Stvoření světa

• Francie La Création du monde (více)

V Písmu svatém se praví, že na počátku všeho života na Zemi byla tma a Pánbůh. V případě tohoto animovaného snímku Pánbůh roztomile roztržitý, který měl před sebou spoustu práce. Aby na ni nebyl sám, pořídil si vejce, jež poctivě zahříval, až se z nich po čase vyklubali andílci. Jenže z posledního vejce, které bylo pěkně kropenaté, se vyloupl neposedný ďáblík. Poté, co měl pomocníky pohromadě, potřeboval Pánbůh ke své další práci světlo. Marně však škrtal zapalovačem. Jako vždy totiž nefungoval. Stvořitel proto musel použít slavného triku se zvoláním: Budiž světlo!. Světlo bylo a Pánbůh se mohl s pomocí andílků pustit do tvoření, jež mu s nevyčerpatelným vtipem a nekonečnou řadou skvělých nápadů kazil neposedný ďáblík. Nejvíce se samozřejmě vyřádil ve chvíli, kdy Pánbůh začal tvořit člověka. Adama si ještě Stvořitel ohlídal, ale Evu ďáblík okamžitě zkazil tím, že ji naučil trsat rocknroll (a je to vůbec první rocknroll, jaký kdy zazněl v českém filmu)... (oficiální text distributora)

ClapTrap

Viděl jsem to teprve nedávno, když jsem byl doma sám a hlídal jsem bratrovo dceru, které je 5 let. Chtěla pustit tohle, myslel jsem že se u toho prospím a ona se zabaví :). Nakonec mě nenechala spát a byl jsem za to rád, protože se mi to líbilo. Sice nejsem věřící, ale toto zpracování biblického stvoření světa, mě vážně zaujalo a hodnotím 5* a doporučoval bych všem tento snímek vidět. ()

_aandyy_

Pohádkové vyprávění o křesťanském pojetí vzniku světa. Viděla jsem několikrát a vždycky se líbilo. Chytlavé melodie, jemný humor a jedinečný hlas Jana Wericha. Tady vlastně není na co si stěžovat. ()

P.H.

Jsem si to dneska pustil znova, u příležitosti vydání DVD, a té propagandy je prostě moc. Snižuji na tři hvězdičky a slibuju si, že příště nebudu hodnotit podle vzpomínek z dob jinošských... ()

pekas

No ze začátku zábavné, pak už spíš otravné. A to po několika pokusech v různých letech, takže to není chvilkové rozpoložení. Ale je to originální počin i po letech, tak se zavřenýma očima dávám 4. ()

Blalle

Až na teologickou výpověď filmu, která představuje dualismus dobra a zla jako rovnocenných principů, je to úžasný filmík. ()

Stejšn

Technicky výborné, ale protože je to už ze své podstaty křesťanská agitka, nemůžu tomu dát víc než tři. ()

Katka232

Tohle miluju už odmala, kdy to běželo pravidelně každý rok na Vánoční svátky v televizi. Tohle zpracování se nikdy neomrzí. A nejhezčí je tam Werichuv hlas, jako vypravěče. Viděno dnes 1.1.2013 Líbí se mi to i po těch letech. ()

anyonecek

Jako malej jsem se na tohle vždy těšil v televizi. Moc krásné animace a moc krásné vyprávění od Jana Wericha. Tohle by každé malé dítě mělo vidět, protože je to neskutečně pěkně podané a je to vtipné. ()

brzozin

Trochu mi to připomnělo rozhlasový projev prezidenta Zápotockého k dětem, kde jim vysvětluje, že Ježíšek už dospěl a je z něj Děda mráz (dnes pro změnu Santa). A ta betlémská hvězda je rudá a přilétá k nám z východu. Tak nějak tak na mě působí tohle dílo, které nenásilnou formou vykrádá Bibli a křesťanství a dětem do hlav nalévá nezkalený budovatelský kolektivismus. Malým se to jistě bude líbit, ale nám dospělým by z té nechutné propagandy měl spíš běhat mráz po zádech. ()

ostravak30

Už jako děcka jsme na tenhle film hleděli s nadšením a jako dospělý jsem si jej rád zopakoval. Líbí se mi nápaditost s jakou tvůrci vymysleli jednotlivé způsoby tvoření Boha i ďábla. Líbí se mi také veršovaný komentář vypravěče i jednotlivé hudební sekvence. Ony ty písničky působí trochu jednoduše a naivně, ale když si vezmete, že je to snímek z roku 1957 a pro děti, tak to zase tak naivně nepůsobí. A podmanivý hlas pana Wericha vše jen dotváří. Povedený film. ()

PlayEasy

Škoda toho, že jsme tento filmeček zhlédli až když nám bylo 11 let a začali jsme se pořádně zajímat o filmy :( V 11i nám už samozřejmě nějaké věci přišli hloupučké a nereálné. Třeba to, že andělíčkům chyběly pinďoury :) Ale přesto je to velmi povedený "cartoon" doprovázený skvělým vypravěčským hlasem Jana Wericha, který celých 80 minut dodržoval rýmy. Nesmíme zapomenout na skvělé písničky (Milujte se a množte se:) Mimochodem ve filmu se vyskytovalo několik scén, jak vznikly některé věci a i kdyby nás takové "stvoření" nikdy nenapadlo, do sebe to zapadlo. Vidíte, už i my po panu Werichovi rýmujeme :-)) To chce um roztáhnout jenom jedinou kapitolu Bible na hoďku dvacet. Když už dnešní děťátka dávají přednost filmům než čtení od maminek, tak tohle je TUTOVKA!!! 80% ()

adamix

Takto nejako to mohlo byť :). Pokiaľ by Boh existoval a bol by ním práve pán Werich, na svete by bol vysnený poriadok a pokoj. Srší to nápadmi, ale keby som to sledoval ako malý a nie teraz na prvý krát ako mladý starec, z nostalgie by som možno dal plný počet. ()

maoc odpad!

Propagandistické filmy to mají těžké. Většinou už v době vzniku je prostý lid velmi dobře odliší od těch ostatních a později, až je režim či ideologie, kterou propagují, poražen, vyhnil nebo je zdiskreditován, už jsou jen víc a víc k smíchu. Přitom řemeslné a umělecké kvality mohou mít vynikající. Jenže jim chybí jedna z nejvýznamnějších uměleckých stránek - svoboda, volnost, autenticita. Jsou zneužity. Stvoření světa se mi zdá býti jedním z takových snímků. Jako dítě jsem jej jednou viděl a přišel mi báječný. Nyní, jako dospělý, cítím ten smrad francouzské a československé socialistické kolektivistické materialistické tlačenky všude. Přitom film má mnoho skvělých nápadů a v mnohém předběhl dobu (duhová vlajka na Mount Everestu). Boha nezobrazuje, ale karikuje až zesměšňuje. Velmi jemně, proto pro mnohé nenápadně, přijatelně. A stejně tak ďábla. Karikování je jemnější ekvivalent popření. Toto není parafráze Bible, která ji šatí do moderního hávu, ale ctí jejího ducha. Toto je překroucení a výsměch. Když to trochu přeženu, jde o bezbožnější film než jiné, které nesou tento punc, a za které tekla krev (Poslední pokušení Krista, 120 dní Sodomy, atd. atp.). Prezentuje ideologii, která říká, že jsme jen hmota, že jedinec je kolečko ve stroji a tudíž nahraditelný a postradatelný, oslavuje stádnost a unifikaci spartakiád (cvičení stromů), srdce nalevo, plánované hospodářství, práci jako prvotní myšlenku a člověka staví na piedestal Boha. Ale ne individualitu, vás, mně, holku od vedle, ale Člověka. Jedinec je hmyz, kterého ve jménu "vyšším", např. právě ideologie, rozšlápnou jako švába. Není se čemu divit, že se požrali mezi sebou a zakazovali něco, co je propagovalo a oslavovalo (tento film!). Co stojí na zrůdných základech, není nic než zrůdné a je díky Bohu dříve či později odsouzeno k zániku. Bezbřehý individualismus je sobeckost a bezohlednost, kolektivismus je zlo stejného kalibru. ()

Bilky

Neskutočný nadhľad a láskavý humor spopularizoval Bibliu aj pre takých antikristov ako som ja! :) Jeden z najlepších dlhometrážnych animákov! Werich je boh! ;) ()