Stvoření světa

Animovaný / Komedie / Rodinný / Hudební

Francie / Československo, 1957, 80 min

Eduard Hofman

Zdenka Hajdová

Film som videl v nemeckej verzii, ktora bola vyrobena az v roku 1995 a podla toho bola prisposobena aj moderna hudba 90-tych rokov, ale pesnicky a texty boli celkom pekne. Kedze som nevidel cesku verziu, co je na skodu, lebo by som si rad vypocul hlavne Jana Wericha, myslim si, ze sa snazili texty do pesniciek upravit co najviac podla ceskeho originalu. Film bol celkom zabavny, ale u mna je to zatial na 3 hviezdicky. Niekedy sa pozriem aj na tu cesku verziu a mozno prehodnotim svoje hodnotenie. _________ Jan Werich - (Vyprávač) +++ Francois Périer - (Vyprávač vo francúzskom znení) +++ Hudba: Jan Rychlík, Jean Wiener, André Girard +++(6.3.2011)

• Aidan

Jako kluk jsem se velmi bavil, ale už se tak nebavím, protože vidím, co mi dříve unikalo a co mi teď nemohlo nepřekážet (i když jsem se snažil, aby nepřekáželo). Nad laskavým filmem se vznáší démon 50. let, který nechává pánaboha (v tomto případě opravdu spíš než Pána Boha) učit stromy spartakiádní rozcvičce a Adama s Evou vykročit vstříc lepším zítřkům. Poznámky o levici a pravici, o rovnosti, svobodě a bratrství mě rušily a "budovatelský chorál" též. Leckdy mi to všechno připomnělo spíš dobové filmové týdeníky než příběh o stvoření. Nemám nic proti zjednodušením pro malé, ale tento bůh na obláčku působí příliš jako karikatura. Co dítě asi pomine - okouzleno vtipem příběhu - už sám pominout nedokážu. Docela hezky je uchopeno alespoň téma zla - ďábel, ať dělá co dělá, svým mařením tvůrčího díla nakonec přispěje jen k jeho větší kráse.(18.6.2009)

• lesumir

No teda, ten Pánbůh byl ale kreativec! Proti gustu sice žádný dišputát, ale já na tohle vážně nejsem. Pro děti určitě zábavné a pro křesťany oblíbené, ale pro mě je to pouhé nic s trapným ďáblem, ve kterém autor ukazuje svůj názor na to, co je špatné a dobré. Totálně samoúčelné a ty rýmy? To vymýšlelo nějaký komunistický pako.(14.1.2009)

Jako "dětská Bible" funguje na výbornou, jinak ale spíše lehce nadprůměrný animovaná sranda, která mohla být o trochu kratší...(11.6.2009)

Takovouhle variantu "Bible" by měli pouštět pravidelně pro každou generaci. Výborný animák s úžasným panem Werichem. "Milujte se a množte se !"(7.5.2003)

• - S Werichovým komentárom bol film premietaný aj vo Francúzsku, opatrený francúzskymi titulkami. (Raccoon.city)

• - Jedná se o první celovečerní film studia Bratři v triku. (Zdroj: Panáčci na plátně) (M.B)

• - Animátorem filmu byl Francouz Jean Effel. (Vlk17)