Stvoření světa

Animovaný / Komedie / Rodinný / Hudební

Francie / Československo, 1957, 80 min

Eduard Hofman

Zdenka Hajdová

Stvoření světa, to je především s nadhledem napsaný scénář, jednoduchá, ale výrazná kresba se stejně jednoduchou, leč účelnou animací a především půvabný Werichův komentář. Poetická, hravá záležitost, které pěti hvězdičkám schází větší tempo a ostřejší, řekněme "simpsonovský" humor. Starosvětské pojetí je ale logické vzhledem ke stáří snímku, ve své době šlo o celkem avantgardní snímek. Celkový dojem 85%.(7.8.2007)

Hezký animák. K tomu vtipný a zajímavý a navíc relativně přijatelný i pro ateistu jako jsem já. No a nakonec pan Werich a jeho dnes už snad kultovní "Milujte se a množte se!".(16.12.2007)

Milé, pěkné, hravé, vtipné. Krásné vzpomínky na dětství... 80%(7.5.2012)

Stvoření světa může na někoho působit jako dílo veskrze křesťanské, jenže si nelze nevšimnout, že Bůh plní PLÁN, zachovává MÍR, zmiňuje se o REVOLUCI a velebí PRÁCI. A když označí život za hmotu v pohybu, tu lze hovořit o vyloženém materialismu. Já osobně právě s tímto aspektem filmu problém nemám, protože materialista jsem. Ale co vy, křesťané, vás to netrápí? Horší je to ovšem s tím, že nejde o nic jiného, než převod mýtu o stvoření do rozverné formy. Zprvu převod nápaditý, s postupem času opakováním onoho jednoho nápadu (bůh vs. ďábel) převod stále mechaničtější, nakonec až ubíjející. Slabé ***.(23.2.2009)

celkem nápaditý sumář prvního týdne na Zemi, bohužel místy vykukuje z podoblaků nehezká levičácká agitka (...a tak tedy vznik´ první šestidenní plán; tlampač TESLA; rytmus práce; spartakiádní cvičení stromů aj.) a vtírá se do jinak celkem pěkných veršů a písní, což mi doslova kazilo celý dojem z filmu. stopáž je rovněž poměrně přestřelená a snímek tak obsahuje dost hluchých a nudných pasáží. holt nejsem komunista, věřící, ani dítě. takže mě asi nejvíc zaujala Eva... btw, trefný komentář má třeba Aidan... 50%(22.12.2010)

• - Komunistický režim film zakázal z důvodu znázornění boha a rokenrolu. (fiLLthe3DD)

• - Jedná se o první celovečerní film studia Bratři v triku. (Zdroj: Panáčci na plátně) (M.B)

• - S Werichovým komentárom bol film premietaný aj vo Francúzsku, opatrený francúzskymi titulkami. (Raccoon.city)