Africká Královna

• Velká Británie The African Queen (více)

Katharine HepburnováHumphrey Bogart v úsměvném příběhu anglické misionářky a kanadského dobrodruha... Píše se rok 1914. V Evropě se rozhořívá první světová válka, ale sem, hluboko do nitra afrického kontinentu, doléhají její ohlasy ještě jen velmi vzdáleně. První zprávu o ní přinese dvěma bílým misionářům, sourozencům Samuelovi a Róze Sayerovým do malé domorodé vesnice Charlie Allnut, majitel a kapitán rozhrkaného zrezivělého parníčku s poněkud nepatřičným jménem Africká královna. Plaví se na něm od jedné domorodé osady ke druhé, rozváží poštu, zásoby, výbušniny pro místní doly a vůbec funguje jako jakési – byť velmi vágní – spojení s civilizací. V jeho podání je ovšem válka v Evropě něco dosti nejasného, něco, co se místních příliš netýká. Záhy se však ukáže, že ani Afrika nezůstane ušetřena. A tak se – řízením osudu a shodou neblahých okolností – brzo ocitne na palubě Africké královny značně nerovná dvojice: puritánská, upjatá misionářka Róza a vagabunda připomínající Charlie Allnut,jehož největším životním štěstím je plná láhev ginu. Charlie vzal Rózu na palubu v záchvatu přirozeného lidského soucitu a zbytků gentlemanství, které se v jeho hrudi při pohledu na opuštěnou ženu ozvalo. To však ještě netušil, jaký nápad se v hlavě té bláznivé staropanenské misionářky vylíhne a co všechno po něm bude chtít. (Česká televize)

Skuby47

Dobrodružná klasika, která stojí a padá s výkony hlavních představitelů. Jejich strastiplné putování s příměsí romantiky nepostrádá vtip ani emoce. Technicky je film už dnes možná překonaný, vždyť je mu 60 let, ale lidsky a herecky je nepřekonatelný. ()

LeoH

Ti dva jsou hrozně milí a je fajn, že ještě před všemi příběhy podle mustru „drsný chlap za sebou vláčí pralesem křehkou princeznu“ tady byl jeden, ve kterém je hlavní hybnou silou její dobrodružná povaha, ale jinak už tam není nic, po čem by pes štěk. A to milé je jaksi nevzrušivě, uměle, selankovitě milé, může se tomu říkat nadhled, ale jako by ho zas nebylo dost či co… To asi ten pověstný zub času. Na konci jsem se ovšem usmíval, což je rozhodně víc, než můžu říct třeba o takové Honbě za diamantem. ()

danoo

K. Hepburnová ako staropanenská misionárka, kt. vďaka láske neohrabaného dobrodruha Charlieho rozkvitne ako kvietok. ()

gjjm odpad!

Romantický příběh z druhé světové války v Africe. Nudné, sentimentální, plné chyb, příšerný konec, herci ušli. ()

Pavlínka9

Katharine Hepburn je pro mě hvězdou určité velikosti, ale zde ji prostě za mě překonal Humphrey, za něhož jsem ráda, že získal konečně svého zaslouženého Oscara. Nemám moc ráda filmy z určitého "tropického" prostředí, proto jsem hodně dlouho odolávala a vůbec toho nelituji :D Pane Allnutte mám nejspíše vyryto na mozku, jelikož kdybych si čárkovala pokaždé, když to ústřední ženská postava prohlásila, mám pomalovaný celý byt :D Zápletka - nic moc, pointa - žena a muž na lodi....to nehodlám rozvíjet a komentovat a efekty na vodě...co si budeme povídat - je to rok 1951 - to víme, ale je to ok....Po pravdě mě ten film tak po hodně začal nudit a vlastně mi bylo jedno, kdo to přežije :D Humphrey mě držel nad vodou :) ()

noriaki

On je tak trochu ochlasta, ona je tak trochu pizda. To že se mezi nimi stal uvěřitelný románek, za to může John Huston poděkovat jen těm dvoum vynikajícím hercům. Africká královna je považovaná za klasiku, ale já si dovolím tvrdit, že k tomu nejvíc přispěla nádherná výprava a fantasticky zpustlý Humphrey Bogart. Děj i scénář jsou až na vedlejší koleji, přestože některé slovní výměny jsou perfektní a romantické drama je prokládané chytlavou dobrodružnou linií. ()

dANo

Herecký koncert dvoch postáv svetovej kinematografie v brutálnom prostredí africkej džungle. Splav nebezpečnej rieky počas vyhroteného obdobia 1. svetovej vojny a k tomu ešte všetky nástrahy, ktoré prináša divočina z toho spravili celkom slušný akčný dobrodružný film, kde samozrejme dominuje nádherné budovanie vzťahu medzi dámou a ochlastom. ()

Spock

Idylickou atmosféru v africké misii naruší příchod První světové války. Uvědomělá britská občanka se však po vypálení svojí misie nevzdává, chopí se zbraně a spolu s kanadským kapitánem, to jdou místním Němcům nandat. Takové by mohlo být základní schéma na něž se nabaluje zbytek děje vtipných i dramatických scén a dialogů. V celku se mi tato černobílá stylizace Němců jako těch zlých a odvážných britských občanů zdála dost černobílá, stejně jako podle mě naivní snaha potopit velkou loď podomácku vyrobenými torpédy. Přesto si ně film získal zejména díky oběma hlavním protagonistům a tomu jak spolu vycházeli, hledajíce si k sobě cestičku. Svatba pod oprátkou už je jen vyvrcholením jejich hledání a nalezení. Pokud máte rádi africkou přírodu tak si ji také užijete dost a dost. ()

Almásy

romantika zo skoly najstarsej. genialne herecke vykony- chemia medzi bogartom a hepburnovou je neuveritelne nakazliva, ale predsa mi to nestacilo. ten film je fakt klasika, ale nedokazala ma uplne presvedcit. cez to vsetko, all respect. ()

jatamansi

Nevejde se mi do TOP 10, ve dvacítce by už rozhodně byla. Okouzlující a šarmantní Katharine Hepburn. Nádherná žena, krásné oči, ústa – a ty vlasy! Proč se o ní vlastně roky tradovalo, že je spíš ošklivá? A zemitý Humphrey Bogart, mírně neotesaný pan Allnutt. Proti němu Rose, vzdělaná, citlivá, jemná žena – ale stará panna. Afrika. Jiná, než později ve vzpomínkách, ale stále ta krásná tajemná Afrika. Živá, zelená, hlučná zpěvem ptáků. V titulkované verzi mi kupodivu chyběl prastarý český dabing, vadila mi i barva. Ve vzpomínkách mám Africkou královnu černobílou. Ty roky! Myslím, že Hepburnovou mluvila Jaroslava Adamová a její¨“Pane Allnutte!“ za každou druhou větou mi chybělo. Mimochodem, anglicky to tam je, ale asi se nechtělo překladatelům nebo písařce? Stejně jajo jeho „Ano, slečno?“. Rozdíl dvou tříd, pohledů a názorů, které měla sblížit cesta a společný, byť spíše Rosin cíl. Její bláznivá vize. Ve službách vlasti. Naštvaný modrooký HB, milovník ginu, a to už za denního světla. Zděšený pohled slečny Rosie upjaté v kostýmu a blůze s vysokým límcem, v klobouku se stuhou. „Jdu spustit kotvu. Každý se budeme koupat na opačné straně lodi.“ Odvážný koupací úbor. Noc v dešti. S deštníkem, dodaným. S vypitým ginem graduje hádka na palubě. HB slečnu těžce urazí a má to neblahé následky, hlavně pro gin. Plující lahve značky Gordon’s, mé oblíbené, mi rvaly srdce a s Allnuttem jsem vřele soucítila. Ten se krásně kál a ona roztomile trucovala. Role se obrátily. Čím víc on mluvil, tím zarytěji Rose mlčela. Až jej dostala tam, kam chtěla. Jede se dál. Po proplutí kolem pevnosti a splavení peřejí dostává Rosie zřejmě první polibek v životě. Zasněný a nyvý pohled, to je parketa Hepburnové. „Drahý, jak se vlastně jmenuješ?“ „Charlie.“ Ale až po společné noci! Krásná Rosie je konečně potrhaná, ušmudlaná a rozcuchaná. Ze scény s pijavicemi jsem měla pokaždé husí kůži. „Ve jménu císaře Wilhelma II. Vás prohlašuji za manžele. Vykonejte popravu.“ Současné velkofilmy s počítačovými efekty, nákladnými kostýmy a rozsáhlým komparsem. A proti nim Africká královna, v podstatě se dvěma herci, na jedné kocábce, prakticky v jedněch šatech od začátku až do konce, to je umění. Umění s velkým U. A že Hepburnové toho Oscara upřeli cítím jako křivdu dodnes. Kdo byl více Africkou královnou, loď nebo ona? ()

Mackin

Pod vlivem událostí souvisejících se začínající První světovou válkou se v Africe sbližují dva charakterově naprosto odlišní lidé, pro něž by byl v minulosti podobný vztah naprosto nemyslitelný. Klasická romanticko-dobrodružná plavba exotikou na lodi jménem Africká Královna poskytla velké herecké příležitosti pro Humphreyho Bogarta a Katharine Hepburn. ()

Hollohlaway

Viděno po dlouhé době, komentář si to tedy zaslouží. Hlavní pár je naprosto skvělý, Katharine je o něco úžasnější, navíc poprvé v barvě. Konverzaci dávám plnou palbu, exotice taky, jako příběh je to bohužel trochu slabší, místy silně nereálná cesta lodí, či spíše lodičkou bez viditelných zásob a hlavně bez hromad paliva. Sem tam vyrazí Humphrey Bogart " pro ňáký palivo ", načež se skutečně vrátí se smutnou náručí klestí, že by z toho člověk ani polívku neuvařil, na což poté parní stroj jede celý den. Nálada filmu tím trochu kulhá, samozřejmě samotné putování je ovšem jen symbolem, takže se to dá zkousnout. ()

vitekpe

Komedialni dobrodruzny film plny vtipnych hlasek, a to jak z ust vytecneho Bogarta, tak prekvapive i Katherine Hepburn...velmi prijemny, romanticky a nenasilny filmek. :-) ()

ferero

Krásně natočený film z afrického prostředí z období 1. světové války, kde dvojice obyčejných lidí, plujících na chatrné loďce se snaží potopit německou válečnou loď. Bogart je naprosto skvělý a oskara si zasloužil právem. Katharine Hepburn jsem nikdy moc nemusel, ale tady mi nevadila. A celkově jako dvojici jim to funguje perfektně. 85% ()

MaMitti

Film jsem viděla den poté, co jsem byla v divadle na Africké královně s Rybovou a Čermákem v hlavních rolí....vím, že to nejde srovnávat, ale donuťte se....Divadelní královna byla bezkonkureční...naprosto pětihvězdičková...a chci jí vidět znova! To o té filmové bohužel říct nemůžu.... ()

klúčik

Klasický príbeh dvoch ľudí, ktorí sa nemajú radi, a na konci sa zamilujú. O herečke Hepburnovej v tomto filme platí, " je tak škaredá, že je až pekná". H. Bogart je v tomto filme presvedčivý. Aj keď natočenie akčných scén je na dnešnú dobu trocha smiešne, tento film má milú atmosféru a ja si pri ňom dosť oddychnem. Dávam 80%. ()

Roby

Katherine Hepburnová je moje nejoblíbenější herečka, a na tenhle film jsem čekal jak desetiletý kluk na vánoce moje očekávaní se naplnilo měrou vrchovatou k už tradičně skvělé Hepburnové se přidala ikona Hollywoodu Humphrey Bogart. Herecký koncert těchhle dvou byl fantastický přičemž Oskar pro Bogarta zasloužený, nikdy nezapomenu na scénu když Bogart vleze do močálu a táhne loď nebo finální scénu na německé loďi, opravdu nezapomenutelný zážitek. ()