Můj soused Totoro

• Japonsko Tonari no Totoro (více)

Sestry Sacuki a Mei se s tatínkem stěhují na venkov do strašidelného domu. Starší Sacuki musí převzít péči o domácnost, zatímco malá Mei objevuje zákoutí přilehlého lesa. Dívky se spřátelí s roztomilými lesními duchy v čele s obrovským chlupáčem Totorem a prožijí s nimi největší dobrodružství svého života. Nadčasový film mistra japonské animace Hajaa Mijazakiho v produkci studia Ghibli s ohromující obrazotvorností vypráví o každodenních radostech i trápeních diváků každého věku. (Aerofilms)

Turtle

Jde krásný ale opravdu krásný a rozpustilý film. Nemá žádnou významou příběhovou linku. Jde spíše o jakousi bukolickou ódu na dětství. Celé je to ale tak krásně rozpustílé a naivní že jsem si prostě nemohl pomoct abych se u filmu po většinu jeho trvání neusmíval. Samotn vyvedení totora a pak ještě kočičího autobusu je tak kouzelné, že se člověk rozesměje při pouhém pohledu. ()

bratr_jezek

Kdesi v pozadí jsem měl v mozku v šuplíku s jménom tohoto režiséra zasunuto, že jeho filmy jsou nádherně animované, ale mohou se zvrhnout v násilí (Princezna Mononoke) nebo jsou "přeplácané" fantasktními postavami (Cesta do fantazie) či eko myšlenkami (Naušika z Větrného údolí). S opatrností jsem přistupoval i k tomuto filmu, když se spustil v televizy. Dvě roztomilé dívky a jejich táta se stěhují. Náznak možnosti strašidelnosti domu zvyšuje mou ostražitost, že něco brzo přijde. A opravdu. Na mladší sestřičku Mei nemá táta čas, maminka je v nemocnici a starší sestra chodí do školy. Cesta do lesa tak může otevřít kouzelné dveře a ona padá do "jiného" světa podobně jako její kolegyně Alenka. Tato "říše divů" mne však vtáhla do svého středu taky. Kouzelný svět můžou vidět jen dětské oči a ve mne se znovu probudil ten malý kluk, který spolu s Mei úžasle poznal nezvyklého souseda. Animovaný Totoro, něco mezi medvědem, mončičákem a kočkou, je asi nejsympatičtější animovaná postava , která vás okouzlí a donutí vnímat další dobrodružství už jen jako fascinované dítě okouzlené přívalem fantazie (šestá hvězda navíc za kočičí autobus, ten mě fakt dostal). ()

Sadova302b50

Prostě pohádka pro nejmenší, tam není požadován nějaký hlubší děj, spíš aby byl příběh dobře vyprávěný a přišel s notnou dávkou fantazie, což Můj soused Totoro splňuje do puntíku (ano, to večerní deštivé čekání na "autobus" je ikonické). 82% ()

T.O.M.

Krásný klidný dětský příběh. Svým duchem mi to připomíná české filmy pro děti. Narozdíl od většiny japonské tvorby pro malé děti to není akčí, nehrozí zničení světa atd. Největší zápletkou na konci je, když se jedna z dcer ztratí. Klidný rodiný přípěb...možná ale bude děti i nudit. Po výtvarné stránce je to dobře zvládnutý standard. btw: sestry mají trochu podobná jména - jenda je Mei, druhá Satsuki. Jenže Mei se čte stejně, jako se řekne anglicky květen, a Satsuki je mimojiné starý japonský výraz pro květen. ()

dvokar

Totoro, kočkobus, Mei. Je úžasné jak jde udělat zábavný film v podstatě bez děje, na který se dá koukat opakovaně. ()

kluviM

Mně se tedy moc líbil. Byl moc pěkný. Jak tam byl ten Totoro a jak hronzě řval, jak tam byla ta písnička a i kočkobus byl supr.. (sprostredkúvam hodnotenie dcérky). Jeden tých nazoaj lepších animákov. Ako sa napísalo jednoduchučký príbeh, ale príjemné dívanie. A nakoniec človeku dôjde že príbeh je sice jednoduchý ale nie plochý. Potešili ma i kultúrne odlišnosti. Čo sa týka dobových rekvizít, tak mi i na 1988 pripadajú zastaralé (moto rikša, autobus, telefón). Tak mi to vrtá hlavou či k tomu nebola nejaká staršia knižná predloha ktorej sa film drží, alebo to vtedy bolo pre Žaponsko štandardné. Príjemné, videl som to 2x a rád sa pozriem znova. Na rozdiel od niektorých rôznych moderných animákov plných akcie, ale nezmyselnej,. ()

Nag0

Skutočne rozprávka v plnom slova zmysle. Nie žeby som čakal niečo na štýl Mononoke Hime, ale celá tá masa dobroty s pozitívnym oparom už u mňa nepadá na úrodnú zem ako kedysi. Ak by som mal ale raz príležitosť na poskytnutie kinematografického zážitku svojmu toho času ešte neexistujúcemu (všetko tomu nasvedčuje) potomstvu, určite by bolo toto Miyazakiho dielo medzi prvými na zozname. ()

kavralajka

Autorova fantazie nezná hranice a své vzpomínky na dětství zde přetavil do nádherně animovaného dobrodružství, které dojímá i baví zároveň. ()

makoviceee

Veci od studia Ghibli mam moc rada. Tohle je - bohuzel - nejslabsi, co jsem od nich videla, a dost me to mrzi. I dle zdejsiho hodnoceni jsem cekala mnohem vic. ()

Macek1979

Tohle je naprostý klenot, ze kterého čiší dětská nevinnost, bezbřehá fantazie a bezstarostnost. Nej scénka na zastávce a kočkobus mi zůstanou v pamětí už napořád. Ostatní tvůrci filmů a pohádek pro děti se ještě mají co učit. ()

KorryxD_

krásný příběh o dětské fantazii, kde jenom maličkost jako padající kapky na deštník vám zvednou náladu. Totoro je strašně krásný a asi každý by se chtěl projet v kočkobusu. Jako dítě bych to milovala, protože i teď jsem díky tomu byla v prostém světě v objetí Totora. ()

SLPHR

Jeden z nejlepších rodinných filmů, který pojednává o síle přátelství, naději a dětské fantazii. Snímek funguje skvěle na zlepšení nálady, což je v těchto časech potřeba dost často. ()

Meriol

Příběh je dobře napsaný, divák se dokáže ztotožnit se spoustou věcí, které prožil ve svém dětství a které jsou obsažené v ději. Animace jsou na dobu ze které film pochází velmi kvalitně zpracované. Tento film je určen spíše pro mladší publikum, jako dospělý divák se můžete místy nudit. ()

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora