Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Einstein si konečně užívá akademického života, současně však zanedbává rodinu. Je znovu představen své sestřenici Else. (National Geographic)

Recenze (13)

pakobylka 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Do hry opět vstupují dvě časové roviny, aby do vyprávění vnesly trochu neklidného čerstvého vánku - a získávají na významu, neboť nabízejí širší souvislosti a tím pádem i jiný pohled na problematické soužití manželů Einsteinových ... a jejich dětí. Střídají tak optiku současnou a budoucí ... nebo snad minulou ? Podle toho, jak se to vezme. Takže jsme zpátky i u teorie relativity - tentokrát obecné ... skrze komplikované soukromí rodiny, kde nikdo nemá na růžích ustláno. ()

majky19 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Opět vynikající epizoda, v níž se Einstein konečně dostává tam, kde chtěl vždycky být. Stává se profesorem na univerzitě a věnuje se své vědecké práci. Současně se mu díky jeho převratným myšlenkám a geniálním nápadům daří oslovovat širokou odbornou veřejnost a ačkoliv na první pohled působí plachým dojmem, dokáže svoji genialitu skvěle prodat a díky tomu se mu nabízí nové možnosti, o kterých si dříve mohl nechat snad jen zdát. Setkává se ovšem i s nepříjemnostmi, které zejména v další etapě jeho života přerostou do gigantických rozměrů, a na jeho konci bude 6 miliónů mrtvých. Ano, mluvím o problematice židovství a holocaustu. Co mě na tomto dílu velmi překvapilo, byl způsob uvažování, kdy v roce 1911, když Einstein přišel do Prahy, bylo město rozdělené do tří kast, kde nejvýše stáli Němci, poté Židé a na posledním místě se krčili Češi. Myslím si, že tohle rozhodně není správný výklad dějin, a Češi rozhodně nebyli v té době tak slabí, jak to chtěli autoři zde vykreslit. Einstein se rovněž setkává s řadou významných lidí, z nichž nejvýznamnější byl bezesporu císař Franz Josef I., který podepsal i jeho jmenování na Karlo-Ferdinandově univerzitě v roce 1912, dále pak např. s Franzem Kafkou, a v neposlední řadě také s Marií-Curie Sklodowskou, laureátkou Nobelovy ceny, kterou výborně ztvárnila Klára Issová. Ačkoliv v profesním životě se Albertovi daří nadmíru dobře, v rodinném je to úplně naopak. S Milevou si téměř v ničem nerozumí, mají časté neshody a manželství není šťastné. Velmi se těším na další pokračování této skvělé série, která je i přes drobné výhrady vskutku nesmírně povedená a je důstojnou oslavou tohoto skvělého fyzika, vědce a vlastně i jako člověka vůbec. ()

Reklama

Cheeter 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Potěšil mě Stürgh, Franz Josef. Praha už byla horší. Představit jí jako město tří kast, kde tou hlavní jsou Němci, pak židé a nejníže Češi, bylo podle mě nešťastné. Když už tu filmaři byli, mohli to udělat přece jen správně. Český živel v této době nebyl někde dole, naopak, byli to Němci, kteří ztráceli půdu pod nohama. Ale jinak nemůžu nic říct. A to setkání s Kafkou beru jako takový odlehčující vtip. ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vývoj příběhu zase poskočil o několik let dopředu. Albert stále přemýšlí nad teorií relativity a přestěhoval se do Prahy. Mileva dává neustále najevo, že není se svým životem spokojená. Albertovi úspěchy začínají být věhlasné a tak pomalu začíná zažívat vysněný akademický život. Také se tu vyskytuje flashforward, kdy je ukázán problém s Albertovým synem Eduardem, který je věkově na prahu dospělosti. Pátá kapitola se stále drží vědy a objevům, takže pro laiky stále krapet na této bázi složitější. Dějový vývoj se však drží svého tempa a zájmu. ()

darthvader77 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Pád manželství Einsteina se blíží, zatímco on sám se blíží k prokázání k pokroku skrze Astronoma. Všechno je to prodchnuto psychiatrickou léčbou Eduarda Einsteina, který se táhne od právě zmíněného rozvodu. Carl Jung byl zajímavým doplňkem a všechno se mi to líbí Pražské části též potěšili. Kontrast mezi Pierrem Curem a Albertem Einsteinem když přijde na jejich zacházení s manželkou je fantastický. A Elsa jeho sestřenice byla sestřenice. Dobrá epizoda. ()

Galerie (17)

Reklama

Reklama