Naušika z Větrného údolí

• Japonsko Kaze no tani no Nausicaa (více)

KAZE NO TANI NO NAUSHIKA (Naushika z Údolí větru) je prvním ryze autorským filmem známého japonského režiséra animovaných filmů Hayao Miyazakiho. Děj se odehrává dlouho po velké katastrofě, nazývané Sedm ohnivých dnů, jež prakticky smetla celou tehdejší civilizaci. Lidé nyní žijí jen na několika málo místech (v knížectvích), která ještě odolávají rozšiřování tzv. Pustiny. I v takto vyhrocených podmínkách si tato lidská společenství spíše konkurují, než aby si navzájem vypomáhala. Na filmu, jehož hlavní hrdinkou je mladá dívka, je rovněž patrný silný ekologický podtext. Oba tyto atributy jsou, spolu s výborným technickým zpracováním, pro Miyazakiho filmy typické. (dbt)

elCarda

Vyborny film jehoz kvality je pomerne lehke shrnout neb kazda jednostlivost je vyborna a prirozene se spojuje do dokonaleho celku. VIzualne uchvatne, pribehove napinave a gradujici do epickeho konce. Jedine co bych filmu vytkl je fakt, ze hlavni hrdince se podari vse na co sahne coz pusobi prinejmensim naivne a nerealne, nicmene o to u pohadek "Stareho pana" povetsinou jde. ()

Thovt

"Od té chvíle se začal vážně zajímat o anime. Musel si ale nejprve osvojit animaci živých postav, protože do té doby kreslil jen letadla a bitevní lodě." (úryvek z Miyazakiho profilu na CSFD). jeden z nejlepších Mistrových filmů, zároveň vizuálně nejpůsobivější právě díky úchvatnýmu zpracování vojenský techniky ()

muti

uzasny postapokalypticky svet, ktory vam pripomenie viacero filmov. mne osobne Matrix Revolutions (napr zaverecna scena). myslim ze po pozreti filmu by som si precital aj mangu ak by sa mi dostala do ruk - z tohto sveta by som si pozrel dalsi pribeh. velmi ocenujem aj posolstvo filmu o spoluziti a spoznani zivota na zemi i pod nim. ()

x_ander

Jak mám Mijazakiho filmy rád, tak musím chtě nechtě přiznat, že Naušika pro mě byla až moc "jiná", abych ji bez výhrad uznával. Těžko filmu cokoliv konkrétního vytknout - máme tady dechberoucí animaci, která obstojí i po 30 letech, skvělý příběh, postavy, krásnou hudbu. Jen mě zkrátka příběh z větrného údolí nezaujal tolik, co jiné filmy od studia Ghibli. ()

maverick080

Pre mňa jeden zo slabších Mijazakiho animákov, ale aj tak sa jedná o perfektne vymakané dielo s krásnou animáciou, sympatickými kreslenými hrdinami a skvelým príbehom, ktorý vás usadí do sedačky a len sa na neho s veľkým zaujmom pozerate. ()

Raskoslav

Disney a Pixar by si mohli z tohoto snímku brát příklad jak naprosto famózně skloubit pohádkovost s dramatem, poselstvím, i chemií mezi postavami napříč příběhem. Nic lepšího jsem dlouho neviděl a po shlédnutí jsem se i několikrát nachytal, že o tom v retrospektu přemýšlím, vskutku parádní. Už teď se těším, až se někdy podívám znovu. ()

PetraMishka

Taková krutost. Setkání s japonskými animovanými filmy, popř. pohádkami je díky Naušice intenzivním zážitkem, který jsme se synem pozorovali s upřímným strachem, napětím a dychtivostí vědět, jak to dopadne. Ač je svět Naušiky složitý, není těžké ho pochopit a nechat se jím polapit, stejně jako není těžké chápat její motivace a až později přemítat, co tím vlastně autoři chtěli říct nebo k čemu odkazují. Vizuální stránka příběhu je nádherná, poselství také. Oba jsme byli opravdu nadšení. ()

caMen

Po letech úprava na 5 hvězd. Ten příběh je čistej jako čerstvě padlej sníh a ta holka, která nenosí spodní prádlo, i když je z údolí, kde to pořád fouká, je úžasným prototypem hrdinky a člověka s laskavým srdcem. Myslím, že to je od Ghibli jeden z nejlepších filmů. ()

vlada-xxx

Tak toto Miyazakiho dilo me dost zklamalo. Velmi jsem se nudil.Vubec me to nevzalo, pritom Mononoke me ohromila. Spirited away je zase nadherne fantaskni. Mozna mi nesedela grafika, animace a nebo nesnasim hmyz:) ()

E.T.Martin

Možná je to tím, že Miyazaki v té době teprve brousil své režisérské ostruhy, možná něčím jiným, ale Naušika se mi z jeho filmů líbila úplně nejméně. Přišla mi hodně dětská, navíc se do filmu vloudila řada poněkud nudných, až otravných pasáží. Ale animace je moc pěkná, stejně tak i fantaskní svět, ve kterém se příběh odehrává. ()

Tredi

nevšední, napínavé, zajímavé.. ikdyž bezesporu je znát režisérův rukopis jak v postavách, tak v prostředí. chvilkama mi to připomnělo jeho další filmky (například tažení Ohmů-tažení divočáků z Princezny Mononoke), ale určitě to stálo za shlédnutí. nápad na zkažené prostředí (za které ovšem samozřejmě mohou lidé) i na podzemní "malý ráj" mi přišel pěkný. Greenpeace by z tohoto filmu mělo určitě radost:) ()

darthdeus

Kdyby nebylo tolik protáhlých a lehce nudných pasáží, kdy jsem ani moc nechápal co se děje, tak bych dal mnohem vyšší hodnocení. Celkově mi ale příběh přijde velmi zajímavý a poutavý, ale bohužel zpracování mohlo být o dost lepší. ()

oiuoiu

Ačkoli je starší a sem tam jednodušší nežli Mononoke, líbila se mi o dost víc. Podzemní les se svými zákonitostmi mne dočista dostal - a naivita příběhu mi tedy nijak nevadila, vždyť je to animovaná pohádka ... ()

Desmi

Když se dívám na animovaný film, tak 50 % mého zážitku tvoří samotná animace, a ta se mi v tomto případě nelíbila způsobem start - cíl. Nelibé obrázky ještě umocňuje Mijazakiho prapodivný svět, který se mi u ostatních jeho filmů více než zamlouval. Nakonec ani příběh mě nijak zvlášť nestrhl.. ()