Ve světě Alfreda Hitchcocka je divadlo místem, kde se v kulisách skrývá nebezpečí, postavy nejsou tím, čím se zdají být a v každém okamžiku může spadnout "závěrečná opona”. Z této zábavní tradice vychází i burleska Hrůza na jevišti. Jane Wyman tu hraje studentku herectví Eve Gillovou, která se snaží očistit svého přítele (Richard Todd), obviněného z vraždy, a stane se proto služkou extravagantní divadelní hvězdy Charlotte Inwoodové (Marlene Dietrich). Film, který Hitchcock natáčel ve své rodné Anglii, si obratně pohrává s prvky humoru a detektivky a dává prostor všem hráčům této hry (Alastair Sim, Sybil Thorndike, Joyce Grenfell, Kay Walsh a režisérova dcera Patricia Hitchcock). Nikdo nedokáže proměnit divadlo v zámek hrůzy tak účinně jako Hitchcock a Hrůza na jevišti je toho přesvědčivým důkazem. (oficiální text distributora)

pepo

Slušná aj keď netypická Hitchcockovka ale celý čas som si vravel, že keby to robili buď Wilder alebo Hawks mohla to byť skvelá komédia. 7/10 ()

cheyene

Slibný název a slibný žánr od mistra Hitchcocka. Ale tentokrát jako kdyby zůstal jen u těch slibů. Na 5* to rozhodně není. Úvod se vydařil, prostředek slabší až na několik okamžiků a konec opět lepší. Od Hitchcocka jsem však v tomto případě očekával malinko víc. ()

JohnnyD

Jedna zo slabších Hitchcockoviek. Úvod in medias res je uchádzajúci, ale väčšina filmu je strašne ukecaná a postráda napätie. A Marlene je síce fajn (a vo svojej klasickej polohe), ale je tu tak štvrtinu času. ()

Paldini

Vynikající a hlavně vtipný kousek, který mě dost překvapil jak netypickým způsobem vyšetřování vraždy, tak pointou spojenou s oním pastičkovým flashbackem, který tady kolegové vyzdvihují jako snad jen jeden z mála kladů tohoto filmu. Takže jim nevěřte, protože snímek je to zábavný velice velmi a hlavně nečekejte nějaký napínavý thriller, i když v závěru není o nějaký ten krapet napětí nouze. ()

kyselina

Ano, i já přiznávám, že to bylo ze slabšího soudku, ale Hitchcock to byl. Pan režisér viděl hlavní chybu v Jane Wyman, která se chtěla co nejvíce vyrovnat Marlene Dietrich a svou charakterní roli tak odsoudila k zániku. Den ze dne vylepšovala postavu Eve Gill natolik, že rozhodila celý snímek. Údajnou slabinou měl být i Evin otec v podání Alastaira Sima, s čímž ovšem nesouhlasím a zůstávám u tvrzení "když se nepoveden zlosyn, nepovede se ani film". A musím uznat, že tzv. zlosyn měl tak málo prostoru, že nemohl "úřadovat", i kdyby chtěl. ()

Aky

Pustí-li se Hitchcock do detektivky, nezbývá, než uznat, že jen málokodo umí její děj zašmodrchat tak dokonale jako on. Příběh je jen stěží předvídatelný, nepostrádá humor, napětí, vtipné dialogy ani překvapivou pointu, ale přitom divákovi neustále umožňuje mít o něm přehled. ()

Brygmi

Podle ohlasů jsem čekala „nejslabšího Hitchcocka“, ale nakonec jsem byla příjemně překvapena. Tohle byla prostě ta správná směs napětí a zábavy. Je tu tradiční Hitchcockovo téma nespravedlivě obviněného muže prchajícího před zákonem, ale tentokrát opravdu v netradiční formě a se skvělou pointou. Kromě toho mě doopravdy zaujala romantická linie, kdy jsem hrdince přála, aby konečně prohlédla a "vybrala si správně". Co se týče herců, tak si rozhodně nestěžuji. Představitel Coopera je skvělý hlavně ke konci, Jane Wyman vypadá jako starší sestra Audrey Tautou a Marlene Dietrich je sice „afektovaná dáma“, ale k téhle roli to sedlo. Velice silné 4* a třeba časem půjdu ještě výš. ()

misterz

Tak neviem no... pre mňa určite jeden z tých slabších Hitchcockov, čo sa príbehu aj atmosféry týka. Atmosféru, ktorú snímok dokázal resp. nedokázal navodiť, vôbec považujem za najväčší kameň úrazu - mdlé, bez napätia, pocitovo sterilné a dokonca ľahko predvídateľné. Veľkou záchranou tu je najmä Marlene Dietrich, ktorá tu hrala ako z veľkej knihy. A ten jej hlas... tak to bolo niečo teda. Priemer. 60/100 ()

Vančura

Dokonale obsazený a perfektně odvyprávěný film, který upoutá pozornost od začátku do konce a člověk je neustále napnutý, co bude dál. Sledovat herectví úchvatného ženského dua Jane Wyman (scéna v taxíku je jedním z vrcholů filmu) & Marlene Dietrich je vyloženě požitek, stejně jako skvěle napsané dialogy. Moc se mi to trefilo do chuti, a i když je rok vzniku z toho samozřejmě znát, v jednotlivostech mi to přijde dokonalé a jako celek úžasně zábavné, byť chápu, že závěrečný zvrat může řadě lidí přijít nefér, a ani já jsem z něj nebyl nějak nadšený, ale je to určitě zajímavý filmařský nápad. ()

Anderton

Škoda tej prestrelenej stopáže. Ak by mal Stage fright o dvadsať minút menej, bol by omnoho svižnejší a divák by nemal pocit, že niektoré pasáže sú tak trochu hluché. Potom by aj lepšie vynikla výborná ústredná myšlienka príbehu, v ktorom každý "hrá" niekoho iného, kým v skutočnosti je. Film je to stále inteligentný, občas vtipný, hlavná ženská postava veľmi príjemná a pointa vydarená, v tóne tej ústrednej myšlienky o ľudskom divadle plného pretvárky s názvom život. Bohužiaľ však nie je Stage fright strhujúci a mám pocit, že tento scenár tak do audiovizuálnej podoby pretransformovaný byť mohol. Po druhom pozretí zvyšujem hodnotenie na základe použitia jeho motívov. ()

Campbell

Tak tohle mě zklamalo. Nejedné se o špatný film ale pro mě byl strašně špatně stravitelný. Přebytek keců neuvěřitelně škodil. Do toho mi navíc strašně chyběla ta Hitche atmosféra na kterou jsem byl zvyklý a ani rozvleklost tomu moc nepomohlo. No aspoň že příběh je dostatečně zajímavý a celý to vypadá dobře. Ale por mě zklamání. ()

PetrPan

Obyčejná detektivka s neobyčejně krásnou Marlene Dietrich , neobyčejně milou Jane Wyman a neobyčejně děsivým finále. Zklamáním pro mne byly zahalené nohy Marlene a pouze jediná vražda, naopak nadšen jsem byl z šepotavého závěru, úsměvu a slz Jane Wyman a z krví nasáklé panenky. Těsná čtyřka. ()

Slarque

Slušná ukázka Hitchcockovy nápadité a efektivní režijní práce. Sice tentokrát nenahání hrůzu (jak slibuje český název), protože tahle detektivní hříčka je čirá zábava, ale výsledek rozhodně stojí za vidění. Z hereckého týmu mě nejvíc bavil Alistair Sim v roli otce hlavní hrdinky (70%). ()

iamek

Hitch dokázal, že umí točit i detektivky. Trošku snímku chyběla ta klasická Hitch gradace a napětí, ale i tak je Hrůza na jevišti příjemným snímkem, který fanoušky Hitche neurazí. ()

classic

Ďalšia trefa do čierneho v podaní pána Hitchcocka,v poradí už 23 videný snímok + povestné mikro cameo,nie je u mňa zaznamenaný snímok,ktorý by ma nudil,tento sa síce nevyrovnáva tým najlepším,ale voľba to zlá určite byť nemôže. Sú tu dve herečky,prvú spomeniem Marlene Dietrich,ktorá tu nemá toľko priestoru ako Jane Wyman,ktorá mi pripomína Carey Mulligan.A práve Jane podáva výborný výkon v skutočnosti ako herečka a taktiež v snímku hrá herečku,tak v podstate dvoj rola,ktorá jej ide perfektne,že Marlene môže byť na chvíľu v jej tieni,ale Marlene Dietrich je oveľa slávnejšia actress ako Jane Wyman,i keď nie v tejto bravúrnej hitchcovke. Hra s divákom funguje na jednotku,napätie je čoraz intenzívnejšie a nič nie je tak ako sa zdá byť,preto ma tento snímok zaujal na plné hodnotenie,najmä preto,že Alfred Hitchcock je jeden z mála,ktorý toho stihol nakrútiť dosť,a ja,čo som od neho videl sú všetko excelentné počiny,v ktorých vystupujú zaujímavé ženy a temní hrdinovia,kde si človek nemôže byť istý ako to dopadne a vďaka atmosfére nie je možné,čoby len na okamih odvrátiť zrak na inú stranu... ()

mat.ilda

Filmový klasik a lže - no fuj! Ale nakonec mu tu podpásovku ráda odpustím... za dialogovou smršť v zábavném tónu, za tajemný svět divadla, vůni pudru, lesk kostýmů a třpyt padající hvězdy Marlene v totálním nasvícení... Žádná hrůza. ()

jojinecko

Ako najväčší problém tohto filmu vidím herecké výkony, pričom väčšinou som mal pocit, že herci tie texty čítajú a nehrajú. Záverečná pointa nie je nijako ohromujúca, ale vzhľadom na rok vzniku je fajn (spolu s úvodnou snovou pasážou). Na Hitcha dobrý štandard a to nie je málo :) ()

Flego

Hoci ma film vyslovene nesklamal, predsa len som od veľkého režiséra očakával viacej. Atmosféra bola dobrá, Dietrich mi pripadala trochu afektovaná. ()

MM11

Tohle a Hitchcock? No, popravdě vůbec nic mimořádného se tady nekonalo. Několik vnucených dějových odboček a k tomu jen minimálně poutavá ta ústřední. S Jane Wyman toho herecky příliš nezůstane (v stylovém Ztraceném víkendu byla o poznání schopnější) a slavná Marlene Dietrich mi pila krev a to pořádně. Ty její od nepaměti propadlé líce a snad betonem vytesaný obličej plný znuděné nezúčastněnosti mnou nikdy vyloženě extra nerezonoval, ale zde doslova uspává už tak nepříliš odsýpající příběh. Režisér Hitchockova formátu dovede i v tak zapomenutelném filmu vykouzlit několik perliček, za něž by průměrní režiséři trhali obě ruce. Tím chci říct, že to určitě není zbytečný film a bezbřehé fanoušky snad i zabaví. Mě osobně třeba lehce mrzí, že tuto mistrovu britskou etapu (která je tím pádem jeho domácí) si nedokážu užít ani zdaleka tak jako tu americkou. Ta je možná odosobněná a ne tak elegantní. Ale mám dojem, že i nepoměrně zábavnější. ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (více)

Hitchcock Film Festival

Hitchcock Film Festival

05.12.2009

ČSFD a pražské kino Atlas vás zvou na retrospektivu filmů Alfreda Hitchcocka. Festival poběží od 7. do 10. prosince 2009. V nabídce jsou notoricky známé filmy (Psycho, Ptáci), ale i méně hrané snímky… (více)