Epizody(8)

Série bizarních vražd za polárním kruhem odkrývá křivdy minulosti v komunitě švédského důlního města. Francouzská vyšetřovatelka Kahina Zadi přijíždí do malého švédského městečka Kiruna, aby vyšetřila vraždu svého krajana. Zde se pak seznamuje s Andersem Harneskem, s nímž na případu začne pracovat. Jenže vražd pomalu přibývá a vypadá to, že úvodní výjimečně brutální mord byl jen začátkem děsivé série… Za švédským seriálem z roku 2016 stojí autorská dvojice Björn Stein a Mans Marlind, kteří se proslavili především prací na televizním hitu Most. Půlnoční slunce pak podobně jako jejich předešlý úspěšný počin pracuje především s napětím mezi charakterově odlišnými vyšetřovateli, vizuálně nápaditými scenériemi či překvapivými motivacemi postav. (Česká televize)

Mufuck

Výborná seriálová záležitost z nejsevernějšího kouta kontinentální Evropy. Skvěle napsanej scénář, kterej do sebe v posledním díle krásně zapadne, jak se sluší a patří. Midnattssol je o originálním pojetí vražd, sebepoškozování, tematice rasově motivovaných útoků mezi Švédy a Sámy, o nádherné přírodě Laponska v kontrastu s prostředím dolů na železnou rudu. Právě kvůli pokračující těžbě, a tím i zvýšené hrozbě následných otřesů a propadnutí země, se přesouvá celé švédské město Kiruna o tři kilometry dál. Raději to, než aby se ten důl s familiérně-poetickou přezdívkou " Máma " uzavřel. Ale když dává práci všem lidem v okolí, asi je to velmi těžká volba. K tomu několik měsíců nekončící polární den, kdy slunce ne a ne zapadnout. Holt je to 150 km daleko za polárním kruhem, TO SE NEDÁ SVÍTIT. A ta mystika kolem Sámského šamanismu všemu nasadila v dobrém slova smyslu Kirunu, pardon korunu. Za mě to byl ze všech ten nejzajímavější prvek prolínající se celým dějem. A i přes menší množství osmi dílů jsem měl takovej ten pocit, že jich bylo díky nabitému ději mnohem víc. Skvělý počin, a to nejen evropské tvorby. ... A podle mě jedna z nejmystičtějších úvodních znělek k seriálu vůbec. ()

dogma97

Vzdávám to po S01E03, kvůli stejným důvodům, které dobře popisuje JFL - inflace severské školy detektivního žánru, zjevná kalkulace a nesoudnost při dávkování původně nových a zajímavých atributů ( exotické prostředí, podivínské osobnosti vyšetřovatelů, ponurá atmosféra). Toto přesycení (a podle mě zjevný pokles kvality) se týká nejen kinematografie, ale i detektivních románů nekriticky adorovaných ikon v čele s Nesbøm. Dosud jsem se v hodnocení zásadně míjel s ČSFD průměrem jen u "starých mistrů" (např. Kurosawa, Hitchcock), teď k tomu přibyl i tento subžánr. Přidávám JFL do mé dvacítky. ()

Miagy

Vynikajúci severský detektívny seriál, presne podľa môjho gusta, krásna príroda, atmosféra severu, zaujímave postavy, výborné vraždy a zápletny...eňoňuňo. ()

Sharleen

Krása a zároveň drsnosť škandinávskej prírody v spojení s dobrou hudbou vytvárajú tú správnu ponurú a napätú atmosféru. Kahina - francúzska detektívka alžírskeho pôvodu (nie náhodou určitými vlastnosťami podobná Ságe z Mostu) a Anders, prokurátor napoli Švéd, napoli Laponec sú na prvý pohľad nesúrodou dvojicou vyšetrovateľov, ale zato sa dobre dopĺňajú. Výborný scénár, zápletka, vyvrcholenie i pár zaujímavých veľajších postáv. To boli plusy. Mínusy - zbytočná brutalita a pár podľa mňa nezmyselných vsuviek ako napr. úlet Kahiny s XY (nechcem spoilerovať), ktorý mal dosť neblahé následky. Tak či tak, nemohla som sa od toho odtrhnúť a bol to ďaľši zo seriálových maratónov. Škoda, že natočili len jednu sériu. ()

SAINTS

Dalši kvalitny seversky serial s orginalnov zapletkov,tentokrat je tam však aj francuzska policajtka Kahina a to rozhodne nie je na škodu skôr naopak. ()

MyrnaAlec

Sérii vražd za polárním kruhem přijíždí spoluvyšetřovat policistka z Francie, díky které se v seriálu řeší i její osobní (a notně nudná) historie, což notně naředí již tak chabou atmosféru. Slepenec agitky o utiskovaných Sámech, bizarní zápletka a motiv i notně plytká dramaturgie a plochost postav mě teda nenaplnila nadšením. Doufám, že to není labutí píseň žánru.Obzvlášť dva poslední díly byly k nekoukání. ()

jprmusic

Asi půjdu proti davu, ale celá tahle sranda je trochu na vodě. Každej je tu něčím specifickým nenormální - a protože měli scénáristi pocit, že nenormální Švédi a Laponci nestačí, pošlou za polární kruh vyšetřovat íránskou (či jakou) francouzku , zatíženou traumatizující minulostí a trpící sebepoškozováním, který věřím max to, že vůbec neví, co se s ní děje a vzhledem k tomu ( stejně jako u mnoha podobnejch seriálů s poněkud násilně obsazenou hlavní postavou) doslova posere na co šáhne. A poslední dva díly byla totálně nesnesitelná. Ale i to bylo zřejmě málo, tak nám udělají z hlavního vyšetřovatele homosexuála. A máme tu typický multikulti guláš, ale zas je to takový genderově vyvážený. Akorát se nám v tom trochu ztrácí ta kriminálka no. Ale krajina pěkná, to zas jo. ()

AlexUnited

Nedá sa presne vysvetliť, čím to je, že zrovna tento seriál ma tak silno uchvátil, očaril a stal sa pre mňa na istý čas akoby doslova návykovým. Z hľadiska objektívnych kvalít nie je príbeh nijak výnimočne veľkolepý, ale tá komorná severská atmosféra švédskeho mestečka, dokonale vypracované sympatické postavy a ich charaktery a správanie, prirodzené herecké výkony zvládnuté bez jedinej chybičky, pekné prostredie, príroda – jednoducho perfektná miniséria, ktorá si ma absolútne podmanila. Každá dejová línia či odbočka vyskytujúca sa v nej (hoci aj taká, čo sa zdá byť na prvý pohľad nadbytočná) ma zaujala a mala svoj zmysel. Či už išlo o kľúčový motív sériových vrážd a ich vyšetrovania, alebo tajomná minulosť či osobné problémy hlavných hrdinov, prvky miestnej kultúry, mystický šamanizmus, korupcia, dianie okolo ekologicko-aktivistického hnutia, všetko som hltal aj s navijakom. Seriál som videl v českom dabingu a ten musím osobitne vyzdvihnúť a pochváliť – vynikajúco zvolení dabingoví herci, každý hlas sa úplne perfektne hodil k jednotlivým prideleným postavám, akoby došlo k dokonalému splynutiu danej postavy s nadabovaným hlasom. Po skončení poslednej (samozrejme mimoriadne kvalitnej) časti ma prepadol smútok, že nastal už koniec a že by som chcel, aby bola natočená ďalšia séria. ()

rashaverak

Prvni tri dily spise nic moc ale pak to zacalo hezky gradovat. Hodne vadilo predevsim mnozstvi nahod ktere posouvaly vysetrovani. Konec hezky drsny, tak to ma byt, ale ze zaverecneho stretu vysetrovatelu s francouzskym tajnakem se dalo asi dostat vice. ()

CrazymanM

Velmi povedený seriál,zajímavý námět,dobře zpracováno,jen škoda,že můj oblíbený Peter Stormare tam byl jen krátce. ()

VLADEK

Jako krimi to u mne neobstojí, ale má mnoho jiných kladných bodů. 1) Dozvite se něco o Laponcích, vlastně Sámech. 2) Parádní exteriéry, ačkoliv se záběry často opakují. 3) Jazykové propojení. 4) Pozor na Francouzsky. ()

blekekeke

Opět další z řady severských krimi, kde vše dobře dopadlo a našlo se i mimi. Přehlédnout se daly i vady, valy a vyváženost genderova. I přes tyto neduhy a fakty, jsem opět obdivoval propletenost příběhu a stínu vinny nade všemi přítomnými ... ()

brasek

Absolútne mimo mňa... neviem čo všetci vidia na severských filmároch. Pomalá dejová línia a kopec balastu. ()

Franki69

Rozumím podlehnutí vlně severských detektivek. I já jsem zasažen. Už od prvních kriminálek co jsem kdysi četl, přes „Muže co nenávidí ženy“ po „nesbovky“ a nyní i Most/Bron. Ale Midnight Sun vzdávám po 4 dílu s pocitem, že je mi úplně jedno, co se ještě s postavami stane a jak to celé dopadne. Mělo mě varovat, že tvůrci seriálu nechají zabít nejcharismatičtější postavu hned v prvním díle. A to jsem vcelku vděčný divák, koukám opravdu rád…Ale vyprávění nejméně pěti dějových linek, proplétaných do sebe v několika zemích a v různých časových obdobích, to chce víc než fanouška žánru. Nedávná série „V pasti“ byla výborná. Postupné a pomalé odhalování motivací a charakterů tam mělo své tempo a dramaturgickou logiku. Tady se ale šmýká mezi Kirunou, Paříží, Alžírem, Sámskou magií a vládními konspiracemi. Postavy se zjevují aby si sdělovali „..víš jak se to stalo před x lety…“ a pryč od toho…No na tohle nemám chuť koukat prostě. Ani by mě nepřekvapilo, kdyby to celé nakonec spískal Anderš, protože ho máma nemá ráda a Kahina mu přitom pomáhala, jen si to celé nepamatuje, protože ji po přistání zhoubičkoval noid (nepleťte si Václavem „Noidem“ Bártou, i když ten by tam taky klidně hrát mohl). Nebo se to celé zdálo té Thajce. Protože pilně chodila v Bankogu do knihovny, tam nedočkavě četla severské detektivní autory a snila svůj sen nad rozečtenou knihou….Dávám 45%, za přírodu a za Petera Stormara v 1.epizodě…. ()

Estetik 1

Moc nechápu tady to nadšení. Tohle byla docela pěkně natočená ptákovina. Ale jestli u tohohle žánru nevadí, že příběh je nerealistický blábol, tak se omlouvám :) ()

hony23

Bravurní filmařina, originální způsoby vraždy a solidní příběh zasazený do nádherné krajiny. Trochu zvláštní severská krimi, ve které bych se obešel bez mystična a šamanismu. Někde v půlce tam byly dost nudné pasáže, ale závěr vygradoval do skvělé podívané. ()