Kathy Nicol (Jennifer Connelly) je mladá žena, která se zoufale pokouší nalézt nový smysl života poté, co se vymanila ze závislosti na alkoholu. Vinou úředního omylu a lhostejnosti je vystěhována z malého bungalovu v Severní Kalifornii, který pro ni představoval poslední životní jistotu - bezpečný domov. Kathy se ocitá bez střechy nad hlavou a bez pomoci: dům má být hluboko pod cenou prodán v aukci. Mladá žena hledá způsoby, jak tomu zabránit. Jejím protivníkem se stává muž, který má stejně jako ona silné důvody pro to, aby dům získal: íránský imigrant Behrani (Ben Kingsley), bývalý plukovník íránského letectva, který po útěku z vlasti marní své schopnosti ponižující prací, aby manželce Nadi (Shohreh Aghdashloo) a synkovi Esmailovi (Jonathan Ahdout) zajistil alespoň odlesk dávné prosperity. Dům je pro Behraniho zhmotněním amerického snu, o jehož naplnění nepřestával snít. Kathy se však odmítá vzdát bez boje...
Podle románového bestselleru Andre Dubuse III "House of Sand and Fog", který se dostal mezi finalisty prestižní National Book Award, natočil debutující režisér Vadim Perelman strhující psychologické drama. Jeho námětem je soupeření dvou zcela rozdílných lidí, které rozděluje rasa, pohlaví, názory i kultura, v níž byli vychováni. Kathy a Behraniho (v podání oscarových laureátů Bena Kingsleyho a Jennifer Connelly) však spojuje pocit, že jsou vyděděnci a touha svou zoufalou situaci změnit. Soupeření o dům se rychle mění v otevřenou válku plnou dramatických zvratů, ve které nikdo nemůže tak docela zvítězit. (oficiální text distributora)

Faila

Ke konci to sice začalo nabírat poněkud šílenější spád, ale pořád si tenhle film udržel svou opravdovost (která byla chvílemi hodně nepříjemná) a věrohodnost. Hodně silné téma, hodně kvalitně zpracované a hodně, hodně dobře zahrané. ()

mourinho

Velmi působivé drama, o to bolestnější, že obě znesvářené strany byly v právu. Hloupá administrativní chyba mezi ně postavila barikádu, kterou bohužel nedokázali překonat. A přitom to nebyli zlí lidé, jen si každý hájili to své..... ()

Majkak

Značně depresívní, závěr vyvrcholí v neskutečnou tragédii. Kathy se do té šlamastyky dostala vlastní hloupostí, spíše tedy ignorací a sebereflexe se objevuje velmi pozvolna až ke konci filmu. Oficiální text distributora neodpovídá vlastnímu příběhu. Behrani dům koupil normálně v aukci a Kathy se s tím nedokáže vyrovnat, omluvou budiž že její rodinné zázemí naprosto absentuje. Moje právnické vzdělání a neznalost knižní předlohy mně brání vidět v tom něco jiného, než se tam děje. Behrani je pouze obětí, přičemž ale Vadim Perelman evidentně fandí Kathy. ()

Adm.Nelson

Uff, už len tá Kingsleyho modlitba v nemocnici... Mrazivý film, ktorý je ťažko komentovať, treba ho predovšetkým vidieť. Zo začiatku celá situácia vyzerá nenápadne, ale to, ako to vygraduje nakoniec, je až neuveriteľne silné. Inak chcel som to napísať v nejakom komentári už dávno, nastal na to čas teraz. To, že Roger Deakins dodnes (písané v roku 2013) nedostal Oscara za kameru, považujem za škandál a je to jeden z dôvodov, prečo absolútne ignorujem názory Akadémie a celé to udeľovanie cien ide mimo mňa. Toto je ďalší z jeho filmov, kde dokazuje, prečo je momentálne podľa mňa najlepší súčasný kameraman na svete. 10/10 ()

lemonova

Odhodlanie bojovať za správnu vec vyústi na oboch stranách do osobnej tragédie.. nepamätám si, kedy naposledy ma tak uchvátili herecké výkony, aké podávajú Jennifer Conelly a Ben Kingsley. Oboch chápeme, s obidvoma cítime a tak veľmi chceme, aby to pre oboch dopadlo dobre. A napriek tej hlbokej tragédii v tom vidíme aj náznak svetla a nádeje. Hoci len zahmlenej.. ()

BOURQUE

Film, kde príbeh paradoxne hrá len druhých husliach. Film od začiatku až do konca je čisto založený na hereckých potenciáloch a aj tie najmenšie herecké kúsky tu majú presnú (a nezanedbateľnú) hodnotu. Nadpriemerný B. Kingsley a vynikajúca (a neodolateľná) J. Connelly. Finálne vyvrcholenie ma odrovnalo. Osobné hodnotenie: 81% (****) ()

Rathalos

Tato psychologicka drama na mna zaposobila,vyborne herecke vykony urobili taktiez svoje,kvoli jednemu domu toto vsetko,tak to je fakt sila,4 hviezdicky si zasluzi...:-) ()

MickeyStuma

Životní příběh, který se může stát naprosto každému a zpracovaný tak, že má divák po zhlédnutí k případu naprosto neutrální stanovisko a nemůže se přiklonit k žádné straně. Na jedné tu máme mladou ženu Kathy, která ne vlastní vinou přišla v exekuci o dům, který byl následně prodán íránskému imigrantovi Behranimu s rodinou. Obě strany mají jedno společné. Hledají nový smysl života. Kathy má k domu určitý vztah, Behrani v něm zase vidí svůj americký sen. Nejsmutnější na celé věci je fakt, že na obou stranách barikády jsou dobří lidé, se kterými si osud krutě pohrál a jejich střed nemůže vest nikam jinam než k zoufalé tragédii. Film nic nijak nezlehčuje a naopak poukazuje na fakta, která se v reálném životě skutečně dějí. Máme tu rasismus, bigotství, nevědomost i nedorozumění. To vše vede k poučení, které jakoby však nikdo nechtěl vyslyšet. Co je správné a co špatné? Komu se tu křivdí a komu ne? Jedno je však jisté, spravedlnost je slepá a ať se děje co se děje, nevinný člověk se ji v žádném případě nedočká. Avšak přeci jen, existuje vůbec nějaké řešení? Velice dojemný snímek zanechávající mnoho otázek, na které se těžko hledá odpověď. ()

GOREGASM

House of Sand and Fog si po celou dobu dokáže udržet napjatou atmosféru, kterou komponuje dokonalost Deakinsových záběrů a precizní Kingsleyho projev. V rámci systému ztracená Jennifer Connelly přidává bezradnou křehkost a Vadim Perelman hlavně díky nim ukuchtil na pohled neamerické drama, které pohltí jemnocitnou gradací a silným finále. 85% ()

Empire

Velice dobrý film. Super sehraný tým - vše do sebe zapadá skvěle: herci (skvělá Connel a Kingsley), hudba (James Horner) a režie. Film, který mě ve všech směrech překvapil, třemi slovy To musíte vidět! ()

Yomega

Zezačátku nic moc. První polovina je poměrně rozvláčná a trochu nudná. Ovšem konec a hlavně naprosto strhující výkon, který předvedl Ben Kingsley mě nakonec dokonale odrovnal, takže 80%. ()

Dimo

Tíživé a pomalu plynoucí drama, které vám radost nezvedne, ale vykreslení bezdnadějnosti a otrávenosti životem je tu velmi přesvědčivé a je ho tu hodně. Jak málo stačí, aby se život zřítil do beznaděje... ()

frbulka

Dům z písku a mlhy by byl pro mě jen příliš rozvláčným filmem s neslaným nemastným dějem, kdyby nevyústil do konce, který mě ohromil. Bohužel na snímek jako celek se mnohem pozitivněji nazírá až po jeho skončení. V průběhu toho moc divákovi nedokáže dát, ale pak mu to vrátí dvojnásobnou silou. Oceňuji působivé herecké výkony, obzvláště pak Bena Kingsleyho. 60%. ()

Bird_house

Je to mimo jiné také ukázka toho, co všechno může způsobit "malá" chyba úředníka.. Ukazuje se zde také iracionální chování lidí ve vypjatých situacích a také jak nenaslouchání druhých je špatné.. Velice povedený a přesvědčivý výkon Bena Kingsleyho.. Sice mi jako příslušník Středního Východu moc nepřijde, ale zahrál to excelentně.. Nedivím se, že se hlavní hrdinka vzdá domu - kdo by v něm chtěl bydlet..? ()

PEZ

Husty naklad! Tragedia so vsetkym co k tomu patri. Debut Vadima Perelmana je realistickym obrazom nestastnej kolizie uveritelnych postav. Herecke vykony famozne, Ben Kingsley je pan. Jennifer Connelly ale tiez na vybornu. Tu som chvilu vahal, ci nedat 5*. Ked mate chut na nieco silne a vazne, odporucam. ()

Kingjiri

Asi jsem jinej, ale tohle mě vážně nevzalo. Ne, že by scénář neměl dobrej nápad spolu s pointou, jenomže tempo bylo přímo šnečí. Dramata jsem si v poslední době hodně oblíbil, ale tyhle "psychologický" kousky, kde se předevšim pitvaj postavy a charaktery za pomocí zdlouhavejch scén nejspíš nebudou nic pro mě. Po technický stránce slušná filmařina, Hornerova hudba velice poslouchatelná a herci zajímavě vybraný, dvě silnější hvězdy. ()

Razzor_82

"Je to můj dům!" Skvělá práce Perelmana s jednoduchou látkou. Herecky brilantně obsazené. Báječně přesvědčivý Kingsley a krásná Connelly, které to zatraceně sluší i v roli zlomené alkoholičky. Mohl jsem na ní oči nechat.  Tenhle thriller je doslova psychologická bitva. Nevěděl jsem komu držel palce v hledání nového smyslu života. Co je dobré a co špatné.  Strhující vyhrocená atmosféra až do poslední minuty. 8/10 ()

HawkeyP

70 %. Z tohoto filmu sem měl poněkud zvláštní pocit. Mezi jeho klady patří bezesporu skutečnost, že proti sobě bojují normální lidé, kteří jsou navíc oba v právu. Dále jsou tu výrazné herecké výkony, z těch vedlejších je nutno vyzdvihnout především Shohreh Aghdashlooovou. Bohužel, ve scénáři je, alespoň podle mě, několik podstatných kiksů, které filmu ubírají na uvěřitelnosti. Např. obě strany se nikdy nepokusí to nejdříve zkusit vyřešit po dobrém, onen "boj" tak plyne jen z nedorozumění. Podobná zápletka mi u jakéhokoli filmu (a že by se jich našlo) připadá dost hloupá a otravná. Nebo, Kathyina právnička odešle Behranimu dopis a ani si pořádně nezjistí, jak se správně píše jeho jméno. Behranimu samozřejmě vadí, že zkomolila jeho jméno. Je jasné, že se tím tvůrci filmu snaží přispět k napjatější atmosféře mezi oběma stranami, ovšem tohle se mi zdá jako skutečně slabý prostředek. Jen dost těžko je možné uvěřit, že by se na pohled schopná právnička ani neobtěžovala ověřit jméno člověka, od kterého hodlá vysoudit dům a napíše jej tak, jak jej slyšela jednou vyslovit. Navíc jsem nepochopil, proč se Kathy snaží pomoci člověk, který ji viděl jen párkrát v životě a který ani pořádně neví, co k ní cítí. Přesto o její bývalý dům bojuje zápáleněji než ona. Připadalo mi to jako chabá berlička k tomu, abychom se mohli na konci dočkat dramatického finále. A nakonec, když film skončí, zůstává nevysvětleno několik věcí, např. jsme viděli určité postavy na začátku a uprostřed filmu, aby se poté po nich slehla zem, přestože události z konce příběhu se jich přímo dotýkají. ()