Pokoj s vyhlídkou

• Velká Británie A Room with a View (více)

Jak snadné je zamilovat se! A jak těžké poručit srdci, aby ustoupilo konvencím a tradici! ... Přepis románu anglického spisovatele Edwarda Morgana Forstera, odehrávajícího se na počátku století rovným dílem ve Florencii a v Anglii. Hrdinkou je mladičká dívka z dobré společnosti Lucy, která se na své cestě do Itálie seznámí s mladým sympatickým Angličanem Georgem Emersonem, než však může jejich vzájemné prvotní okouzlení přerůst v cosi většího, její ostražitá gardedáma ji urychleně odveze do domácího bezpečí. Tady ji – v duchu zavedených tradic – čeká zasnoubení se sice poněkud nudným, ale společensky vhodným a zajištěným mladým mužem. A Lucy by nepochybně – tak jako všechny dívky jejího věku a společenského postavení – skončila ve spořádaném, byť asi nepříliš šťastném manželství, kdyby se shodou okolností v sousedství neusadili otec a syn Emersonovi. (Česká televize)

kolemjdouc

Lety film ztratil glanc.Ale celkový dojem je dobrý.Paní Smith v té době už bylo 51 let ale její role prudérní společnice byla fakt famózní.Judi Dench teprve nabírala dech ()

Radim

Povedlo se, fakt se to povedlo. Skvělá adaptace klasického románu E. M. Forstera. Musím zmínit vynikající Maggie Smith v roli Charlotty a krásně upjatého Daniela Day-Lewise. Problém jsem měl jen se zbytečně dlouhou stopáží. ()

bloodcountes

Krásně anglický film. I když romantické filmy nevyhledávám, občas vyjímku udělám a o anglickém vím, že to nebude tak hrozné. A opravdu, i když zase jde o nějaký ty lásky, polibky a podobný blbinky, tak celkově ten film mě nadchl svou atmosférou, výpravou, a fantastickýcm herectvím všech zúčastněných. A také nezapomenutelnou, velmi skvostnou scénou u jezírka. Co se tam podařilo vytvořit za náladu, tak zcela protikladnou k ostatnímu dění, spontánní, přirozenou a křišťálově čistou, to jsem jenom zírala. Taky jsem si uvědomila, že v roce 1985 bylo ještě možno takovouto scénu prezentovat beze strachu a s čistým štítem. To by dneska absolutně neprošlo. Milé pohlazení z Anglie, zasloužené 4 stars. ()

Rozjimatel

[4,5*]     "What is it about Italy that makes lady novelists reach such summits of absurdity?"     Historická romantická dráma, zaslúžene ovenčená cenami a zaradená medzi 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Veľmi pôvabným spôsobom je tu vystihnutý kontrast medzi viktoriánskou strojenosťou (a predstieranou moralitou) na jednej strane a neviazanosťou bezprostrednosťou na strane druhej. Film vyniká v mnohých ohľadoch. Pôsobivými obrazovými výjavmi (napr. tie z Florencie) s krásnou hudbou (Giacomo Puccini), krásnou výpravou a kostýmami, pomocou ktorých sa tvorcom skvele darí navodiť autentickú atmosféru doby. A v neposlednom rade skvelými hereckými výkonmi, pričom počúvanie ľubozvučnej britskej angličtiny je doslova balzamom na uši. Vo svojej prvej role sa tu objavila moja obľúbenkyňa, veľmi osobitá herečka Helena Bonham Carter a už v nej ma uchvátila (mimochodom, má krásny rečový prejav). Z ďalších hercov sa mi potom veľmi páčili Maggie Smith, Denholm Elliott, Judi Dench a Daniel Day-Lewis (vtedy ešte nie príliš známy). Film je veľmi silný po konverzačnej stránke a bavil ma aj jeho humor.     "Don't you agree that, on one's first visit to Florence, one must have a room with a view?" ()

aLPaC

Na jednu stranu chápu (na neamerický film) sklizeň na Oscarech, na druhou stranu, já se na to kouknul jen kvůli Daniel Day-Lewisovi, který tu bohužel pro mě moc není, ale stejně podává nejlepší výkon ze zúčastněných. Dvě hvězdičky dávám kvůli tomu, že naprosto nesnáším chování anglické vyšší vrstvy 18., 19. a částečně i 20. století. Ta přetvářka (především ze strany dam), to puritánské chování (především ze strany starších dam), ten slovník, to snobské vystupování, zkrátka je mi to odporné. Nic mi snad není odpornějšího víc. Nepamatuji se, že bych nějakému filmu zaměřenému na toto období a tuto vrstvu obyvatel dal víc bodů. Jak říkám, kouknul jsem se na to jen kvůli Danielovi, protože tenhle snímek mi z jeho filmografie chyběl. ()

Eva_D666

Toto je prvotní snímek Helen Bonham Carter, kde ji můžete vidět jakožto rozkošnou mladou dívenku, místo extravagantní podivínky (vlastně se mi na ní nejvíc líbí právě její podivínství!) :-). Ale zde zahrála ona i ostatní představitelé svoji roli velice dobře. Bohužel herecké výkony a občasné úsměvné chvilky mi celkový dojem z filmu nevylepšily. ()

cherita

Už jsem začala sama sebe podezírat z toho, že se nechám oblbnout každým filmem, ve kterém mají postavy na sobě dobové kostýmy, ale Pokoj s vyhlídkou mě naštěstí přesvědčil, že na tom ještě nejsem tak špatně. Tenhle film je podle mě přímo ukázkový příklad toho, jak by adaptace knihy neměla vypadat. Kopíruje z předlohy pomalu každou větu, dokonce i názvy kapitol, a přitom nedokáže zachytit pocity ani vnitřní motivace postav. Chyběla mi tady zřetelněji zobrazená ta proměna, kterou hlavní hrdinka při své cestě do Florencie projde. V knize Lucyino rozhodnutí vzít si Cecila člověk sice neschvaloval, ale s trochou námahy ho alespoň dokázal pochopit. Daniel Day-Lewis však z Cecila udělal takového šaška, že by musela být Lucy Honeychurchová padlá na hlavu, aby o takovém nápadníkovi byť jen na chvíli vážně uvažovala. Herecké výkony nejsou nijak oslnivé, což je ale spíš vina režie, než herců samotných, kterým nezbývá, než strnule přežvykovat sáhodlouhé dialogy doslovně převzaté z knihy. Jedině Maggie Smith, Judi Dench a mladý Rupert Graves to ustáli se ctí. ()

Maryinka

Helena je rozkošně roztomilá a ta autentická atmosféra, radost pohledět! Děj jsem ani nestihla vnímat, natolik jsem byla rozptýlena vizuální stránkou snímku, od ošacení po interiéry i exteriéry. Kdyby výprava a kostýmy nedostaly Oscara, dám jim ho snad sama... ()

ddf76

Ivory je na historicke dramata machr a dokazuje to i v tomto snimku. Daniel Day-Lewis v povedene roli pekneho trouby :). ()

arthur.22

Dokonale britská škrobenost, nádherná angličtina, tři z mých nejoblíbenějších hereček a krásně odporný Daniel Day-Lewis. Některé dialogy k smrti nudí (předpokládám, že to byl záměr), jiné připomínají klasické grotesky („How do you do? Come and have a bathe.“). Něco mi tu ale pořád chybí. Lepší 3*. ()

Narciska

Viktoriánské konvence, svoboda ducha, tvůrčí nespoutanost, (ne)herecké výkony, osudová láska a romantická vyhlídka. ()

Eeuanmainyaq

Nedávno som si tento film kúpil ako niečo, čo som už dlho chcel vidieť, no keď som si ho pustil, zistil som, že som ho videl už dávnejšie. Nie som fanúšik romantického žánru a rozhodne som toho nevidel dosť, aby som to vedel objektívne porovnávať, ale tento film s Helenou Bonham Carter, ešte ako mladou žabou, by som určite položil niekam na vrch pyramídy tohto štýlu. Film bol nenásilný, jednoduchý, miestami až vtipný a nemal som počas neho ani príliš sladkú pachuť v mozgu, ani chorobné nutkanie zmeniť príbeh a dokonca ani túžbu vypnúť ho. 4* ()

lemonova

Jedno z filmových spracovaní, ktoré predčilo zážitok z čítania knihy.. čo ma na tomto filme úpne fascinuje, je zvláštne naservírovaný humor, ktorý si ani nemusíte všimnúť. Preto sa mi tento film páčil pri každom ďaľšom videní viac a viac.. jednoducho som si určité veci uvedomila až neskôr. Príbeh je poskladaný z úžasne vymyslených a k dokonalosti dotiahnutých drobných detailov, ktoré však dávajú dohromady veľmi prostú pointu: Lucy miluje Georga! ;)) ()

Person

Červenou knihovnu nemusím, ale občas se i na tento druh "žánru" rád podívám. Pokoj s vyhlídkou na mně však působil až neskutečně nudně a anglický humor mi zde vůbec neseděl. Přesto připouštím, že film má výborné herecké obsazení a je v mnoha oblastech velmi originální, o čemž svědčí i tři Oscary. ()

farfalino

Daniel Day-Lewis mě v tomhle filmu opět překvapil. Takového chlapa, kterého se musí každá žena štítit zahrál fakt skvěle. Ty trapné bosky na dobrou noc mi přišli uplně nechutné. Maggie Smith v roli tetičky byla taky úžasná, bez ní by to nebylo ono. Opakem je Helena Bonham Carter, která mám pocit filmem jenom proplula i když hraje hlavní roli,vzhledem k tomu, že mi v paměti zůstali jiní herci, kteří byli ve vedlejších rolích. Farář, staré sestry cestovatelky a Georgoův táta Denholm Elliott nebo Lucyin bratr. ()

anitae

Nuda ve Florencii :) Mladičká Lucy a pro mne nepříjemný George, a pak dlouho nic, zajímavá je až koupačka pánů v rybníčku v lese. 3* ()

tranquill

"Střezte se všech žen! Pronajměte to jenom muži, který je slušný." - Poetické dobové drama se vtipnými situacemi. Takže tak. "Podívej se...ne nedivej se!" Ale klidně se podívejte 😉 ()

arkie

Skvělá Maggie Smith, naprosto neuvěřitelný Daniel Day-Lewis (ten chlap umí hrát i chlupama na bradě), dokonalá Judi Dench, pouze devatenáctiletá okouzlující Helena Bonham Carter, úchvatný Julian Sands (obzvlášť když padá ze stromu a koupe se v kalužích), navíc s nádhernou hudbou, báječnými exteriéry (za všechno Florencie před bouří), vytříbenými dialogy... Skvělý naprosto neuvěřitelně dokonale okouzlující úchvatný nádherný báječný film, přestože tak trochu Inglese Italianato. A několik nahatých mužských jako bonus. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno