Africká Královna

• Velká Británie The African Queen (více)

Katharine HepburnováHumphrey Bogart v úsměvném příběhu anglické misionářky a kanadského dobrodruha... Píše se rok 1914. V Evropě se rozhořívá první světová válka, ale sem, hluboko do nitra afrického kontinentu, doléhají její ohlasy ještě jen velmi vzdáleně. První zprávu o ní přinese dvěma bílým misionářům, sourozencům Samuelovi a Róze Sayerovým do malé domorodé vesnice Charlie Allnut, majitel a kapitán rozhrkaného zrezivělého parníčku s poněkud nepatřičným jménem Africká královna. Plaví se na něm od jedné domorodé osady ke druhé, rozváží poštu, zásoby, výbušniny pro místní doly a vůbec funguje jako jakési – byť velmi vágní – spojení s civilizací. V jeho podání je ovšem válka v Evropě něco dosti nejasného, něco, co se místních příliš netýká. Záhy se však ukáže, že ani Afrika nezůstane ušetřena. A tak se – řízením osudu a shodou neblahých okolností – brzo ocitne na palubě Africké královny značně nerovná dvojice: puritánská, upjatá misionářka Róza a vagabunda připomínající Charlie Allnut,jehož největším životním štěstím je plná láhev ginu. Charlie vzal Rózu na palubu v záchvatu přirozeného lidského soucitu a zbytků gentlemanství, které se v jeho hrudi při pohledu na opuštěnou ženu ozvalo. To však ještě netušil, jaký nápad se v hlavě té bláznivé staropanenské misionářky vylíhne a co všechno po něm bude chtít. (Česká televize)

Barak

Africká královna je jméno jedné takové malé loďky, na které se spolu budou plavit Humphrey Bogart a Katharine Hepburn, a na které se budou snažit dostat do bezpečí. Po úvodních a klidných patnácti minutách na scénu konečně nastupuje ona hlavní zápletka - utéct Němcům po řece. A tak se dva neohrožení hrdinové vydávají na devadesátiminutovou cestu po vodě skrz džungli.. a rozhodně to nebude lehká cesta. Humphrey tady vypadá opravdu obdivuhodně, drsně a pořádně chlapácky - jen na první pohled. Ve skutečnosti vůbec nepůsobí tak, jak vypadá. Ve skutečnosti je to spíš velký a mírný kliďas, který je téměř plně podřízen své společnici Katharine, která zaujímá vůdčí postavení. Oba podávají výborné herecké výkony v tomto dobrodružném a romantickém snímku. Dusno, džungle, rozpadající se loď, nebezpečí číhající za každým meandrem - to všechno lze z toho pocítit. Člověk by nevěřil, kolik nástrah může za takovou krátkou dobu na ty dva číhat.. na jedné loďce. Sice se tam furt něco děje a furt něco nového, ale časem už to začne být docela nudné a působí to ohraně - i když se tam děje furt něco jiného. Nevím, koho napadlo torpédovat jen tak nějakou loď, ale to taky bylo dost ujeté ;) (Spoiler) I to, že se ti dva dají dohromady, bylo předem jasné. Jak už jsem řekl, tak je to určitě docela napínavé, ale určitě tam najdete i zábavné momenty, které nastávají hlavně díky vytříbeným dialogům. Triková stránka už dnes taktéž působí úsměvně, ale nijak nekazí celkový filmový zážitek, který je hodně, hodně dobrý.... 7/10 ()

Jajar

Romantická, dobrodružná cesta za svobodou na staré kocábce se zarostlým, špinavým ožralou (Humphrey Bogart) a staropanenskou křesťankou (Kathrine Hepburn). Perfektní slovní přestřelky, půvabné hlášky a nepochybně kouzelný film. ()

Stíba

Velice pěkný snímek, který se po psychologické stránce mírně přibližuje Mostu přes řeku Kwai, nicméně jeho kvalit rozhodně nedosahuje. Krom toho je po celou dobu opravdu na co se dívat a v i přes jasný cíl ke kterému film směřuje se mu daří zaujmout a vše tak pozvolna velice příjemně plyne. ()

brrumlaa

Tento film nebyl dokonalý... ale kdo chce, aby něco takové bylo.... ?! Musím, ale hodnotit plným počtem. ;). Proč? Hmm. African Queen mi zvedla náladu, přinesla mi napětí, kouzlo přírody... A od toho by tu každý natočený snímek, měl být, aby něčím překvapil, no ne?! ;) Možná ta romantika byla místy tak nějak vykalkulovaná, aby se zalíbila divákovi... Ale, všechno ostatní to tak nějak vyvážilo... pijavičky, krokodýli, hroši, opice, žirafy, africká příroda a do toho zasazený příběh o misionářce Rosie a ochmelkovi Charliem.. ()

Biopler

Dobrodružný film, v ktorom kormidlo lode i opraty deja nedrží v rukách muž, ale žena. Perfektný casting Hepburn, ktorá si snímku kradla pre seba a nechápem prečo dostal Oscara Boggy a nie ona. Boggymu predsa len sedia viac smokingy, klobúky a cigáro v hube a all in all skôr cynik ako špinavý dobrodruh, ktorý je mierne pod papučou. Zbližovanie hlavnej dvojice je málo uveriteľné, i vďaka tomu, že chlap nie je proaktívny, dej samotný nič navyše neponúkne a tak je to len herecký koncert, ktorý ináč nechytí za srdce. ()

anitae

Slečna Róza a pan Allnut, málo děje a Afrika. Jinak skvělé je i divadelní představení s Lindou Rybovou a Hynkem Čermákem. ()

mazic

jak může hrát v tomto filmu roli stáří (psal o tom pepino 16)????? Je to herecký koncert, při kterém jsem se bavil více než dost :-)) Nemusím nic více psát film a jeho plusy vystihl Lima p.s. z přednášky o Houstonovi před filmem vím, že Hepburnová Bogarta nesnášela za to, jak pořád chlastal a jak je vidět na filmu Houston toho velice dobře využil. Bogart chlastal s Houstonem tak, že jediní během natáčení neonemocněli :-)) Komáři se jich prý napili a pak padli mrtvý k zemi :-)))))))))))))) ()

arkie

Stará klasika, Humphrey dokázal, že vie hrať. Je to vcelku zábavné, príbeh strhne, ikeď to v závere nie je žiadna sláva. Dá sa to vidieť. ()

haWranka

Jeden člověk mi řekl, že se mu tenhle film nelíbil, protože je moc naivní a navíc v něm hrajou jenom dva herci (k tomu ještě oškliví). Na to já musím říct - o tom to přece je! Kouzelně naivní příběh, ve kterém hrajou dva úžasní herci (a na vzhledu nezáleží). Opravdu jsem se bavila. ()

sigf07

Hollywoodská klasika, která mě nijak zvlášť nechytla, přestože je místy zábavné sledovat pošťuchování a postupně se vyvíjející vztah mezi Bogardem a Hepburnovou. Dobrodružná zápletka toho ale během let hodně ztratila na síle. ()

Kragujevac

Velmi pěkné a poutavé putování napříč džunglí afriky s velmi charismatickými herci v krásném a romantickém příběhu. ()

Brinkley

Romanticky laděný Velký flám na britský způsob. Nadto extrémní chemie mezi hlavními protagonisty....Africkou Královnu jsem si opravdu užila. ()

waska

Humphrey Bogart stále ve fantastické formě, romantika jak má být, nádherné Africké prostředí. Film na který se nezapomíná. ()

Dexx

I kdyz na filmu je znat jeho vek, tak predevsim diky skvele dvojici hlavnich predstavitelu si drzi sve kouzlo i dnes. Bogie si toho Oskara plne zaslouzil! ()

Africkou královnu jsem viděl asi v 10 letech. Od té doby jsem ji neviděl, ale tenkrát se mi moc líbila a rád bych se na ni teď podival znova. ()

Rimland

Mezi 3 a 4. Je to velmi dobrý film, o tom žádná, těžící hlavně z ústřední herecké dvojice, vtipných dialogů a nádherných afrických exteriérů (obraz na blu-ray je úžasný!). Ale scénář je mdlý, ta romantická linka (ač chemie funguje) mě popravdě nijak nevzala a všechny ostatní Hustonovy filmy s Bogartem považuju za lepší (nemluvě o tom, že vidět Bogarta v barvě bylo... divné). A když už válečnou romanci v tropech mezi dvěma rozdílnými charaktery, tak od Hustona mám jednoznačně radši tu pozdější. ()

pepino

Sice starší ale pořád kvalitní dobrodružný snímek od Hustona. Nebýt ale Bogarda v hlavní roli nevím jak by to dopadlo. Ta ženská mi tam vůbec neseděla. ()