Panoptikum

• Česko Dům hrůzy (více)

Odvážíš se vstoupit do Panoptika a setkat se s jeho správcem? Když čtveřice mladých přátel náhodou zahlédne hlídače z Panoptika, jak vraždí vědmu, pracující na pouti, navždy se jim změní život. Některým více – to jsou ti, které hlídač s lidským tělem a hlavou obludy dostane do svých spárů a některým méně – šťastlivci, kteří řádění netvora přežijí a zbytek bytí stráví v léčebně mentálně chorých. Ke které skupině se připojíte vy? Budete zbaběle utíkat a zakrývat si zrak či se odvážně postavíte hrůzám a vstoupíte spolu s námi do hlubin Panoptika? Rozhodnutí je zcela na vás, ale nezapomeňte – my vás varovali! (oficiální text distributora)

tron

„Len chránim svoju rodinu.“ – „Veď to nie je ani človek!“ – „Vôľa božia je nevyspytateľná.“ PANOPTIKUM Tobea Hoopera som prvýkrát videl až v apríli 2010 a tak som po vypočutí mena režiséra čakal skutočne všetko, lebo viem, že v minulosti nakrútil už klasiku (TEXASKÝ MASAKER MOTOROVOU PÍLOU, POLTERGEIST), odpad (KROKODÍL) a niečo medzi tým (MÁRNICA). PANOPTIKUM je niekde uprostred. S klasikou nemá nič spoločné (pritom prostredie, v ktorom sa dej odohráva, by si koledovalo o poriadny "ultimátny horor"), ale bolo by neférové prirovnávať ho k braku. Béčko možno... ale milé a hoci sa prvá vražda odohrá po hodine (!), už dovtedy si drží snímka slušnú atmosféru. Tej v mojich očiach pomáha aj to, že sa nejedná o hororovú komédiu, čo nemusím, ale o relatívne tvrdý horor o štvorici tínedžerov, ktorých v nočnom cirkuse (resp. čo to je? Česi pre to majú pekný výraz „pouť“, v slovenskom jazyku nič také neexistuje... cirkus je niečo iné...) vraždí znetvorený človek. Ale nemá zmysel snímku preceňovať: ako príde, tak odíde. Na druhý deň si z nej už veľa pamätať nebudete, samozrejme ale ak máte v láske horory, je fajn mať detailný prehľad o tom, čo slávny (pre mňa nie, ale prižmurujem oči) Hooper v minulosti robil. ()

Kusko.t2

Putovný karneval s množstvom atrakcii je vyhľadávaným miestom hlavne pre dospievajúcu mládež, ktorá nedbá na odporúčania rodičov, chrániacich svoje ratolesti pred nástrahami života niekedy až prehnane striktne. Záhadné vraždy pri prechádzajúcom predstavení karnevalu v inom meste, obavy len zvyšujú. Vysoká koncentrácia neznámych ľudí na malom priestore, zabávajúca sa mládež na kolotočoch, nepripúšťajúca si dôležitosť varovných výstrah, marihuana, alkohol, sex, to všetko môže byť príčinou nešťastia. Dom hrôzy nazývaný ako "Funhouse", skupinku štyroch teenagerov otestuje viac ako mali pôvodne v úmysle. ### "The Funhouse" Toba Hoopera sa vo Veľkej Británii dostáva do kín ešte toho roku, v ktorom bol vyrobený. Keďže sa nejedná o horor prezentujúci sa ako prehliadka pokiaľ možno tých najdrsnejších nechutností (skutočne Tobe Hooper pristúpil k tvorbe "The Funhous-u" umiernene), zásahy do režisérovej verzie od strážcov mravu z BBFC nemuseli prísť. Kinoverzia a následne aj vydanie filmu na VHS nosiče (kratšia verzia) v júni roku 1983 distribučným štúdiom “CIC“, zostali v pôvodnej nezostrihanej podobe. Zlom prišiel v septembri 1984, kedy sa "The Funhouse" Toba Hoopera dostal na zoznam tzv. "Video nasties", z čoho pre neho vyplývalo kompletné stiahnutie z britskej distribúcie. Ban na film sa uvalil nie z toho dôvodu, že by razom vzbudil pohoršenie medzi cenzormi (dovtedy mu nevenovali žiadnu pozornosť), ale z dôvodu chyby. Na zozname sa namiesto Hooperovho "The Funhous-u" mal totiž nachádzať film The Last House on Dead End Street (1977). K zámene došlo vďaka tomu, že THE LAST HOUSE ON DEAD END STREET bol známy aj pod alternatívnym názvom “The Fun House“. Chybu si cenzori uvedomili v júni roku 1985, kedy "The Funhouse" zo zoznamu vyradili. Následne v roku 1987 pristúpila distribučná spoločnosť “CIC“ k opätovnému vydaniu filmu skráteného zhruba o 3 minúty. Táto verzia je aj napriek tomu označovaná ako Uncut, pretože spomínaný zásah sa dotkol iba dialógov a marihuany, nie násilia ako takého (vyššie spomínané prvé vydanie, tzv. kratšia verzia z júna 1983). Opätovný, už pôvodný Full Uncut "The Funhous-u" sa v remasterovanej podobe dostáva na DVD nosiče v Británii roku 2007, a to pod označením vekovej prístupnosti Rated: 15. ()

Slasher

Pay to get in. PRAY to get out! Mezi postaršími slashery špička, jen bohužel v pár věcech nedotažená až do úplného konce. Vezmu to takhle. PLUSY: Jednoznačně takový ten fandovský feeling - nepřeberné množství odkazů na různé jiné horory. Masky, postery, úvodní halloweenovský žertík. Dále prostředí pouti plné výstředností, světýlek a různých podivínů. Prostě pro horor jak stvořeno. A samotný dům hrůzy, kde se odehrává to nejdůležitější, to je prostě pohádka.. Různý pohyblivý panďuláci, do toho ty strašidelný zvuky, kouř, vozíky... No znáte to. Velkým plusem je také zábava až do konce. MÍNUSY: No tak po stránce vraha a vražd to žádná sláva není. Znetvořený uslintaný hovado, to by šlo, ale nemuselo by vypadat tak gumově. Ale dokud nosí lacinou masku Frankensteinova monstra, je to v pohodě. Hm a po stránkách vražd nic vynalézavého, žádný gore, ale tomu budiž vzhledem k době vzniku odpuštěno. Ta poslední třetina má tedy určitý potenciál zklamat, záleží na každého pohledu. No a menším záporem jsou ještě nesympatičtí teenageři, v čele s ošklivou hlavní hrdinkou. Ale naštěstí jsou jen čtyři. ROVNÁ SE: Takže FUNHOUSE má svoje mouchy, ale pořád se jedná o velmi dobrý horor, který vyniká hlavně tím bláznivým pouťovým prostředím. V tomhle aspektu naprostá extáze! Není divu, že se tím Zombie nechal inspirovat pro svůj HOUSE OF 1000 CORPSES. A vůbec, když už se dneska přetváří každá píčovina, remake tohohle by rozhodně nebyl od věci. (stopáž hodnocené verze: 01:35:13, screeny) ()

Gorehound

Tobe Hooper sa vytasil s excelentným atmosférickým slasherom, aj napriek malému castu a nízkemu bodycountu. Stavil na napätie, geniálny makeup a masku monštra, na parádnu kameru, osvetlenie a napríklad aj na skvelé finále. Výborný je aj civilný, sympatický cast a zástup podivínov okolo kolotoča. Čerešničkou na torte je samozrejme tá nenapodobiteľná early 80s atmosféra. Absolútna klasika. ()

Nick Tow

Vždy som miloval svet pútí a "carnivalov", to bizarné a surreálne panoptikum papierových ruží, obludárií s freakmi naloženými vo formaldehyde, cukrovej vaty, svalnatých obrov a liliputánov, fúzatých krásavíc, húsenicových dráh a jázd naprieč Staršidelným zámkom... Aj preto som sa v Hooperovom Funhouse cítil ako doma - a možno aj preto, že Tobe si pre tento film vybral jeden z vrcholov vlastnej sínusoidy. Keby herci neboli také polená, je to za štyri. A neodpustím si ešte jednu vetičku: hlavný "záporák" sa na začiatku producíruje v maske Frankensteina - a teraz sa podržte - keď ju dá dole, tak je to tisíckrát väčšia "zrůda". Už len za tento fórik by som Tobemu - mať možnosť sedieť s ním v jednej knajpe - objednal dvojitého panáka na moje futro. ()

• Dievčatá v stane stvárnili miestne striptérky z Miami. (beso74)
  • Film sa natáčal v Miami na Floride z dôvodu menej prísnych právnych predpisov ohľadom detskej práce na Východnom pobreží, väčšina účinkujúcich bola totiž v mládežníckom veku. (beso74)
  • Ve Francii film vyšel pod názvem Massacres dans le train fantôme, což znamená Masakr na strašidelné dráze. (Chatterer)