Můj soused Totoro

• Japonsko Tonari no Totoro (více)

Sestry Sacuki a Mei se s tatínkem stěhují na venkov do strašidelného domu. Starší Sacuki musí převzít péči o domácnost, zatímco malá Mei objevuje zákoutí přilehlého lesa. Dívky se spřátelí s roztomilými lesními duchy v čele s obrovským chlupáčem Totorem a prožijí s nimi největší dobrodružství svého života. Nadčasový film mistra japonské animace Hajaa Mijazakiho v produkci studia Ghibli s ohromující obrazotvorností vypráví o každodenních radostech i trápeních diváků každého věku. (Aerofilms)

Quendi

Tak já nevím, ta mladší sestřička byla dost hrozná, příběh to vlastně taky moc nemělo, ale celé to bylo protknuté krásnou atmosférou a hlavně nádherně namalovaným světem, vybarveným do nejmenších detailů. Od čištění domku, vymetání sazí, sběru letní zeleniny až po společnou koupel. Totoro je...jiný než jsem čekala. Ale i tak docela roztomilý. Některé věci se mi ale zdály hezčeji rozpracované až v pozdějších dílech(Cesta do Fantazie). ()

Toustovač

Kdybych měl hodnotit jediným slovem, zvolím asi "bezprostřední". Dvě malé holčičky v jednom kuse ječící nadšením při prozkoumávání nového domova, bránici trhající pohádkové bytosti, věčný optimismus, který není vůbec samoúčelný, sázení stromů, létání... no, je toho spousta, když se necháte strhnout:). Na rozdíl od mnoha jiných anime, vhodné i pro malé děti. ()

elishia

Totoro je moje nejoblibenejsi postava vsech dob. Samozrejme spolu s chuu-totoro a chibi-totoro, coz jsou ty dve male roztomile priserky provazejici Totora. Miyazakiho filmy jsou uzasne vsechny, tenhle je mozna nejhravejsi a nejmin hluboky. A rozhodne nejroztomilejsi. I presto ale uzasnym zpusobem, jako vetsina ostatnich Miyazakiho filmu, zobrazuje vztah Japoncu k prirode, hlavne pokoru a taky schopnost prijimat veci tak jak prijdou. Na urvanou Mei jsem si po chvilce zvykla, bez toho jekotu by to nebylo ono... ()

anyonecek

Opět velice krásná pohádka. Tyhle fantasy postavičky jsou prostě dokonalé. Nejlepší scéna na zastávce, kde Toturo drží deštník a kape mu na něj :). Tyhle postavy si prostě zamiluji hned jak je vidím. Chtělo by to více takových fantasy pohádek. ()

MyrnaAlec

Je neuvěřitelný, jak jednoduše vypadá a jak je roztomilej aniž musí mluvit ! Zastávkový plyšový kočkobus taky nemá chybu ! Děj není nijak komplikovaný, ale to je vzhledem k roku vzniku pochopitelné. Propracovanější kousky má pan režisér ještě před sebou. ()

darthvader77

Další film od studia Ghibli nemá sice tak vážné téma a ani není tak temný jako jeho pozdější dva kolegové Princezna Mononoke a Cesta do fantazie, ale i přesto má neuvěřitelnou hloubku nad kterou se člověk musí pousmát. Především originální roztomilý démon Totoro, kterého bych chtěl jako plyšáka domů, na tehdejší dobu vynikající animaci( kolik animovaných filmů měli v 80. letech takovou vizualizaci) a celý roztomilý příběh. Závěr s kočkobusem je vynikající. ()

Kubi21

Nádherné dětské dobrodružství, které nepotřebuje žádný komentář. Pouze se pohodlně posadit, otevřít oči, uši a duši (starší průchod své fantazii) a jenom se nechat vtáhnout do úžasného světa pana Mijazakiho. Tralaláček se sune dolů a já poklekám před tímhle pánem. ()

transbeskyd

Lesní duch nemusí být hororově zlý, jak nás to kdysi v jednom bijáku ještě na učňáku učili. Parádní fantasypohádka pro děcka každého věku a pohlaví, co pobaví:) Mě na Mijazakim baví ty nejaponsky velké oči a zubatý huby od ucha k uchu, prostě srdce mé plesá. Čím jsem starší, tím vyšší hodnocení dávám:) ()

teba

Je fajn vidět zas něco úplně jinýho než pixarovský kousky. Testováno na dětech - čtyři hvězdy :o) ()

RigorMortis

Videl som Cestu do fantázie, žasol som. Keďže Totoro je kultová Miyazakiho záležitosť, čakal som obdobnú kvalitu. Samozrejme, je to farebné, roztomilé, infantilné a "miyazakiovské" a dokáže si to získať srdce aj takého sarkastika ako som ja. Prostredie krásne, animácia taktiež. No akosi to nebolo ono. Chápem, že to malo byť zamerané hlavne na deti, ktorých fantázia nemá hraníc, no chýba tomu súvislejší dej a to ustavičné vrieskanie sesterskej dvojky sa niekedy nedalo vydržať. Totoro ma však totálne odzbrojil a keďže titulnú skladbu už pár dní nemôžem dostať z hlavy, dávam výnimočne 4*. ()

PeterJon

Príjemná atmosféra letných prázdnin v zapadákove, dobré na relax. Dojem kazia nevkusné Mijazakiho tvory typu bus-o-mačka. Ledva 3*. ()

honzia

Poslední z 5 nejslavnějších Mijazakiho filmů, který mi chyběl. JE to za mnou a zase páni, Mijazaki je opravdu pln fantazie, a ta nezná v jeho hlavě mezí. Obrázky jen plynou a úsměv nemizí. A Joe Hisaishi = výjimečnost a magie. ()

johnny01

Úvod je sice poměrně dlouhý a některé vedlejší větve příběhu zůstaly nevyužité (černočerňáci, Totorovi společníci), ale jinak je to nádherná podívaná, přitom ne prostoduchá. ()

instageek_cz

Kdybych měl pocity z tohoto snímku k něčemu přirovnat, vybral bych krásný letní den, kdy máte všechen čas světa, naprostý klid na duši a vůbec žádné povinnosti. Byť se tedy nedá říct, že by film samotný byl tak úplně bezstarostný. Děj se odehrává v Japonsku 50. let. Profesor Kusakabe se s dvěma malými dcerkami stěhuje do starého domu na venkově, aby byli blíž k nemocnici, kde kvůli dlouhodobé nemoci pobývá jeho žena. Zatímco táta je zaneprázdněn prací, obě děvčátka si brzy všimnou, že s domem není všechno tak úplně v pořádku, a že na zvěstech, že v něm straší, může něco být. A pak už se nám před očima odvíjí okouzlující tajemný příběh z dílny mistra Hajao Mijazakiho. Obrovský chlupáč Totoro je prý v zemi vycházejícího slunce mnohem populárnější než třeba Medvídek Pú nebo Mickey Mouse. Přitom na rozdíl od nich je polidštěný jen minimálně. I když zrovna drží v tlapě deštník, pořád zůstává hlavně zvířetem, nevyzpytatelným magickým tvorem střežícím svůj les a jeho okolí. A tak se to má i s dalšími bytostmi žijícími v říši, do níž už dospělí dohlédnout nedokážou. Události leckdy probíhají zcela beze slov, jen s doprovodem úžasné hudby (chválení stejně tak skvělé animace od studia Ghibli by bylo nošením kafrovníku do Japonska). Jasně, holčičky jsou ukřičené, ale to už tak u dětí bývá. Jinak jsou veškeré dialogy ve filmu vždy k věci, stručné, a hlavně živé! Vůbec nepůsobí jako scenáristické konstrukce, nejsou ničím přizdobené, nesnaží se znít epicky ani přemoudřele. Každé slovo tu má svoji váhu a vám díky takovému přístupu bude připadat, že sledujete zásadní období v životě nějaké skutečné rodiny. Tenhle film ve vás zůstane. A kdo ví, možná se v budoucnu přistihnete, jak při čekání na zastávce tajně doufáte, že ten příští autobus bude mít místo světel velké kočičí oči... místo kol nohy... a odveze vás, kam si jen budete přát!:) Hodnocení: 9/10         ///        Další recenze a zajímavosti o filmech, hrách, knihách, komiksech a jiných geekovinách čtěte na Instagramu, profil instageek_cz , díky!:) ()

maoc

Krásné, hřejivé, rodinné, kouzelné. Podivně exotický kouzelné. Úplně mi to vehnalo slzy do očí. ()

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora