Maltézský sokol

• USA The Maltese Falcon (více)

Soukromý detektiv Sam Spade přijímá od půvabné klientky zakázku, která ho postaví nejen do role podezřelého z vraždy svého společníka, ale především do čela nemilosrdného lovu na černého sokola, který je klíčem k obrovskému majetku. Ve tvrdé hře o peníze i o život kličkuje před podezřívavou policií, chladnokrevně kombinuje se zájmy gangsterského klanu a cynicky překonává vztah, kterému by mohl podlehnout. Poznámky: Vynikající režijní debut Johna Hustona a filmový přepis detektivního příběhu klasika americké drsné školy Dashiella Hammetta. S Bogartovým Samem Spadem přichází na filmové plátno antihrdina a tzv. film noir, zobrazující korupci, zradu, zklamání, cynismus a deziluzi. Maximálně respektuje Hammettovu předlohu a získává nominaci na Oscara za nejlepší film roku 1941. (oficiální text distributora)

farfalla

´The Maltese Falcon´ je třetím zpracováním stejnojmenného románu Dashiella Hammetta z roku 1930. První filmovou verzí byl ´The Maltese Falcon´ (1931) a druhou ´Satan Met a Lady´ (1936). Hammett řekl, že postava Samuela Spadea byla bez předlohy, že jenom vytvořil ´muže snů´ jakým chtěli být všichni soukromí detektivové, se kterými kdy pracoval. Samuel Spade (Humphrey Bogart) je osamělý muž. Je velmi ostražitý a podraz očekává od každého. Společníkova manželka Iva Archer (Gladys George) je do něj zamilovaná, ale ve své umíněnosti a vypočítavosti je mu protivná. Jeho asistentka Effie Perine (Lee Patrick) o něj také stojí, ale jejich vztah je spíše kamarádský. Když se objeví Brigid O´Shaughnessy (Mary Astor), Spade je k ní rezervovaný a její případ přijme jenom kvůli vyplacené záloze, ale postupně je k ní přitahován a chce ji věřit, i když mu instinkt velí nepouštet se do tohto vztahu. Bogartův herecký projev je více-méně monotónní, ale dobře pasuje k odtažitému detektivovi. Jediný výbuch hněvu je dost přehnaný. Zajímavý je Peter Lorre v postavě Joela Caira. Je to profesionální podvodník, muž mnoha tváří, v každé situaci hrá jenom pro sebe. Vlastně každá postava hraje jenom na svoje triko. Spolky rychle vznikají i se rozpadají. Toto byl první film, který jsem včera viděla na blu-ray přehrávači. Měla jsem pocit, že sedím za kamerou a sleduji natáčení scén. Budu se muset ještě jednou na něj podívat, abych se více soustředila na samotný film. ()

Bouřňák

Pro Johna Hustona vydařený režijní debut, pro Humphreye Bogarta skvělý výkon (a rozjezd před následujícím filmem Casablanca). Nicméně pro mě osobně byla celý film velmi nepříjemná herečka Mary Astor - nebýt jí,určitě bych měl z filmu mnohem lepší pocit. ()

Cassandra

Lze pochválit hlavně Bogarta a Lorreho, ale přečtěte si raději knížku - z ní se na mě atmosféra přenesla mnohem líp a je údernější i vtipnější, i když stejně jako tento film už kapičku zastarala. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "If you're a good girl, you'll be out in 20 years. I'll be waiting for you. If they hang you, I'll always remember you."     Tento prvý film noir u mňa zostal trochu za očakávaním, vzhľadom na jeho slávu a pri porovnaní napríklad s takým The Big Sleep (1946) Howarda Hawksa. Celý dej sa točí okolo nejakého vtáka a je v ňom plno naivných dejových zvratov, ktoré dnes pôsobia úsmevne. Hlavný problém filmu tkvie ale zrejme v postavách a v ich stvárnení. Arogantný hlavný hrdina (či skôr antihrdina) v podaní Humphreyho Bogarta (v súkromí údajne arogantného pijana) ma svojim šarmom nijak zvlášť neokúzlil. V role femme fatale hádam bez jedinej dobrej vlastnosti (je vôbec možné sa do takej ženy zaľúbiť?) je Mary Astor totálne nevýrazná, čo je pri Femme fatale priam fatálne. Toľko vyzdvihovaný herecký prejav Sydneyho Greenstreeta (nominácia na Oscara) mi pripadal skôr otravný. Potešil ma akurát ružomberský rodák Peter Lorre, ktorý tu je veľmi štýlový. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Alf

zcela určitě legendární, možná žánrotvorné, ale pro mě značně zmatené a nefilmové (čti divadelní), bohužel ani Bogart mi v této roli moc neseděl... ()

Pawlisman

LOL! Jestli ne uplně nejlepší tak top 5 nejlepší krimi, co jsem kdy viděl. To snad nemá chyby a celý film vás absolutně strhne a pohltí. Škoda těch nesympatických hereček, ale pro autentičnost snímku možná dobře. Prostě nářez a nic víc a na to dám nohu do ohně. 9,5/10 ()

Greg25

Skutečný šťoura by mohl vytýkat, že se tam půl hodiny nic neděje a pak se během půl minuty odehraje to podstatné, co děj posune dál. Ale to k tomu tak nějak patří. Humphrey Bogart se pro tuhle roli takřka narodil, jeho charisma, které děsí a fascinuje zároveň je přesně to, co do filmu noir přesně pasuje. Noirová atmosféra prvního áčkového filmu daného žánru není ještě tolik mrazivá, ale příjemná taky ne. Rozhodně právem klenot filmové historie. 85% ()

kamil.i

Niekomu sa Hawksov Hlboký spánok zdá byť ukecaný? Mne prišlo, že pri podobnej stopáži je v Maltézskom sokolovi dvakrát toľko replík :) Miestami to bolo otravné, no nič to nemení na jeho zaslúžene kultovom noirovom statuse. ()

Grizzly

Megahusta noirova detektivka s hrdinou, kterej vsechny posila do prdele ve stylu "Posledniho skauta", jen bez toho strileni a trosku old-schoolovejsim zpusobem :). No a ten konec? Tim tomu nasadil korunu a ukazal, ze se fakt neboji niceho a ze charakter typu "Ja sem tady, vy bezte do prdele. Zivot jde dal.", nakousavany cely film se k nemu maximalne hodi. Jo holt kdyz se nekdo jmenuje Sam Spade, tak musi byt drsnak. To ani jinak nejde :). Kruh se uzavrel, Humphrey Bogart je frajer a zivot jde dal :). 90% ()

grerar

Jop, je to Noirovka, ale například proti Sunsetu o dost smysluplnější. Navíc jsem díky Sokolovi pochopil další narážky z Mazaného Filipa :D. No. Bogart nebyl zas až takovej hroznej. Je to za slabších 5* ()

mh.mail

50% — Nemůžu si pomoct, ale já se v příběhu dost těžce orientoval, všichni byli proti všem, každý každému lhal, no a ten konec... Asi to je opravdu klasika, ale se mnou se film moc nepotkal, hlavně tedy ta příběhová linka, proti zpracování nemám až tak výhrad. ()

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

09.12.2020

Seriál Dámský gambit na Netflixu zaznamenal obří úspěch, dokonce takový, že krátce po jeho premiéře vzrostl zájem o šachovnice s figurkami o desítky a někde dokonce i stovky procent. Jednu z… (více)