nejlepší ingrediencí v této diskuzi tolikrát zmiňované Casablancy. Ale Hawksova režijní ruka je pevná a dovede ukočírovat i špatný scénář. Atmosféra válečného Martiniku je velmi příjemná i s dokonalou hudbou. Ale hlavně, lepší filmový pár než Bogarta a Bacallovou byste pohledali (a nenašli). Dokázali to už v Hlubokém spánku a dokázali to i teď. ()

corpsy

V podstate ničím zaujímavý film, ktorý neponúka vonkoncom nič, čo by stálo za reč, snáď s výnimkou uchvacujúceho pohľadu Lauren Bacall a jej šmrncovných dialógových prestreliek s Humphrey Bogartom. ()

Padme_Anakin

Knížku jsem nečetla, tedy se nekoná žádné srovnávání, tudíž u mě bez zklamání. Sledovat Bogarta mě baví čím dál tím víc a zejména v případě, kdy má po boku Lauren Bacall. Oba mají zvláštní, přitom velice silné charisma, jakési osobní kouzlo a dohromady jim to úžasně ladí. Alkoholik Eddie v podání Brennana mě pobavil a nemohu nezmínit Carmichaela, za klavírem naprostá jednička. ()

liquido26

Tak koukám, že mi Bebáček zcela vyfoukla znění mého komentáře a já se s tím vymejšlel celej film a myslel si, jak budu originální a vtipnej, ach jo :-D Každopádně mám pocit, že asi nejsem normální, protože mě to Casablancu nepřipomínalo skoro vůbec. Jasně máme tu Bogarta, máme tu válku a máme tu francouzsky mluvící prostředí, máme tu romantickou zápletku, ale tím ta podobnost jaksi končí. Největším esem tohoto filmu jsou brilantní dialogy, hlavně ty mezi Bacallovou a Bogartem. Dále mě kromě ústřední dvojice bavil komický alkoholik v podání Waltra Brennana i slizský špekatý gestapák. Líbilo se mi, že i když tento film vznikal za války, tak se nejednalo o žádnou propagandistickou věc, ale o napínavý dobrodružný příběh. ()

Cimr

Člověk se neubrání srovnávání s Casablacou (hlavně díky tomu, že Bogart tu hraje v podstatě tu samou roli), a tak to radši řeknu na rovinu: Mít a nemít se mi líbilo víc. Všechno, co mi na Casablance nesedlo, bylo tady v pořádku (až moc zidealizovaný pohled na válku, občasná kýčovitost) a naopak vše, co se mi na Casablance líbilo, tu zůstalo zachováno (Bogartovo charisma, prostředí). Když se to spojí s tím, že scénář napsal Faulkner podle Hemingwayova námětu, sám se divím, že mi to nevyšlo na pět hvězdiček... ()

pan.Kaplan

Je to Casablanca a není to Casablanca. Těch podobných znaků je dost - toho si všimne každý, ale z Casablancy tu chybí hodně: osudovost, romantika (tedy nechybí, ale v Casablance je více působivá) a závěrečný sentiment. Je to jinak moc příjemný film, který není taková klasika, jako o dva roky starší předobraz, ale rozhodně nedělá Bogartovy ostudu. A Lauren Bacall je mnohem, mnohem více sexy než Ingrid Bergman. Jinak vůbec jsem neřešil knížku, podle které to bylo napsáno - neznám ()

Historik

V podstatě to hlavní bylo řečeno v komentářích kolegů. Není to Hemingway. Je to velmi (atmosférou, prostředím, námětem, hercem v hlavní roli) podobné Casablance. Oproti Casablance je to ale více přímočarý dobrodružný romantický film s dobrým koncem. Dobře se na to dívá. Můžu si v klidu odfajfkovat další klasický film, který jsem zhlédl a navíc jsem s ním byl i spokojen. Tak to má být. ()

kaylin

Humphrey Bogar opět dokazuje, jak skvělým hercem byl, a to nejen hraním, ale i herectvím mluveným. Když promluví, tak to opravdu stojí za to. S Lauren si dokonale sedli, což se projevilo i jejich manželstvím. Trochu to připomíná "Casablancu" a nemá to její plné kvality, ale nic to nemění na tom, že jsou tady skvělé charaktery. ()

Wiliem

Co říci k tomuto filmu značně připomínající kultovní (trochu nepochopitelně) Casablancu. Ten konec byl i přes neskrývané sympatie k Bogartovi přecejen už i na mě moc. 70%. ()

Skip

Kdybych měl film hodnotit podle toho, jak zde tvůrci naložili s literární předlohou, byl by to skoro odpad. Ale vezmu-li to jako film a nebudu myslet na moji oblíbenou knihu, pak musím říct, že se to dost povedlo a vzájemné jiskření mezi Bogartem a Bacallovou je velmi chutným kořením. ()

Martin741

Samozrejme, miestne entity zase spievaju ody na Hampry Bogarta - herecky bol samozrejme vyborny, to jo, no ale ja ho furt nemam rad, a to tak, ze velmi! Takze nic viac nez hodne priemerny kopirak slavnej Kasablanky z roku 1942. Howard Hawks bol sice zrucny reziser, ale holt, asi aj on mal slabsiu chviku : 46 % ()

bogomira

V tom vyhublým skrčkovi je charismatu na rozdávání. A jen co se objeví Lauren Bacall, zajiskří snad i vaše obrazovka. Je neuvěřitelný, jak si ti dva sedli a to je vlastně jen začátek. Film není špatnej, ale taky nic převratnýho. Všechno to stojí na těch dvou. ()

Topco

Bogie a Bacall po prvý raz spolu! Príjemný koktejl Casablancy a neskoršieho Key Larga. Bogart sťa Kapitán Morgan je štandardne výborný a debutujúca Bacallová si to rozkošne užíva... a že im to spolu parádne iskrí (čo v súkromí končí svadbou a stále je to ešte len predohrou ku kultovému Hlbokému spánku). Uhladená noirová kamera s pekným nasvietením či Waxmanova hudba hrajú pri nich dvoch len druhé husle. ()

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall