Cesta do fantazie

• Japonsko Sen to Čihiro no kamikakuši (více)

Terter

Pohádka pro děti od 9 do 99 let. Vím, že to zní jako klišé, ale tenhle film je tou nejuniverzálnější pohádkou, jakou jsem kdy viděl a která hravě strčí do kapsy většinu západních animovaných filmů nejen po audiovizuální stránce, ale i po stránce příběhové, která, ač se může zdát příliš jednoduchá, je pořád inteligentnější a méně infantilní než u mnoha jiných pokusů o animák pro celou rodinu. ()

Tayen

Já prostě nedokážu pochopit, proč takových filmů není víc. Co v tom příběhu bylo? Kouzlo? Originalita? Japonské mýty? Všechno. ()

_Moon_

Hayao Miyazaki je prostě továrna na zázraky. A jeho imaginace, zdá se, nezná mezí. Cesta do fantazie tak nabízí celou plejádu neuvěřitelných postaviček a stvoření. Jak je u Miyazakiho zvykem, tak celý film je plný čiré pozitivní energie, která pak přímo prýští z obrazovky na diváka. ()

GodComplex

Sedim v ultra gay podniku, kde vsechno sviti ruzove, mam na sobe ruzovou kosili a popijim nejprihratejsi drink na svete. Jak jsem se do te situace dostal se me neptejte, ja to sam nechapu, nicmene dulezite je to, ze tam na screenu promitaji nejake barevne anime, kde pobihaji jakesi potvurky ve stylu Pikachu. Omrknu co to je za haluz, a reknu si ha, tenhle gay podnik vi jak tady tu teplou atmosferu jeste vytunit. V hlave si na vsechno utvorim svuj nazor a mam naprosto jasno. V tu chvili mi ale znenadani osoba sedici vedle sdeli: "Tahle pohadka je naprosto genialni !!!!". O tom si logicky take myslim sve a neprikladam tomu nejakou vyssi prioritu. Nedavno jsem ale dostal komplexni flashback vcetne zminky o tomhle anime stuffu a rekl jsem si ze nemuzu nic ztratit tim, kdyz tomu dam sanci. Pred chvili jsem to dojel a ono to bylo vazne super !!! Dokazalo to hned v prvnich fazich vytvorit velmi specificky magickou atmosferu o ktere se americkym animakum muze jenom zdat. Nadherne prostredi, zajimave divne charaktery ala Alice in Wonderland. Cele to bylo sympaticky neakcni, ale zaroven vubec ne nudne. Co me na tom dostalo ze vseho nejvic byla japonstina, bezne netoleruju nic nez anglictinu, tohle puvodni zneni byla ale vazne lahudka. K tomu navic skvela music a mame tady 5*. 9/10 ()

UncleG

Zvláštní případ, tenhle film. Připadal mi vrcholně originální, plný neotřelých myšlenek a tvůrčí invence explodující v gejzírech nespoutané fantazie. A přitom jsem měl pocit, že jsem něco podobného viděl už tisíckrát. Přišel mi chytrý, napínavý a mysteriózní, a přitom jsem se místy mohl ukousat nudou. Hlavní hrdince jsem fandil co to dalo, přestože mi byla šíleně nesympatická. Měl jsem pocit, že tenhle film miluju a současně mi přišel tak trochu protivnej. Taky se mi zdálo, že se v něm děje pořád něco nového, ale celé to bylo dvě hodiny pořád dokola. Mňo, dá to nejspíš pořádnej kus práce, vyrobit takovou záhadu... ()

Laxik

Buď jsem zdegenerovaný já, nebo jen moje zkušenosti s japonskou popkulturou, ale nemohl jsem se zbavit pocitu, že v každé druhé scéně na nás pokukuje sexuální pnutí, pedofilie, nebo rovnou že jde o předehru k nějakému shemale chapadlatému hentai. ()

zipper111

Můj první Miyazakiho film, a hned mě naprosto dostal na kolena. Japonská anime je něco úžasnýho, a pan Miyazaki je jednoznačný král! ()

fragre

Nejsem zrovna fanda těchletěch japonských animovaných záležitostí. Právě při animovaných verzích Nilse Holgersona či Heidi (děvčátka z hor), vzniklých v japonských animovacích robotárnách, jsem dost trpěl. Ale tohle je jiné kafe. Velice vtipné, barvité, zábavné a originální. Jen houšť a větší kapky. ()

Macejko

Mať to trošku výraznejšiu gradáciu a silnejšiu katarziu v závere (čo však neznamená, že by to nebol silný a emocionálne čistý film) a bolo by to dokonalé. S low-FPS anime štýlom som sa zrejme už definitívne zmieril, pretože vizuálny štýl mi sám o sebe prišiel úchvatný, hudba, aj keď pomerne jednoduchá, bola prekrásna a ako celok má Cesta do fantázie naozaj skvostnú a citlivo vybudovanú atmosféru. Mám dojem, že ďalšie zhliadnutia budú ešte lepšie. ()

ABLABLABLA

Tak takovou fantazii jsem si ani já nedokázala nikdy představit. Paráda, úžas, obdiv, potlesk...to vše a víc. S každým dalším zhlédnutým japonským animákem mám pocit, že oproti těm americkým a evropským jsou na mnohem vyšší úrovni, co se týče kvality i nápadů a provedení. Cesta do fantazie byla pro mě krásná ale popravdě bych se tam nechtěla ocitnout, protože bych to asi nezvládala tak v klidu jako Chihiro. Čiší z toho taková upřímnost, radost, dětství a hravost. ()

kaylin

Hayao Miyazaki je prostě animátorský génius, ale v tom smyslu, že dokáže prezentovat skvělý příběh, skvělou animaci a navíc do toho ještě dává obrovskou dávku fantazie a srdce. "Cesta do fantazie" byla před několika lety mým prvním setkáním s tímto autorem a pořád zůstává milovaným filmem. To, co se před zraky diváka děje, co se zde objevuje, to je prostě oslava lidské představivosti v tom nejlepším smyslu slova. Japonci dokáží krásu nostalgie ztvárnit jako málokdo. ()

jajinka

Prostě wow, nezbývá než opět smeknout před geniální fantazií a myšlenkovými pochody velkého pana režiséra.. Nádherný příběh, podmanivá hudba a zážitek na hodně dlouhou dobu.. Opět se objevili malí tvorečkové (jako v Princezně Mononoce Kodámci), kteří byli naproto úchvatní. Byla jsem nadšena! ()

Dr.Zhivago

Cesta do fantazie je dalším triumfem jednoho z nejslavnějších japonských filmových tvůrců, Hayao Miyazakiho. "Dosud jsem natočil pouze jeden film pro menší děti - Můj soused Totoro", říká režisér a scenárista Miyazaki. "V Laputě se malý chlapec vydá hledat ztracené město a v Kouzelnické škole se mladá dívka naučí být sama sebou. Ale nenatočil jsem zatím žádný film pro desetiletá děvčata. Nemám rád slabé ženské postavy. Myslím, že je nudné, kolik mladých mužů je nám dnes prezentováno v rolích hrdinů. Ve skutečnosti muži už prohráli svou bitvu a současnost patří silným ženám. V našem příběhu se přirozená síla hrdinky projeví až díky situacím, ve kterých se ocitne," pokračuje Miyazaki. "Chtěl jsem ukázat, že v lidech dřímá síla, na kterou se můžou spolehnout, když se ocitnou v nezvyklé situaci. Chtěl bych, aby takoví byli mí mladí diváci a myslím, že oni také doufají, že takoví budou." K námětu Cesty do fantazie Miyazaki říká: "V době mých prarodičů se věřilo, že bohové a duchové existují všude kolem nás - ve stromech, v řekách, ve hmyzu, ve studnách, všude... Moje generace už v to nevěří, ale mně se líbí myšlenka, že bychom si měli vážit všeho kolem nás, protože by v tom mohl žít bůh nebo duch a skrývá se v tom život. V japonštině existuje obrat 'yaoyorozu no kami', který doslova znamená 'osm miliónů bohů'. Ale pokud vím, nikdo je zatím na vlastní oči neviděl. Proto jsem si musel jejich tváře a těla vymyslet. U některých jsem se inspiroval pověrami, legendami a jinými materiály. Například je obecně rozšířený názor, že říční bůh vypadá jako had nebo drak." Natáčení filmů Hayao Miyazakiho většinou začíná dávno před tím, než je hotov scénář. "Příběh se dotváří když kreslím storyboardy. Ještě před jejich dokončením se začíná natáčet. Nikdy nevíme, jak se příběh vyvine, zatímco na filmu pracujeme." Miyazakiho specialitou je také fakt, že konkrétní dialogy v jeho animovaných filmech vznikají až zcela nakonec, na základě toho, jak postavičky pohybují ústy. "Na počátku natáčení jsem spolupracovníkům vysvětlil, že lázně bohů v tomto filmu jsou jako naše Studio Ghibli. Když se mezi námi objeví nový spolupracovník, zpočátku se tady nevyzná. Kdyby například zabloudil do třetího patra, narazil by tam na našeho strašidelného producenta Toshio Suzukiho, který pořád ječí přesně jako Yubaba. Mnozí mí spolupracovníci naopak tvrdí, že jako Yubaba vypadám já. Uznávám, že mám velkou hlavu, ale s tímto přirovnáním nemohu souhlasit. Jsem jen prostý řemeslník, který vyrábí film, podobně jako dědeček Kamaji v Cestě do fantazie. Až na to, že já nemám šest rukou." Kromě Yubaby, Kamajiho a mladého čaroděje Haku se Chihiro setká s dalšími magickými bytostmi: Boh je obří syn Yubaby. Zaměstnanci lázní jsou žabáci. "Bůh smradu" se přichází do lázní přerodit v říčního boha. A nejpodivnější je tajemný Kaonashi (doslova "ten bez tváře"), poloprůhledná nemluvná bytost, která je nebezpečná pro každého, kdo se k ní přiblíží. "Vytvářel jsem ve svých filmech takové hrdiny, kteří se mi líbili", pokračuje Miyazaki. "Ale tentokrát jsem chtěl, aby byla hlavní hrdinka typičtější - aby se s ní snadno identifikovala všechna desetiletá děvčata. Je těžší stvořit takovou hrdinku." () (méně) (více)

Mikita

Občas se před vámi otevře cesta, kterou jste neměli v úmyslu sledovat, a přesto se po ní vydáte, a možná pak zažijete neskutečné dobrodružství. Nestává se často, že ucítíte ten zlom, kdy dítě dospěje. Jindy zase přesně vnímáte, že ve vás stále přežívá něco z té malé dětské duše, kterou jste bývali a poznáte, že dospělost není definitivní a jediný stav mysli. Je to nádherné, každý okamžit procitnutí i dětské naivnosti. Stejně jako každý okamžik Cesty do fantazie. Zajímavé, jak s každým překladem příběh vyznívá trochu jinak (originál, čeština, angličtina). ()

Vidly10

Občas v tom životě potřebujeme něco tak krásného jako tento film. Mijazaki je naprosto úžasný vypraveč a jeho bujnou fantazii pozvedává i fakt, že je to kompoziční genius. Jeden z nejkrásnějších animovaných filmů, které jsem měl tu čest vidět a to se Studiem Ghibli teprve začínám. ()

Desperado

V oblasti kresleného filmu absolútna bomba ! 2 hodiny priklincovaný som čumel na plátno a ďalšie 2 hodiny som sa z toho bizarného ale príjemného sna spamätával. Pre deti to veľmi nie je , ale dospelí sa na tom zabavia. Lepšie ako Princezná Mononoke. ()

PogoJoe

"To je správně divný," pravil můj bratr při sledování tohoto snímku, a podle mě mu toto konstatování naprosto sedí. Velice originální, velice zvláštní, velice japonské. Svět fantazie, u něhož jsem se bavil, spousta vtipných drobností až ulítlostí, které mě dokázaly fascinovat. Možná můj dojem snížilo, že jsem film shlédl česky dabovaný, ale i přesto: nezbývá mi než doporučit tomu, kdo ještě neviděl. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz