Reklama

Reklama

Byla smrt generála George S. Pattona skutečně nešťastnou nehodou? Nedlouho po skončení II. světové války, v srpnu 1945, okupační síly USA objevily v solném dole zlato v hodnotě 250 milionů dolarů – celou rezervu německé Říšské banky. Generál George S. Patton (George Kennedy) vydal rozkaz poslat zlato k úschově do trezorů ve Frankfurtu. Během cesty byla v železničním tunelu americká skvadra usmrcena jedovatým plynem neznámými ozbrojenci a po zlatu se slehla zem. Na nátlak sovětských vojsk se generál Patton osobně ujme vedení vyšetřování, když panuje silné podezření, že za krádeží stáli sami Američané. Do případu se zapojuje vojenská zpravodajská služba s neústupným majorem Joem De Luccou (John Cassavetes), jehož chladné srdce pookřeje tehdy, jakmile narazí na dávno ztracenou lásku Maru (Sophia Lorenová). Stály za krádeží opravdu spojenecké síly? Nebo šlo o důsledek organizovaných partyzánských výbojů, či snad bezděčných poválečných rebelií? Konspirační válečné drama natočil roku 1978 britský režisér John Hough, a to dle knižní předlohy Fredericka W. Nolana nazvané The Oshawa Project a vydané roku 1974. Mimo výstižného vykreslení poválečné paranoie Mosaznému terči vévodí skvělé herecké obsazení, které v Evropě rozehrává mistrnou šachovou partii v osidlech studené války. Stojí za zmínku, že představitel role generála, George Kennedy, skutečně za II. světové války pod Georgem S. Pattonem sloužil, a nakonec získal hodnost kapitána. Původní název filmu je jazykovou hříčkou, která odkazuje jak na mosaz (nábojnice, frčky), tak na vysokou hodnost vojenských šarží, ale též troufalý skutek, který v případě tohoto vyprávění nabývá zcela nelítostných rozměrů. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (17)

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Lorenová je i v titulcích filmu uvedena jako první, takže to byl evidentně reklamní trik lákající na známě jméno. Ale má bohužel pouhý štěk. Vaughn je nádherně slizký záporák aa horách je pěkný bílÿ sníh. Doufám, že jsem nezapomenula na žádné další pozitivum. Ale určitě ne, musela bych si ho během té neskonalé nudy všimnout. Doufala jsem, že si alespoň náležitě zakonspirujeme, ale i to vyšumělo jaksi do ztracena. ()

Rattlehead 

všechny recenze uživatele

Jakmile vidím v programu starší snímek se škatulkou "mysteriózní", nikdy si jej nenechám ujít. V tomto případě to ovšem není zrovna šťastné žánrové zařazení, ale každopádně mě film docela bavil a můžu ho dále doporučit. Pokud máte rádi špionážní filmy nebo třeba filmy s nájemnými vrahy, bude se vám to líbit. Navíc v tom hrají Max von Sydow a Sophia Lorenová. ()

Reklama

andrii 

všechny recenze uživatele

Od něj se kulka odrazí a narazí. Rázem se z odesílatele stává adresát. Záhadný dlouhán, záludný tichý vrah, eSSový mistr střelců. Pán smrtelných veršů Max. Z nepřítomných dam raz dva udělá vdovy. Jednou ranou, na první dobrou trefí sanici nebo spánek. Důležité figury odvelí na druhý břeh, na věčný spánek. ()

mac000 

všechny recenze uživatele

Ne zcela vydařená variace na Zinnemanova /(a Forsythova) Dne pro Šakala. I zde předem víme, jak atentíát dopadne, takže jde jen o to kdo, kde, kdy a jak. Jistě, ve filmu je potřebná dávka napětí, mystery a hvězdných kreací, ale nemohu si pomoct, Sophia Loren je zde (narozdíl kupř. od Přejezdu Cassandra) pouze na efekt a mnoho toho nepředvede. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Konspirační teorie moc hezká, ale natočené je to žel strašně neučesaně a nezajímavě. Ze začátku to naláká na kriminálku s pátráním po ukradeném zlatě krátce po skončení druhé světové války, ale pak se jen množí mrtvoly a nakonec se ani to zlato nenajde. Max von Sydow hraje nájemného zabijáka, který má půlku filmu šedivou paruku a hnědé čočky na očích, a když vím, jak umí hrát, tak tady to vážně musel vzít jen pro prachy. Nepochopil jsem, proč dva vojáci musejí být teplí, proč se tak skáče v čase (a místech), proč ten vyšetřovatel má dlouhé vedení (protože De Luca v podstatě nic nevyšetří, vždycky jen přijde s křížkem po funuse a jen se tváří, jak všechno ví a zná) nebo proč zkušený voják jako Patton nedbal varování. Těšil jsem se i na svého oblíbence Patricka McGoohana, žel je mezi těmi množícími se mrtvolami. Když tak nad tím zpětně přemýšlím, vlastně mi ani jednání jednotlivých postav nedává smysl, včetně subordinace vojáků. Slušný nápad, ale zabitý dementním scénářem, kdy vše jen spěje k tomu konspiračnímu konci, zbytek je nedůležitý, jen aby byl, navíc bez atmosféry a zaujetí, jako by všichni věděli, že točí jen ptákovinu, aby bylo tzv. na kapra. A když se nedá fandit ani jedné z postav a jejich osudy jsou mi ukradené, je celé neštěstí hotovo. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (1)

  • Na začátku filmu zazní několik úvodních taktů z polky „Škoda lásky“. (Vráťa)

Reklama

Reklama