Stvoření světa

• Francie La Création du monde (více)

V Písmu svatém se praví, že na počátku všeho života na Zemi byla tma a Pánbůh. V případě tohoto animovaného snímku Pánbůh roztomile roztržitý, který měl před sebou spoustu práce. Aby na ni nebyl sám, pořídil si vejce, jež poctivě zahříval, až se z nich po čase vyklubali andílci. Jenže z posledního vejce, které bylo pěkně kropenaté, se vyloupl neposedný ďáblík. Poté, co měl pomocníky pohromadě, potřeboval Pánbůh ke své další práci světlo. Marně však škrtal zapalovačem. Jako vždy totiž nefungoval. Stvořitel proto musel použít slavného triku se zvoláním: Budiž světlo!. Světlo bylo a Pánbůh se mohl s pomocí andílků pustit do tvoření, jež mu s nevyčerpatelným vtipem a nekonečnou řadou skvělých nápadů kazil neposedný ďáblík. Nejvíce se samozřejmě vyřádil ve chvíli, kdy Pánbůh začal tvořit člověka. Adama si ještě Stvořitel ohlídal, ale Evu ďáblík okamžitě zkazil tím, že ji naučil trsat rocknroll (a je to vůbec první rocknroll, jaký kdy zazněl v českém filmu)... (oficiální text distributora)

Jezinka.Jezinka

Nevidíš se? To je škoda. A tak tvůrce napadlo stvořit kráse zrcadlo. Vůbec nepochybuju, že spoustě věřících všech druhů a odnoží tenhle děda na obláčku v noční košili, kolem kterého se popelí prdelatí andílci zvedá mandle a zcela upřímně se pohoršují nad kde čím od Adama až po poslední chapadlo chobotnice, ale mně jsou tenhle děda na obláčku, výlupek z čertovského vejce včetně malých čertíků, andílků a všeho toho ostatního sympatičtí. ()

Falko

Film som videl v nemeckej verzii, ktora bola vyrobena az v roku 1995 a podla toho bola prisposobena aj moderna hudba 90-tych rokov, ale pesnicky a texty boli celkom pekne. Kedze som nevidel cesku verziu, co je na skodu, lebo by som si rad vypocul hlavne Jana Wericha, myslim si, ze sa snazili texty do pesniciek upravit co najviac podla ceskeho originalu. Film bol celkom zabavny, ale u mna je to zatial na 3 hviezdicky. Niekedy sa pozriem aj na tu cesku verziu a mozno prehodnotim svoje hodnotenie. _________ Jan Werich - (Vyprávač) +++ Francois Périer - (Vyprávač vo francúzskom znení) +++ Hudba: Jan Rychlík, Jean Wiener, André Girard +++ ()

MM_Ramone

Keď som bol malý fagan, mohol som mať tak šesť, sedem rokov, ešte som nevedel ani poriadne čítať, tak som z poličky, kde sme mali uložené knihy, vytiahol jednu s názvom "Adam I. a jeho jediná". Bola to zbierka animácií Jeana Effela s krátkymi doprovodnými textami. Úplne ma to uchvátilo. Toľko som v nej listoval, že som ju takmer zničil. Stále som ju mal v rukách. Nerozumel som tomu, že je to zjednodušená interpretácia časti Starého zákona z kresťanskej Biblie. Rodičia ma ku viere vôbec neviedli. Ale niečim nevysvetliteľným, podmanivým ma táto knižka fascinovala. Keď som o mnoho rokov neskôr prvý krát zhliadol film "Stvorenie sveta", tak som sa znova ocitol v detských časoch. Odrazu všetky tie animácie, ktoré som si tak zamiloval, ožili. Rozpohybovali sa. Pripomenuli mi tie nádherné detské pocity, ktoré som zažíval pri nekonečnom listovaní v knihe. *** ()

2Pac

...animak ako sa patri...poctiva praca "kreslicov" vtipne hlasky a este lepsie pesnicky.Roztomile zachytenie prveho tyzdna nasho Stvoritela. PS.tolko nahych tiel sa v animaku len tak casto nevidi ;-D ()

lesumir

No teda, ten Pánbůh byl ale kreativec! Proti gustu sice žádný dišputát, ale já na tohle vážně nejsem. Pro děti určitě zábavné a pro křesťany oblíbené, ale pro mě je to pouhé nic s trapným ďáblem, ve kterém autor ukazuje svůj názor na to, co je špatné a dobré. Totálně samoúčelné a ty rýmy? To vymýšlelo nějaký komunistický pako. ()

Hrabka

Kreslené "stvoření světa" je podáno velmi působivě a poučně. Ale stejně bych řekl, že jsme se vyvinuli z opic. :-) 80% ()

juta

Roztomilá ukázka toho, jako Bůh stvořil svět. Milá vzpomínka na dětství, ale na můj vkus zbytečně dlouhý a ke konci už trochu nudí, ale jinak je to fajn. ()

lamps

Kdybych se narodil do silně náboženské rodiny, jistě bych byl nadšen. Ale protože já se naopak jakémukoli náboženství pokud možno vyhýbám, na Boha věřím asi stejně jako na existenci Santa Clause a v neposlední řadě nejsem fanouškem českého animovaného filmu v 50. letech, byla u mě tato odlehčená a hudební biblická satira již předem odsouzena k nelibosti, což se koneckonců přesně potvrdilo. Pěkné zpracování, doprovodná hudba a komentář Jana Wericha. Nic víc ani nic míň... ()

Big Bear

Naprosto skvělá věc se skvělým Werichem. Jen škoda toho narudlého (a dosti výrazného) zápachu v rýmech. Kvůli tomu jdu o hvězdu níž. * * * * ()

forsberg

Křesťansko- budovatelská agitka. Měla bych jí poslat do horoucích pekel, ale ona je tááák roztomilá. Skvělý Werichův komentář a velice šarmantní ďábel. ()

Boogeyman

Legendární a nenapodobytelný animák, který v české verzi nezapomenutelným způsobem namluvil Jan Werich. Z tohoto filmu musela mít církev velkou radost. ()

petaspur

"Milujte se a množte se" nebo "Perte se a žerte se"? Každý si může (ale nemusí) vybrat v tomto materialistickém pohledu na duchovní verzi vzniku života na zemi. ()

hippyman

celkem nápaditý sumář prvního týdne na Zemi, bohužel místy vykukuje z podoblaků nehezká levičácká agitka (...a tak tedy vznik´ první šestidenní plán; tlampač TESLA; rytmus práce; spartakiádní cvičení stromů aj.) a vtírá se do jinak celkem pěkných veršů a písní, což mi doslova kazilo celý dojem z filmu. stopáž je rovněž poměrně přestřelená a snímek tak obsahuje dost hluchých a nudných pasáží. holt nejsem komunista, věřící, ani dítě. takže mě asi nejvíc zaujala Eva... btw, trefný komentář má třeba Aidan... 50% ()

Aky

Nesmírně šťastná kombinace českých tvůrců. Možná se duchovní stav pohoršuje, ale pokoukání je to náramné. ()

Cappuccino

Odvážne, dravé a sexy. Nie, len srandujem. Rozprávočka ala "ako Jesús stvoril svet". Vtipne podané šarvátky medzi diablikom a jeho stvoriteľom spríjemňujú túto šesť dňovú púť (odpočinok sa neráta). Nič čo by urazilo ateistu čí cirkev (čo je koniec koncov i škoda). ()