Tajemná vražda na Manhattanu

• USA Manhattan Murder Mystery (více)

Nakladatel Larry Lipton (Woody Allen) žije již drahně let ve šťastném manželství s energickou a podnikavou Carol (Diane Keatonová). Jednoho dne se seznámí se svými sousedy, postarším a zdánlivě vyrovnaným a spokojeným manželským párem Houseových. Krátce nato paní Houseová umírá na srdeční záchvat, ovšem Carol začne, více méně bez důvodu, podezřívat postaršího sympatického pána z rafinované vraždy vlastní manželky. Sice nemá ani ponětí o tom, co by mohlo být motivem zločinu, ale vedena ženskou intuicí se přesto na vlastní pěst pouští do vyšetřování. Slídí v sousedově bytě, sleduje jeho milenku a postupně přinutí ke spolupráci nejen přátele, ale i manžela, který je vším možným, jen ne prototypem neohroženého detektiva. K překvapení všech, a konečně i Carol samotné, se její podezření ukáže jako opodstatněné. Nebyla to nehoda, byl to zločin! Zdá se být více než jisté, že jednou mrtvolou to neskončí... (oficiální text distributora)

kpt.Marťas

Skvělá zábava. Allen a Keaton jako skvělí stárnoucí manželé, kteří se omylem dostanou do mysteriózní detektivky a moc jim to tam sluší. Skvělá zábava! Vrcholem zůstává scéna z výtahu, která je esencí celého filmu. ()

Mr.Hackels

Těžko asi půjdu u nějakého filmu od Woodyho Allena pod čtyři hvězdy. Ten jeho humor je prostě super. Tady mě potěšil i castingem. Alan Alda a Anjelica Huston byli trefa do černého. Diane Keaton už ani nekomentuji. Ta prostě září pořád stejně. Ale abych jen nechválil, budu se trochu opakovat. Annie Hall to opět nepřekonalo a chtěl bych víc reptání od Woodyho. Protože jeho řeči mě vždycky zničí. "Když slyším Wagnera, mám nutkání obsadit Polsko." 80% ()

foils

Při zpětném pohledu představuje Tajemná vražda vlastně začátek (a zároveň kvintesenci) Allenova postupného odklonu od jeho trademarkového komediálního stylu k podstatně méně veselým filmům z poslední dekády. Sledujeme už tedy napínavou detektivku, v jejímž zpracování ale stále hraje prim slovní i situační komika, problémy ve vztazích a Woodyho gagy, podpořené bezchybnými výkony ostatních herců v čele s Diane Keatonovou a výtečným Alanem Aldou. V době vzniku se mohlo zdát, že si Allen ke krimi žánru jen odskočil - a stejně si ho upravil k obrazu svému. Jelikož jsem byl teenager, nepokrytě se přiznám ke svému tehdejšímu pocitu, že by ani krimi v jiném stylu natočit nedokázal. Dnes je jasné, že ve skutečnosti prozkoumával terén v končinách, kam se rozhodl zahájit svůj tvůrčí přesun, který 12 let poté definitivně završil Match Pointem (nemluvě o tom, že žánr krimi režiséra zajímal minimálně od dob Seber prachy a zmiz). **** 1/2 ()

ragtime

Videl som to raz dávno nie celé v televízii a to som ešte nemal poňatia o intelektuálnom humore Woodyho Allena a celkovo som mal vtedy ešte dosť iný pohľad na svet, ale už vtedy to vo mne vyvolalo zvedavosť a som rád, že som mal teraz možnosť si to dopozerať pekne do konca. Diane Keaton už pre mňa stratila ten pôvab, ktorý mala zamlada, ale odhliadnuc od toho je to výborná detektívka s prvkami briskného humoru, aký vie podať snáď len Woody. ()

koval45

Já mám rád tenhle druh filmů, kdy se obyčejný člověk nechtěně stane součástí vražedných intrik, případně se třeba zaplete do špionáže, jenže na tohle je mistr pouze jeden. Alfred Hitchcock. A to se může Woody klidně stavět na hlavu, na něj zkrátka nemá. Na druhou stranu tento film je spíš taková pocta než snaha o nějakou nápodobu, takže to beru. Docela mi trvalo, než jsem tomu přišel na chuť. Hlavní dvojka - vystrašený, zmatený ňouma a mírně otravná panička, to nejsou postavy kterým bych nějak fandil, ale nakonec si mně získali, navíc Alan Alda byl super. Taky pobavilo překvápko ve výtahu a hovory typu: "Ať už to udělal kdokoliv, musel být pořád v tom pokoji, když jsme tam byli. Asi se schovával ve skříni." "Hlavně mi to nezapomeň připomenout než půjdu spát, to mi prospěje." Obvykle nejsem příznivcem citací vytržených z kontextu, ale tady jsem si dovolil malou výjimku, protože ty dialogy, to je jedna perla za druhou... ()

Royaldell

Prostě duo Keaton a Allen je naprosto legendární. Můžou spolu hrát v jakémkoli filmu od Allena a stejně vás to bude neskutečně bavit.Samozřejmě,Allen sám o sobě je neskutečný člověk,který má prostě talent na tyhle neobyčejně obyčejné povídačky. Skvělý. ()

baron156

„Musíme zavolat policii! Jo a sklenáře.“ Začátek byl pomalejší, ale vynahrazuje to skvělý propracovaný konec. ()

ian97

Jeden z najlepších filmov aké som kedy videl. Woody Allen opäť nesklamal a vytvoril film, v ktorom spojil krimi a komédiu do jedného fantastického diela. Herecké výkony sú nadmieru dobré. Dej som sledoval „s otvorenými ústami". Držal ma v napätí až do úplného konca. ()

danny79

Na W. Allen filmy jsem se dival naposledy v puberte. V te dobe se mi libily, ale to uz je dlouha doba a pak jsem jim (nebo ony mne) vyhybaly, takze sledovat Tajemnou vrazdu na Manhattanu pro me bylo jako videt Allena poprve a musim rici, ze se muj vkus za tu dobu zmenil. Nebavilo me sledovat tu konverzacni bitvu, kde hlavni postavy nezavrou pusu ani na moment. Bohuzel me ani ty tuny dialogu, ktere jsou divakovy servirovany vubec nebavily – mne to prislo tak, ze se hrozne tlaci na pilu, aby kazda veta byla vtipna. Bohuzel ja jsem se usmal (ne zasmal !)za cely film asi 3x (maximalne). Jako sonda do zivota starnoucich manzelu to nebylo chybne, nebylo to hloupe(chytre tez ne), nebylo to ale ani vtipne a ta snaha o humor mi prisla az trapna. Taky me rozcilovalo sledovani Allenovi nemotorne postavy (nevim jestli se v kazdem filmu chova takhle, ale asi ano) a to nelogicke chovani, kdy se rozhodne s Keaton ucastnit “vysetrovani”, aby mu neutekla za Aldou a vzdy kdyz zacnou, hned z toho couve, rozmlouva ji to…. No mozna to nekomu prijde roztomile, mne NE ()

Sejkorka

70% , 3,5 dolů 3*. Asi to patří k ději, ale zase jeden Woodyho filmy , kde je příliš neurotický, i když vtipný. Ani Diane Keaton tomu moc nepřispívá, jak říká v závěru, "asi zas půjdu k psychiatrovi". Ale oba hrají skvěle a film stojí za to. Je to vlastně detektivka, se svižným rozuzlením. ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem