Ve světě Alfreda Hitchcocka je divadlo místem, kde se v kulisách skrývá nebezpečí, postavy nejsou tím, čím se zdají být a v každém okamžiku může spadnout "závěrečná opona”. Z této zábavní tradice vychází i burleska Hrůza na jevišti. Jane Wyman tu hraje studentku herectví Eve Gillovou, která se snaží očistit svého přítele (Richard Todd), obviněného z vraždy, a stane se proto služkou extravagantní divadelní hvězdy Charlotte Inwoodové (Marlene Dietrich). Film, který Hitchcock natáčel ve své rodné Anglii, si obratně pohrává s prvky humoru a detektivky a dává prostor všem hráčům této hry (Alastair Sim, Sybil Thorndike, Joyce Grenfell, Kay Walsh a režisérova dcera Patricia Hitchcock). Nikdo nedokáže proměnit divadlo v zámek hrůzy tak účinně jako Hitchcock a Hrůza na jevišti je toho přesvědčivým důkazem. (oficiální text distributora)

ScarPoul

Čo sme ochotný spraviť pre ženy? Hlavne ak sme do nich bláznivo a slepo zamilovaný. Myslím že odpoveď je jednoduchá: všetko. A je úplne jedno o akú vec či hlúposť sa jedná. Tréma je film, ktorý nevyčnieva s Hitchcockovej filmografie a ktorý sa drží svojho štandardu. Ale ako každý tvorca aj Hitchcock sa snažil neustále prinášať niečo nové a tým diváka zaujať a vzbudiť v ňom presne ten pocit, ktorý potreboval aby jeho príbeh fungoval. Inak tomu nie je ani tu. Na začiatku je nám retrospektívou vyrozprávaný príbeh, ktorého jedinou úlohou je nás zmiasť. A nielen nás. Aj hlavnú hrdinku, ktorá sa snaží dokázať priateľovu nevinu. Vďaka úvodnej retrospektíve si spája nesprávne súvislosti a to má za následok, že nedokáže vidieť očividné. My jej to nemôžeme mať za zlé, pretože film v tomto smere klame aj nás. Zľahčujúce miesta v podobe drobných vtipov a vtipných eskapád hrdinov uvoľňujú atmosféru a pripravujú nás na veľké rozuzlenie. Dramatických miest tu nie je veľa a skôr ako o triller sa jedná o sofistikovanú detektívku. Hitchcock tu využíva druhú projekciu, pohráva si s prvým a druhým plánom scény a ironicky hodnotí počínanie svojich postáv - čo sa prejaví v scéne kde sa aj sám mihne a pokrúti hlavou. Nejedná sa o najzaujímavejší Hitchcockov film, ale nenudí a je zábavný. ()

Mulosz

Jeden ze slabsich Hitchovych kousku se vsim vsudy. Napad s lzivym flashbackem nemuze zachranit napr. nedotazenou hlavni zapornou roli, ale i jine nedostatky (kamera - to mel byt noir nebo si osvetlovaci cucnuli trochu kvitu na uvolneni?) ()

Padme_Anakin

Královsky jsem se bavila, mělo to šmrnc, vtip, nadhled, odsýpalo to ve svižném tempu a než jsem stihla dvakrát mrknout, spadla opona.. Jane Wymanová byla ve svých rolích okouzlující, získala si mě ihned, Alastair Sim jedním slovem fantastický, no a musím zmínit detektiva, Michael Wilding mi způsobil velice příjemné překvapení, jak on se uměl něžně podívat.. Krásné a podmanivé filmové pohlazení s vybízejícím zamyšlením nad střídáním „rolí“.. Moc pěkný a trefný komentář JitkaCardova.. ()

liquido26

Asi nejnudnější Hitchcockův film, co jsem viděl. Zachraňuje to pouze skvělá Marlene Dietrich. Jinak dlouhá nuda bez jediného výraznějšího momentu. ()

Astaroth12

Film má prenádherný vizual a strašne zaujímavé divadelné kulisy. Je tu rozohraný ako taký detektívny príbeh, ktorý neurazí. Len je tu veľmi veľa dialógov a tak je tu veľký priestor pre nudu a nezáživnosť, dlhú dobu sa tu nič zaujímavé nedeje. Film je skoro bez atmosféry, tá prišla až ku koncu filmu a to sa mi zdá veľmi málo aj napätím je to tu biedne. Videl som M. Soaviho hrôzu na javisku a aj jej som dal 3*, ale ten film bol záživnejší ako tento. No ,ale aspoň koniec ma potešil,bol nepredvídateľný a vobec som ho nečakal, lebo celu dobu nás pán režisér zavádzal, aby to vo finále rozbalil a práve preto dávam 3*, ale aj tak zatiaľ najslabší Hitchcock. ()

curunir

,,VRAHOVIA SA VRACAJÚ NA MIESTO ČINU, NIE DO DIVADLA." __ Dej som si pôvodne predstavoval úplne inak, avšak zásluhou vybrúseného scenára som boj aj tak veľmi spokojný. Vo ,,Hrôze na javisku" sa stretávame s radom motívov, ktoré Hitchcock uplatnil vo svojich dielach už predtým a ešte dôraznejšie s nimi začal pracovať neskôr. Máme tu zámenu identít, ,,nepravého páchateľa" na úteku snažiaceho sa ,,očistiť svoje meno" a čo je absolútne skvelé - bez toho, aby som priveľmi prezradil - je tu uplatnená falošná retrospektíva, ktorá otočí záverečný zvrat hore nohami a dodá posledným piatim minútam neobyčajné napätie. Pripomienky k údajnému afektovanému herectvu Marlene Dietrich sa nemôžu brať natoľko vážne zvlášť, keď vezmeme do úvahy, že svoju kariéru začala ako veľká hviezda končiacej sa nemej éry a okrem toho tu ,,hrá herečku". Film občas pôsobí nadbytočne a možno miestami taký ozaj je, rovnako tiež fakt, že niečo obdobné sa v skutočnosti jednoducho nemôže stať, avšak tieto nedostatky sú však vykompenzované skvelým uštipačným humorom (napr. nutnosť dáždnikov počas záhradného predstavenia). Hitchcockov zásadný film. (932. hodnotenie, 81. komentár k filmu) ()

ledzepfan

Má to pár vad na kráse v podobě několika scén co působí poněkud prapodivně, ale jako celek je to krásně fungující, nápaditá, vtipná(!) a napínavá noirovka s archetypální femme fatale v těle svůdné M. Dietrichové. Vedle ní je třeba vyzdvihnout i krásně lehký výkon Alstaira Sima. ()

Cimr

Průměrná detektivka? Slabší Hitchcock? Ale kdeže. No jistě, pokud Hrůzu na jevišti srovnáte s Psychem či Vertigem, tak lehce pokulhává, což nic nemění na tom, že detektivka je to napínavá a zajímavá. Navíc je to okořeněno hezkým žertem s retrospektivou, srovnatelným s Vraždou Rogera Ackroyda Agathy Christie. To odhalení a hra se stíny na konci jsou zkrátka cool. ()

Tayen

Alfréd Hitchcock je mistr, a s hrůzou to umí, v tomhle filmu ovšem ne na výbornou. Možná to jsou ta okázalá gesta Marlene Dietrich, nedostatek napětí, přílišná zapletenost příběhu, nebo slunce za oknem, když jsem se dívala, ale film mne nenadchnul, tak abych si na něj uchovala vzpomínky na delší dobu než po dnešní den. Dobrá vizitka rešiséra - klasika, ne tak dobrá vizitka Alfréda. ()

YURAyura

6/10 Takovy docela slabsi detektivni Alfred, coz jeste ale nezanamena, ze pri srovnani s konkurenci neobstoji, to rozhodne ne! Spis ve srovani s ostanimi filmovymi sourozenci je to poslabsi. Co mi ale na celem filmu vadilo asi nejvic byla pritomnost "bozske" Marlene, kterou tedy opravdu vzdy nesu velmi tezce a nikdy jsem nepochopil, proc by zrovna tato osoba mela byt nejakou filmovou divou... Taktez pohnutky pomahajici rodiny jsou misty vic nez usmevne... ()

Wiliem

Velice vtipná a napínavá detektivka která bohužel trochu trpí pokaženým závěrem, který tady docela dost lidí nepochopitelně vyzdvihuje. Jane Wyman, co by soukromý detektiv na volné noze, která vždy z rukávu vytasí tu správnou a věcnou výmluvu, je pak předností filmu. Pár hlášek je tam opravdu povedených. 80% ()

Skip

Hrůza na jevišti sice nepatří k mým nejoblíbenějším Hitchcockovým filmům, ale rozhodně to není žádný nudný kus, který bych přešel jen tak bez zájmu. Víc než cokoliv detektivního, nebo napětí se týkajícího, mě na tomto filmu zaujaly drobné a přesto velmi zábavné černé vtípky. Jinak mi svým projevem neskutečně lezla na nervy Marlene Dietrich, kterou bych s chutí obsadil do role oběti vraždy, aby od ní byl pokoj. ()

d-fens

záver bol s ohľadom na klamlivú retrospektívu naozaj neočakávaný, ale v prípade Hitchcocka sa mi tak isto neočakávane vkrádala medzi pocity filmového nadšenia sem tam aj nuda...pravdepodobne vďaka trošku dlhej stopáži. Napriek tomu zaujímavé aj vďaka vskutku vamp-charizmatickej Marlene Dietrich, a vďaka zaujímavej téme prelínania sa divadelnej dramatickosti fiktívnych postáv s dramatickosťou reálneho života.... ()

Martin741

Reziser Alfred Hitchcock /Psycho 1960, 39 steps 1939/ natocil kvalitny horor odohravajuci sa v kulisach divadla. Trochu chyba atmosfera a ak aj je, je nedomyslena. Nesuhlasim s hlasmi, ktore tvrdia, ze film je priemerne zrezirovany - rezia je vyvazena, precizna a Hitchcock sa doslova pohral s kazdou scenou. Herci ako Jane Wyman /Lost Weekend 1945, Pollyana 1960/ bola vyborna, akurat trochu to prehanala Marlene Dietrich /Judgment at Nurenberg, Touch of Evil 1958/ - viem o tom, ze je to prva a posledna spolupraca Hitchcocka s Marlene Dietrich. Michael Wilding /Under Capricorn/ hral dobre, Richard Todd /Dorian Gray 1970, Nejdelsi den 1962/ tiez a ako filmovy diviak som bol spokojny s hercami. Stred filmu je dost ukecany a miestami hrozi nuda, ale ako pisem, je to vec tolerancie. Kulisy su vsak na urovni akurat dialogy sa na seba dost lepia. Ovsem zas povazovat toto za nejaky masterpiece, tak to ne, Hitchcock ma na konte daleko lepsie filmy : vertigo, Ptaci, Psycho. 76 % ()

honajz2

Poslední půl hodina je povedená, ale jinak se tenhle film Hitchcockovi moc nepovedl. Napětí málo, atmosféru to taky moc nemá, takže jsem se spíš nudil a i když ten příběh sám o sobě není úplně špatný, i tak mě moc nezaujal. Zahrané je to ale slušně a ve finále už to šlape jak má, ale celkově to je docela průměrné a na Hitchcocka slabé. A dost nemile mě překvapilo, že je to i průměrně natočené. Prostě jsem čekal víc. 3* ()

4daPeace

Verdikt: Neporovnávám to s ostatními 'geniálními' filmy pana Hitchcocka jak tomu dělají ostatní, ale beru to jako normální film, Hitchcock neHitchcock. A dobře dělám. ()

tomtomtoma

Přepsáno v červenci 2018. Hrůza na jevišti je filmová detektivka v ironickém kroku filmaře. Hitchcock variuje své oblíbené téma obviněného a prchajícího jedince, záměrně zkresluje realitu a neodpouští si typickou škodolibost. Napětí má své rozkošné okamžiky, Marlene neschází šarm a romantika bloudí zjednodušující naivitou. Spletitá pavučina citů a náklonosti přidává další nitky, prvek psychózy a rozpolcenost mysli jsou hájemstvím tajemna. Hlavní postavou hledání pachatele vraždy je Eve Gill (dobrá Jane Wyman), mladá a nadějná studentka herectví. Hledání záchrany a pravdy je pro ní životní hereckou úlohou, rychle se přizpůsobuje a obratně získává potřebné odpovědi. Pátrání na vlastní pěst se stává zběsilou jízdou o čas. Hlavní mužskou postavou je Jonathan Cooper (snaživý Richard Todd), podezřelý mladík a Evina důvěrná známost. Útěkem se získává náskok před pronásledovateli, náklonost nepřipouští pochybnosti, láska se nepřehledně zašmodrchává. Bojuje se za pravdu, či její zdání. Hvězdou filmu je Charlotte Inwood (šarmantní Marlene Dietrich), populární herečka a zpěvačka a Jonathanova milenka. Přání se stává rozkazem, upřímnost je zavádějící a jediným cílem je setrvání na vrcholu. Důležitou postavou je Wilfred "Obyčejný" Smith (sympatický Michael Wilding), policejní detektiv, vyšetřující zločin krvavé vraždy. Probuzení romantického okouzlení a vrozená laskavost je pro něj povinností. Výraznou postavou je Evin otec (zajímavý Alastair Sim), bývalý námořní kapitán a ochotně dynamická pomoc při hledání řešení zamotaného problému. K výraznějším postavám patří také Nellie Goode (pozoruhodná Kay Walsh), Charlottina osobní služebná. Amatérské pátrání se stává nečekanou možností k vylepšení vlastního finančního stavu. Z dalších rolí: bezelstně přátelská Evina matka (příjemná Sybil Thorndike), sebevědomý Charlottin manažer a milenec Freddie Williams (Hector MacGregor), Wilfredův kolega a policejní detektiv Byard (André Morell), či Evina kamarádka z herecké školy Chubby Bannister (Patricia Hitchcock). Hrůza na jevišti je Hitchcockovým zábavním artiklem. Detektivka s ironickým krokem upoutá a pobaví, i když neohromí. ()

lakikaki

Herci hrajú celkom dobre, až na Jane Wyman (môj osobný názor), ktorá hrá, žiaľ, hlavnú úlohu. Film samotný mi pripadal trochu priemerný, miestami nudný, ale konečný zvrat to všetko napravil a finálne pocity zo snímku sú viacmenej pozitívne. Slabšie (ale predsa) 4 hviezdičky. ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (více)

Hitchcock Film Festival

Hitchcock Film Festival

05.12.2009

ČSFD a pražské kino Atlas vás zvou na retrospektivu filmů Alfreda Hitchcocka. Festival poběží od 7. do 10. prosince 2009. V nabídce jsou notoricky známé filmy (Psycho, Ptáci), ale i méně hrané snímky… (více)