Manny Ballestero je počestný pracovitý hudebník učinkující ve Stork klubu v New Yorku. Když jeho žena potřebuje peníze na zubního lékaře, vydá se do místní pojišťovny, aby si vypůjčil na její pojistku. Zaměstnanci pojišťovny jej ale omylem začnou považovat za lupiče, který je v minulém roce přepadl, a zavolají policii. Film je skutečným příběhem, který Manny a jeho rodina prožili. (oficiální text distributora)

MacGuffin

Cameo - mistr nejprve nafilmoval svůj obvyklý výstup. Ve střižně dospěl ale k názoru, že by to bylo v protikladu s dokumentárním charakterem filmu a scénu vystřihl. Namísto toho namluvil prolog. Je to jedinkrát, kdy je mistr v jednom ze svých filmů slyšet. ()

Hanys_

Zajímavá zápletka, kterou napsal sám život. Na Fondově místě bych rozhodně být nechtěl, ale to je asi tak vše, co si kromě uvědomění, "že pokud jste ve sračkách, pomůže vám maximálně náhoda a ne právo" z filmu odnesu. Protože mistr napětí tentokrát své přezdívce zas tak úplně nedostál...6/10 ()

F.W.Colqhoun

That is fine for you. You can go now. Hitchcock musel být příběhem Mannyho Balestrera fascinován nadvakrát. Za prvé tím, jak moc syžet připomíná ty jeho a za druhé tím, že není méně fantastický. Pochybuji, že si chudák Alfred zprvu, než se rozhodl přivlastnit si jej, nezoufal, že nedokáže být originálnější, než běžná justiční sračka v 110. okrsku. Ortodoxně správňácký hrdina Henryho Fondy s růžencem v kapse baloňáku, hodnou ženou a dvěma syny se dostává do situace nevinného, avšak důvodně podezřelého muže - chlapa, kterému by se sakra hodil někdo osvícený v porotě. Pokus o střízlivý formální přístup se daří jen zčásti. Nepravý muž má sice daleko k excentricitám a fetišům freudiánštějších mistrových kusů, ale úroveň disciplíny značně kolísá. Alfred Hitchcock zkrátka nebyl subtilním filmařem a pokouší-li se o to, svůj stín nepřekračuje a jen se vykastrovává. Divák se může cítit až zklamaný, když vidí, jak málo esence je v Hitchcockově filmu, když se Hitchcock snaží přijít na něco jiného, než co ho napadá obvykle na první dobrou. A pookřeje pokaždé, když to Hitchcock vzdá a vrací se (byť na úkor záměru) na pár lahodných okamžiků sám k sobě. Dále je tu samozřejmě ten háček, který nacházíme v příbězích údajně vycházejících z tzv. skutečnosti vždy. Totiž že svět je natolik přetékající všemi možnými událostmi, že není problém z něho vylovit klišé, jemuž odkaz na skutečnost pomůže jen v očích těch, kteří si bezvýznamnosti odkazu na realitu nejsou vědomi. Hitch si totiž nemůže pomoci, aby po značném zneklidnění jako obvykle neutěšil, nelegitimizoval systém, který má do spravedlivosti jistě daleko. Očekávat od prominentního filmaře příběh o dokonaném justičním omylu, jichž by se bylo nabízelo víc než historek a la Manny Balestrero či třeba Job, whatever, je sice absurdní, ale morální či estetické právo by na takový požadavek možná divák měl. What can I do? / Prey. ()

Bouřňák

Ačkoliv mám Hitchcocka rád, tak tentokrát mě příliš nepotěšil. Neupírám mu snahu zpracovat příběh ze života - jeho specifický rukopis je i tady cítit. Ještě že tak, jinak by to byla úplná nuda. Občas sice dokáže vytvořit dramatickou náladu, ale celkově je hlavní zápletka, alespoň z dnešního hlediska, až příliš primitivní a jednoduchá. Prostě nemá to náboj. ()

Anderas

Prakticky poslední film mé 20ti dílné Hitchcolekce mě nemohl přece ničím překvapit .... nebo ano? Úvodní autorův vstup tomu dává trochu tušit, ale takovéto osvěžení po všech předchozích přepjatostech jsem nečekal. Tedy, nechci tu naznačovat nic o genialitě díla, ale jsem nesmírě rád, když se jakýkoli autor semtam vyloupne ze své škatulky (i když tady Hitchovi spíš nahrává štěstěna faktu) a udělá věci jinak. Wrong man naštěstí pro mne postrádá Hitchův trademarkový "filmismus" (tj. např. povedená kulisoidnost dobré poloviny jeho portfolia) a celé to nabírá jakési realističtější formy. A snad ani nebudu popisovat své nadšení Henry Fondou, ten chlap je prostě skvělej. A abych nezapomněl, body navíc získává film za jakési podivné napětí ve kterém mne celou dobu držel, kdy jsem nevěděl jakým směrem se věci vyvinou ... a vím, že chci moc, ale nebýt závěrečných dovysvětlovacích titulků, měl by nepravý muž i genialní závěr. ()

Disease

Pořádně noirová tam sice byla prakticky jen první scéna s Hitchcockovým úvodem, ale jinak jako rekonstrukce v pohodě. O hvězdičku to zvedají herecké výkony hlavních protagonistů. ()

derryl

Co zmůže člověk proti celému systému... Alfred Hitchcock je génius! Za každých okolností si hraje s diváky. Je opravdu krásné, že existuje tvůrce, který nebere film (filmové umění) jako zábavu, překvapuje ve všech složkách filmové režie a stihne při tom všem ještě pomrkávat na diváky, které přivede na myšlenku, že se tento příběh odehrál i ve skutečnosti. I kdyby to tak bylo, vůbec to nehraje roli, protože před nás rozprostírá svět, který on sám miluje, který chce celý ovládat a chce nás v něm klamat!. Tomu se říká genialita. ()

Rozjimatel

"An innocent man has nothing to fear, remember that."     Kriminálna dráma od majstra napätia zaradená v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Môj obľúbený režisér vo svojom vrcholnom období ma ani v tomto prípade nesklamal, hoci sa jedná o film, ktorý sa v rámci jeho tvorby trochu vymyká, a to v niekoľkých ohľadoch. Je nakrútený podľa skutočných udalostí, pojatie je veľmi realistické (skoro až dokumentaristické) a nie je v ňom prítomný režisérov typický humor. Hitchcock ešte k tomu zvolil čiernobiele stvárnenie, hoci už nejakú dobu nakrúcal farebné filmy (posledných päť), treba však dodať,, že čiernobiela sa k tomuto filmu hodí dokonale. Čo ale filmu rozhodne nechýba, je povestná hitchcockovská atmosféra napätia, taká hustá, že divák má často čo robiť, aby ju rozdýchal. Skutočný príbeh "Mannyho" Balestrera, čestného a skromného muža, je z kategórie ťažko uveriteľných - názorne ukazuje, ako sa aj úplne nevinný človek môže dostať do vážnych problémov so zákonom a celý jeho dovtedajší život sa mu odrazu zrúti ako domček z karát (inak tie sprosté kravy z poisťovne som mal sto chutí poriadne nakopať). V role Mannyho exceluje Henry Fonda so skvele vystrašeným výrazom a dokonalou bezradnosťou, ktorá sa mu zračí v očiach. Vyzdvihnúť musím i Veru Miles v role jeho manželky Rose, ktorá to svoje nervové zrútenie zahrala ohromne presvedčivo. Do komorného stvárnenia príbehu výborne zapadá minimalistická hudba Bernarda Herrmanna, ktorá tú tiesnivú atmosféru dokáže poriadne vystupňovať.      "And what happened seems like a nightmare to them - but it did happen..." ()

efko

"Nepravý muž" nie je Hitchovym filmom v pravom zmysle slova. Viac ako na momenty prekvapenia a chvíle úzkosti sa režisér viac zameral na čo najrealistickejšiu výpoveď zo života človeka obvineného zo zločinu, ktorý nespáchal. Polodokumentárny charakter filmu má ešte zvýrazniť autenticitu príbehu založeného na skutočnosti. Zaujímavosťou je, že Hitchcock nechal niektorých účastníkov skutočný udalostí hrať samých seba. ()

Mikino00

Výborný film v mistrově bezchybné režii s Fondou, který i kdyby to udělal tak mu musíte odpustit vše. Jestli se tohle opravdu všechno stalo, tak to je neuvěřitelná smůla, chudák Manny. Mimochodem moc se mi nezdál konec, kde Fonda říká zločinci: "víte co jste způsobil mé ženě", nechápu proč to říká mu, vždyť za to mohou spíše policisté a ženy které ho identifikovaly. Nicméně mě už dlouho nepotěšilo nic tak, že to dopadlo šťastně. ()

bolan

Tento lehce atypický Hitchcockův počin mě tolik nedostal jako jeho klasické kousky. Jedná se spíš o takovou zfilmovanou rekonstrukci nešťastně obviněného muže ze zločinu. ()

hemul

V tomto filme som si nevšimol, že by sa majster objavil v cameo úlohe. Zato však svoj film celkom nezvyčajne uviedol osobne. Ale nie len tým, je tento film výnimočný. Na rozdiel od ostatných je tento film vážny, striedmy, zbavený všetkých kúskov a trikov, či už humorných alebo hororových. Iba prosté rozprávanie, ako by to asi natočil Bresson. A k tomu civilné hranie skvelého Fondu a Miles. Alfred Hitchcock opäť raz ukázal, že keby chcel, natočil by fantasticky a neopakovateľne čokoľvek a akokoľvek. Od grotesky po rapsodiu. Vôbec nerozumiem tomu, že ani tvorcovia ani herci neboli za tento film ocenení. ()

-Marc-

Film o jednom typickém americkém chlapíkovy jménem Manny Balestrero (Henry Fonda), živí se jako hudebník a on a jeho rodina nemají moc peněz. Když jednoho dne zajde zeptat se na půjčku, na operaci pro jeho ženu, která má problémy se zubama, žena u pobočky v něm uvidí muže který ji jednou přepadl. A tak začne velký kolotoč ohledně zjišťování důkazů, všechny důkazy a svědci mluví proti němu, ale nakonec chytnou toho pravého lupiče -dvojníka-. Vynikající a Henry Fonda je tu prostě skvělí, velice doporučuji! ()

Rokle

Další vynikající práce, Alfrede! Nevinný muž, chudá leč fungující rodina a stačí jedna jediná věc a vše se zbortí. Neprávem obviněný Henry Fonda a jeho smutné psí oči v příběhu, který ukazuje, jak snadné je zničit rodinu jedním mylným rozhodnutím. A jak se někteří lidé nedokážou ani po své jednoznačné chybě omluvit. Silné 4*. ()

GOREGASM

Prosím nekamenovat, ale jde o mé první plnohodnotné setkání s Hitchem a těším se velmi na další. Kriminální story je svým obsahem logicky poplatná době, ale Henry Fonda je v hlavní roli velmi přesvědčivý, stejně jako zapůsobí celkově potemnělá atmosféra, kterou vkusně dobarvuje temná hudební kulisa. Příběh sice zbytečně rozmělní slepá sekundární dějovka a i konec je triviálně na náhodu, ale jako navnazení na zbytek tvorby režisérské legendy mi to stačí. 70% ()

Barak

Sám velký Hitchcock v úvodu. I když tohle není žádný horor, tak nám mistr ukázal, že umí vytvořit tu správnou a dusnou atmosféru i u jiných filmů, než jen těch strašidelných. Musím přiznat, že zpočátku jsem úpěnlivě sledoval, co nastane v dalších minutách, ale asi v polovině filmu už se moje pozornost začala pomalinku vytrácet - že by tím, že to bylo natažené a ubývalo tomu na napětí? A pak je tu taky ten náhlý a možná taky trochu - fakt jen trochu - blbý závěr - no, ale ono je to přecejen podle skutečné události, takže tomu nemůžeme ten konec nijak zazlívat. Jinak vcelku povedené.... 7.5/10 ()

Cruchot

V podstatě banální příběh o "tragické záměně identity" (jak to hezky nazval jeden z právníků), ale s tak dusnou a tísnivou atmosférou, že je člověk neustále napjatý jak špagát, k čemuž ještě napomáhá výborná hudba Bernarda Hermanna. Ve druhé půli sice film trochu ztratí svůj šmrnc, ale celkově určitě nadprůměrná záležitost. ()