Stvoření světa

Animovaný / Komedie / Rodinný / Hudební

Francie / Československo, 1957, 80 min

Eduard Hofman

Zdenka Hajdová

Nebývale "pozivistický", a proto neskonale vtipný pohled na stvoření světa, prošpikovaný vesměs výbornou hudbou, i když nějaké z těch nejradostnějších tenorů mi už po 60 minutách poněkud lezly na nervy. Nejvtipnější sekvencí pro mě tady navždy zůstane obrácená výuka raků a jejich prušácko-militaristický marš.(7.2.2005)

Nebýt neustálých nepřehlédnutelných znímek o odporné komunistické ideologii, šel bych možná výš. 5/10(22.10.2009)

Stvoření světa může na někoho působit jako dílo veskrze křesťanské, jenže si nelze nevšimnout, že Bůh plní PLÁN, zachovává MÍR, zmiňuje se o REVOLUCI a velebí PRÁCI. A když označí život za hmotu v pohybu, tu lze hovořit o vyloženém materialismu. Já osobně právě s tímto aspektem filmu problém nemám, protože materialista jsem. Ale co vy, křesťané, vás to netrápí? Horší je to ovšem s tím, že nejde o nic jiného, než převod mýtu o stvoření do rozverné formy. Zprvu převod nápaditý, s postupem času opakováním onoho jednoho nápadu (bůh vs. ďábel) převod stále mechaničtější, nakonec až ubíjející. Slabé ***.(23.2.2009)

Milujte se a množte se! :)(16.12.2010)

• Djoker

Tak přesně o tom tady celou dobu mluvím! Ale pěkně popořadku. Na začátku byl ten, jehož jméno se bojím napsat, pak se na databázi začaly pomalu valit zástupy lidí a tento film je krásným příkladem tzv. hodnocení z paty. (Jo, to jsem viděl před 20 lety jako dítě a bavilo mě to, pět hvězd!) První užitatelé, v současnosti hvězdy databáze, určili kurz hodnocení mnoha filmů. Vzpomínám, že jako nováček, jsem také ihned ohodnotil Stvoření světa. (Líbí se to ostatním, mně se to jako malýmu taky docela líbilo, plná palba.) Je mi jasný, že to tak dělá většina. Pak jsem hodnocení smazal, protože hodnotit podle 10 let starých vzpomínek se mi zdá nefér. Jenže nic se nezmění, dokud budou mezi prvními komentáři pořád ta samá jména. Zrovna v tomto případě je jejich neschopnost napsat k filmu víc než jednu větu jasným důkazem, že byli rádi za těch pár kačen, co sem vyhodili. Ti, kteří se na film těšně před komentováním opravdu podívali, se tak i nadále budou krčit někde vzadu, kde si nováček jen těžko přečte, že se jedná o nechutný paskvil vytvořený z křesťanství a komunismu a dál bude posílat film do míst, kde nemá co dělat. Jedna hvězda z úcty k Werichovi a za budovatelský šlágr Milujte se a množte se. Trpěl jsem jak pes!(28.7.2011)