Zlé časy

• USA Hard Times (více)

New Orleans, 30. léta – život byl těžký, ale pěst Charlese Bronsona měla větší váhu... Do Louisiany přijíždí osamělý a poněkud ošuměle vypadající muž (Charles Bronson). Když vyhledá prostředí pouličních zápasů, nabídne stroze své služby společníkovi Speedymu (James Coburn), který právě přišel o svého boxera a peníze. Muž se Speedymu představí jako Chaney a stejně jako rázně a rychle vstoupil do trhu nelegálních zápasů, stejně pádně a pohotově odrovná zdejšího boxerského šampiona. Udivený Speedy v postarším a nenápadném Chaneym spatří zlatý důl. Odjedou proto spolu do New Orleansu, ráje nelegálních sázek a tvrdých potyček, kde se společně utkávají holýma rukama jen ti nejlepší. Málomluvný muž bez minulosti se bude muset probít světem, kde panuje pouze jediný zákon: zákon přežití, a to bez ohledu na pravidla, jež tu neexistují, jistě, kromě jediného – zvítězit... Jednoduchý, ale v mnoha ohledech silný film natočil Walter Hill, který se režijně, scenáristicky či produkčně proslavil právě díly, které až na dřeň prověřují lidskou vůli a fyzické meze člověka, převážně z pozice společenské spodiny (Vetřelec, Řidič, Válečníci, 48 hodin, Návrat Lew Harpera). Zlé časy, Hillův režijní debut, tvoří dramatickou inscenaci dob velké hospodářské krize 30. let, jejímiž nelítostnými důsledky jsou formovány postavy jako Chaney, kterou Charles Bronson upevnil svůj hvězdný status osamělého a nepříliš výřečného bojovníka s kamennou tváří. Zlé časy zapadají do zlatého období rváčských filmů 70. let, po bok snímků jako Za vodou, The Great White Hope, Rocky, The Greatest či Zuřící býk. (Česká televize)

J.Connor

A Walter Hill vtrhnul plnou parou do světa filmu, aby nám přinesl spousty drsných filmů o drsných chlapech a drsných prostředích, kde není ženských hrdinek, pokud nepočítáte hospodyně a štětky. Tohle je první z nich a už pro začátek velmi dobrý. Charles "fakin´" Bronson v prvotřídní formě. ()

italka63

Velmi solidní čtyři hvězdy za báječného Bronsona, ten mlčenlivý boxer v krizových letech v New Orleans, ve skvělé formě, který se seznámí s dalším panem skvělým, a to Jamesem Coburnem a spolu rozjedou pouliční box, ve kterém mafie točila slušné peníze. Je to o odvaze, síle, chamtivosti, ale také slušnosti. Film mě sedl, jemný humor k tomu, mohu doporučit. ()

kinderman

Filmy „pro chlapy“ od W. Hilla mám rád už pro jejich poctivou řemeslnou stránku. V počátku své tvorby nabídl Ch.Bronsonovi jednu z jeho typických (ranařských) málomluvných rolí, která ale nikdy nebyla málomluvností vycházející z omezené slovní zásoby. ()

stuntmanMIKE

Klasicky Bronson... tichy badass ktory natrhne rit vsetkym a vsetkemu. Undisputed svojej doby... Vyborny Bronson zabavny Coburn film ide prijemnym tempom a aj ked miestami su tam trosku zadrheli pre mna celkovy dojem z filmu za 4 a pol hviezdy... ()

Chrysopras

Tak tohle bylo opravdu "zlý". Ale hlavně scénáristicky. Postavy jednají často bez jakýkoli logiky děje. Prostě se potkávají a najednou jsou z nich přátelé nebo tým... Jasně, u Bronsona je člověk zvyklej na zvláštní jednání a ta role mu docela sedla. Ale všichni ostatní jsou prostě divný. V čele s postavou Coburna - jedna z nejhůř napsaných rolí v dějinách filmu... ()

kagemush

Nejsem fanoušek neherců Bronson, Coburn,-ovšem tohle byl pro mě (spolu s Tenkrát na Západě) film, kdy panu Bronsonovi role (a děj) seděla jak pěstička na držtičce. ()

Necron

- Chaney, tohle je můj přítel Poe. - Dá ti do pořádku rány, modřiny a podobný radovánky. - Studoval jsem dva roky medicínu. - Dva roky nedělají doktora. - Ve třetím roce se nad školou objevil černý mrak a já jsem se s ním vzdálil. - Snaží se říct, že je narkoman. - Mám slabost pro opium. S tím se těžko končí. Někdo se narodí, aby selhal, někdo je k tomu donucen. ___ Musím ti něco říct. - Už by ses neměl ukazovat. Věci se změnily. Budu se stěhovat. Polepším si. Dostala jsem lepší nabídku. Někdo, kdo zůstává na noc. Má dokonce stálou práci. - Zdá se, že máš, cos chtěla. - Nic víc mi neřekneš? .... ___ Měl bys něco říct.... ___ Čerstvej, slanej mořskej vzduch. To nám udělá dobře. ___ Byl to pan Někdo. ()

Martin741

Taketo filmy sadnu Charlesovi bronsonovi ako uliate. Nikdy nebol filmovy intelektual, pokial viem, herecky talent Orsona Wellesa taktiez nikdy nemal, najlepsie mu sli roly malovravnych tvrdych chlapikov - tu hra presne taku postavu, navyse s dostatocne tvrdymi pastami. Cele je to zasadene do mensieho US mestecka na Juhu USA v 30. rokoch. Boxerske zapasy na urovni - jeden z tych lepsich boxerskych filmov, notoricky znamy Roky Balboa uz nestaci, ne, ne : 72 % ()

BarryLyndon

První film filmového drsňáka Waltera Hilla. Má to naprosto až směšně triviální dialogy. Ale jakmile je mezi sebou 2 továrny na chlapácké charisma - James Coburn a Charles Bronson, tak je to každému naprosto jedno. Je to v bodstatě noirovský western z prostředí pouličních zápasů zasazený do krásného New Orleans. Krátký, napínavý příběh, bez zbytečných zvratů. Jsou boxerské filmy, kde je technika naprosto katastrofální jako například Fat City s Jeffem Bridgesem a Stacy Keatchem. Hard Times naštěstí není ten případ, Bronson měl naprosto uvěřitelnou každou kombinaci a musel si v přípravě na film máknout jako na zápas. Spadla mi brada, když jsem si přečetl, že měl v době natáčení 54 let. :o link Určitě tuhle nenáročnou chlapáckou jednohubku doporučuju! :+ 8/10 ()

mortak

Hill se snaží okopírovat styl Leoneho dolarové trilogie a jako režisér a scénárista na to prostě nemá. Naštěstí má eso v rukávu - Charlese Bronsona. Ten je jako nemluvný boxer naprosto dokonalý a jeho "klidná síla" prozařuje celý film. Bohužel se Hill více věnuje Coburnovi, který jako ukecaný sidekick posouvá nic-moc děj svými vylomeninami trhavě dopředu. Škoda, protože Bronsonův "boxer beze jména" by si zasloužil režiséra formátu Sergia Leoneho, a nikoliv béčkaře Hilla. ()

majo25

Drsné časy si žiadajú drsných chlapov, takže Bronson je ideálna voľba. Malá zhovorčivosť mu sedí, má veľkú charizmu i boxérsky ksicht, rola je tak akoby šitá na jeho mieru. A s Coburnom sú dobrá dvojka, ktorá sa spolu už predtým objavila vo filmoch Veľký útek či 7 statočných. Veľmi dobre vykreslená realičnosť doby, v ktorej vždy najprv treba myslieť na seba, ale väčšinou len na seba. Súboje už také realistické nie sú, predsalen, zvuky úderov sú ako údery do bubnu, borci nie sú ani po minútach príliš unavení, znesú desiatky úderov pästí do hlavy a krvou sa tu kruto šetrí. Na druhej strane, sú celkom efektné, na 70. roky až nečakane dobre, ich choreografia ani po minútach nenudí a predovšetkým, sú veľmi dobre nasnímané. Čo by dali za to niektoré o desať i dvadsať rokov mladšie filmy. Akurát Robert Tessier aj s jeho neprehliadnuteľným ksichtom mohol byť ten, ktorý je záverečným bonbónikom, nikto zo súperov sa na neho nechytá. Jednoduchá zápletka tu vôbec nevadí - Bronson prišiel, videl, zvíťazil ... a odišiel. ()

farmnf

Byl jednou jeden tulák a jmenoval se Bronson a pak všem rozbil držku. O tom je tento film, dobře zahraný a dobře zrežírovaný. Kolik je ale těchto filmů ve všech produkcích všehomíra? Tipnu si stovky tisíc. ()

Jizni Tlapa

Další důkaz, že Charles hraje nejlíp, když se zdrží mluveného slova. Western a role pouličních mlátiček, co nabízejí Zlé časy, je přesně to, kde to Bronsonovi sedne. Charismatický, mlčící, dobře se pohybující (rozuměj choreografie soubojů), sympaticky slabší bránící a bez keců soupeře srážející! Minus pátá hvězda je za ošizené bitky (velmi krátké se špatným soupeř obsazením) a přeslazené zakončení! ()

zdenny

Film, který má bezesporu atmosféru amerických nezávislých filmů 70. a 80. let. Jen ten příběh není zas tak úplně chytlavý a řekl bych i ne tak úplně kvalitní. Charles Bronson zde hraje tichého pouličního boxera a taky film v tichosti vyšuměl. ()

Seti

Musím uznat, že Chaney je skoro stejně cool jako Harmonika! Další skvělá role Charlese Bronsona, jehož osudem jsou mlčenliví ostře řezaní borci s nimiž není radno si vůbec zahrávat. Hard Times jsou sondou do prostředí ilegálních zápasů Ameriky první poloviny 20. st., která nebyla zrovna pohádkovou idylkou. Prostředí New Orleans, ve kterém se každý protlouká jak umí, na člověka dýchá slušnou dobovou atmosférou, ovšem scénář bohužel nijak strhující není. Charles Bronson prostě přijde, všechny ohromí nebo ztluče a jde zase dál. Samotné zápasy byly dost zklamáním, protože aby člověk dostal tolik úderů do hlavy bez rukavic a nikde ani kapka krve...to už vyzývá i Rockyho IV. ()

Han22

Dle popisu jsem si Zlé časy zařadil do dramat a ona je to v podstatě první arénovka. Špetka sociálního retro-dramatu, špetka lichvářsko-sázkařské krimi a nějaká ta akce spočívající v ilegálních bitkách. Je to první film Waltera Hilla a možná první podobný film, kde už nechybí většina klišé. Málomluvný drsňácký hrdina co má ženskou jen na ozdobu, zlotřilí protivníci, nespolehlivý "kamarád". Jen místo bezejemnných bijců jsou tu skuteční herci - Coburn který vypadá pomalu starší než hlavní hrdina a oholený! Bronson, který může být ve svém věku trošku k smíchu než se postaví do "ringu". Jen namísto karate je tu z 90% čistý box doplněný občas nějakým tím kopem a chytačkou. Je to blbina, ale na podobných filmech jsem vyrůstal a jejich praotec si zaslouží respekt a ty 4* taky. ()