Tajemná vražda na Manhattanu

• USA Manhattan Murder Mystery (více)

Nakladatel Larry Lipton (Woody Allen) žije již drahně let ve šťastném manželství s energickou a podnikavou Carol (Diane Keatonová). Jednoho dne se seznámí se svými sousedy, postarším a zdánlivě vyrovnaným a spokojeným manželským párem Houseových. Krátce nato paní Houseová umírá na srdeční záchvat, ovšem Carol začne, více méně bez důvodu, podezřívat postaršího sympatického pána z rafinované vraždy vlastní manželky. Sice nemá ani ponětí o tom, co by mohlo být motivem zločinu, ale vedena ženskou intuicí se přesto na vlastní pěst pouští do vyšetřování. Slídí v sousedově bytě, sleduje jeho milenku a postupně přinutí ke spolupráci nejen přátele, ale i manžela, který je vším možným, jen ne prototypem neohroženého detektiva. K překvapení všech, a konečně i Carol samotné, se její podezření ukáže jako opodstatněné. Nebyla to nehoda, byl to zločin! Zdá se být více než jisté, že jednou mrtvolou to neskončí... (oficiální text distributora)

Toustovač

Tradičně skvělé, hutné (to se pozná mj. tak, že v titulkách je toho tak polovina, takže doporučuji se na ně radši vykašlat:)) a velice vtipné dialogy - kdo vymyslí věci jako (parafrázuji) "Koupil jsem manželce kapesník s monogramem a to jsem ani neznal její velikost." nebo "Jsi úplně bílý. - Já vím. Všechna krev mi odešla k bratrovi.":-D? A to mi přitom objem dialogů u Allenových filmů obvykle vadí. Tady ale vůbec a také díky tomu (a postavám a příběhu a...) tento považuji za nejlepší, co jsem od něj zatím viděl. ()

Queendom

Nehorázně vtipně nahláškovanej film s výbornou ústřední dvojicí a nenápadným, leč brilantním nápadem na oživení polomrtvýho manželství po dvaceti letech, kterej bych dala jako návod na nástěnku v každý čekárně manželský poradny. Odkazy na další filmy jsem bohužel nestihla, poněvadž je neznám, ale některý scény jsem si pro jistotu dala hned třikrát, abych si posílila břišní maskulaturu. ()

Bounce11

Chvílemi velice vtipné poznámky, které Larry (W.Allen) utrousí jen tak mezi řečí, jakoby mimochodem. Zároveň musím ocenit, že film nepostrádá napínavost a dokáže z naprosto absurdní a komické situace vykouzlit poměrně napínavé momenty. ()

kubilov

Po parádních a jednoznačně pětihvězdičkových Manželích a manželkách přichází Woody Allen s neméně kvalitní, tentokrát naopak o poznání humornější a opět pětihvězdičkovou krimi komedií Tajemná vražda na Manhattanu. Nejdůležitější informací ohledně projektu je samozřejmě rozpad hereckého i lidského páru Allen-Farrow, který sice některým divákům svědčil velmi, ale já si na ně nikdy tak úplně nezvykl, pro mě je Woody naprosto dokonalý jen s Diane Keaton, což se mi zde vrchovatým způsobem potvrdilo, když tito dva utvořili neodolatelný filmový pár opět zhruba po patnácti letech. Další důležitou záležitostí ohledně tohoto filmu je pak téměř odstraněný faktor nevěry nebo výměny partnerů u hlavních hrdinů, k čemuž sice po celou dobu nabádaly dvě skvěle zahrané vedlejší role (Alda, Huston), jenže i díky perfektní chemií mezi Woodym a Diane by byla škoda je nějak významněji rozdělovat. Aktivní manželská dvojice vyšetřující nepřehlednou smrt sousedky byl velmi zajímavý nápad, který za pomoci Woodyho úžasného humoru (nepamatuji si, kdy naposledy byl tak trefný) a bezchybných herců vytvořil krásný pětihvězdičkový film, který se tak může zařadit k těm vůbec nejlepším, ve kterých kdy měl Woody Allen prsty. Samotný optimistický závěr pak mluví za vše. ()

PlayEasy

Naše první setkání s velmi proslulým a uznávaným režisérem a scenáristou Woody Allenem se opravdu podařilo! Nevíme jaké budou ostatní jeho filmy, každopádně my milujeme napínavé krimi komedie, proto jsme si pro dnešní večer zvolili právě tento film. Allen se jako obvykle představil i v hlavní roli s jeho celoživotní spoluherečkou Diane Keaton, všem hlavním postavám se jejich herecký projev velmi vydařil, nás film dobře naladil a velmi se nám líbil. Jestli si chcete zpříjemnit pozdní večer nějakou zaručenou kvalitkou, tak rozhodně doporučujeme. 80% ()

Carlie

Ničím originální, ale přesto úchvatné a zábavné. Tohle je příklad filmu, kdy dvě hodiny uběhnou jako pár minut a příběh Vás totálně vtáhne. Spojení kriminálky a humoru Woodyho Allena je skutečně dobré a i to finální rozuzlení se mi nezdálo blbé. V podstatě jsem celou dobu čekala, že ta pointa bude úplně jiná a soused zabiják nakonec přijde s nějakým bizardním vysvětlením a že bylo to podezírání absurdní, ale nepředvídatelná krimi je to nejlepší. O hercích se nebudu rozepisovat, protože výborné herectví je u Allena standardem. Nicméně mi některé vtipné momenty připadají depresivní, protože Woody a Diane Keaton ve filmu zrovna nepůsobí jako reklama na šťastné manželství. ()

OJan

"Ta žena stále umírá." - Když se chce člověk podívat na film obsahující inteligentní humor, Woody Allen je sázka na jistotu. Není tomu jinak ani zde. Tajemná vražda na Manhattanu však navíc obsahuje ještě prvky noiru, u Allena na první pohled neobyčejné. Když si však uvědomíte, že je to milovník kinematografie a dává to ve svých počinech najevo četnými odkazy na snímky jiné, už to tak nezvyklé nezdá. Noirové aspekty, jenž zde představují mistrně odvedenou Allenovu poctu Orsonu Wellesovi, jsou patrné zejména v závěru. A nutno říct, že tuto detektivní komedii pozvedávají do úplně jiných rovin. Jinak je to ale už klasický Woody Allen a jeho rukopis, který nemůže nikdy zklamat. Je to nabité inteligentním humorem (výtahová scéna či noční sekvence hlavních postav v jejich bytě jsou absolutním vrcholem), údernými prupovídkami a v neposlední řadě také velmi zajímavým dějem. Ten v takřka dvouhodinové stopáži nenápadně graduje, prolíná se se skvělými vtipy, až to na konci připomíná některý z filmů Alfreda Hitchcocka akorát v komediálním hávu. Dále jsou zde k vidění některé prvky jako z čistokrevné detektivky (např. sestříhání hovoru), což z filmu vytváří kompaktní podívanou. A pak je tady samotný Allen, který vytváří s Diane Keaton dokonale sehranou dvojici lidí, kteří jsou již dlouho v chomoutu a svým způsobem chtějí oba najít nové životní dobrodružství. Dále je zajímavý styl natočení filmu, jelikož je celý natočen na ruční kameru. Snímek tím získává jakýsi civilnější rozměr. Zkrátka velmi povedená Allenova komedie s mnohými přesahy do jiných žánrů, jejíž jediné mínus činí zbytečné vysvětlování příběhu postavami. Bez nich bych nad dějem přemýšlel ještě mnohem déle. |90%| ()

wilczo2

Tlieskam Vám, pán Allen! Stále som čakal na nejaký zvrat, niečo, čo by bolo nakoniec úplne v protiklade s tým, čo sa deje... V podstate som bol v napätí, či mám byť v napätí! A tak to má byť! Každý si z filmu vezme to svoje a ja som si to svoje rozhodne našiel :)... A tá scéna vo výťahu - zimomriavky! Woody a Diane, to je úžasná dvojka :) ()

Karlos8

Woody Allen, Woody Allen a ještě jednou Woody Allen. Jeho postava nabízí hned dva na sobě nezávislé pohledy. První pohled je charakteristický podle jeho neustále žvanící pusy, což se jen tak nevidí. Druhý pohled se váže k jeho výborně herecky ztvárněné roli, kdy vcítění a prožitek z role musí uznat každý filmový kritik. Diane Keaton je vedle něho jako polorozkvetlá růže, která si roste velmi příjemným tempem až k vrcholu. Svou nesmazatelnou kapitolu zde píše Alan Alda, který se svou angličtinou a mluveným projevem řadí k nezapomenutelným aspektům tohoto snímku. Suma sumárum jsem se začal bavit až v poslední půl hodiny, kdy šlo tzv. do tuhého. Předtím to celé působilo přepjatým a utahaným dojmem, čemuž nepomohly ani občasné výkřiky do tmy v podobě vtipných hlášek a narážek. ()

dank011

Seznamuji se s Woody Allenem od novějších filmů, tedy k jeho počátkům. Dlouho jsem se coby milovník severského filmu k němu nedostával. Tenhle film zatím pro mě nejslabší, někdy prostě stačí jedno jediné kritérium, kterým si nevyvážím všechno to ostatní, co je nutno tvůrci přiznat. Pro mě je to tady přílišná užvaněnost, afektovanost. Tečka. Asi paralela s tím, co nesnáším v životě a přes co jsem se zde nepřenesl. Tudíž nejde o kritické zamyšlení, ale o poctivý subjektivismus, tuším, že mě bude provázet i zbylým Allenovským obdobím, nu..uvidíme.... Nicméně : "Asi je mrtvá. Tak jí zkus dát dárek." - to je do zlatého fondu. ()

Kits

Vtipné, ale já jinak Woodyho Allena snad ani neznám. Příběh byl jako obvykle dokonalý honě jsem se pobavil. Velice doporučuji se na to podívat. ()

Desmi

Opět jsem se přesvědčil o tom, že filmy s Woodym Allenem mě nudí k smrti. Nemá to drive, koule, jen pointu (občas). To mi k zábavě úplně nestačí. ()

LencaN

Kdyby to nebylo místy až tak strašně ukecané, uvažovala bych i nad 5*, ale takhle rozhodně ne. Sledovala jsem verzi s titulky, kdy jsem sotva stíhala číst dialogové přestřelky mezi Woody Allenem a Diane Keaton. Nutno ale dodat, že tato dvojice hrála mistrovsky. Allen byl tradičně uťápnutým neurotikem, který se div nebojí svého vlastního stínu. Proto bylo i uvěřitelné to, že dvojice měla problémy v manželství, jestli to ještě má cenu nebo ne, když jejich syn už je dospělý. Nicméně sem tam se objevily tak geniální hlody, že za to to rychločtení stálo. Scénář je bravurní. Krásně se nám rozkrývá tajemná vražda, která je skutečně vražda nebo ne? Uvidíme :) ()

tomino28

Woody takový, jakého si ho jeho publikum žádá. Chytrý humor občas proložený extra vtipnou hláškou a dialogy mezi postavami co se do vás vejde. V podstatě se tohoto modelu drží po celou svou filmařskou kariéru. Občas baví více a občas méně, ale pokud jste jeho fanoušky, jen těžko vás Allen jako režisér někdy zklame. Snad jen v posledních letech už to není ten standard, na který jsme od něj dříve byli zvyklí... ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem