Africká Královna

• Velká Británie The African Queen (více)

Katharine HepburnováHumphrey Bogart v úsměvném příběhu anglické misionářky a kanadského dobrodruha... Píše se rok 1914. V Evropě se rozhořívá první světová válka, ale sem, hluboko do nitra afrického kontinentu, doléhají její ohlasy ještě jen velmi vzdáleně. První zprávu o ní přinese dvěma bílým misionářům, sourozencům Samuelovi a Róze Sayerovým do malé domorodé vesnice Charlie Allnut, majitel a kapitán rozhrkaného zrezivělého parníčku s poněkud nepatřičným jménem Africká královna. Plaví se na něm od jedné domorodé osady ke druhé, rozváží poštu, zásoby, výbušniny pro místní doly a vůbec funguje jako jakési – byť velmi vágní – spojení s civilizací. V jeho podání je ovšem válka v Evropě něco dosti nejasného, něco, co se místních příliš netýká. Záhy se však ukáže, že ani Afrika nezůstane ušetřena. A tak se – řízením osudu a shodou neblahých okolností – brzo ocitne na palubě Africké královny značně nerovná dvojice: puritánská, upjatá misionářka Róza a vagabunda připomínající Charlie Allnut,jehož největším životním štěstím je plná láhev ginu. Charlie vzal Rózu na palubu v záchvatu přirozeného lidského soucitu a zbytků gentlemanství, které se v jeho hrudi při pohledu na opuštěnou ženu ozvalo. To však ještě netušil, jaký nápad se v hlavě té bláznivé staropanenské misionářky vylíhne a co všechno po něm bude chtít. (Česká televize)

F.man

Moc příjemná romance, která však na mě začala fungovat až v druhé půlce. Prozatím tedy "jen" čtyři hvězdy, dost možná to ale není hodnocení konečné. Každopádně Humphrey Bogart a hlavně Katharine Hepburn jsou v tomhle snímku úžasní. Parádně to mezi nima funguje a i přes mírnou teatrálnost padesátých let (method acting je ještě v plenkách) jsem jim věřil (skoro) vše. What a time we had Rosie, what a time we had. ()

prkalil

Ať mi nikdo neříká, že mu i v tomhle filmu vadila čeština. To krásně protivně skřípavé "pane Ólnate" milionkrát pronesené Jaroslavou Adamovou je pro mě bonus navíc (a i bručoun Bogart v podání tuším Vladimíra Brabce je boží - akorát nevím, kdo daboval to jeho kručení v břiše...). ()

LINKIN

S timhle filmem mám jedinej problém, nevim totiž o mnoha lepších způsobech jak strávit válku, nežli na lodi se spoustou jídla, cigaret, ginu a jednou slečnou na nějaké ty seuxální hrátky. A pokud by žena nechtěla nebo nedejbože mi vylila všechen gin do řeky, tak jí hodim krokodýlům a basta. Bogart kvůli tý koze pěkně vymněknul. ()

Krt.Ek

Velice příjemné překvapení. S jistou mírou nadsázky: vzhledem k roku vzniku filmu (1951) a proklamovaným žánrům jsem očekával zhruba toliko, že si "odškrtnu další položku z povinné četby" (1001 filmů, které musíte vidět, než umřete), ale nakonec bylo všechno jinak (ale to se stává, třeba i u knih, když kupříkladu vzpomenu, jak moc mě "bavila" četba Hugových Dělníků moře...), do budoucna nemám problém tenhle film doporučovat dál (proto taky píšu tento komentář) a fakticky si umím představit, že se k němu budu (v rámci televizních repríz) opakovaně rád vracet. ___ Akorát se sám sebe tážu, kde je ten hraniční bod, kdy se do sebe dvě nesourodé osobnosti zamilovat prostě nemůžou? Voe, nestrašte mě, že kdybych se plavil dejme tomu po Amazonce s Karlou Maříkovou (r. 1981; jsem si upřímně myslel, že je mladší), tak skončíme jako Humphrey s Katherine. Nemůžete-li mně garantovat, že by to dopadlo tak, že bych s ní cirka na sedmém kilometru nakrmil piraně, tak mě na vodu nedostanete ani párem koní! 80 % ()

Pan Filuta

7/10 Africká královna určit nezklamala, ale ani nenadchla. Bogarta mám moc rád, ale nejsem si jistý, že mu tato role úplně sedla. Několik hluchým míst jsem tam našel....Filmy s obdobnou tématikou mě nikdy moc nebraly. ()

Sandiego

Příjemná vzpomínka na dobu, kdy britské spektákly zdárně konkurovaly Hollywoodu a v leččems ho i dokázaly triumfnout. Ze zámoří vypůjčené hvězdy zde excelují, chemie mezi nimi funguje výtečně, škoda, že děj ubíhá překotně jako divoké peřeje, jež se dvojici neustále staví do cesty - ani jsem si jiskření mezi nesourodou dvojkou nemohl pořádně užít a vychutnat. ()

MikO_NR_1909

Krásny a krehký snímok plný lásky v tak trocha inej forme. S najlepšou ústrednou dvojicou, akú Hollywood vyprodukoval rovno k najexotickejším exteriérom. Skromné, pokorné, milé. ()

Orlau32

Naskýtá se otázka, zda by tento film byl tak báječný, kdyby byl obsazen jinými herci než charismatickým BOGARTEM a úžasnou Katharine HEPBURNOVOU. Vždyť děj nebyl až tak komplikovaný, ale režisér HUSTON vsadil na špičkové hvězdy, které z tohoto dílka udělaly v r.1951 megafilm. ()

Freemind

Roztomilá dobrodružná romance o tom, kterak stará panna nalezla zalíbení v prostořekém kapitánovi africké kocábky. Toť vše - nenáročná zábava a velmi příjemné setkání hned s několika významnými postavami filmu 20. století. Bylo to hezké, ale že bych to musel vidět dvakrát ... ()

blackrain

Okolnosti dokážou člověka donutit k neuvěřitelným věcem. Dobrodružství, romantika a jako podbarvení atmosféry 1. světová válka. Co víc si může člověk přát? Snad jedině nesourodou dvojici, kterou vytvořili Bogart s Hepburnovou. Opravdu zvláštní postavy, které se hledaly až se našly. Větší protiklady asi ve světě filmu neexistují. Na špatnou náladu nejlepší lék, alespoň pro mě. ()

kaylin

Ano, dalo se čekat, že to bude koncert dvou herců v nejlepších letech a on to skutečně koncert je. Bogart a Hepburn se nebáli toho, že mohou vypadat špinaví, nemytí, prostě do toho šli a skončilo to naprosto skvěle. K tomu ještě zajímavý, sem tam nesmírně vtipný příběh se skvělým koncem, který dokáže zahřát člověka na srdci. Člověk získává pocit, že skutečná láska opravdu existuje. ()

YURAyura

10/010 Konverzacni akcnak jak ma byt! Takove filmy holt uz dneska nikdo nenatoci - vsechno ustupuje explozim a trikum... Ale takovouto squelou vec uz asi moderni film neprinese... ()

swed

Dobrodružná romance pro starší a pokročilé asi nebude patřit k těm filmům, ke kterým bych se v nejbližší době vracel. Počkám nějakých 20 let a pak se uvidí :) 7/10 ()

FilmFan24

Před prvním shlédnutím ještě v československé televizi (ČST)jako malý kluk, jsem si myslel, že to bude film o afrických domorodcích, kterým vládne nějaká polonahá královna! Ještě že tomu tak nebylo! Z královny se nakonec ve filmu vyklubala stará loď vznešeného jména! Úžasný film s mým oblíbeným Humphreym Bogartem a famózní Katherine Hepburn! Film, ke kterému se vždycky rád vracím! Jenom teda škoda toho chlastu, který skončil v řece!!! ()

Skip

Krásná romance ve dvou na staré kocábce, plující po africké řece. Humphrey Bogart ukázal, že mu jde i komediální poloha. ()

Aleee89

Moje další setkání s hereckými esy. Bogart i Hepburnová zajisté patřili k herecké špičce. Kouknutí se na jejich společný film jsem uvítala. Filmová klasika, u které jsem jaksi nevěděla, co očekávat. Vyvalilo se na mě dobrodružné, milostné drama. Jasně, filmy by se měly posuzovat v dobovém kontextu, neměli bychom je vztahovat k filmům dnešním (např. co se týče techniky), ale ono to jde někdy jen těžce. Tohle je místy hodně naivní a úsměvné a trochu z toho čiší propaganda. Promíjím. Mezi ústřední dvojicí to jiskřilo a byli oba přesvědčiví, ale já si nemůžu pomoct, Hepburnovou zkrátka nemusím. Zatím jsem jí nepřišla na chuť a nebude tomu jinak ani po zhlédnutí tohoto filmu. A když to vezmu kolem a kolem, film někdy nudil, vlekl se a nebyl tak akční, jak bych si u dobrodružných snímků představovala. Jsem ráda, že jsem to viděla, ale o klasice bych v tomto případě asi nemluvila. ()

Beagle

Dlouho jsem o tenhle film přicházela, ale jeho vidění stálo za to. Bogey umaštěný od oleje a v propocené košili obměkčí i takovou dámu, jako Katharine Hepburn... ()

ilemas

V roce 1951 natočili skvělý snímek, který i v dnešní době mnohé filmy předčí. Vynikající dvojka Bogart a Hepburn, atraktivní prostředí, strhující dialogy a spousta nezapomenutelných scén. Prostě klasika. ()

Martin741

Ja viem, ja viem : Hampry Bogart bol herecky skvely a vedel hrat, bol to megatalent ..... atd atd. No ale ja ho nemam rad, a to tak, ze velmi. A nadhodnotit film len kvoli Bogartovi sa mi zda jednak strasne neobjektivne a jednak buzerantske /teda pardon, ono sa dnes uz hovori moderne kul a gay/. Mam vsak uctu k starej klasike, pani K. Hepburnovej /The Philadelphia Story/ a reziserovi John Hustonovi /Bila velryba1956, Man who would be a King/. No a par slov aj k filmu : film dost nudi, po dobrom starte nasleduje nesurode zblizovanie sa Katherine Hepburn /The Philadelphia Story/ s Bogartom /Casablanca, Key Largo/. Jo, a viem aj o tom, ze sa snimkom inspiroval isty Steven Spielberg a Lucas pri vymyslani Indiana Jonesa. Napriek tomu je to pre mna stale priemer. Dve zneuzite nahody ma nenadchli a krasna priroda + splavovanie rieky snimok uz nezachranili. 66 % ()