Euforie

(festivalový název)
  • Švédsko Euphoria (více)

Oceňovaná švédská režisérka natočila podle vlastního scénáře drama o otevírání a léčení starých ran. Film zasazený do blízké budoucnosti sleduje cestu dvou povahově odlišných a léta odloučených sester na tajemnou evropskou kliniku. Ines doprovází Emilii a do poslední chvíle netuší, kam sestra výletem do luxusního resortu míří. (Febiofest)

silentname

Vo svojom výsledku je podľa mňa "Euphoria" spracovaná celkom dobre. V prvom rade oceňujem herecké obsadenie, ktoré bolo veľmi dobre zvolené. Neviem si predstaviť lepších ľudí do týchto rolí a zvládali to skutočne skvele. Boli tak prirodzení až som skoro veril, že sú tu skutoční ľudia a nie filmové postavy. Dialógy sú veľmi dobre spracované a rovnako aj frustrácia zo strany oboch sestier Ines a Emelie. A každá prežíva svoje bolesti a pocity úplne inak. To však prichádza trošku aj k problémom, ktoré s filmom mám. Osobne si povedzme, že sme už zlý alebo veľmi komplikovaný vzťah v rodine videli. Rovnako aj s tým, že jeden z účastníkov je smrteľne chorý a ostáva mu len chvíľka času. Väčšinou to býva situované ako príbeh o rodičovi a dieťati, kde sa obaja rozhodnú podniknúť jednu poslednú dôležitú cestu, kde najprv si nerozumejú, no potom sa niečo udeje a na konci sa veci urovnajú a chorá osoba môže zomrieť v pokoji. Je to staré a videli sme to veľakrát. A aj keď tento príbeh toho moc nového neponúka, tak minimálne je to príbeh dvoch sestier, čo je trošku iné, a okrem toho mám pocit, že spracovanie v tomto luxusnom rezorte a tie dialógy to vedia posunúť lepším smerom. Môj druhý problém filmu je ešte jedna postava, ktorá tu toho moc nepridá. Alebo skoro vôbec nič. A aj keď koniec indikuje, že bola dôležitá, tak nestihli sme sa jej toľko venovať na to, aby som ju ocenil ako postavu. Ostatné je zvládnuté podľa mňa skvele. Ako som povedal, herecké výkony super, tento rezort vyzerá skvele, dialógy sú silné a uveriteľné a jednotlivé scénky nepôsobia veľmi prifarbene alebo neprirodzene. Myslím si, že to stojí za to vidieť. Takže ak budete mať možnosť, čeknite si tento film. Je dobrý. Hodnotenie: B ()

Aljak

Depresiareň par excellence! To by mi samo o sebe vôbec neprekážalo, keby to celé nebolo také mdlé, nevýrazné a nudné. Keď už dejová stránka filmu bola oničom, mohli to zachrániť aspoň kvalitnejšie dialógy - ale tých tu bolo bohužiaľ ako šafránu, a pritom takáto téma ponúkala dosť priestoru na zaujímavejšie rozhovory a filozofovania o živote a smrti. Nech sa snažím akokoľvek, ťažko tu nájsť niečo, čo by ma nejako výraznejšie upútalo. A to som si od toho hereckého obsadenia sľuboval oveľa viac. ()

novoten

O nejtěžších tématech způsobem, který chce důkladně prohledat každé zákoutí dospělé duše. Činí tak ale bloudivě, zdlouhavě a před nejtěžšími volbami nebo okamžiky často uhne, zidealizuje je nebo se jich hlavní hrdinky doberou pomocí rozporuplných vedlejších postav. Komplexní ambiciózní nápřah tak dopadá jen s poloviční silou, jakkoli se Alicia s Evou překonávají. ()

Arsenal83

Eufória je presný opak toho, čo pri tomto filme zažijete. Teda jedine, že by ste milovali smrteľné choroby a smrť. Vtedy to bude pre vás vzrušujúci zážitok. Pochmúrny príbeh je vycibrený silnými dialógmi a veľmi kvalitnými hereckými výkonmi oboch zúčastnených, ktoré naozaj vyzerali ako sestry. Dalo sa to pozrieť. Len nechápem, či všetci hodnotiaci videli tento film dosť dobre. Taký diskutér sochoking sa sťažuje, že vo filme ani raz nevidel postavu matky, ktorá je 5 rokov mrtvá... ()

Martrix

Tak Euphoria na mě ani trochu nefungovala. Lisa Langseth mě neoslovila jako scénáristka, ani jako režisérka. Popravdě nebýt účasti Evy a Charlese, tak bych tady splétal ostrou kritiku, kde by se to hemžilo výrazy jako patetické, dostatečně nevygradované, nevyužitý potenciál námětu... . Jenže Eva Green, Eva Green, Eva Green. Nikdo nedokáže cedit tak velkou škálu emocí skrze mimiku, jako to umí ona. Přestože je dvorní herečkou Lisy Langseth Alicia Vikander, tak tady si to všechno pro sebe urvala tato neuvěřitelně emoční kráska. Bez její účasti by byla Euphoria nudný film o povahově rozdílných sestrách, které se vypořádaly s traumatem z mládí natolik odlišně, že k sobě ztratily cestu. Najdou se asi dvě zajímavé myšlenky, ale jinak je to jako na motivy naivní povídky dvacetileté holky. Chybí tomu hořkosladkost, jakou umí čeští tvůrci. Ale protože jsem měl po dlouhé době možnost vidět Evu...tak za to ty dvě hvězdy dám. ()

• V květnu 2016 bylo oznámeno založení společnosti Vikarious Production, patřící herečce Alicia Vikander. První počin společnosti bylo podílení se na tomto filmu. (sirjohn)
  • Celosvětová premiéra proběhla 8. září 2017 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torrontu. (sirjohn)